• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Toponime shqip

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
27,788
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Toponime shqip

Eshte edhe nje fshat,Muqibaba ne kosove..une cuditem si nuk revoltohesh ti babe nga keto toponime se te isha une do e kisha cuar nje note proteste ne ambasaden e Kosoves.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,476
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Toponime shqip

revoltohem qe cke me te….-qesh-
Ja ma shtove marazin me shume tashti, hajde shuaje….-gezuar-
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=onhNSKY9TXA"]https://www.youtube.com/watch?v=onhNSKY9TXA
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,190
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Re: Përgjigje e: Toponime shqip

Eshte edhe nje fshat,Muqibaba ne kosove..une cuditem si nuk revoltohesh ti babe nga keto toponime se te isha une do e kisha cuar nje note proteste ne ambasaden e Kosoves.
Kà edhe 《Muqiverca》para se 《Muqibaba》..matej à Purrini. ...te Pantina jo larg Shipitulla ne drejtim te Šipolat si Šipollata. ...Hipolit si Šipolit. ...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,190
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Re: Përgjigje e: Toponime shqip

《Kokogllave》=kry të djeges
《Ljutogllave》
《Krye huder 》hudher
Nuk prputhet as perkthehet 《koke》toske por krye huder =ljute gllave qe ka kuptimin e atyre njerezve me karakter të idhet = qe hidherohen shpejtë !
Ska problem murik,
Préj neser nga ana
Ime ti ma kurre nuk do permendesh as citim as komunikim as tung !
Jeni i knaqur tash ?
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Pertej batutave me muqibaba e muqinona le ti kthehemi temes.Mu duk interesant ky shkrim dhe po e sjell ketu per ata qe kane interes per temen.


Rrushiani i Kalabrise.
---
Sipas studiuesit italian Niccola Falcone, ne vepren e tij me titull "Biblioteca storica topografica delle Calabrie...", f.277, viti 1846, toponimi i nje vendbanimi te lashte si ai i Rossano (Kalabri), vendbanim ky i cili u themelua prej Enoterve qe ne shek. XI p.Kr.,ka nje lidhje te drejte per drejte me nje fjale qe sot perdoret vetem ne shqip.
Por le te hedhim nje veshtrim lidhur Enoterve.
Etnonimi i ketij populli te lashte te Italise se Jugut ngelet i pa qarte sikurse ne nivel diskutimi dhe tezash. Nje teze interesante lidhur Enoterve eshte pikerisht ajo qe, ky popull dhe vendi i tyre ishte "toka ku kultivohet rrushi (vreshti) dhe prodhohet vera".
Rossano, i cili u themelua prej Enoterve, vazhdon te ekzistoje si qender edhe gjate Perandorise Romake (Ruscianum), sikurse ne mesjete (Ruskiané).
Autori italian shkruan (shih pjeset e nenvizuara ne imazhin e bashkangjitur):
" Ka ruajtur gati emrin e tij te lashte, pasi qe prej origjines se tij quhej 'Ruscianum" ('Rushianum', shenimi E. Canaj), emer qe besohet ta kete marr prej ngjyres se kuqe te maleve qe e rrethojne..."
"...Rossano duhet te kete qene qytet Pellazg, dhe kur ai lindi territoret qe e rrethonin ishin pjellore dhe te konsiderueshme per rrushin (hardhine), pasi 'Rusci' ('Rushi', shenimi E. Canaj) ne pellazgjisht do te thote 'rrush ('uva' ita.), dhe 'Ruscia' vresht."
Pra, sipas autorit, ky toponim ka nje lidhje te drejte per drejt me fjalen "rrush", pikerisht sepse nje vend pjellor per vreshtarine. Ne se Enotret flisnin nje gjuhe jo greke, ku, autori i cileson si Pellazg, sikurse,ne se eshte e vertet qe ne lashtesi ekzistonte nje popull para grek i cili u pagezua si Pellazg, atehere kjo fjale e lashte qe perdorej prej kesaj popullsie (Enoterve) sot ndeshet gati e pa ndryshuar ne gjuhen shqipe.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Jane nje sere toponimesh ne regjionin e Venecias (Veneto) te cilat mendohet se jane me origjine keltike. Duke pas parasysh se keltet dhe iliret kane qene popuj qe kane dhene e kane mare midis tyre (ka pas edhe fise iliro-kelte)mu duken interesante ti sillja ketu keto toponime. Gjykoni vete.

Veneto
Venda
Vendevolo
Verona
Artoz
Arelica
Ardeda
Segusino
Rea
Reghena
Pedevenda
Nanto
Ren
Rin
Milies
Malon
Malamocco
Limana
Lemene
Gruaro
Graur
Gruaro
Gronea
Grave
Graonetto
Bregonza
Breganze
Bragonza
Bornio.

te pakten keshtu ne shikim te pare,pa bere kerkime te gjat duket sikur te gjitha keto toponime kane rrenje qe gjendet ne shqipen e sotme. Bie ne sy rrenja Mal,Gra,Breg,Vend,Are etj.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,190
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Toponimi tjetër tepër interesante është;

《MALI ALLAMANIT 》i cili na mashtron që në fillim tuj kujtua se bëhët fjalë për ndonjë personazh me prejardhje gjermane / Allaman, ....mirepo siç e kemi vrejtur ( murik-it i plast pika. ..) se toponimet tona janë krijua mbi bazen e t e një diktimit thjeshte dalmatine franke e gjermane.
Si erdhi déri te diktimi që lidhet me toponimin ''mali allamanit '' ?

