• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tezat dhe zbulimet e reja për Ilirët! Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit Grek dhe Romak-Neritan Ceka

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Kadare:

- Obscure forces dressed in socialist garb,
A pack of lousy critics, speculators, careerists,
Took up the attack with the age-old refrain of the mediocre:
"You were great, but we got you." -

- Forca të errëta të veshura me rroba socialiste,
Një paketë kritikësh të ligj, spekulatorë, karrieristë,
Mori sulmin me refrenin shekullor të mediokrit:
"Ti ishe i mrekullueshëm, por ne të kuptuam". -
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,794
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Meqe ra fjala, maqedonet ishin armiqte me te eger te Dardaneve, dhe kishte nje shkak. Dardanet sulmonin dhe mbanin te pushtuar vazhdimisht maqedonine veriore. Iliret sulmonin maqedonine lindore. Dardanet jane fise ilire. Maqedonet jane etni e zhdukur. Nga gjuha e tyre kane mbetur pak fjale, si ai mbishkrimi qe solla me siper. Megjithate ajo gjuhe flitej nga maqedonet e thjeshte. Aristokracia maqedonase nen Filipin apo Aleksandrin perdornin greqishten atikase. Keta filluan eren helenistike.
Ashtu ishte trendi i kohes, sic mesojme sot anglisht, ata mesonin greqisht, duke perdorur dhe Aristotelin madje. Aleksander biseksuali ishte nje barbar maqedon greek wannabe.
Nuk kanë ekzistuar grekët para Aleksandrit e Mathiot, ky i krijoi, është zhvillim historik i ndodhur pas vdekjes së tij të parakohshme por rezultat i veprës së tij.​
Matheithonët dhe Dardanët para ardhjes se Philipit dhe Aleksandrit kanë qenë në mospajtim në lidhje me të drejtën e sundimit në Trojë. Aleksandri në fund me sa duket nuk i shrfytëzoi Dardanelet për të kaluar në Azi. Dhe mosmarrëveshtjeve të gjata në lidhje me ketë punë u erdhi fundi u futën ne dhé, kur lindi Aleksandri apo Gjyqtari i Fundit i botës.​
Cila idiomë u zgjodh si gjuhë e letrave nuk ka asnjë rëndesi - gjuha zyrtare kurrë nuk ka qenë gjuhë folur nga populli. Rrallë flitej ose fare përpos në korresponcdenca zyrtare, dhe për këtë të duhej të shkoje në shkollë - sepse gjuha institucionale nuk ishte gjuhë amtare sepse ashtu t'gjithë mund të të konkuronin për poste administrative e funksion zyrtar.​
Dhe ky zakon është përdorur si princip deri vonë, e në vise tejet të prapambetura maloke, deri ne fund të shekullit XIX.​
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Mosmarreveshjet ishin lidhur me sundimin e Dradaneve mbi Ninive/Asiri/Babiloni.
Asiria e vjeter qe nuk eshte Siria e sotme quhej Kaldea. Asirianet debuan Dardanet nga Asiria dhe Babilonia e keta kane erdhur qe andej neper Paflagoni, disa u vendosen aty, dhe te tjeret nden emerin e Jupiterit, qe ishte nip i fisit drejtues jane vendosur ne Dalmaci e me pas u shfarosen shtyne poshte nga Roma ne Orik e Filat (Cameri). Nje pse kaluan ne Japygia ne Itali qe Cruxi e di me mire se une.

Me sa duket, Aleksandri ka pas per qellim mbreterimin boteror te Dodoneve (me sakte te te bardheve), domethene pervec Ilirikumit, ne Afrike por edhe Babilonine qe ishte rebeluar. Por Aleksandri nuk ishte racist dhe per kete arsye, kur inkorporoi Perse dhe te huaj te tjere ne administrate; 10 mije ushtare i defektuan dhe u kthyen mbrapsht.

