• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tezat dhe zbulimet e reja për Ilirët! Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit Grek dhe Romak-Neritan Ceka

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Nuk do merrem me pacavuret e tua, por do te te them vetem dicka ne lidhje me librin qe e vure ne dyshim ne e kam a jo, qe te kujtohesh nese ndonjehere do te te bjere ne dore ;)
Shkruhet nje ritual ne dy trekendesha ne hyrje te librit, nje lart e tjetri poshte dhe fillon me zanoret e alfabetit tone, por U-ja jone eshte Y aty, dhe Y-ja jone eshte O me nje vize siper :)

PS: dhe mos bej keshtu lloj provokimesh 5 lekshe se s'te ecin me mua, kur them e kam dicka, e kam, kur them e dij dicka, e di. 😁
Na trego kapakun screen-shot.
Keshtu zhgrabash kabaliste as mos u lodh te m'i shkosh si shkence. Y dhe A ju keni lesht e curres, vetem bashketingellore keni. E sa per aramaikishte Jozephus e thote qarte se eshte gjuha qe romaket e quajne 'Asiriane'. E per kete Asirine tjeter kam folur.

Nga e keni vjedh Historine e Josefit me? Atij qe ju dha Goshenin 'hebrenjve'? Si quhej ai personi real?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
Na trego kapakun screen-shot.
Keshtu zhgrabash kabaliste as mos u lodh te m'i shkosh si shkence. Y dhe A ju keni lesht e curres, vetem bashketingellore keni. E sa per aramaikishte Jozephus e thote qarte se eshte gjuha qe romaket e quajne 'Asiriane'. E per kete Asirine tjeter kam folur.

Nga e keni vjedh Historine e Josefit me? Atij qe ju dha Goshenin 'hebrenjve'? Si quhej ai personi real?
😅😅 o sa qesha hahhaa, e nejse , ja se do te te sjell dicka qe ta kesh si kujtim:

Capture22.PNG

Mjaftohu me kete.

Dhe Goshen, ku thoni ju qe kishte lindur Dardani, quhej Rameseses i Egjiptit.
Se harrova te shpjegoj me siper, per ne toka eshte e Zotit dhe jo e Ramesses qe ne fakt shkruhet Pi-Ramesses , por meqe s'te pelqeka fjala Goshen atehere po te them Gesem, po kjo si te duket? Apo do Kesem? ;)
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
😅😅 o sa qesha hahhaa, e nejse , ja se do te te sjell dicka qe ta kesh si kujtim:

View attachment 115655

Mjaftohu me kete.Se harrova te shpjegoj me siper, per ne toka eshte e Zotit dhe jo e Ramesses qe ne fakt shkruhet Pi-Ramesses , por meqe s'te pelqeka fjala Goshen atehere po te them Gesem, po kjo si te duket? Apo do Kesem? ;)
Nuk eshte liber ai, por pikture interneti. Dhe vec asaj nuk ka lidhje me Dardanin por me dike tjeter ne Afrike. Nuk sillke ne forum ti libra nga ato qe botohen 1 kile tre qindarka dhe jane ne cod cep rruge, se t'i lexojne interenestistet shtriga te Shqiperise. Ik mi.
Goshen eshte Toke e Zotit?!
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Dardani, ti shoqja e races falsifikatore, ka lindur ne Arkadi. As ne Goshen e as ne Rreshen.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
Dardani, ti shoqja e races falsifikatore, ka lindur ne Arkadi. As ne Goshen e as ne Rreshen.
Nuk te ndahet zemra e 😅 , eh c'me gjet me ty ncncnncc.....

Ka lindur : 1519 in Rameses, Goshen, Egypt
Ka patur si nickname: Judahites
Profesioni: King of Arcade
Ka vdekur: 1414 in Rameses, Goshen, Egypt
I biri i : Zeus aka Jupiter aka Dyaus Pitar ne Electra Pleiade
I biri i : Illyrius
I biri i : Zerah
(te gjitha keto pretendime te studiuesve ner vite)
Ja ta kesh dhe kete:

Capture222.PNG
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Eh, keto linjat i kemi diskutuar 20 vjet me pare. Nuk na ke thene gje te re. Keto i ka me thase Libraria Mbreterore Britanike.
Me mire na trego per ate vellane e Dardanit qe themeloi Athinen. Si quhej ai?

Por me kryesorja, a eshte Dardani mbreti i pare i Arkadise apo jo? E ne se PO, a eshte Dardan=Pellasg i cili pranohet gjeresisht se ka qene mbreti i pare i Arkadise? Pellasu?!
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
Eh, keto linjat i kemi diskutuar 20 vjet me pare. Nuk na ke thene gje te re. Keto i ka me thase Libraria Mbreterore Britanike.
Me mire na trego per ate vellane e Dardanit qe themeloi Athinen. Si quhej ai?

Por me kryesorja, a eshte Dardani mbreti i pare i Arkadise apo jo? E ne se PO, a eshte Dardan=Pellasg i cili pranohet gjeresisht se ka qene mbreti i pare i Arkadise? Pellasu?!
Prandaj i ben corap gjyshin e Dardanit me vellain e tij ti se i ke diskutu 20 vjet me pare dhe i ka Libraria Mbreterore Britanike me thase? 🙃
.......e nejse, qe mos te te le ne delir, Atlas Epher aka Mbreti legjendar i Atlantis aka Trimeria e Titaneve ishte babai i Electra Pleiade (nenes se Dardanit)
, nderda vellai i Dardanit ishte Iasion i cili u dashurua me Demetren nga lindi Plutus.

