• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tezat dhe zbulimet e reja për Ilirët! Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit Grek dhe Romak-Neritan Ceka

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
@King Bardhyl, Perrallat nuk i kam qef as vete. Nuk i shoh fare keto videot ne youtube.
Por e di qe dhe keto teori nuk mbine nga dheu, por i kane ngritur si teori akademike me shume emer te madh!!! Pershembull teorite e pan Ilirizmit jane mbeshtetur fort nga gjermanet Pokorni dhe Krahe( konsiderohej specialisti me i mire ne bote i toponimeve). Ata mbeshteten tezen se me shume se gjysma e toponineve europiane ishin me origjine ilire. Po ata insistonin se gjithe gjermania banohej nga grupet ilirike, dhe keta u spostuan ne jug prej fiseve gjermanike. fillimisht formuan kulturen Hallstat, dhe me vone zbriten me ne jug. Dmth edhe ketu ku jane shqiptaret sot. Eshte Pokorni ai qe zbuloi se Iliret futen europen ne epoken e hekurit dhe me pas u dhane teknologjine Kelteve.

E di qe tezen se Iliret vijne prej Pellazgeve nuk e kane nxjerre shqiptaret, por nje akademik goxha prestigjioz si Georgiev.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
@King Bardhyl, Perrallat nuk i kam qef as vete. Nuk i shoh fare keto videot be youtube.
Por e di qe dhe keto teori nuk mbine nga dheu, por i kane ngritur si teori akademike me shume emer te madh!!! Pershembull teorite e pan Ilirizmit jane mbeshtetur fort nga gjermanet Pokorni dhe Krahe( konsiderohej specialisti me i mire ne bote i toponimeve). Ata mbeshteten tezen se me shume se gjysma e toponineve europiane ishin me origjine ilire. Po ata insistonin se gjithe gjermania banohej nga grupet ilirike, dhe keta u spostuan ne jug prej fiseve gjermanike. fillimisht formuan kulturen Hallstat, dhe me vone zbriten me ne jug. Dmth edhe ketu ku jane shqiptaret sot. Eshte Pokorni ai qe zbuloi se Iliret futen europen ne epoken e hekurit dhe me pas u dhane teknologjine Kelteve.

E di qe tezen se Iliret vijne prej Pellazgeve nuk e kane nxjerre shqiptaret, por nje akademik goxha prestigjioz si Georgiev.
Nuk jam kunder ketyre teorive. Ata jane emra te respektuar studiuesish. Po flas per banalitetet qe lexojme apo shikojme ne video apo portale.
Ky bullgari Gjeorgjev ka pasur nje qendrim shume filo grek me sa di une.
Ka nje problem landi. Une vet besoj se ka shume gjera te paqarta ne historine tone per shkak te mungeses se informacionit apo edhe per shkak te fshehjes se qellimshme te ketij informacioni. Kete zbrazeti e shfrytezojne keta sharlatane dhe pastaj rezultati dihet. Dhe sharlatane nuk jane vetem keta qe ne emer te "patriotizmit" tallen me historine tone por edhe nje pjese e mire e "mainstream". Nuk e dua ate lloj "patriotizmi" te ketyre budallenjve apo batakcinjve.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,627
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Baba- nga -Durresi, mirese u ktheve njehere. Cili ishte qellimi ketyre dy postimeve?
Ku, ne kete teme, lexove ekzagjerime te natyres qe permend dhe po na shaplos tash njohuri te procesit shkencor e peer reviews per te cilat ne qe kemi marre pjese ne kete teme nuk paskemi ditur gje?
Falemderit.

