• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

UBT ftohet në Forumin Botëror për Ndryshimet Klimatike – Climate Impact Forum

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,629
Pikët
113
Duke e parë nevojën për reagim të menjëhershëm ndaj sfidës së madhe të ndryshimeve klimatike, organizata botërore e akterë të ndryshëm nga shkenca e fusha akademike janë angazhuar për sensibilizim të opinionit të gjithmbarshëm për ndërmarrjen e hapave konkrete që ndikojnë në eliminimin e dioksidit të karbonit dhe ruajtjen e mjedisit.

UBT si institucion arsimor e shkencor është pjesë përbërëse e kampanjës së lansuar në Kosovë javën e kaluar për ndryshimet klimatike – Kosovo Climate Action Campaign – Climate Change.

Në vazhdën e aktiviteteve globale për rritje të vetëdijësimit ndaj ndryshimeve klimatike, UBT, po ashtu, është ftuar për të marrë pjesë në forumin botëror për ndryshimet klimatike – Climate Impact Forum të organizuar nga revista prestigjioze Times Higher Education në bashkëpunim me programin e Kombeve të Bashkuara për Mjedisin.

Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, thotë se krahas veprimeve të menjëhershme për zbatimin e Strategjisë së Kosovës për ndryshimet klimatike, Kosova duhet të jetë prezente edhe në forume e organizime të ndryshme ndërkombëtare në të cilat diskutohet për ndryshimet klimatike si imperativ i kohës.

“Kosova duhet ta ketë zërin e saj edhe në forumet e konferencat ndërkombëtare për ndryshimet klimatike, për të treguar seriozitetin e saj si shtet në përballjen me këtë sfidë globale. Në këtë kuadër, UBT do të jap kontributin e vet jo vetëm në aspektin akademik por edhe me veprime konkrete e të vazhdueshme”, është shprehur rektori Hajrizi.

Në këtë forum ndërkombëtarë pjesëmarrës janë ministra të qeverive të ndryshme, drejtues të institucioneve arsimore, përfaqësues nga industria dhe palë të tjera të interesit.

Times Higher Education në bashkëpunim me programin e Kombeve të Bashkuara për Mjedisin organizon “THE Climate Impact Forum” me 28 tetor 2021.

Ky forum mbahet në vigjile të konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, në Glasgow të Skocisë, nën presidencën e Mbretërisë së Bashkuar.
_______________
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,445
Pikët
113
Ky forum mbahet në vigjile të konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, në Glasgow të Skocisë, nën presidencën e Mbretërisë së Bashkuar.

@Petrit Kola

Noi menje?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,202
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Aaa mos e pyet . LooL
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
Ky forum mbahet në vigjile të konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, në Glasgow të Skocisë, nën presidencën e Mbretërisë së Bashkuar.

@Petrit Kola

Noi menje?
@Angelisa @Marla
Qendra e ketyre qe po ndodhin en Bote dhe kane ndodhur eshte City of London . Shtetet, vendet, qeverit e tjera perdoren nga ajo qe quhet City of London qe eshte tejter gje nga Londra si bashki . Ideja e de-industrializimit dhe depopullimit te Globit filloi te vihet ne zabtim kur nisen ate qe quhet Levizja e Gjelber. Kur instaluan SATANIKUN Papa Frankun ne Vatikan, keshilltar , shef per shkenc i dhane nje keshilltar te Merkel qe jeten e tij ja ka kushtuar depopullimit te Globit. Eshte e njeta dore dhe i njejti qellim si me skenarin kovid., depopullim,, genocid dhe diktatur e hapur globale. Keto jane hapa drejt qellimit depopullim, genocid, diktatur e hapur globale.
 

Marla

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
6,157
Pikët
113
@Angelisa @Marla
Qendra e ketyre qe po ndodhin en Bote dhe kane ndodhur eshte City of London . Shtetet, vendet, qeverit e tjera perdoren nga ajo qe quhet City of London qe eshte tejter gje nga Londra si bashki . Ideja e de-industrializimit dhe depopullimit te Globit filloi te vihet ne zabtim kur nisen ate qe quhet Levizja e Gjelber. Kur instaluan SATANIKUN Papa Frankun ne Vatikan, keshilltar , shef per shkenc i dhane nje keshilltar te Merkel qe jeten e tij ja ka kushtuar depopullimit te Globit. Eshte e njeta dore dhe i njejti qellim si me skenarin kovid., depopullim,, genocid dhe diktatur e hapur globale. Keto jane hapa drejt qellimit depopullim, genocid, diktatur e hapur globale.
Petro dmth fundi eshte i shpejte thua ti?
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
@Angelisa
PO. Tash skenari depopullues dhe diktatorial eshte hapur dhe me ritem te shpejt. Sipas mendimit tim ne kete momenet mundesit per sukes jane 50% me 50% te realizohet. Lufta tash eshte hapur, shife edhe ne FB, TWITTER ETJ, hapur fare lufta, tash jane hequr maskat dhe njera pale do te mundet. https://www.statesmanpost.com/2021/06/24/biden-threatens-to-nuke-right-wing-american-citizens/
@Marla edhe ata qe sot mund te perfitojn nga keto skenare, kane per ta pesuar sikur pjesa qe po e peson nga keto skenare kur te kollaps komplet shoqeria dhe te ndodh depopullimi, deindustrializmi i plet dhe diktaura. @thirsty e ka kuptuar ;)
 