Fusha e preferuar imja, eshte histori religjioni, po ja te thellohem pak dhe flasim pastaj, vetem sa me shkurt se pertoj t'ju lexoj te keme nje ide te pergjithshme ku jemi e cfare dijme, cfare na duhet te dijme qe e dijne te tjeret e gjera si keto 😛, per momentin nuk e di se kush ishte me te vertete mbreti i pare i Arkadit. (perrallat e internetit thone qe ishte Pelasgus
Capture3333.PNG
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Keto qe gjete, jane pallavra e qishes. :)
Mo na mbush temen me peme nga te interenetit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Hesiodi thote qe -
Zoti u dha bijve te Aeacut [keta i keni perkthyer si Jacobite dhe Izraelite for qe jane pasaredhesit e Dardanit dhe Akilejve] fuqi fizike, Emathioneve [keta i kane perkthyer bullgaret si Amynta] mencuri, dhe atyre te Atreut [keta i njohim si shtepite e Agamemnonit, Menelaut dhe Orestit, por te jane Teukriane] pasuri, © ZET
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
@ZET ja ca foto nga ai libri qe ke fiksim, meqe me terhoqi vemendjen Bardhyli te te sillem pak mire :p

Capture444.PNG
Capture55.PNG
Capture888888.PNG


Nje magjistar i keq qe ka qene :)
 
Last edited:

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,166
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nga @Pier Thomas:
"...edhe çeshtjen e etruskishtes, ne paginen e pare, u shprehe se nuk ka perkthime apo nuk eshte deshifruar akoma, diçka e tille,
...mesoje dhe kete,
...ajo eshte deshifruar me kohe,
gjuha shqipe te ndihmon ne kete drejtim, mos u merr me budalliqe interneti o mavri..."

Pier: vetem se kjo fjala e fundit =MAVRI= eshte e vjeter....ndoshta etruske...qe do thote : ô i madhi popullore *mallni* madhri...dhe mavri= etruske..MAF/MAV...( si tek stella e Lemnos ...) rtokja e par ...juptohet eshte bere ekonomi ne shkrime mbi guri me shkurtesa...
Nejse...do flasim hera tjera tek Gjuhesia...tung/ tungatjeta...mav/ mallni...
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
6,416
Pikët
113
Pier: vetem se kjo fjala e fundit =MAVRI= eshte e vjeter....ndoshta etruske...qe do thote : ô i madhi popullore *mallni* madhri...dhe mavri= etruske..MAF/MAV...( si tek stella e Lemnos ...) rtokja e par ...juptohet eshte bere ekonomi ne shkrime mbi guri me shkurtesa...
Nejse...do flasim hera tjera tek Gjuhesia...tung/ tungatjeta...mav/ mallni...
i nderuar, neve kete fjale e perdorim ne nje kuptim tjeter, mavri, si me thone ; o i humbur, i mavriosur, i merdhif, i goditur,
normalisht, kjo fjale ; mavri , i mavriosur, ka kuptimin e nje njeriut qe i ka hyre pleviti, te ftohtet, qe dridhet,
dhe ne e perdorim ne nje kuptim psikollogjik, mental, jo organik,
disa e quajne gabimisht fjale greke, mirpo kjo fjale eshte perdorur ne ballkan, para se te vinte kulttura greke,
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,513
Pikët
113
Nga @Pier Thomas:
"...edhe çeshtjen e etruskishtes, ne paginen e pare, u shprehe se nuk ka perkthime apo nuk eshte deshifruar akoma, diçka e tille,
...mesoje dhe kete,
...ajo eshte deshifruar me kohe,
gjuha shqipe te ndihmon ne kete drejtim, mos u merr me budalliqe interneti o mavri..."

Pier: vetem se kjo fjala e fundit =MAVRI= eshte e vjeter....ndoshta etruske...qe do thote : ô i madhi popullore *mallni* madhri...dhe mavri= etruske..MAF/MAV...( si tek stella e Lemnos ...) rtokja e par ...juptohet eshte bere ekonomi ne shkrime mbi guri me shkurtesa...
Nejse...do flasim hera tjera tek Gjuhesia...tung/ tungatjeta...mav/ mallni...
E ngatërron kreksi... Çudi se zakonisht i bie në shenjë 100 %
I thonë mavi e mavijosur ,mavri vrenjtur vranët vrarë ..... ehuuu kot lodhem ,sikur do kuptosh gjë ti
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Pse ne teme me Iliret citohen mitologji dhe karaktere mitologjike qe me gjitha gjasa asnjeher nuk kan egzistu ne realitet dhe kane qene pjelle e imagjinates se Homerit.

Dhe nuk citohen arkeolog Shqiptar si Frano Prendi e disa tjere ne lidhje me kulturen Proto-Ilire si p.sh Glasinac-Mat dhe Kulturen e Trebenishtes etj etj.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,166
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Jo s eshte per ngjyren e maviht..as jorgovan/ violet...as te verdh/ lulst..as te verde...gjelbert...as te verdh...lrejg mbrapsht i citoni te ju ngjyrat...koti...lol !
Sa fjala per ngjyra aty pof per te madhin...mor jahu mavria i madhi...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,166
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Une e pranova se paskam gabua...mirepo me intereson ta dija de nga e ka prejardhjen si dhe kuptimi i fjales " mavri"....nehse....kalojmi tek gjuhesia neser...
Kerjoj falje qe paskam ngatrrua kete fjale...
 
Top