• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A po e shkaterron sistemi arsimor gjeneraten e re?

shoku_tanku

Kulaku eshte kapitalisti i fshatit.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
34,446
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
E para punes gjimnazistet kane dy vjet qe mesojne online,e dyta punes nese jane pyetje te formuluara keq atehere provimi duhet te riperseritet sepse pyetjet krijojne konfuzion. Per mendimin tim keto palacolliqe behen qellimisht ne menyre qe tju mohojne nxenesve te drejten te arsimohen. Keta duan bangladeshas qe ti paguajne nga 200€ ne muaj.
 
  • Like
Reactions: par

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,000
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Po i shkaterrojne prinderit e tyre dhe shoqeria… dhe nese nuk i vene gishtin kokes tani pasojat do te jene akoma me te renda Edhe per gjeneraten pas tyre .
 

je suis de retour

°o°----->null
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
191
Pikët
43

Ky eshte testi i 2021 ?

Ketyre maturanteve j'u ka marre muti shalet. I zgjidha une per 10 minuta (70% te tyre).
Po i bej Reply vetes me nje pjese te prononcimit te Vejsiut

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ketyre maturanteve j'u ka marre muti shalet. I zgjidha une per 10 minuta (70% te tyre).
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
TIRANË– Ish-drejtori i Arsimit parauniveristar, Fatmir Vejsiu ka komentuar tezën e provimit të matematikës për Maturën 2021. Me anë të një postimi në rrjetin e tij social, eksperti i Arsimit, Vejsiu shkruan se modeli ishte ndryshe nga ai që publikoi Ministria, ndërsa shton se disa nga pyetjet ishin të sakta dhe jo të vështira, por ishin të formuluara keq.

“Kur e pashë, më rezultoi se rreth 70% të pikëve ishin të mundëshme për këdo që kish bërë matematikë me mësues matematike. Kishte edhe ushtrime të vështira (në fakt shumë pak). Kishte edhe ushtrime, vështirësia e të cilave vinte nga formulimi i keq. Përgjithësisht testi ishte i pakëndëshëm për mua, por QSHA, nuk pyet për askënd. I pëlqen mendja e vet,”-shkruan ai ndër të tjera.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Dhe Vejsiu (meqe turma do ekspert te perligje idiotsine thote te njejten gje). Nuk kuptoj nje gje. Pse duhet qe Vejsiu te cilesoje ... për këdo që kish bërë matematikë me mësues matematike ??? Sot kete lende (matematiken) ne shkollat e mesme e japin gjinekologet apo druvaret ???
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13,198
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
E para punes gjimnazistet kane dy vjet qe mesojne online,e dyta punes nese jane pyetje te formuluara keq atehere provimi duhet te riperseritet sepse pyetjet krijojne konfuzion. Per mendimin tim keto palacolliqe behen qellimisht ne menyre qe tju mohojne nxenesve te drejten te arsimohen. Keta duan bangladeshas qe ti paguajne nga 200€ ne muaj.
Fatalist!
 

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
9,241
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri

Ky eshte testi i 2021 ?