Roma me tetrakine e saj dhe synimin per Perandori boterore ishte nje perpjekje tjeter ne gjurmet e Aleksandrit, e per kete areye kemi Jovianet qe sapo i thashe dhe Herkulianet e katershes se Diokletianit.
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Mosmarreveshjet ishin lidhur me sundimin e Dradaneve mbi Ninive/Asiri/Babiloni.
Asiria e vjeter qe nuk eshte Siria e sotme quhej Kaldea. Assirianet debuan Dardanet nga Asiria dhe Babilonia e keta kane erdhur qe ndej neper Pgalgoni, dik au vendosen aty dhe te tjeret nen emerin e Jupiterit, qe ishte nip i fisit drejtues jane vendisur ne Dalmaci e me pas u shfarosen shtyne poshte nga Roma ne Orik e Filat (Cameri). Nje pse kaluan ne Jpygia ne Itali qe Cruxi e di me mire se une.
Iapygia eshte korruptim grek i termit Apuja.
Fisi i fundit Ilir qe okupoi italine jugore dhe u vendosen ne Calabria, ishin Dardanet Galabrii. Keta ishin Dardane prej aty ku eshte Kosova sot, dhe Maqedonia veri perendimore( e sotme) e cila dikur ishte Dardani.

Perpara tyre arriten nje fis tjeter Dardan te cilet quheshin Dardii, keta u vendosen ne veri ku eshte Puglia e sotme.
 
Last edited:

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,794
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Iapygia eshte korruptim grek i termit Apuja.
Fisi i fundit Ilir qe okupoi italine jugore dhe u vendosen ne Calabria, ishin Dardanet Galabrioi. Keta ishin Dardane prej aty ku eshte Kosova sot, dhe Maqedonia veri perendimore( e sotme) e cila dikur ishte Dardani.
Mos me humb kohë - Kjo gjithnjë sipas meje :: Japigët janë Lapitët. E njejta fjalë e shqiptuar ndryshe.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Maqedonia veriperendimore nuk ka qene asnjehere Dardani. Kurse Maqedonia veriore e verilindore ka qene Paeonia qe vete-identifikohej si Dardane. Ky territor ka qene gjithnje molle sherri mes Dardaneve dhe Maqedoneve qe kur Xerxes mori nje tufe nga keta dhe i coi ne Turqi e Babiloni. Kjo dege qe ka qarkulluar nga mos mendohet te jene origjina 'lydiane' e etruskeve dhe e phenicianeve [fenikasve] kohe me pare.
Keshtu qe germat na kane ardhur nga Paeonet tek Paeonet.

Per te mos i thene pastaj hawkut e t'i shembim boten; se Dardani eshte varrosur me Librin e Magjive qe kishte shkruar vete. Dhe kur kishte shkuar Demokriti ta lexonte, e kishte kuptuar. Se si kishte shkruar njeri nje liber te tere duke mos ditur germat, kete le ta gjejne te tjeret. Nuk dime qe Kadmi t'i kishte bere ndonje kurs Dardanit si kunat qe e kishte. Madje Kadmi sikur nuk ka lene libra.
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Mos me humb kohë - Kjo gjithnjë sipas meje :: Japigët janë Lapitët. E njejta fjalë e shqiptuar ndryshe.
Qyteti me i rendesishem ishte Teate Apuja, i perkiste fisit ilir te Daunve. Romaket e quajten si Teanum Apulum. Fqinje me ta ishin iliret dardane Dardii.

Ἰάπυγες, haset vetem ne tekstet e autoreve "greke". Nuk gjendet askund ne mbishkrimet e Puglias.

Ata njihnin veten si Apuji, kurse romaket i njihnin si Apuli.

Emertimi nuk ka evoluar shume qe nga koherat antike nga Apuja ne Puglia. Mbizoteroi versioni romak Apulia, se Apujet ilire u asimiluan krejtesisht nga romaket ne shekullin e pare.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Qyteti me i rendesishem ishte Teate Apuja, i perkiste fisit ilir te Daunve. Romaket e quajten si Teanum Apulum. Fqinje me ta ishin iliret dardane Dardii.

