• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A e ndihmon ne te vertete politika Amerikane Shqiperine?

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
12,686
Pikët
113
Po lexoja nje status te nje zoterie qe qartazi nder vite duket qe eshte nga ata intelektuale atdhedashes e te c'do problematike ne Shqiperi ,eshte aty me mendimin e tija.

Mendimi i tij ish optimist me deklaratene fundit te presidentit amerikan J Biden per Ballkanin Perendimor.

Urdhër ekzekutiv për bllokimin e pronës dhe pezullimin e hyrjes në Shtetet e Bashkuara të personave të caktuar që kontribuojnë në situatën destabilizuese në Ballkanin Perëndimor.

Pyetja eshte,,,!
A e ndihmon ne te vertete politika Amerikane Shqiperine?
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,596
Pikët
113
futja e shqiperise ne ujerat e lojerave amerikane nuk qe aq e rrezikshme sa duket. kjo per faktin e kuptueshmerise se niveleve dhe largesise qe ka fushepamja 3 dimensionale perendimore. nese ka patur ndonje shtet qe e pushtoi dhe e shkaterroi shqiperine me loje pas shpine kjo ishte Italia, nje shtet ushtaresh, me banore te dobet, qe perdorej nga klanet e gjeneves per diku tjeter.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,776
Pikët
113
politika amerikane, qenka me keq se ajo e shqiprise, njoni i bie gozhdes e tjetri patkoit,
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,215
Pikët
113
Me keto levizjet e fundit e kane bere m.t, thua qe ata jane vete Kina dhe qe e kane zbehur imazhin e tyre per qendrimin qe kane mbajtur ne vite.

Qe nga ato manovrimet politike me ate Grinell LGTB e Trapes dhe kete indonezianen ne Shqiperi te sleepi Joes, per mua jueseja nuk eshte me ajo qe e paramendoja.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
Tash ka dal teza se Juri Kim shkaterroi opoziten. 😂
Shiko,keta trusti i geshtenjave lane nam,kujtojne se politika amerikane esht e interesave te castit sic jane vete.Po edhe politika e jashtme e tyre nuk ndertohet nga ministri i radhes apo sekretari,ka institute te fuqishem prognozash si Stanford etj qe orientojne politikat per njezet vitet qe vijne
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
12,686
Pikët
113
Shiko,keta trusti i geshtenjave lane nam,kujtojne se politika amerikane esht e interesave te castit sic jane vete.Po edhe politika e jashtme e tyre nuk ndertohet nga ministri i radhes apo sekretari,ka institute te fuqishem prognozash si Stanford etj qe orientojne politikat per njezet vitet qe vijne
E vete e dijne qe s'u pijne uje,por jan duke programu ndonje azil si bro Gruevski. :)
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,334
Pikët
113
Shqiperia eshte ne meshire te Zotit dhe te Amerikes.
Problemi yne eshte se per 30 vjet ende jemi shume prapa ne cdo aspekt dhe kemi vertetuar sa e sa here qe nuk jemi ne gjendje te ndertojme institucione te shendosha, te nxjerrim nje klase politike te pergjegjshme dhe te pakorruptuar, te kemi nje ekonomi kapitaliste.
Pavarsisht se dhemb te pranosh lemoshe, dhe ne rastin me te keq, humbjen totale te sovranitetit, por dikush duhet te nderhyje.
Se interesat amerikane ne nderhyrjen e punen te brendshme te Shqiperise mund te jene me te gjera, dhe me te erreta, fakt eshte qe, nese kjo ndikon pozitivisht ne synimet e popullit, atehere mire se te vije.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
Shqiperia eshte ne meshire te Zotit dhe te Amerikes.
Problemi yne eshte se per 30 vjet ende jemi shume prapa ne cdo aspekt dhe kemi vertetuar sa e sa here qe nuk jemi ne gjendje te ndertojme institucione te shendosha, te nxjerrim nje klase politike te pergjegjshme dhe te pakorruptuar, te kemi nje ekonomi kapitaliste.
Pavarsisht se dhemb te pranosh lemoshe, dhe ne rastin me te keq, humbjen totale te sovranitetit, por dikush duhet te nderhyje.
Se interesat amerikane ne nderhyrjen e punen te brendshme te Shqiperise mund te jene me te gjera, dhe me te erreta, fakt eshte qe, nese kjo ndikon pozitivisht ne synimet e popullit, atehere mire se te vije.
Jemi pak popull i mbrapsht,kemi tendence per tu vetshkaterruar sapo gjerat ecin pak per mbare,fiks si kala prej rere qe bie vet pa e prek kush me dore vetem nga pesha e saj.Konica i madh thoshte-do e bejme Shqiperine nga inati i shqiptareve
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,215
Pikët
113
O vadhai, ju jeni per tu debuar nga ai vend per 1 vit internim ke Bangladeshi me ju zhaviten ne most expensive first class, te beni eksperiencen plus te mbjellni dashurine per atdheun 🤔 ka 100 vite qe e shkaterroni ate shtet edhe ne fund, hajde kush po vie te na zaptoj se nuk mbushemi mend.

