• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

ABC-ja e programimit.

karrotreci

V.I.P
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
6,120
Pikët
113
Kushdo qe eshte i interesuar per free up to date online bootcamp une personalisht e rekomandoj kete: https://www.freecodecamp.org/

Mendoj qe ja vlen, vetem duhet dedikim.
Ky Quincy Larson që bënë prezantimin e këtij kursi është njësh. Jam i abonuar në e-mailet e këtij dërgon gjera sh të mira për sa i përket teknologjisë në përgjithësi.

Thanks for this course buddy, it looks good 👍
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
humbje kohe... me mire meso matematiken dhe mbaroi.... programuesit jane thjesht ripetitive dhe asnjehere krijues... loop jeni (me keq se lopa)
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,727
Pikët
113
Assembly....
Cila është metoda më e mirë dhe më e thjeshtë për t'a mësuar ?
Ndonjë material, link a ku di unë ?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,256
Pikët
113
Assembly....
Cila është metoda më e mirë dhe më e thjeshtë për t'a mësuar ?
Ndonjë material, link a ku di unë ?
Pse te duhet Assembly?

Assembly eshte low-level programim, kjo nenkupton qe instruksionet qe i jep kompjuterit jane gati gati ne nivelin e hardware-it. Duhesh te jesh i vetedijshem per strukturen e procesorit, ne cilat regjistra i deklaron variablat e gjera kshu.

Pse jo C apo C++ (qe jane nje nivel me larte sa i perket abstraksionit te hardware-it se Assembly, higher-level programming) ngaqe keto jane me frekuente per krijimin e sistemeve embedded, apo system programming? Apo kohen e fundit edhe Rust eshte be goxha e famshme ne kete aspekt.

Per Assembly, nuk ka shume material ngaqe si gjuhe abstraksioni i te cilit eshte shume afer me hardware-in e kompjuterit me shume mesohet ne fakulltete per shkaqe demonstrimi se si funksionon programimi, ne praktik, ne boten e biznesit nuk haset shume te programohet me Assembly ngaqe nuk eshte praktike.

Provo ne google te bejsh search "best website to learn assembly".
 
Last edited:

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,727
Pikët
113
Pse te duhet Assembly?

Assembly eshte low-level programim, kjo nenkupton qe instruksionet qe i jep kompjuterit jane gati gati ne nivelin e hardware-it. Duhesh te jesh i vetedijshem per strukturen e procesorit, ne cilat regjistra i deklaron variablat e gjera kshu.

Pse jo C apo C++ (qe jane nje nivel me larte sa i perket abstraksionit te hardware-it se Assembly, higher-level programming) ngaqe keto jane me frekuente per krijimin e sistemeve embedded, apo system programming? Apo kohen e fundit edhe Rust eshte be goxha e famshme ne kete aspekt.

Per Assembly, nuk ka shume material ngaqe si gjuhe abstraksioni i te cilit eshte shume afer me hardware-in e kompjuterit me shume mesohet ne fakulltete per shkaqe demonstrimi se si funksionon programimi, ne praktik, ne boten e biznesit nuk haset shume te programohet me Assembly ngaqe nuk eshte praktike.

Provo ne google te bejsh search "best website to learn assembly".
Nuk më duhet mua , por çunit
Po më thoshte dje të njëjtën gjë... që është abstrakte dhe nuk ka shumë material.
Atëherë unë i premtova se do t'ja gjeja, do pyes në forum i thashë.... aty gjen qumësht dallëndyshe
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,256
Pikët
113
Nuk më duhet mua , por çunit
Po më thoshte dje të njëjtën gjë... që është abstrakte dhe nuk ka shumë material.
Atëherë unë i premtova se do t'ja gjeja, do pyes në forum i thashë.... aty gjen qumësht dallëndyshe
Eshte mire te eksperimentohet sa per demonstrim dhe mesim te abstraksionit te kompjuterit.

Ne menyre indirekte i ndihmon shume ngaqe behet me i vetedijshem se cka ndodh mbrenda "kutise se zeze", por vetem gjate studimeve eksperimentohet me Assembler edhe ate ne nje lende te quajtur Computer Architecture me duket.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,258
Pikët
113
Nuk më duhet mua , por çunit
Po më thoshte dje të njëjtën gjë... që është abstrakte dhe nuk ka shumë material.
Atëherë unë i premtova se do t'ja gjeja, do pyes në forum i thashë.... aty gjen qumësht dallëndyshe
Dy libra n'frengjisht qe shkarkon ne pdf :


1) https://pacman128.github.io/static/pcasm-book-french.pdf

Liber programimi ne frengjisht, 204 faqe.
_________
2) http://www2.ift.ulaval.ca/~marchand/ift17583/Supplement2.pdf
Per fillestar
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,727
Pikët
113
Eshte mire te eksperimentohet sa per demonstrim dhe mesim te abstraksionit te kompjuterit.

Ne menyre indirekte i ndihmon shume ngaqe behet me i vetedijshem se cka ndodh mbrenda "kutise se zeze", por vetem gjate studimeve eksperimentohet me Assembler edhe ate ne nje lende te quajtur Computer Architecture me duket.
E kanë një libër të vogël, por është shumë kaos, po profesori i thashë ... profi është më kaos për vete tha...

Fshatari, rrofsh po frëngjisht... s'nuk
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
759
Pikët
63
Nuk më duhet mua , por çunit
Po më thoshte dje të njëjtën gjë... që është abstrakte dhe nuk ka shumë material.
Atëherë unë i premtova se do t'ja gjeja, do pyes në forum i thashë.... aty gjen qumësht dallëndyshe 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,256
Pikët
113
E kanë një libër të vogël, por është shumë kaos, po profesori i thashë ... profi është më kaos për vete tha...

Fshatari, rrofsh po frëngjisht... s'nuk
Le te kerkoje material ne google dhe youtube, dhe te permbledhe. Eshte kyqe ne kete profesion te mesohet Anglishtja mire, ngaqe i gjithe materiali kualitet ndodhet ne Anglisht. Eshte lingua franca ne pergjithesi, por ne Programim eshte kyq. Edhe komandat ne gjuhet programore, sintaksa eshte e bazuar ne Anglishten. if, do, while, for, forEach, int, string etj, etj, etj.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,727
Pikët
113
Le te kerkoje material ne google dhe youtube, dhe te permbledhe. Eshte kyqe ne kete profesion te mesohet Anglishtja mire, ngaqe i gjithe materiali kualitet ndodhet ne Anglisht. Eshte lingua franca ne pergjithesi, por ne Programim eshte kyq. Edhe komandat ne gjuhet programore, sintaksa eshte e bazuar ne Anglishten. if, do, while, for, forEach, int, string etj, etj, etj.
E di e di...
Është pak dembel, po këto lëndët e zanatit i ka qejf vetë...
Anglishten e kanë në shkollë, plus vetë shkolla organizon kurse më pagesë çdo vit , në fund të kursit sivjet duhet të mbrojë nivelin e dytë (nuk e dì si quhet )
I mbylli pandemia se për vit shkolla i bën projekte individuale mbi robotike....
Këtë vit i kanë dhënë një kit që përmban rreth 30 kombinime të ndryshme qarqesh inteligjente të thjeshta per t'u ushtruar në shtëpi
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,256
Pikët
113
Une ne perditshmeri e perdori JavaScript, mirem me React.js.
 
Top