Ἰάπυγες, haset vetem ne tekstet e autoreve "greke". Nuk gjendet askund ne mbishkrimet e Puglias.
Nese Apuja = Japyge do te thote se Apuja=Jupiter.
Dhe behet fjale per Teutan ose Titan Jupiterin e Dodoneve. Ne eshte ky i njejte me Apollon nuk e di, por fjaleformimi lexon Titani i Jupiterit, dhe Apollo e dime se qe djali i Jupiterit.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Nese Apuja = Japyge do te thote se Apuja=Jupiter.
Dhe behet fjale per Teutan ose Titan Jupiterin e Dodoneve. Ne eshte ky i njejte me Apollon nuk e di, por fjaleformimi lexon Titani i Jupiterit, dhe Apollo e dime se qe djali i Jupiterit.
Iupiter eshte latinishte arkaike e cila ne klasike ben Dieus Pater, pra ati i dites. Ver re rrenjen at tek pater dhe dite ke dieus. Prandaj eshte quajtur me vone dhe si Iupiter Jovis. Ne italishten standarte njihet si Giove, dhe jep giovedi diten e enjte.
Dita e enjte ne shqip eshte si dita e atit, per nder te atit te dites.
Tek arbereshet e italise enjte jane eterit.

Apuji jane banoret e ujit.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Nuk kanë ekzistuar grekët para Aleksandrit e Mathiot, ky i krijoi, është zhvillim historik i ndodhur pas vdekjes së tij të parakohshme por rezultat i veprës së tij.​
Matheithonët dhe Dardanët para ardhjes se Philipit dhe Aleksandrit kanë qenë në mospajtim në lidhje me të drejtën e sundimit në Trojë. Aleksandri në fund me sa duket nuk i shrfytëzoi Dardanelet për të kaluar në Azi. Dhe mosmarrëveshtjeve të gjata në lidhje me ketë punë u erdhi fundi u futën ne dhé, kur lindi Aleksandri apo Gjyqtari i Fundit i botës.​
Cila idiomë u zgjodh si gjuhë e letrave nuk ka asnjë rëndesi - gjuha zyrtare kurrë nuk ka qenë gjuhë folur nga populli. Rrallë flitej ose fare përpos në korresponcdenca zyrtare, dhe për këtë të duhej të shkoje në shkollë - sepse gjuha institucionale nuk ishte gjuhë amtare sepse ashtu t'gjithë mund të të konkuronin për poste administrative e funksion zyrtar.​
Dhe ky zakon është përdorur si princip deri vonë, e në vise tejet të prapambetura maloke, deri ne fund të shekullit XIX.​
Po pra, ai i krijoi, pushtoi greqine dhe e integroi ne nje shtet te vetem te gjitha fiset e shperndara secila per hesap te vet dhe me background te ndryshem etnik dhe kulturor. Vete ndjehej inferior, barbar. Ashtu e mesoi qe femije Aristoteli, i mesoi kulturen e Athines( athinasit ishin ardhacake nga aty ku eshte sot turqia). Me pas zgjeroi perandorine dhe donte te perhapte kulturen athinase neper bote, te cilen ai e quajti helene. Pikerisht ketu fillon ajo qe njihet ne histori si era helenistike. Ere qe u krijua nga nje barbar, nen frymezimin e nje barbari tjeter, Aristotelit.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,124
Pikët
113
Maqedonia veriperendimore nuk ka qene asnjehere Dardani. Kurse Maqedonia veriore e verilindore ka qene Paeonia qe vete-identifikohej si Dardane. Ky territor ka qene gjithnje molle sherri mes Dardaneve dhe Maqedoneve qe kur Xerxes mori nje tufe nga keta dhe i coi ne Turqi e Babiloni. Kjo dege qe ka qarkulluar nga mos mendohet te jene origjina 'lydiane' e etruskeve dhe e phenicianeve [fenikasve] kohe me pare.
Keshtu qe germat na kane ardhur nga Paeonet tek Paeonet.

