• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jane Iliret - Shqiptare” ?

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,216
Pikët
113
Ti qenke jerem.

Po cilat jane ato libra, kush jane ato autor? Ti ke sjell disa paragrafe ne Serbo-Kroatisht pa burim, dhe mandej ato paragrafe qe ke cituar nuk kundershtojne aspak ate qe e thote Arkadiusz, nuk ka aspak lidhje.

Ja, ja qedho, qedho te lexosh deri sa te bjere ballaiste, jane autore qe kane shkruajtur ne baze te hulumtimeve e studimeve te drejtperdrejta arkeologjike ne teren. Kur paska patur Ilir ne Poloni, qe ti besoj verzionit te Arkazuzit ? :unsure:

Po te ra rruga ndonjehere Kroejshes nisu nga Shibeniku dhe poshte atyre qyteteve bregdetare deri ne Split ke muzeje dhe histori per te mesuar. I kam pare une kur akoma guuugulja nuk pati dalur ne qarkullim qe te shitej dyqaneve. E kam pare te paraqitur edhe ne muzeun e hostorise ushtrakar ne Beigrad te skicuar ne harta, skica e ne tekst, kur pershkruanin historine e ardhjes s e sllaveve ne ballkan. E kupton ti apo jo ? njerezit kane punuar, hulumtuar, evidentuar e regjistruar, per shkak te sçarimit te historise te vete ne radhe te pare. Ndersa shqiptareve u deshte te vinte shek XXI qe ta kuptonin se ne Reke te Maqidonise paska shqiptare ortodoks, por te deklaruar me vite e vite maqedonas.

Iliri: Povijest, život, kultura - Iliret; Historia, jeta dhe kultura

Aleksander Stipçeviq


Year:1989 Language: croatian Pages: 203 / 103 ISBN 10: 8603003556
ISBN 13:9788603003550
https://book4you.org/book/2086393/b76829?dsource=recommend

POVIJEST HRVATSKIH ZEMALJA U ANTICI DO CARA DIOKLECIJANA- Historia e tokave kroate qe nga antika e deri te mbreti Dioklecian Robert Matijasic nje liber me leksikografi e burime dhe pershkrime te ngjarjeve e personazheve Ilire, duke i percaktuar dhe nga ç`territor dhe krahine Ilire ishin, qe nuk i ke lexuar ne asnje liber me pare.


Iliri od Bardileja do Gencija - Iliret nga Bardhyli deri tek Genci

Pierre Cabanes

Year:2002 Publisher: SVITAVA Language: croatian Pages: 256


ETHNOGENY OF THE CROATS
ETNOGENEZA Hrvata/ urednik Neven Budak. - Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske: Zavod za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta, 1996. - 292 str.: ilustr; 24 cm. - (Hrvatske povjesnice) Bibliografija uz pojedine radove. - Summarv ISBN 953-6014--45-9 (Nakladni zavod MH)


The Great Illyrian Revolt Rome’s Forgotten War in the Balkans, AD 6–9
Jason R. AbdalePOVIJESNI PREGLED ILIRSKIH NARODA NA PODRUČJU HRVATSKE – Pasqyra historike e popujve ilire ne territorin e Kroacise
Kandidat: Patricia Matijević Mentor: doc. dr. sc. Eva Katarina Glazer


The Illyrian Atintani, the Epirotic Atintanes and the Roman Protectorate Author(s): N. G.
L. Hammond Source: The Journal of Roman Studies, Vol. 79 (1989), pp. 11-25 Published by: Society for the Promotion of Roman Studies Stable URL: https://www.jstor.org/stable/301177 Accessed: 26-11-2018 13:24 UTC JSTOR is a not-for-profit service that helps scholars, researchers, and students discover,
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,469
Pikët
113
Eshte shume interesante se si nje dinasti e quajtur Peresadyes ka sundu ne Dardani, tek Enkelejt, tek Taulantet dhe ky emer lidhet ngushte me princin e Odryseve Berisades, dhe qe tingellon shume afer me Berishen.

Kjo nuk do ishte rastesi pos qe e dijme qe kusheriri gjenetik me te aferm me Berishen nuk jane Shqiptaret tjere por disa Grek nga Maqedonia, nje Grek nga Kreta, dhe nje Bullgar nga Plovdivi qe ne antikitet eshte quajtur Philipopolis.

Edhe familja vlla e Berishve Sopi eshte interesante, nga tre fjalet qe i kemi trashegu nga Dardanet njera fjale botanike quhet Sopitis, mandej mbreterin e Odryseve e trasheguan nje fis i quajtur Sapae. Nuk mund te jene koincidence pos fjale qe jane perdorur ne qark tek kjo familje ne shekuj rreth e rrotull.

A History of Macedonia: 550-336 B.C by Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond,Guy Thompson Griffith, 1978, ISBN 0198148143, page 93, "The Peresadyes, then, were the rulers of Trebenishte, and Hecataeus wrote of them when they were at the height of their power. It is likely, as we have, seen, that they came from the north; they may have been Dardanii, forerunners of the fourth-century dynasty of Bardylis, and they had contact with the Thracians,..."
Simbas arkeologut me te njohur Maqedon Pasko Kuzman Enkelejte ritmin e varrimit kane pas djegje te trupave ne pyre.

On this occasion, special attention is given to the Tomb of the Warriors (Tomb 1) in which 6 warriors were buried together with their complete military armor. The tomb (dimensions: 5.50 x 4.50 m) was built with a row of larger limestone blocks, and after the cremation burial it was filled with amorphous stones and earth, shaping a low mound-like structure. The pyre was set in the central part of the tomb, and around it, embedded and arranged in a specially brought lake sand, were the military attributes: 6 bronze helmets, 11 greaves, and 15 iron spears, with features suggesting some military subordination or simply warriors who have died in a battle being “the Leader and his comrades.”

Ky lloj riti varrimit ka qene tipike per paraardhesit e Dardaneve por jo edhe disa fiseve tjera Ilire qe i kan varros trupat nen tumuli dhe nuk kan perdor djegje te trupit. Kemi te bejme me popullata te ndryshme qe jane nderthur ne antikitet dhe qartazi nuk kane qene popullate homogjene.

Edhe Maqedonet e Vjeter ndoshta mund te futen nen nje grup me keto grupe si Dardanet-Enkelejte por qe me vone u Helenizuan.
 
Top