Personi i cili citon apo ligjeron ai jep spjegime shtes ne disa gjuhë scribes /shkruesit dalmatin tuj i tregua hollesit se cilat janë dallimet mes gjuhes gjermane e angleze ne mënyrë që gjatë diktimit shkruesi dalmatine te mos i ngatrroje gjërat. ...!
Diktimi ;
《 Sllovo ''w'' dublje-ve /the ''LL '' (jep kuptimin e fjales dalmate ''dublje '' do thote 《the LL》 ''lumi thellë '' /dublje reka. ...!

Pastaj vijon diktimi ;

Shkruje /çite (shenoje ) ''piši''....
《 ...mali à. ) ne dalmate do thotë 《shenoje ; à e vogel !
Dhe dalmatini e shkruan njashtu si e degjon diktimin ; dhe vijon. ...
....《...à llà 》 ''man'' (shkurtesa për fjalën 《 manière 》(sipas menyres 《à lla, man. it 》 njesoj si 《à llà turka》《à llà franka》....
Për ç'farë bëhët fjalë o murik à je tuj kuptue naj s'en à jo ?

Po të tregoj more murik se fjala është për një Dosje të fsheft në të cilën janë të ruajtura tana sekretet se si u krijua shqipja me gjysmen e fjalve permes diktimit franko-dalmatine Raguziane. ...!
E paskam harrua toponimin e fshatit ''Sllove '' që do thotë ''gerrma '' shkronja. ...
Pika numer një është te kandi :

...a. ) SLLOVE
. .b.) MALI ALLAMANIT
...k.).....?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,440
Pikët
113
Përgjigje e: Toponime shqip

Jane nje sere toponimesh ne regjionin e Venecias (Veneto) te cilat mendohet se jane me origjine keltike. Duke pas parasysh se keltet dhe iliret kane qene popuj qe kane dhene e kane mare midis tyre (ka pas edhe fise iliro-kelte)mu duken interesante ti sillja ketu keto toponime. Gjykoni vete.

Veneto
Venda
Vendevolo
Verona
Artoz
Arelica
Ardeda
Segusino
Rea
Reghena
Pedevenda
Nanto
Ren
Rin
Milies
Malon
Malamocco
Limana
Lemene
Gruaro
Graur
Gruaro
Gronea
Grave
Graonetto
Bregonza
Breganze
Bragonza
Bornio.

te pakten keshtu ne shikim te pare,pa bere kerkime te gjat duket sikur te gjitha keto toponime kane rrenje qe gjendet ne shqipen e sotme. Bie ne sy rrenja Mal,Gra,Breg,Vend,Are etj.
Në Veneto ke dhe fjalë shqip.

dhe toponime të tjera psh...

Arre
Mira
Mirano
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Re: Toponime shqip

E paskam harrua toponimin e fshatit ''Sllove '' që do thotë ''gerrma '' shkronja. ...
Pika numer një është te kandi :

...a. ) SLLOVE
. .b.) MALI ALLAMANIT
...k.).....?
Perpiqu te shkruash frengjisht ate qe kerkon te thuash se nuk te kuptoj ne shqip.Merci bien
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Nje tjeter toponim ne Veneto qe me terheq vemendjen eshte Breglia.
Hamendesohet me origjine keltike dhe do te thote "lartesi".
Ne fakt Breg,Bregore ka te njejtin kuptim edhe ne shqip,pra pjesa e larte,lartesi,bregu i liqenit,bregu i lumit,bregore.Por interesant eshte se tek rasti i Breglia kemi dy fjale shqip,Breg dhe Lia( larte), lia perdoret akoma sot ne dialketet arvanitase me kuptimin i larte,larte. rasti i mbiemrit Kokalari qe do te thote Koke- larti(krenar).
Pra kemi gati gati do thoja nje kompozite ku fjala perbehet nga dy fjale qe kane te njejtin kuptim. Breg kelte/ilire/shqip + Lia,larte.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Drusacco,shqiptohet drusako.E sjellin me hamendesim nga kelto/galishtja qe do te thote peme,dru.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Toponime shqip

Claxelus= mali qe oshetin. Mos ndoshta eshte mali qe qan?

Kemi Cla,Kla,Qa, si ne rastin Klumesht=qumesht. Us eshte prapashtese. X me shume gjasa shqiptohej si H. Me kete arsyetim na jep Klahel-us, Klahet,Qahet,Ankohet,Oshetin...
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Progonat- vendi i Progonit(Pergjonit).
Luzat- vendi i Luzit(Lusi,Luci,Luiz?)
Vagalat-
Tutani-
Mirina-
Damesi-
Gusmar-
Salari-
Koshtan-
Kashishti-

Disa emertime interesante ne zonen e Tepelenes. Urdheroni jepni mendimet tuaja per etimologjine e ketyre vendbanimeve arberore.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,900
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ndoshta Vagalat,eshte forme e Vangolat,ku Vango eshte shkurtim i emrit Vangjel? Pra Vangalat-vendi i Vangjelit?
 
Top