Per te mos i thene pastaj hawkut e t'i shembim boten; se Dardani eshte varrosur me Librin e Magjive qe kishte shkruar vete. Dhe kur kishte shkuar Epikuri ta lexonte, e kishte kuptuar. Se si kishte shkruar njeri nje liber te tere duke mos ditur germat, kete le ta gjejne te tjeret. Nuk dime qe Kadmi t'i kishte bere ndonje kurs Dardanit si kunat qe e kishte. Madje Kadmi sikur nuk ka lene libra.
Kush po vjeth histori tashi?🤦🏼‍♀️ Po Dardani nuk ishte mbreti Salomon. Salomoni u varros me Librin e Magjive (sekreteve) qe e shkroi vete qe iu dha nga Hyu si nje dhunti e veçante, vetem atij mbi toke i cili kuptonte gjuhen e kafsheve, te bimeve dhe te qenieve te dimensionit tjeter.
Edhe mos te citoj une ty pastaj, po ti s’te lë. Me drejtove kaçurrelat 😈
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Kush po vjeth histori tashi?🤦🏼‍♀️ Po Dardani nuk ishte mbreti Salomon. Salomoni u varros me Librin e Magjive (sekreteve) qe e shkroi vete qe iu dha nga Hyu si nje dhunti e veçante, vetem atij mbi toke i cili kuptonte gjuhen e kafsheve, te bimeve dhe te qenieve te dimensionit tjeter.
Edhe mos te citoj une ty pastaj, po ti s’te lë. Me drejtove kaçurrelat 😈
Ti po thua se Dardani ka kopjuar nga Salomoni qe ka lindur 600+ vjet pas tij? Me kend kujton se flet ketu?
Duke lene anash Biblen cfare deshmish historike ka se Salomoni ka ekzistuar? Zero. Te tera pallavra te atyre qe degjonin rrefime nga Troja e shkelqyer e njerezimit. Kurse per Dardanin ka.
Ju keni vjedhur cdo gje qe keni mundur dhe i keni vene siper germat tuaja te shenjta.

ps. Po degjoja para ca kohesh nje guru Indain nje dite qe po i tregonte audiences se tij se sa idiot ishte Aleksandri. Sipas ketij guruse, Aleksandri kishte shkuar ne Indi dhe gjeja e pare qe kishte bere kishte derguar te gjeje nje Guru te famshem te Indise qe po rrinte ne mbeshtetur dhe po mendonte; te cilit i kishte kishte kerkuar te vinte me te ne pallat. Guruja Indian i paskish thene qe nuk kishte plan te levizte, sespe nuk i behej vone se cili qe Aleksandri. 'Imagjino' thonte ky Indiani 'se sa te fuqishem ishin Indianet dhe besimi i tyre'.

Per fat te keq nuk kisha si te percoja ne audienes se ketij guruse se Indise qe po llapte, qe kishte transpozuar Diogjenin e Cinikeve me 'gurune' te paqene te Indise, te cilit i kishte vene nje emer indian garb si Shahmaratga Gauvi a kush e maban mend. Ishte Diogjeni i Cinikeve qe jetonte ne Pazarin e Qytetit, qe kur Aleksandri i qe afruar dhe i kishte shprehur respektin madh dhe e kishte pyetur se cfare mund te bente per te; Diogjeni i qe pergjigjur: "Vec menjanohu pak se me ke zene rrezen e diellit".

Keshtu na kane tregtuar dhe tregtojne arrat tona per krunde te tyre.

Shikoni per veten tuaj.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Nese Apuja = Japyge do te thote se Apuja=Jupiter.
Dhe behet fjale per Teutan ose Titan Jupiterin e Dodoneve. Ne eshte ky i njejte me Apollon nuk e di, por fjaleformimi lexon Titani i Jupiterit, dhe Apollo e dime se qe djali i Jupiterit.
Shiko vete sa te drejte kam. Kete me disa shkurtime e kam vene shume vjet me pare kur ka ndezuar debate se perse ishin semi-pelazgjike dhe cfare do te thote te jesh gjysme-pelasg. Por, por tash ka tjeter fokus.

