• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,346
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Faleminderit per keshillen... biseda me miqte eshte nje nga kenaqesite e jetes.
Nese kjo bote eshte per te gjallet ather perse ta mendojm per te vdekurit!!!...tan kan me vdek Tj Tweedle!!!,si ateisti si besimtari ,ashtu me rradh deri ne pafundesi..ajo qka eshte me rendesi mendoj se asht qellimi i jetes son!!!!...pse jetojm?!!!..
Un mendoj qe njerzit ndahen ne te mire dhe te kqinje!!!..ata qe ndertojn boten dhe ata qe shkatrrojn...``fumato``

PS.pak mahitemi i nderuar,sa per tu argetue nga kjo tem e ftohet!!!-shok-
 

Xhuljan

entity
Anëtar
Jun 11, 2015
Postime
424
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Une e identifikoj veten time me koshiencen time. Nese ajo nderpritet atehere une kam mare fund.
Shkenca mund te beje shume perpara dhe une mund te kem zemer mekanike, kembe e duar mekanike, kocka prej titani etj. Une vazhdoj te jem une edhe pse 90% e trupit eshte metal. Per sa kohe mbaj mend femijerine time, apo cfare bera para 1 viti, une vazhdoj te jem une.
Anasjelltas, dikush edhe mund te me klonoje ne nje epoke tjeter dhe vend tjeter, fara te ri-mbije, rastesia kozmike te me ri-krijoje. Mund te jete trupi im 100%, por nese koshienca e atij individi nuk ka kontinuitet me timen, atehere ai eshte individ tjeter.
Kur thua koshiencen çka ke parasysh ? Aftesine per te kuptuar qe po mendon dhe je apo diçka me shume ?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Une e identifikoj veten time me koshiencen time. Nese ajo nderpritet atehere une kam mare fund.
Shkenca mund te beje shume perpara dhe une mund te kem zemer mekanike, kembe e duar mekanike, kocka prej titani etj. Une vazhdoj te jem une edhe pse 90% e trupit eshte metal. Per sa kohe mbaj mend femijerine time, apo cfare bera para 1 viti, une vazhdoj te jem une.
Anasjelltas, dikush edhe mund te me klonoje ne nje epoke tjeter dhe vend tjeter, fara te ri-mbije, rastesia kozmike te me ri-krijoje. Mund te jete trupi im 100%, por nese koshienca e atij individi nuk ka kontinuitet me timen, atehere ai eshte individ tjeter.
Ti Xhej, oh sa i varfer dhe i pergjysmuar qenka mendimi yt! Perbehesh/perbehemi jo vetem nga koshienca, por edhe nga subkoshienca. Nqs konshienca zhduket/shperbehet, atehere subkoshienca (aka energy) ngelet e perjetshme. In a way, you're still "alive". Nothing disappears forever. Ja kjo eshte eternity! ``fumato``
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Edhe zjarri reaksion kimik eshte, po fillon e mbaron dhe ngel hiri. Ka jete tek hiri?
Vazhdon reaksioni edhe me hirin, por i nje natyre tjeter. Hirin e perthith toka, shperbehet perfundimisht. Jeta nderkohe jo vetem qe ka mbaruar me kohe, por eshte edhe harruar. Ky fat na pret te gjitheve.
Perderisa vici ka ngordhur, pse e ha mishin e vicit "te vdekur" ti atehere? Sepse energjia eshte akoma aty. Indet ne menyre individuale jane akoma te gjalla. Jo te ringjallin vicin, por enough te jetojne edhe ca me tutje. Te pakten ruajne nje fare energjie. Kur kete energji e uzurpojne bakteriet, atehere s'ngelet me gje per ty.
 

Εmilη

~summer~
Anëtar
May 12, 2015
Postime
825
Pikët
0
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Ehhh,neuronet kur na len ne momentin qe vdes trupi, jemi mire,tregon qe kemi vdekur shendetshem.
Por kur fillojne e te braktisin kur je gjalle,vaj halli :p
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Jeta ne pergjithsi sigurisht qe vazhdon, por jeta individuale ka nje fillim dhe nje fund.
When you will be on your deathbed, tell (and insist) to your conscious mind, to tell to your subconscious mind, that you want to attend your own funeral...and voila that miracle can happen!

