• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tuneli i Llogarasë

Marla

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
6,145
Pikët
113

Korigjim 170
Varet se cfare kriteresh teknike prikualifikimi dhe kualifikimi ka pasur tenderi. Ka 2 aspekte vleresimi dhe perzgjedhja e kompanise fituese. Vleresimi teknik dhe vleresimi financiar. Me rregulla nderkomentare prokurimi fiton tenderin ajo kompani qe ka marre piket max ne vleresimin teknik plus koficientin e pikeve te financiarit pra jo domosdoshmerisht ai qe ka sjelle oferten me te ulet. Dhe ka sens logjik sepse perparesi i jepet stafit te kualifikuar te kompanise eksperiences se punes qe ka kompania mjeteve teknike qe zoteron licensat qe posedon per pune ndertimi inxhinierike etj specifike per ate lloj ndertimi, materialet qe do perdore ne baze te volumit te puneve etj

Ne shqiperi ka 1 ligj idiot per prokurimet publike. Publikojne fondin limit si dhe nuk i japin perparesi cilesise dhe kualitetit teknik por mjaftohen vetem tek kriteri financiar. Me aq sa degjova ke video kompania fituese eshte brenda fondit limit nuk quhet shkelje sipas ligjit te prokurimeve publike thjesht ka interpretime per anen teknike te zbatimit te projektit. U perpoqa me e sqaru thjesht.
 

Mr.Sufllaqa

Super Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2020
Postime
223
Pikët
43
Varet se cfare kriteresh teknike prikualifikimi dhe kualifikimi ka pasur tenderi. Ka 2 aspekte vleresimi dhe perzgjedhja e kompanise fituese. Vleresimi teknik dhe vleresimi financiar. Me rregulla nderkomentare prokurimi fiton tenderin ajo kompani qe ka marre piket max ne vleresimin teknik plus koficientin e pikeve te financiarit pra jo domosdoshmerisht ai qe ka sjelle oferten me te ulet. Dhe ka sens logjik sepse perparesi i jepet stafit te kualifikuar te kompanise eksperiences se punes qe ka kompania mjeteve teknike qe zoteron licensat qe posedon per pune ndertimi inxhinierike etj specifike per ate lloj ndertimi, materialet qe do perdore ne baze te volumit te puneve etj

Ne shqiperi ka 1 ligj idiot per prokurimet publike. Publikojne fondin limit si dhe nuk i japin perparesi cilesise dhe kualitetit teknik por mjaftohen vetem tek kriteri financiar. Me aq sa degjova ke video kompania fituese eshte brenda fondit limit nuk quhet shkelje sipas ligjit te prokurimeve publike thjesht ka interpretime per anen teknike te zbatimit te projektit. U perpoqa me e sqaru thjesht.
Nuk e solla videon për lajmin por për çmimin.Sa për vlersimin teknik,ishte po kjo ministri vlerësuese që i dha BIBA X me zero ekspriencë në ura e tynele tenderin e unazës në lotin e parë tek ish shqiponja.
 
Top