f.127, W. Smith, A concize dictionnary... "...Dardanet identifikohen ne historine antike te kene jetuar ne Illyricum dhe Troje, ku distrikti i pare ( Illyricum) konsiderohej si vendbanimi i tyre origjinal. Ata mbase ishin nje race gjysme-pelazgjike, dhe grupohen me Kitimet ( = Maqedonet dhe jo Qipriotet sic duan te thone disa sharlatane, shenim i Zet) ne tabelat gjeanologjike si me te after me ta, se sa me deget e tjera pelazgjike. Kalish i identifikon Dardanet me Daunianet, te cilet kane okuptuar bregdetin e Apulia."
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,986
Pikët
113
Thjesht ai mbishkrim nuk eshte as shqip, as greqisht, eshte gjuha e nje etnie te zhdukur, maqedonet.
rowe, pa me thuaj, se si mund te zhduket nje etni, aq me teper nje etni qe beri histori,

ai shkrimi qe solle, ishte i nje alfabeti primitiv qe shkruhej ne ate kohe, per çudi pa ndarje fare,
tani lind pyetja, a ka gjuhetare qe e dijne ate alfabet, dhe si i bejne ndarjet e fjaleve,
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,124
Pikët
113
Ti po thua se Dardani ka kopjuar nga Salomoni qe ka lindur 600+ vjet pas tij? Me kend kujton se flet ketu?
Duke lene anash Biblen cfare deshmish historike ka se Salomoni ka ekzistuar? Zero. Te tera pallavra te atyre qe degjonin rrefime nga Troja e shkelqyer e njerezimit. Kurse per Dardanin ka.
Ju keni vjedhur cdo gje qe keni mundur dhe i keni vene siper germat tuaja te shenjta.

ps. Po degjoja para ca kohesh nje guru Indain nje dite qe po i tregonte audiences se tij se sa idiot ishte Aleksandri. Sipas ketij guruse, Aleksandri kishte shkuar ne Indi dhe gjeja e pare qe kishte bere kishte derguar te gjeje nje Guru te famshem te Indise qe po rrinte ne mbeshtetur dhe po mendonte; te cilit i kishte kishte kerkuar te vinte me te ne pallat. Guruja Indian i paskish thene qe nuk kishte plan te levizte, sespe nuk i behej vone se cili qe Aleksandri. 'Imagjino' thonte ky Indiani 'se sa te fuqishem ishin Indianet dhe besimi i tyre'.

Per fat te keq nuk kisha si te percoja ne audienes se ketij guruse se Indise qe po llapte, qe kishte transpozuar Diogjenin e Cinikeve me 'gurune' te paqene te Indise, te cilit i kishte vene nje emer indian garb si Shahmaratga Gauvi a kush e maban mend. Ishte Diogjeni i Cinikeve qe jetonte ne Pazarin e Qytetit, qe kur Aleksandri i qe afruar dhe i kishte shprehur respektin madh dhe e kishte pyetur se cfare mund te bente per te; Diogjeni i qe pergjigjur: "Vec menjanohu pak se me ke zene rrezen e diellit".

Keshtu na kane tregtuar dhe tregtojne arrat tona per krunde te tyre.

Shikoni per veten tuaj.
Jo une nuk po them qe Dardanus of Judahites ishte ne te njejten epoke me Mbretin Salomon, por historia s'mund te jete e njejta.
Sa per deshmite historike te te tregoj ket emrin tjeter se mbase se kupton kur them Salomon :) , njihet dhe me emrin Jedidiah.
Do ndonje te dhene tjeter per Dardanin?...... ti shtosh ne studimet e tua?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Jo une nuk po them qe Dardanus of Judahites ishte ne te njejten epoke me Mbretin Salomon, por historia s'mund te jete e njejta.
Sa per deshmite historike te te tregoj ket emrin tjeter se mbase se kupton kur them Salomon :) , njihet dhe me emrin Jedidiah.
Do ndonje te dhene tjeter per Dardanin?...... ti shtosh ne studimet e tua?
Ti po vazhdon te thuash se Dardani qe ka jetuar me shume se gjysme milleniumi para Salomonit ka kopjuar kete te fundit. Se kush ka kopjuar duket qarte.

Autoret e lashte shkruajne se neqoftese shendetit, paisjeve qe u shkonte dicka keq dhe arteve nuk u shkonte mire filli dhe nuk kishte me asnje mundesi, zgjidhja gjendej ne Dardani. Libri i Magjive, ishte ne fakt nje liber teknologjie dhe ritualesh, qe dikur eshte botuar edhe si 'Shpata e Dardanit'. Nga ky liber Demokriti, i cili eshte filozofi i pare qe ka shkruar per atomet, kishte marre 'ajken e ajkes'.