1623392002675.jpeg
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*

Kimetja, tanimë perandore e pashpallur e Shqipërisë, pasi në vendin e saj rrjedh vetëm qumësht e mjaltë, ka ardhur për t'u kujdesur për ne. Në këtë mënyrë, Shqipëria, për një kohë shumë të shkurtër vendit prej nga vjen dhe në këtë mënyrë do të kënaqen orekset e anal listëvë nëpër studiot televizive. Neve na duhet vetëm të hamë, pimë e të... tjerat punë na i rregullojnë të tjerët. Sepse, si popull iliro-pellazg, ne jemi popull qiellor. Ndaj dhe ne rrijmë e shikojmë se si të tjerët për ne punojnë. ;)
"Burrat nën hije,
rrijnë e kuvendojnë,
mirikonët e shkretë,
tokën e punojnë". :D


*
 
Last edited:

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,961
Pikët
113
Një gjë është e sigurt. Amerikanët as që mendojnë në ndihmën ndaj Shqipërisë apo kujtdo vendi tjetër në botë. Ata veprojnë e bëjnë politikën e tyre sipas interesave të tyre...po përfituam ne gjë, mirë...përndryshe ...
ta kemi shnetën...
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
*

Kimetja, tanimë perandore e pashpallur e Shqipërisë, pasi në vendin e saj rrjedh vetëm qumësht e mjaltë, ka ardhur për t'u kujdesur për ne. Në këtë mënyrë, Shqipëria, për një kohë shumë të shkurtër vendit prej nga vjen dhe në këtë mënyrë do të kënaqen orekset e anal listëvë nëpër studiot televizive. Neve na duhet vetëm të hamë, pimë e të... tjerat punë na i rregullojnë të tjerët. Sepse, si popull iliro-pellazg, ne jemi popull qiellor. Ndaj dhe ne rrijmë e shikojmë se si të tjerët për ne punojnë. ;)
"Burrat nën hije,
rrijnë e kuvendojnë,
mirikonët e shkretë,
tokën e punojnë". :D


*
*Kimetja* nuk i ka orekse personale ato qe ben,perfaqeson politiken amerikane tek ne.Mos harro se nen kujdesin amerikan i ke trefishuar territoret keto 20 vjetet e fundit,po fus ketu edhe pjesen shqiptare te Maqedonise qe kontrollohwt 100% po nga shqiptaret dhe quhen shtetformues.Keto kohet e fundit ia kemi hip i cik kalit e po na duket vetja t'zgjut e t'fort
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,215
Pikët
113
besoj se na duhet pak patronazh
cidhi patronazh Marya ju duhet ? Kabuli pipedh te kete vetedije me shume se pellazgo-iliriano-molloso shqiptaret e shekullit XXI 😳

Atje po i thone Hamerikaneve bashke me Tyrkijen e Hartukanit, go home edhe faka hanuminxhe Sulltan, e qohet shqiptari duke qene i lire, e therret hajde harap, turq e kushdo qe jeni, vetem ejani na pushtoni 🤔

Se i fut njeriu theren vetes ne kembe te shendoshe, akoma s‘kam pare 🤭

 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
4,025
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
Do te quaja me sakte qe Shqiperia perfiton nga ndikimi Amerikan. Pa mbeshtetjen e tyre, ne do ishim me keq se nje vend Afrikan. Patjeter qe Amerika ka interesat e veta gjeo-politike, por ne favor tone është.

Te fala bejini berishes & metes ;)
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
12,686
Pikët
113
cidhi patronazh Marya ju duhet ? Kabuli pipedh te kete vetedije me shume se pellazgo-iliriano-molloso shqiptaret e shekullit XXI 😳

Atje po i thone Hamerikaneve bashke me Tyrkijen e Hartukanit, go home edhe faka hanuminxhe Sulltan, e qohet shqiptari duke qene i lire, e therret hajde harap, turq e kushdo qe jeni, vetem ejani na pushtoni 🤔

Se i fut njeriu theren vetes ne kembe te shendoshe, akoma s‘kam pare 🤭

Dua te lexoj opinionin tend e nuk e kuptoj.

Lere qe me zhgenjen here here duke shkruar si tip akuzash ,me nje stil te cuditshem.

Ne fakt do te shpallja non grada per Shqiperine nese do kisha mundesine. 😂

Promovo e kontribo per Shqiperine,ndryshe pauze,se nga akuzat s'behet gje
Je bere si ajo vllahinka e gërqise o burre.
 
Top