Ketyre maturanteve j'u ka marre muti shalet. I zgjidha une per 10 minuta (70% te tyre).
Po pse kujton ti se këta kanë bërë matematikën që ke bërë ti? Kurrikula ka ndryshuar shumë. Deri në kl e nëntë ,nuk bëjnë qoftë edhe një mësim trigonometrie, përjashtuar teoremën e Pitagorës që jepet në klasën e nëntë. Po ashtu në vitin e parë dhe të dytë gjimnaz bëjnë matematikën me gjysma ( nuk ka vazhdimësi logjike lënda,bëjnë pjesë të ndryshme),si nivel arrijnë deri te ekuacionet e gradës së dytë që ne i bënim deri në kl të 8. Imagjino tani se sa të përgatitur janë..
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13,198
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Po pse kujton ti se këta kanë bërë matematikën që ke bërë ti? Kurrikula ka ndryshuar shumë. Deri në kl e nëntë ,nuk bëjnë qoftë edhe një mësim trigonometrie, përjashtuar teoremën e Pitagorës që jepet në klasën e nëntë. Po ashtu në vitin e parë dhe të dytë gjimnaz bëjnë matematikën me gjysma ( nuk ka vazhdimësi logjike lënda,bëjnë pjesë të ndryshme),si nivel arrijnë deri te ekuacionet e gradës së dytë që ne i bënim deri në kl të 8. Imagjino tani se sa të përgatitur janë..
Dhe te imagjinosh zgjidhjen e ekuacionit te fuqis se kater e ka zbuluar Petruci qe ne kohen e rilindjes. Keta nuk dine ta zgjidhin as sot. Po mire qe e mesuam ne te pakten.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,195
Pikët
113
Y would do that to ur child ?? Ti bere ‘namin’ pse nuk ka goca ne shkolle ky i imi, te distancosh komplet fare qenka ok per ty?? Lol. Femijet kane nevoje te building social skills also. Te kene interactions me femije te tjere dhe te bejne shoke.
Do ta beja per te miren e tij nese do vereja qe sistemi shkollor do t'i ndrydhte natyren qe ka. Do kishte mundesi te luante e shoqerohej me moshataret e tij ne ambiente te tjera, sport, park apo qendra loje. Me vajza e djem bashke, jo vetem me djem duke i krijuar perreth nje ambient te shtremberuar te realitetit.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
24,377
Pikët
113
Do ta beja per te miren e tij nese do vereja qe sistemi shkollor do t'i ndrydhte natyren qe ka. Do kishte mundesi te luante e shoqerohej me moshataret e tij ne ambiente te tjera, sport, park apo qendra loje. Me vajza e djem bashke, jo vetem me djem duke i krijuar perreth nje ambient te shtremberuar te realitetit.
Po si qenka nje shkolle shtremberim realiteti se kuptoj??kur Thjesht kalojne disa ore te dites? Nuk egzistojne ato qe permende me siper si alternative shoqerimi Nese s mban ne shpi???! Pastaj cfare natyre ka yt bir qe shikon qe tani qe ke frike se do ta ndrydhin ? Dhe ca kupton me ndrydhje ti?? Mgjth do nderrosh mendje ti deri atehere se nuk ke dhe as eksperience shume tani.
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
5,034
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
E ka shkatrruar tashme. Te gjithe e dime se cfar ka ber Berisha.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,195
Pikët
113
Po si qenka nje shkolle shtremberim realiteti se kuptoj??kur Thjesht kalojne disa ore te dites? Nuk egzistojne ato qe permende me siper si alternative shoqerimi Nese s mban ne shpi???! Pastaj cfare natyre ka yt bir qe shikon qe tani qe ke frike se do ta ndrydhin ? Dhe ca kupton me ndrydhje ti?? Mgjth do nderrosh mendje ti deri atehere se nuk ke dhe as eksperience shume tani.
Shtremberim realiteti eshte shkolla me vetem djem ku do ta cosh ti.
Une nuk kam vendosur asgje, e nuk eshte e thene qe nese provojme nje gje do jete gjithmone ashtu. Do mundohem te bej c'eshte me e mira per te brenda mundesive.
Kur ti nuk kupton kaq, eshte e kote te te flas per natyren e tim biri. :)
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
24,377
Pikët
113
Shtremberim realiteti eshte shkolla me vetem djem ku do ta cosh ti.
Une nuk kam vendosur asgje, e nuk eshte e thene qe nese provojme nje gje do jete gjithmone ashtu. Do mundohem te bej c'eshte me e mira per te brenda mundesive.
Kur ti nuk kupton kaq, eshte e kote te te flas per natyren e tim biri. :)
Nuk do e coj. Po e kam cu already.... and absolutely NOT. 🤭
 
Top