Babilonia qe po ashtu njihej si Kaldea ishte qendra e shkences ne agim te civilizimit. Kulla e Babelit 'per te arritur Zotin' eshte deshmi e zhvillmit te species njerezore qe vuri ne rrezik 'njohurine e fshehte'. Dardanide ishte emeri i shkencave magjike, perpos popullit te Dardanise. Mercenaret e Zotit, dhe copat e injoranteve e shkaterruan. E do vijojne ta bejne deri ne zhdukje totale.

Keto jane sinonime.

DDN -[Dardan, Dodone]
BBN - [Babilon]
TTN - [Titan, Tithon]

PS. Ne se ndokush eshte ne gjendje ta gjeje librin 'Shpaten e Dardanit' do ishte kryeveper. Une nuk e kam gjetur dhe mund te mos jete ajo qe mendoj, pasi kane kaluar mijevjecare abuzimesh, por sidoqofte.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,124
Pikët
113
Ti po vazhdon te thuash se Dardani qe ka jetuar me shume se gjysme milleniumi para Salomonit ka kopjuar kete te fundit. Se kush ka kopjuar duket qarte.

Autoret e lashte shkruajne se neqoftese shendetit, paisjeve qe u shkonte dicka keq dhe arteve nuk u shkonte mire filli dhe nuk kishte me asnje mundesi, zgjidhja gjendej ne Dardani. Libri i Magjive, ishte ne fakt nje liber teknologjie dhe ritualesh, qe dikur eshte botuar edhe si 'Shpata e Dardanit'. Nga ky liber Demokriti, i cili eshte filozofi i pare qe ka shkruar per atomet, kishte marre 'ajken e ajkes'.

Babilonia qe po ashtu njihej si Kaldea ishte qendra e shkences ne agim te civilizimit. Kulla e Babelit 'per te arritur Zotin' eshte deshmi e zhvillmit te species njerezore qe vuri ne rrezik 'njohurine e fshehte'. Dardanide ishte emeri i shkencave magjike, perpos popullit te Dardanise. Mercenaret e Zotit, dhe copat e injoranteve e shkaterruan. E do vijojne ta bejne deri ne zhdukje totale.

Keto jane sinonime.

DDN -[Dardan, Dodone]
BBN - [Babilon]
TTN - [Titan, Tithon]

PS. Ne se ndokush eshte ne gjendje ta gjeje librin 'Shpaten e Dardanit' do ishte kryeveper. Une nuk e kam gjetur dhe mund te mos jete ajo qe mendoj, pasi kane kaluar mijevjecare abuzimesh, por sidoqofte.
Po pse kom lujt menc une ta sjell ate librin ketu 🙃, por po te sjell nje ritual te vogel si per kujtim te mundimit qe e ke kerkuar dhe se ke gjetur 🙂

Emertimi nuk eshte sic e ke shkruar dhe eshte latinisht, mbase e gjen, ama mos e sill kurr ne forum se ketu ka lloj lloj ne soj.

PS: nuk ta shkruaj dot , e di pse? .....sepse nese e ben copy/paste ate pasazhin ne gjuhen e shkruar dhe e con ne google, te nxjerr tek nje pjese qe mund ti gjesh emrin pastaj dhe se kam per ty personalisht, se ca interesi ke ti, por ketu ka shume jevga magjistrica, ndaj s'du te hy ne gjunah. Sorry

Dardanin mos e krahaso me Salomonin i cili mesoi gjuhen e zogjve, te kafsheve dhe te bimeve nga Hyu, me nje kod sekret qe se kish askush e s'do ta kete ne kete bote, ndersa Dardani e mesoi ne Goshen (Egjipt) nga magjistaret e thekur atje ku dijet e atyre qe iu thyen krahet jane te murosura edhe sot qe flasim.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,736
Pikët
113
Po pse kom lujt menc une ta sjell ate librin ketu 🙃, por po te sjell nje ritual te vogel si per kujtim te mundimit qe e ke kerkuar dhe se ke gjetur 🙂

Emertimi nuk eshte sic e ke shkruar dhe eshte latinisht, mbase e gjen, ama mos e sill kurr ne forum se ketu ka lloj lloj ne soj.