PS. Ky qe ka shkruar kete ose eshte nje naiv kalibri, ose ka njohuri minimale qe i kane krijuar nje kompleks te thelle inferioriteti. Dhe shumica qe jane permenduar ne shkrimin tend dhe ne videon e sjelle qe nuk kam plan ta shoh, mendojne si me poshte.
"Askund ne Boten e Civilizuar Evropiane , nuk gjen shkrime apo budalliqe te ketij kalibri, revanshe politike-historike, dhe komplekse te identitetit historik! "
I dashur Zet, me duhet të sqaroj diçka që të mos keqkuptohet postimi im fillestar :
- Unë nuk e vë në dyshim aspak lashtësinë e popullit shqiptar, nuk e diskutoj as minimalisht vjetërsisë dhe unikalitetin e gjuhës shqipe.
Kjo është e provuar katërcipërisht nga kushdo.
Lashtësinë tonë unë e shoh dhe e prek me dorë personalisht në Durrës, ku çdo pëllëmbë e nëntokës ruan ende referte të vyera arkeologjike.
Flas për Dürrsin që e njoh personalisht, por arsyetimi vlen për gjithë Shqipërinë, nga Komani e deri në Maliq, nga fushat e Elbasanit e deri në Butrint apo Apolloni etj!
Ajo që kontestoj është që pse neve shqiptarët duhet ta shtrojmë çështjen se kush qenka më I läshte në Evropë dhe Ballkan, pse duhet të asgjësojme kulturat e tjera bashkekohese të Evropës dhe Botës apo aq më keq ti pervetsojme ato!?
Ti je njeri shumë serioz në ato çka thua dhe shkruan, burimet që ti përdor janë burime të besueshme dhe të pakontestueshme, dhe kjo tregon qe ti nuk e ke mësuar historinë antike nga YT etj palacolliqe interneti, mirpo nqs ti do të bëjë një xhiro andej nga interneti do të shikosh që aty qarkullon një injorance e madhe dhe e pashembullt, Historia deformohet apo shkruhet me doza të revanshit politik dhe pseudo-patriotizmit, megallomania shqiptare arrin majat më të larta në kufijtë e ridiculous!
Pikërisht kësaj kategorie i drejtohet postimi im!!!
Më kujtohet diçka shumë e bukur që unë kam lexuar nga ty: Ilirët dalloheshin nga grekët e lashtë sepse flisnin një gjuhë të pa kuptueshme për grekët, ata (pra grekët), e quanin gjuhën ilire "barbare", jo në kuptimin e keq të fjalës por në kuptimin që nuk e merrnin vesh atë gjuhë!
Pikërisht ky përkufizim I saktë që kam lexuar nga ty, është i shkruar dhe vulosur në çdo studim të studiuesve të ndryshëm të botës!
E pra, do të dëshiroja që të lexoja më shumë shkrime të sakta dhe të ekuilibruara si të tuat, sesa shkrime paçavure dhe idioteske të internetarve të sotëm në Net! 🖐🍺🍺🍻
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Nuk jam kunder ketyre teorive. Ata jane emra te respektuar studiuesish. Po flas per banalitetet qe lexojme apo shikojme ne video apo portale.
Ky bullgari Gjeorgjev ka pasur nje qendrim shume filo grek me sa di une.
Ka nje problem landi. Une vet besoj se ka shume gjera te paqarta ne historine tone per shkak te mungeses se informacionit apo edhe per shkak te fshehjes se qellimshme te ketij informacioni. Kete zbrazeti e shfrytezojne keta sharlatane dhe pastaj rezultati dihet. Dhe sharlatane nuk jane vetem keta qe ne emer te "patriotizmit" tallen me historine tone por edhe nje pjese e mire e "mainstream". Nuk e dua ate lloj "patriotizmi" te ketyre budallenjve apo batakcinjve.
Georgiev i qendron tezes Dako-Trake te shqipes nisur nga fjalet e njejta jo latine te shqipes dhe rumanishtes, por ai ngec sepse nuk shpjegon dot fjalet e vjetra latine te shqipes te cilat ne rumanisht jane neologjizma. Fakt qe tregon se te dyja gjuhet nuk kane substrat te njejte. Fakti i fjaleve jo latine te njejta shqip rumanisht, mund te jene sepse traket dhe iliret kane qene prane.
Teoria e Georgievit fut uje dhe per shkak se nje migrim te trakasve ne brigjet e adriatikut eshte krejt e pamundur te mos vihej re nga autoret qe kane shkruar historine. Nuk raportohet per luftra Iliro-trake, dhe as zhdukje masive iliresh. Kjo nuk mund te ndodhte dhe per shkak te pushtimit romak te gjithe ballkanit.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Georgiev i qendron tezes Dako-Trake te shqipes nisur nga fjalet e njejta jo latine te shqipes dhe rumanishtes, por ai ngec sepse nuk shpjegon dot fjalet e vjetra latine te shqipes te cilat ne rumanisht jane neologjizma. Fakt qe tregon se te dyja gjuhet nuk kane substrat te njejte. Fakti i fjaleve jo latine te njejta shqip rumanisht, mund te jene sepse traket dhe iliret kane qene prane.
Teoria e Georgievit fut uje dhe per shkak se nje migrim te trakasve ne brigjet e adriatikut eshte krejt e pamundur te mos vihej re nga autoret qe kane shkruar historine. Nuk raportohet per luftra Iliro-trake, dhe as zhdukje masive iliresh. Kjo nuk mund te ndodhte dhe per shkak te pushtimit romak te gjithe ballkanit.
Gjeorgjev me sa di unë nuk pranon teorinë e emigrimit të popujve indoeuropianë dhe i konsideron grekët një popullsi autoktone e cila ka banuar fillimisht në Epir.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Gjeorgjev me sa di unë nuk pranon teorinë e emigrimit të popujve indoeuropianë dhe i konsideron grekët një popullsi autoktone e cila ka banuar fillimisht në Epir.
Nuk i konsideron ekzakt autoktone. Zet bie dakord me Georgiev, pra return of Heraclides( rikthimin e Herkulianeve te Durrsit) dmth Dorianeve.

