• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aeroporti i Stambollit është shpallur “Aeroporti i vitit”

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,081
Pikët
113
Lexuesit e revistës britanike “International Airport Review” kanë shpallur aeroportin e Stambollit për “Aeroport të vitit”, kumtoi operatori i aviacionit IGA, transmeton gazeta KOHA.


Aeroporti në Stamboll fitoi shumicë të votave të lexuesve, duke i mposhtur disa aeroporte ndërkombëtare të njohura, si Hithrou (Britania e Madhe), Sidnei (Australi) dhe Çangi (Singapor), thuhet në kumtesën e IGA-së.

Aeroporti në Stamboll është rrugës për t’u bërë një qendër globale me arkitekturën e tij unike, infrastrukturën shumë të zhvilluar dhe teknologjitë e larta.

Përderisa aeroporti në Stamboll është shpërblyer në kategorinë “Zgjedhja e lexuesve: Aeroport i vitit”, revista dha edhe çmime të tjera: Aeroporti ndërkombëtar Kempega i Indisë fitoi çmimin për “Nisma më e vlefshme”, kompleksi i terminaleve të aeroportit të mesëm në Abu Dabi u shpërblye me “Projektin për dizajn inovativ”, ndërsa aeroporti i Edinburgut (Skoci) e fitoi çmimin “Iniciativa më e mirë për qasje”.

Aeroporti në Stamboll, faza fillestare e të cilit u hap zyrtarisht në tetor të vitit 2018, më 6 prill të këtij viti mori përsipër trafikun ajror nga aeroporti “Ataturk”.

Parashikohet të shërbejë 200 milionë pasagjerë në vit me kapacitet të plotë, deri në vitin 2028 duhet të përfundojnë të katër fazat me gjashtë pistat.
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,081
Pikët
113
Nder aeroportet me te mira ne bote. Parisi, Londra, Roma apo NY jane shume pas ne kete drejtim.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Eh ma, shume u gezova edhe une :D :D :D
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,104
Pikët
113
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,063
Pikët
113
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
20 Aeroportet me te mira per 2019.

Changi Airport, Singapur
Tokio International Airport (Haneda), Japan
Incheon International Airport, Südkorea
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Flughafen München, Deutschland
London Heathrow, Großbritannien
Flughafen Tokio Narita, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz
Flughafen Kansai, Japan
Flughafen Frankfurt, Deutschland
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Flughafen Amsterdam Schiphol, Niederlande
Flughafen Kopenhagen-Kastrup, Dänemark
Flughafen Shanghai-Hongqiao, China
Vancouver International Airport, Kanada
Brisbane International Airport, Australien
Flughafen Wien-Schwechat, Österreich
Flughafen Helsinki-Vantaa, Finnland

PRA.....9-te nga Azia.

10 me te pastrat jane.

Tokio International Airport (Haneda), Japan
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Changi Airport, Singapur
Incheon International Airport, Südkorea
Flughafen Tokio Narita, Japan
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Kansai International Airport, Izumisano, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz

OSE....8-te po nga Azia.

10 me te mirat per te hargju pare jane.

London Heathrow, Großbritannien
Hong Kong International Airport
Incheon International Airport, Südkorea
Changi Airport, Singapur
Flughafen Dubai
Hamad International Airport, Doha, Katar
Flughafen Paris-Charles-de-Gaulle
Flughafen Frankfurt
Flughafen Mailand Malpensa, Italien
Flughafen Rom-Fiumicino

APET 3 nga lindja.

Burimi=SKYTRAX WORLD AIRPORT AWARDS 2019.