PS: nuk ta shkruaj dot , e di pse? .....sepse nese e ben copy/paste ate pasazhin ne gjuhen e shkruar dhe e con ne google, te nxjerr tek nje pjese qe mund ti gjesh emrin pastaj dhe se kam per ty personalisht, se ca interesi ke ti, por ketu ka shume jevga magjistrica, ndaj s'du te hy ne gjunah. Sorry

Dardanin mos e krahaso me Salomonin i cili mesoi gjuhen e zogjve, te kafsheve dhe te bimeve nga Hyu, me nje kod sekret qe se kish askush e s'do ta kete ne kete bote, ndersa Dardani e mesoi ne Goshen (Egjipt) nga magjistaret e thekur atje ku dijet e atyre qe iu thyen krahet jane te murosura edhe sot qe flasim.
Problemi eshte si zakonisht do i nderrosh drejtimin temes, nga histori ne pallavra.

Po ne ke e fjalen per kete ka 110 vjet qe e di. "Sepse ai [Salomoni] ishte më i mençur (!) se të gjithë njerëzit, se Ethani nga Ezrahiti, Hemani, Kalkoli dhe Darda, bijtë e Maholit; fama e tij ishte në të gjitha kombet përreth. Mbreterit 4:31

Dhe kush ishte babai i 'Maholit' dhe babai i babait te Maholit e di Shume mire dhe jo emrat qe i ka rras Arabi, por ti nuk e di. Po Hemani dhe Klkoli kush jane mi? Per keto pallavrat se kush qe me i zgjuar le te merret rabbiu juaj. Te zgjuar si puna jote qe thua se vjerashat e magjise jane te njejta, por te paret qe e kane perdorur jane murosur krahethyer, kurse ata q e vodhen jane bij te zotit. Logjike jo shaka.

PS. Thuaji Cruxit qe ta quaje Korityn ( Korinthin ) Mahol si jevrenjte se ta vlereson.
Nuk besoj qe ti e ke librin "Shpata e Dardanit". Dhe Goshen, ku thoni ju qe kishte lindur Dardani, quhej Rameseses i Egjiptit.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,124
Pikët
113
Problemi eshte si zakonisht do i nderrosh drejtimin temes, nga histori ne pallavra.

Po ne ke e fjalen per kete ka 110 vjet qe e di. "Sepse ai [Salomoni] ishte më i mençur (!) se të gjithë njerëzit, se Ethani nga Ezrahiti, Hemani, Kalkoli dhe Darda, bijtë e Maholit; fama e tij ishte në të gjitha kombet përreth. Mbreterit 4:31

Dhe kush ishte babai i 'Maholit' dhe babai i babait te Maholit e di Shume mire dhe jo emrat qe i ka rras Arabi, por ti nuk e di. Po Hemani dhe Klkoli kush jane mi? Per keto pallavrat se kush qe me i zgjuar le te merret rabbiu juaj. Te zgjuar si puna jote qe thua se vjerashat e magjise jane te njejta, por te paret qe e kane perdorur jane murosur krahethyer, kurse ata q e vodhen jane bij te zotit. Logjike jo shaka.

PS. Thuaji Cruxit qe ta quaje Korityn ( Korinthin ) Mahol si jevrenjte se ta vlereson.
Nuk besoj qe ti ke librin "Shpata e Dardanit".
Nuk do merrem me pacavuret e tua, por do te te them vetem dicka ne lidhje me librin qe e vure ne dyshim ne e kam a jo, qe te kujtohesh nese ndonjehere do te te bjere ne dore ;)
Shkruhet nje ritual ne dy trekendesha ne hyrje te librit, nje lart e tjetri poshte dhe fillon me zanoret e alfabetit tone, por U-ja jone eshte Y aty, dhe Y-ja jone eshte O me nje vize siper :)

PS: dhe mos bej keshtu lloj provokimesh 5 lekshe se s'te ecin me mua, kur them e kam dicka, e kam, kur them e dij dicka, e di. 😁
 
Top