Ja c'thote Georgiev, greket vijne nga Epiri.


IV. The Proto-Greek Region

The Greeks gradually occupied the Aegean territory from the end of the third or the beginning of the second millennium b.c. But it is still not clear where they dwelt before this invasion, or, in other words, where the proto-Greek region lay.

Study of toponyms shows clearly that this region lay approximately in north-western Greece. The proofs are as follows:


1. Here the typical pre-Greek toponyms are lacking.
2. Almost all toponyms, especially the most important ones from this region, are of Greek origin and they often show archaic Greek features. Toponyms: ;, etc. Hydronyms: . Oronyms: .
3. The two common Greek denominations and originate from Epirus.
4. The most characteristic toponym here is which occurs in this region four times; it means '(the) white town' and is of Greek origin.

Dmth ai thote se greket iken poshte, ne Dako Trakasit-Shqiptaret kapem adriatikun, po Iliret ku ti cojme????
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Vazhdon Georgiev

Rumanian and Albanian took shape in the Daco-Mysian region;

Rumanian represents a completely Romanised Daco-Mysian and Albanian a semi-Romanised Daco-Mysian.
Rumanishtja dhe Shqipja u formuan ne rajonin Dako- Mysian.
Rumanishtja paraqet nje Dako-Mysian krejt te romanizuar dhe Shqipja nje Dako-Mysian gjysem te romanizuar.

Ai pretendon kot se latinizmat e rumanishtes dhe shqipes i perkasin latino volgare qe flitej ne lindje dhe jo ne perendim, dhe jep si shembull krahasimi latinon volgare perendimore qe flitej ne Dalmaci. Ne fakt ai gabon. Dyshoj fort nese Georgiev di shqip.
Ja te jap nje latinizem perendimor te shqipes.

Flumen( latinisht) Lume( shqip) Râu(rumanisht).
latinizma te ketij lloji mund te jap me qindra.
tregojne qarte se rumanishtja dhe shqipja kane substrat krejt te ndryshem dhe ne huazime.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Nuk i konsideron ekzakt autoktone. Zet bie dakord me Georgiev, pra return of Heraclides( rikthimin e Herkulianeve te Durrsit) dmth Dorianeve.

Ja c'thote Georgiev, greket vijne nga Epiri.


IV. The Proto-Greek Region

The Greeks gradually occupied the Aegean territory from the end of the third or the beginning of the second millennium b.c. But it is still not clear where they dwelt before this invasion, or, in other words, where the proto-Greek region lay.

Study of toponyms shows clearly that this region lay approximately in north-western Greece. The proofs are as follows:


1. Here the typical pre-Greek toponyms are lacking.
2. Almost all toponyms, especially the most important ones from this region, are of Greek origin and they often show archaic Greek features. Toponyms: ;, etc. Hydronyms: . Oronyms: .
3. The two common Greek denominations and originate from Epirus.
4. The most characteristic toponym here is which occurs in this region four times; it means '(the) white town' and is of Greek origin.