Qysna.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,853
Pikët
113
Aeroport ka Berlini.i vogel por komod ....,jo te bosh 2 km. me shku ne gate
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,081
Pikët
113
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
Mendoj se theksi te aeroportet nuk bie te shoppingu, por te sherbimet tjera qe ofrohen ne dobi te udhetareve.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,104
Pikët
113
Mendoj se theksi te aeroportet nuk bie te shoppingu, por te sherbimet tjera qe ofrohen ne dobi te udhetareve.
Secili per vete, Une thjeshte tregova ate qe dua Une nga nje aeroport. Te tjerat per mua s’kane Shume rendesi -enderron-
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,602
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Shume i mire aeroporti i Stambollit. Shume praktik me personel te kudondodhur qe te pergjigjet menjehere duke buzeqeshur per cdo pyetje. Lokalet shume te mira(pak shtrenjte) si me ushqim turk apo nderkombetar. Nje bar vere shume i mire aty.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,331
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Une nje here e kam nderruar ne Istanbul... dhe me ngjau sketerre e zeze... plus it wasn’t a nice feeling around as well .
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,215
Pikët
83
Une nje here e kam nderruar ne Istanbul... dhe me ngjau sketerre e zeze... plus it wasn’t a nice feeling around as well .
Ke qene ke ataturku ose ke ai tjetri, por aeroporti ri eshte nje mrekulli. Une kam qene 2 here dhe deri tani skam pa aeroport me te bukur. Shopping dhe sherbimet e lounge i ka spektakolare.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,602
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Une nje here e kam nderruar ne Istanbul... dhe me ngjau sketerre e zeze... plus it wasn’t a nice feeling around as well .
Behet fjale per aeroportin e ri i cili akoma eshte ne ndertim e siper.Pothuaj totalisht gati,nje nder nyjet kryesore midis Azise dhe Europes. Not a big fan of Turkey myself but this is about the airport.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,481
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
20 Aeroportet me te mira per 2019.

Changi Airport, Singapur
Tokio International Airport (Haneda), Japan
Incheon International Airport, Südkorea
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Flughafen München, Deutschland
London Heathrow, Großbritannien
Flughafen Tokio Narita, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz
Flughafen Kansai, Japan
Flughafen Frankfurt, Deutschland
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Flughafen Amsterdam Schiphol, Niederlande
Flughafen Kopenhagen-Kastrup, Dänemark
Flughafen Shanghai-Hongqiao, China
Vancouver International Airport, Kanada
Brisbane International Airport, Australien
Flughafen Wien-Schwechat, Österreich
Flughafen Helsinki-Vantaa, Finnland

PRA.....9-te nga Azia.

10 me te pastrat jane.

Tokio International Airport (Haneda), Japan
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Changi Airport, Singapur
Incheon International Airport, Südkorea
Flughafen Tokio Narita, Japan
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Kansai International Airport, Izumisano, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz

OSE....8-te po nga Azia.

10 me te mirat per te hargju pare jane.

London Heathrow, Großbritannien
Hong Kong International Airport
Incheon International Airport, Südkorea
Changi Airport, Singapur
Flughafen Dubai
Hamad International Airport, Doha, Katar
Flughafen Paris-Charles-de-Gaulle
Flughafen Frankfurt
Flughafen Mailand Malpensa, Italien
Flughafen Rom-Fiumicino

APET 3 nga lindja.

Burimi=SKYTRAX WORLD AIRPORT AWARDS 2019.

Qysna.
Paskan harruar të përmëndin Aeroportin e Hamburgut si dhe Suvarnabhumi Aeroport, Bangkok ndërtuar më 2006...
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,331
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Oh I see

Me duket se Ataturku ka qene ... but I remember that it was a very depressive airport .... por definitisht... qe nuk kam shkelur tek ky I riu , nice to know and hear about it...

Hopefully kemi fat qe ta eksplorojme edhe ne te ardhmen.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,063
Pikët
113
Paskan harruar të përmëndin Aeroportin e Hamburgut si dhe Suvarnabhumi Aeroport, Bangkok ndërtuar më 2006...
Nuk i di kriteret qe duhen te permbushen,ndersa i Tiranes si nata me diten apo me te kaluaren.Tashti varet se cfar te pelqen ne aeroport.Personalisht jam 3 ose 4 ore me perpara,dhe pi nje kafe rehat.Mua NUK me pelqen ne aeroporte gjuha mish-mash nga skiptaret ose KATUNARET(se kam me juve) qe duan te tregohen moderne.Dhe kjo me ndodhi heren e fundit,ose kta te linjes per Magreb ose spagheti FREZZER.Ndersa heren e parafundit ne aeroportin e Ljubjanes nje caubojs albaLESH.....im sorry te lutem,ne desh me kalu para.
Maj rradhen si GJITHE te TJERET,se nuk ikin kaqatori pa hyp tina.
Sju kuptova....me tha.
E di si e deshte....qe ti jepje i LAPER ne surrat.
KAQ.
 
Top