Vetem atehere do e kuptosh, se ka jete pas vdekjes. It is so certain, its like recognizing Italy by its shape alone.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Kur thua koshiencen çka ke parasysh ? Aftesine per te kuptuar qe po mendon dhe je apo diçka me shume ?
“In this world, nothing can be said to be certain, except death and taxes,” Benjamin Franklin once quipped. If some scientists and businessmen are to be believed, Franklin’s assertion is now only half true. For the sum of $200,000, you can pay to have your whole body saturated in antifreeze and placed in a giant refrigerator in Scottsdale, Arizona. (To shave down the price to $80,000, you can let your flesh rot and preserve your brain alone.) So far, around 1,000 people have signed up for the service in the hope that they will one day be defrosted to live a second life.
``fumato`` ``fumato``
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,658
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

-pis- Pse e keni kaq veshtire ta kuptoni? Yeah, fundi i nje reaksioni kimik, sjell zanafillen e nje tjetre.

Does chain reaction means anything to you?
-party-
Ateistet e vertete , k'te mendojne .... ne te kundert, kot ju thuan ateiste :d
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
837
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Ti Xhej, oh sa i varfer dhe i pergjysmuar qenka mendimi yt! Perbehesh/perbehemi jo vetem nga koshienca, por edhe nga subkoshienca. Nqs konshienca zhduket/shperbehet, atehere subkoshienca (aka energy) ngelet e perjetshme. In a way, you're still "alive". Nothing disappears forever. Ja kjo eshte eternity! ``fumato``
He pra si me paska shpetuar subkoshienca, aty ku fleka identiteti i nje personi.
Ti thua kisha nje unaze, ia shita nje goldsmith i cili e shkriu dhe nje pjese e perzjeu me tunxh dhe e beri medalje per Rio, nje pjese perfundoi tek dhembet e Snoop Dog, unaza ime vazhdon te ekzistoje thua ti. Pelliizz..
Vici ngordhi. Qelizat e tij u shpebene, proteinat u ri-perdoren tek organizmi i ngrenesit. Keshtu do ngordhi dhe ngrenesi kur t'i vije dita.

Kushedi si qeshin besimtaret e fese me kete diskutim. Per ta jeta vazhdon ne nje realm jo fizik. Fantazi e kote edhe kjo e atyre, po hajt mo ka te drejte njeriu te besoje qe edhe gomari fluturon.
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
837
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Kur thua koshiencen çka ke parasysh ? Aftesine per te kuptuar qe po mendon dhe je apo diçka me shume ?
Po kete kam parasysh. Ose me fjale te tjera aftesine qe ka njeriu per te ditur ekzistencen e tij (jo rastesisht ne shqip quhet vetedije). Ose me fjale te tjera akoma, ta shohesh veten prej se jashtmi, me syte e nje personi te tjeter.
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,193
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Athua keta nuk po mendojkan qe nga 10 bukuroshe i sillen rreth e rrotull - te gjoret :D
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

He pra si me paska shpetuar subkoshienca, aty ku fleka identiteti i nje personi.
Ti thua kisha nje unaze, ia shita nje goldsmith i cili e shkriu dhe nje pjese e perzjeu me tunxh dhe e beri medalje per Rio, nje pjese perfundoi tek dhembet e Snoop Dog, unaza ime vazhdon te ekzistoje thua ti. Pelliizz..
Vici ngordhi. Qelizat e tij u shpebene, proteinat u ri-perdoren tek organizmi i ngrenesit. Keshtu do ngordhi dhe ngrenesi kur t'i vije dita.

Kushedi si qeshin besimtaret e fese me kete diskutim. Per ta jeta vazhdon ne nje realm jo fizik. Fantazi e kote edhe kjo e atyre, po hajt mo ka te drejte njeriu te besoje qe edhe gomari fluturon.

Ore Xhej, mos kerko te me besh lemsh, pelliz! No, no energjia nuk nderron hands, as shape or size. Nqs energjia eshte unaze, po prape unaze ngelet, psh.

Jeta vazhdon ne nje realm jo fizik - Exactly! Kjo eshte e gjitha - Jeta vazhdon ne nje realm jo fizik - qe do te thote energjia e trupit tend, ne momentin qe shkeputet nga trupi, eshte duke mbrujtur e ruajtur te njejten energji, your nose, your thoughts, your memories, your shoes at the time of the death, me sepate ne koke (nqs e kane vrare), me pushke ne dore nqs ka qene ushtar, me kravate te kuqe nqs e kane varrosur me ate, a mole in your face nqs e ke pasur nje te tille, emer, mbiemer, exact sic e ke pasur...etj etj.
Eshte pak a shume si call or mail forwarding. Kjo energji eshte shendruar ne formatin e trupit tend fizik. Has everything the same except the matter. Dmth materia eshte shendruar vetem ne image, por image with life on its own, with its own energy.