Dmth ai thote se greket iken poshte, ne Dako Trakasit-Shqiptaret kapem adriatikun, po Iliret ku ti cojme????
Edhe une pak a shume kete gje te thashe. Dhe nuk mendoj se ka ndonje rendesi te madhe cfare ka thene Gjeorgjev. Te gjitha keto jane teori.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Qe te ndricoj cik lexuesit.
Aleksandri dhe i ati i tij Filipi ishin armiqte me te eger te Ilireve. U bene shume luftra Iliro maqedone, te gjitha te fituara me sukses nga iliret, pervec njeres, betejes se Pelionit. Ate e fitoi Aleksandri. Pelioni u pushtua perkohesisht, dhe me vone maqedonet u terhoqen. Iliria gjithsesi nuk u be kurre pjese e perandorise se Aleksandrit. Ai thjesht nuk mund ta pushtonte. Pelioni ishte qytet ne lindje te Ilirise ne kufi me Maqedonet. Iliria ishte pengesa kryesore e pa kaperxyeshme ne synimet e Aleksandrit per te pushtuar Romen permes Adriatikut. Keshtu ai filloi fushatat ne jug, pushtoi gjithe Greqine, dhe vazhdoi luftrat ne lindjen Aziatike.

Maqedonet jane nje komb i zhdukur. Nga gjuha e tyre kane mbijetuar (60-70 fjale gjithsej), nuk ngjan as me shqipen as me greqishten e vjeter.

Eshte humbje kohe, te postosh ne tema per Ilirine, budallalleqe me Aleksander.
Gabim te cilin po e bej dhe vete, por jam i detyruar, se ne cdo teme me ilire, do na futen brire dashi, dhulkarmene kurani, dhe Aleksandri Egjipti 😋 dhe Aleksander Amone dhe perendira egjiptiane.
Disa nga ne kemi hubur kohe ka disa dekada; gje qe duhej te bente cilindo te rezervohen ne konluzionet qe bazohen ne teorite e krasitura te rena dakord. Eshte nje gje te jesh i sigurte se bazohesh ne fakte dhe tjeter te jesh i sigurte sepse je ne pajtim me shumicen qe ka bere marreveshje te mos leshoje te verteten kurre.

© Zet 11/13/2021
Publikohet per here te pare.

"Farlati, qe pranon mendimin e Apollonius qe e konsideron Hyllin si mbretin e pare te Ilirise. Hylli pasi kishte zgjeruar kufijte e mbreterise se tij deri ne lumin Titius, vdes ne 1225 BC ne lufte kunder Mentorideve. Ate e pasoi Kliniku (Clinicus), I cili gjate luftes se Trojes dergoi ne ndihme te Grekeve 62 anije. Apollonius vijon se pas Klinikut hipen ne pushtet Daunius pa dyshim nje djale i Klinikut. Qofte sepse ky u tradhetua, ose sepse Liburnet penetruan ne Iliri, por ne 1183BC Daunius emigron ne Itali ku themelon Daunine.

Te dale nga Azia pas luftes se Trojes, Liburnet futen ne dore jo vetem Ilirine, nga e cila e I debuan ‘Greket’ (lexo Iliret), por I zgjeruan posedimet deri afer ishujve te Adriatikut, det te cilit i dhane emrin Liburnian. Ata futen ne dore ishullin e Feakeve (Korfuzin-Zet) te cilin ne 735 BC ja u merr Chersicrates. “Nderkohe qe Achia i Korinthit po drejtohej per Siqeli, thote Strabo lib.VI, ai i jep Chersicrates nga familja e Heralideve nje pjese te ushtrise per te nenhtruar banoret e Korkyres (qe njihej si Scharia, dhr Slaria ne se heqim efektin e longobardishtes-shen Zet.), dhe eshte Chersikrates qe i debon Libornet te cilet e kishin pushtuar asokohe.”

Ne 604 BC nden mbreterimin e Trakuinit te vjeter, Galet te komanduar nga Bellovese, pushtojne Ilirine dhe debojne prej andej Liburnet duke i detyruar te emigrojne ne ishujt e Adriatikut. Duke u perzier me popullaten Liburne qe nuk emigroi, Galet mesuan gjuhen dhe zakonet e te mundurve, dhe themeluan perandorine Ilire me kryeqytet Shkodren. Me pas duke u dhene pas piraterise dhe navigacionit keta u bene te rrezikshem, aq sa qe Denisi iI Vjeter qe mbreteronte mbi zoterimet medha te Mesdheut dhe te Adriatikut te cilat u takonin dikur Liburneve, u kerkon aleance ketyre te fundit per te mundur Molloset.