Marla

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
6,157
Pikët
113
@Marla edhe ata qe sot mund te perfitojn nga keto skenare, kane per ta pesuar sikur pjesa qe po e peson nga keto skenare kur te kollaps komplet shoqeria dhe te ndodh depopullimi, deindustrializmi i plet dhe diktaura. @thirsty e ka kuptuar ;)
Petro marrim rastin qe ke te drejte. E ndryshojme dot rrjedhen? - Jo!
Atehere perse duhet ta vrasim mendjen kaq shume. Te gjithe do vdesim nje dite por deri atahere te pakten te jetojme pa pishmanlliqe.
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
Petro marrim rastin qe ke te drejte. E ndryshojme dot rrjedhen? - Jo!
Atehere perse duhet ta vrasim mendjen kaq shume. Te gjithe do vdesim nje dite por deri atahere te pakten te jetojme pa pishmanlliqe.
Mund te ndryshoj rjedha? PO, mundet. Jo domosdoshmerisht. Personalisht kam zero pishmanlleqe. Une jam i lumtur. Mendoj se kjo eshte kohe me em ire per te qen gjalle ne gjithe historin e njerezimit. Perse duhet te vrasim mendjen? Pasi jemi njerez. @Marla kam kerkuar nga shume te perkufizojn njeriun, c'fare eshte por nuk kam mare pergjigje. E hapim nje teme se c'fare eshte njeriu?
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
Mund te ndryshoj rjedha? PO, mundet. Jo domosdoshmerisht. Personalisht kam zero pishmanlleqe. Une jam i lumtur. Mendoj se kjo eshte kohe me em ire per te qen gjalle ne gjithe historin e njerezimit. Perse duhet te vrasim mendjen? Pasi jemi njerez. @Marla kam kerkuar nga shume te perkufizojn njeriun, c'fare eshte por nuk kam mare pergjigje. E hapim nje teme se c'fare eshte njeriu?
@Petrit Kola sme vine ur tags
Ndoshta me ke bere block🤔
Jo. Nuk i kam ber kujt bllok. Ndoshta perdoret e njeta metod si ne FB. Kam prej vitesh qe me kane ber shadow banning atje, pasi me mbyllen faqen krysore qe kisha.
Ketu me mbyllen dy tema pa kaluar dy sekonda. Ndoshta eshte e njeta gje si ne FB.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,566
Pikët
113
Jo. Nuk i kam ber kujt bllok. Ndoshta perdoret e njeta metod si ne FB. Kam prej vitesh qe me kane ber shadow banning atje, pasi me mbyllen faqen krysore qe kisha.
Ketu me mbyllen dy tema pa kaluar dy sekonda. Ndoshta eshte e njeta gje si ne FB.
Jo keta jane me te rrezikshem😁
Te keqen me te madhe e kemi nga vetja Petrit!
Enjoy life while u can
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
Jo keta jane me te rrezikshem😁
Te keqen me te madhe e kemi nga vetja Petrit!
Enjoy life while u can
cdo sekond e enjoy. Ajo qe thashe me pare eshte fakt. Ndoshta edhe ketu, ne FB eshte, por nuk me prishet humori. Kam kohe qe kam bere nje fare mase si vetja. Dhe ata vazhdojn te bejn te tjeret si vetja. Macja ka dal nga thesi, Veshtire te futet perseri. Jam ne forume te tjera qe jane me shume me te rendishme. Njera eshte GAB.COM Ne se zgjon nje atje, ke zgjuar nje luan. Ketej nga ne me shume zgjon dele dhe pula. Kur zgjohen llahtarisen. -qesh-
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
7,192
Pikët
113
cdo sekond e enjoy. Ajo qe thashe me pare eshte fakt. Ndoshta edhe ketu, ne FB eshte, por nuk me prishet humori. Kam kohe qe kam bere nje fare mase si vetja. Dhe ata vazhdojn te bejn te tjeret si vetja. Macja ka dal nga thesi, Veshtire te futet perseri. Jam ne forume te tjera qe jane me shume me te rendishme. Njera eshte GAB.COM Ne se zgjon nje atje, ke zgjuar nje luan. Ketej nga ne me shume zgjon dele dhe pula. Kur zgjohen llahtarisen. -qesh-
@Angelisa njerin nga ata qe kam zgju ketu eshte @Marla ;) :)
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,566
Pikët
113
cdo sekond e enjoy. Ajo qe thashe me pare eshte fakt. Ndoshta edhe ketu, ne FB eshte, por nuk me prishet humori. Kam kohe qe kam bere nje fare mase si vetja. Dhe ata vazhdojn te bejn te tjeret si vetja. Macja ka dal nga thesi, Veshtire te futet perseri. Jam ne forume te tjera qe jane me shume me te rendishme. Njera eshte GAB.COM Ne se zgjon nje atje, ke zgjuar nje luan. Ketej nga ne me shume zgjon dele dhe pula. Kur zgjohen llahtarisen. -qesh-
Aty jam dhe Une 😁
Kujdes me reklamat 😜

ti qenke si puna e atyre te Jehovah witness o Te bejne si veten o pika ne vend ju bie 😁
 
Top