If they want to touch you, you can feel it - if they want to kiss you, you can feel that too - if they want to talk to you, you can have a full conversation with them - if they want to throw a plate at you, it can happen - if they want to choke you, they can do that..

...even if they want to have sex with you, they can do that too, but in this case, in order to execute that, first they enter a real physical body (they possess the person) and they rape you, they impregnate you through them. The person who is possessed, it is a marionette at their hands aka victim by himself. :((

...even if they want to kill you, they use 2 different ways - ose perdorin direkt energjine e tyre, qe te duket si aksident (car accident, set up fire, etc);
Ose, ose nqs eshte toooooooo personal (straight up, they gain something from your death), atehere ata possess nje person real dhe e bejne ate te te vrasi ty. Me duart e njeriut real te vrasin, por satisfaction e ndjen ai qe fshihet mbas ketyre duarve. Ne kete rast flitet per Devil himself. :(

If you want something done, do it yourself - Kjo eshte moto e Devil vete.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

@Tj Tweedle, nje pietje kam: Why the Dying See Their Deceased Relatives Before They Go?

Kete gje nuk e mohon dot, right?
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
837
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

@Tj Tweedle, nje pietje kam: Why the Dying See Their Deceased Relatives Before They Go?

Kete gje nuk e mohon dot, right?
They don't. The brain is dying. Neurons are misfiring. Illusions, illusions.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,684
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Me pyesni nese jam ateist? Me pelqen me shume vera qe pihet ketu se ajo qe pihet ne jeten e pertejme...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

They don't. The brain is dying. Neurons are misfiring. Illusions, illusions.
Illusion of what? Of their own mother? Of their own daughter if she was deceased before them?

Nooooooooooooooooo, it is real conversation! Kam qene present ne 4 vdekje - te ish-vjerrit tim; te komshiut; te babait tim dhe nje plaku ne Greqi. E njejta scenario, i njejti rit, e njejta story. Cdo person fliste me te vdekurit duke i lene edhe oren EXACT, se kur do vinin ta merrnin.

Pikerisht ne ate ore (rendezvous) ata jepnin shpirtin.

Ndersa im'vella pati aksident te rende me makine. Ra ne koma dhe pa fundin e tunelit. Pa arritur mire ne fund te tunelit j'u afrua babi dhe i tha: c'kerkon ketu ti? S'te ka ardhur akoma koha. Ik, marsh, ktheu mbrapa! Urdher si oficer qe ka qene. Ate kohe hapi syte im vella duke dale nga koma.

Ime me qe ishte ateiste e flakteeeeee, kur erdhi koha e pleqerise nuk donte te vinte me mua ne Kanada, se ne momentin qe do vdiste, kush do vinte "ta mirrte". Aq shume i jam lutur sa me doli fryma. Bile i lutesha qe do ta benim ne kete menyre: kur te te vije koha e vdekjes, do marrim nje bilete urgjent dhe do te coj ne shtepi te vdesesh. Nuk e pranoi, qe nuk e pranoi.

Vellai i saj (dajo) nuk e jepte shpirtin, deri sa te vinte e motra (mamaja) t'ja mbyllte syte.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Me pyesni nese jam ateist? Me pelqen me shume vera qe pihet ketu se ajo qe pihet ne jeten e pertejme...
Kam pare shtrigen/shtrigat me syte e mi ne jeten reale; kam pare Djallin e Demons me syte e mi ne jeten reale; kam pare ghosts me syte e mi ne jeten reale

Born and raised ateiste... dhe i bej pyetje vetes, ne jam ateiste apo jo? Se nuk di, se ne cfare kategorie futem.

Ngushelloj veten duke thene se: ne conscious mind jam (I want to be) ateiste, ne subconscious mind, I totally believe, that something is out there.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

*

Kujt i hyn ne pune mendimi, qofte i ateistit qofte i "fetarit". Me rendesi eshte te dihet e verteta. Kurse e verteta vlene per te gjithe njesoj, nese i intereson dikujt.


*
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
837
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?


Born and raised ateiste... dhe i bej pyetje vetes, ne jam ateiste apo jo?
Nuk je jo. Ndoshta nuk beson ne zot ne kuptimin tradicional por beson ne derivatet e tij, ne djaj, energji okulte etj.
 
Top