Disa vjet para kesaj lufte, Denisi I Vjeter kishte marre nga Iliret te drejtat mbi territoret pergjate grykederdhjes se Drinit, ku kishte themeluar Lissus (Alessio, Lezha e Shqiperise). Ne portin e ketij qyteti (me gjase porti i ShenGjinit -shen Zet) me arsenalin e vet te konsiderueshem ai kishte grumbulluar tere materialet e nevojshme per nje flote shume te fuqishme qe mbronte Adriatikun. Ne vitin 384 BC nga Lezha niset nje flote per t’i ardhur ne ndihme ishullit te Paros, i cili ishte rrethuar nga 10 mije Ilire. Si pasoje nderhyrjes navale Iliret u shpartalluan dhe humben shumicen e keshtjellave. Pas kesaj humbjeje, Iliret nuk marrin me pjese ne betaja navale kunder piraterise, ndersa ne kohen e Denisit te Ri marrin pjese ne luften e tij per te per debuar Siculus nga portet.

Gjate kohes se invazionit te Galeve, I pari I mbreterve Ilire emri I te cilit ka arritur deri ne ditet tona ishte Bardhyl. Bardhyli kalon malet Akrokeraune nenshtron Epirin dhe Maqedonisne dhe i detyrone mbreterit e atjeshem te dergojne femijet e tyre si pengje ne Shkoder. Kjo situate vijoi deri ne kohen e Filipit, babait te Aleksandrit te madh, I cili pasi pushtoi Pelaget dhe Athinen, marshon ne 359 BC ne krye te ushtrise se vet kunder Bardhylit. Kjo beteje ishte aq e madhe sa Iliret munden dhe leshojne tere qytetet Maqedone dhe terhiqen pertej maleve Akrokeraune.

Dulke dashur te marre hak per kete humbje, tri vjet me pas Mbreti Bardhyl hyn ne aleance me Paeonet dhe Thrakasit; mirepo goditet prej Parmenin dhe vihet para dilemes qe ose te gjente forca te fresketa dhe aleate te rinj ose t’i neshtrohet Filipit. Filipi duke mos qene I kenaqur vetem nga pagesa e tributit prej Ilireve, brenda disa vitesh hyn ne territorin e tyre duke djegur fshatrat dhe shkaterruar qytetet.

Pas vdekjes se Bardhylit, Clitus djali I tij dhe Glaucus nje nga prinderit (xhaxhai mbase) I tij e ndajne Ilirine. Pjesa e Ilirise nga Drini ne Malet Akrokeraune mori emerin mbreteri e Taulanteve dhe I ra Glaukut, kurse Clitus nden llagapin mbret I Triballeve e zgjeroi mbreterine e tij nga Drini ne Titius."
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Edhe une pak a shume kete gje te thashe. Dhe nuk mendoj se ka ndonje rendesi te madhe cfare ka thene Gjeorgjev. Te gjitha keto jane teori.
Mund te jene teori nga pikepamja juaj vetjake; bazuar ne spektrin dhe thellesine qe keni ne ate leme.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Mund te jene teori nga pikepamja juaj vetjake; bazuar ne spektrin dhe thellesine qe keni ne ate leme.
Mos e kompliko kot situaten. Nese ke proven paraqite. Ne te kundert teori jane. A e kuptove se cfare po them? Apo ti nuk e pelqen proven dhe faktin shkencor?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Nuk i konsideron ekzakt autoktone. Zet bie dakord me Georgiev, pra return of Heraclides( rikthimin e Herkulianeve te Durrsit) dmth Dorianeve.

Ja c'thote Georgiev, greket vijne nga Epiri.


IV. The Proto-Greek Region

The Greeks gradually occupied the Aegean territory from the end of the third or the beginning of the second millennium b.c. But it is still not clear where they dwelt before this invasion, or, in other words, where the proto-Greek region lay.

Study of toponyms shows clearly that this region lay approximately in north-western Greece. The proofs are as follows:


1. Here the typical pre-Greek toponyms are lacking.
2. Almost all toponyms, especially the most important ones from this region, are of Greek origin and they often show archaic Greek features. Toponyms: ;, etc. Hydronyms: . Oronyms: .
3. The two common Greek denominations and originate from Epirus.
4. The most characteristic toponym here is which occurs in this region four times; it means '(the) white town' and is of Greek origin.

Dmth ai thote se greket iken poshte, ne Dako Trakasit-Shqiptaret kapem adriatikun, po Iliret ku ti cojme????
Tani po e shikoj kete post qe shpjegon me kuptimin tend te gjymtuar si teorine time.
Jo nuk kam thene ashtu. Iliret sipas ketyre qe ke shkruar ti, jane rikthyer ne Iliri.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Mos e kompliko kot situaten. Nese ke proven paraqite. Ne te kundert teori jane. A e kuptove se cfare po them? Apo ti nuk e pelqen proven dhe faktin shkencor?
Nuk i paraqiten prova atyre qe e kane mbyllur procesin me njohurite qe kane. Gjeni ndonje teme tjeter per te luajtur deren.
Per cdo gje kam kam shkruar kam treguar pse, dhe kam cituar. Referencat jane per punen time.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Nuk i paraqiten prova atyre qe e kane mbyllur procesin me njohurite qe kane. Gjeni ndonje teme tjeter per te luajtur deren.
Per cdo gje kam kam shkruar kam treguar pse, dhe kam cituar. Referencat jane per punen time.
Ti vetëm referenca nuk poston, kurrë. Ti poston copa letre për të fshirë menderen. Tani mos tu kthehemi muhabeteve të përpara ca kohëve kur fillove dhe po merresha dhe me ca punë jo fort të ndershme. Tek e fundit ti nuk je Gjeorgjev, unë po i referohesha teorisë së tij në postimin tim, jo ty. Ti nuk ke teori. Ti je një sharlatan që tregon përralla me Herkul dhe Mazinga Zeta.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Ti vetëm referenca nuk poston, kurrë. Ti poston copa letre për të fshirë menderen. Tani mos tu kthehemi muhabeteve të përpara ca kohëve kur fillove dhe po merresha dhe me ca punë jo fort të ndershme. Tek e fundit ti nuk je Gjeorgjev, unë po i referohesha teorisë së tij në postimin tim, jo ty. Ti nuk ke teori. Ti je një sharlatan që tregon përralla me Herkul dhe Mazinga Zeta.
Ti pse lexon sharlatanet? U merr zanatin?!
Te kane dhene me zor detyren e editorit? Je boll injorant sa te mos kishe pranuar mer. Por si roje nuk je keq. 24 ore pa gjume.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Ti pse lexon sharlatanet? U merr zanatin?!
Te kane dhene me zor detyren e editorit? Je boll injorant sa te mos kishe pranuar mer. Por si roje nuk je keq. 24 ore pa gjume.
Unë po diskutoja me një antar tjetër në lidhje me një teori të një studiuesi të huaj. Ti nuk je Gjeorgjev, apo jo? Vazhdo merru me me përrallën e topuzit të Herkulit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,872
Pikët
113
Me qe me lart kam folur per Hyllin, mbretin e pare sipas atoreve te shenuar ne Iliri, me poshte nje artifakt interesant qe u transmetua ne History Channel rreth 2 dekada me pare. Kete kafke, nje grua me prejardhje Shqiptare nga Mali e Zi e mori me vete ne SHBA ku e shiti tek nje koleksioniste private. Me poshte eshte legjenda qe kjo tregoi tregoi ne TV.

1636842921056.png

Kafka e Hyllit, “Janus: Kafka misterioze Ilire nga Mali i Zi
Një kafkë e lashtë kristali (kuarc i tymosur). Madhësia: 6.2 lbs / 2.8 kg.
Prejardhja: Koleksioni Joky van Dieten.

Sipas mitit antik, Ilirët e ruajtën kafkën e Hyllit në një enë me ujë të mbushur dhe e merrnin me vete ne cdo beteje që shkonin. Mesa duket kontejneri është goditur nga rrufeja. Ndërsa ra në tokë, uji dhe disa pjesë të kafkës dhe pjesë të bimëve u kristalizuan menjëherë në formën e kafkës me siper. Kjo kafkë kristali u bart më pas në çdo betejë dhe ata i fituan të gjitha.


Referenca: Adventures with the Ancient Crystal Skulls nga Joky Van Dieten dhe Jill Gurr. Mbulesë letre, 202 faqe.
Publikuar më 7 dhjetor 2013 nga Createspace Independent Publishing Platform. ISBN1492772437 (ISBN13: 9781492772439).

Sipas koleksionistes qe bleu kafken. Adventures with the Ancient Crystal Skulls është një kujtim frymëzues nga Joky ("YOH kee") van Dieten. .....
" Ajo u drejtua shpirtërisht për të blerë një kafkë të lashtë kristal të quajtur "E.T." Joky u shërua mrekullisht nga një tumor malinj i trurit me ndihmën e objektit të saj. Një fenomen i jashtëzakonshëm ka ndodhur me kafkën e kristaltë që lidhej me këtë. Më shumë kafka të lashta kristali i erdhën me magji. Ajo tani është kujdestare e një "familjeje të kafkës së kristaltë" me dymbëdhjetë kafka. Disa kanë efekte mistike, paranormale dhe terapeutike te njerëzit dhe kafshët. Bashkëautorja Jill Gurr ndan përvojat e saj me kafkat e kristalta të Joky-t, si dhe të tjera. Ajo ofron informacione dhe burime të vlefshme në mënyrë që ju të mund të eksploroni më tej këto artefakte të jashtëzakonshme për të zbuluar aftësinë e tyre unike për t'u lidhur me secilin prej nesh. " etj etj.
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
@King Bardhyl, Perrallat nuk i kam qef as vete. Nuk i shoh fare keto videot ne youtube.
Por e di qe dhe keto teori nuk mbine nga dheu, por i kane ngritur si teori akademike me shume emer te madh!!! Pershembull teorite e pan Ilirizmit jane mbeshtetur fort nga gjermanet Pokorni dhe Krahe( konsiderohej specialisti me i mire ne bote i toponimeve). Ata mbeshteten tezen se me shume se gjysma e toponineve europiane ishin me origjine ilire. Po ata insistonin se gjithe gjermania banohej nga grupet ilirike, dhe keta u spostuan ne jug prej fiseve gjermanike. fillimisht formuan kulturen Hallstat, dhe me vone zbriten me ne jug. Dmth edhe ketu ku jane shqiptaret sot. Eshte Pokorni ai qe zbuloi se Iliret futen europen ne epoken e hekurit dhe me pas u dhane teknologjine Kelteve.

E di qe tezen se Iliret vijne prej Pellazgeve nuk e kane nxjerre shqiptaret, por nje akademik goxha prestigjioz si Georgiev.
Simbas arkeologove Shqiptar dhe Jugosllav Iliret ishin pasardhes te Yamnaya/Pit-Grave Culture pasardhes nga stepet Pontike-Kaspike qe deri ne klasicitet vazhdonin te perdornin tumat si forma varreza perderisa gati gjithe Indo-Europjanet tjer i braktisen tumat si forma varreza.

Se fundmi nga ajo qe lexova nga Austriaket dhe nga vet Frano Prendi ka vazhdimesi tek Iliret nga koha e hershme e bronzit por ka dhe ndikim te kultures Danubian Urnfield apo kultura pasardhese e saj Hallshtat qe e the ti. Ngaqe kjo kultur pru teknologjine e perpunimit te hekurit ne Shqiperi simbas Frano Prendit por nuk ndikoji shume ne strukturen e popullates.
 

Baptist

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
4,248
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Nihilizmi eshte po aq i keq sa patriotizmi bosh, qe ke permendur.
Ka prej atyre që e kuptojnë hiq pa ia hedhur mejdanit syrin, se ato janë dy ekipe të të njejtit klub.
Arenë ku ata luftojnë mes vete, për të të mundur ty;
Dhe ku çdo shpenzim, dëm, e humbje pa asnjë fitim - shkon llogari tënden. Me kamatë dhe parapagim. Pa llogaritur borxhin rrjedhës, se ta ka thy kopilin në shtëpi.
 
Top