• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,991
Pikët
113
Vendndodhja
Sot është një ditë e rëndësishme për kompaninë që unë themelova gati 30 vjet më parë.
Sot është një ditë e rëndësishme për Shqipërinë dhe për mijëra njerëz që do të përfitojnë nga ky investim.
Kompania "Mabetex International" ka fituar (për herë të parë në tokat shqiptare) një projekt madhështor në Shqipëri.
Është një nder dhe privilegj i madh për mua dhe kompaninë time, që më në fund të ngremë flamurin e Mabetexit në tokën shqiptare.
Në fakt,
Mabetex International, me investimet e sajë do të ndërtojë Aeroportin e Vlorës.
Projekti i Mabetexit u zgjodh si projekti më i mirë nga të gjithë ofertuesit.
Unë jam mirënjohës për të gjithë ata që punuan shumë për të fituar këtë projekt dhe gjithashtu falënderoj Qeverinë Shqiptare për veprim të drejtë për të krijuar këtë mundësi.
Vlera e investimit është e madhe.
Në fazen e parë (në periudhën dy-vjeçare) do të ndertohët ndertesa e Aeroportit dhe pista që kapin vlerën e Investimeve mbi 103,500,000 € dhe në fazën e dytë (në 4 vitet e para) do të zhvillohët infrastruktura suplementare e biznesit dhe turizmit që arrijnë vlerën e investimeve me qindra miljiona € .
Ky investim konsiderohët si investimi më i madh i ndonjë kompanie private në rajon në koherat e fund

Behgjet Pacolli

 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,094
Pikët
113
Duket shifer qesharake per te ndertuar nje aeroport. Me siguri do kete nevoje per krahe pune. Me krahe te lehta deri ne 2027
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,077
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Lume si shqiptaret, do ikin edhe nga Vlora tani.

Miliona te cuara dem jane ajroportet e Rames. Shqiperia ka nevoje per rruge dhe hekurudha, jo per ajroportet e skizofrenit te radhes.

Nese Shqiperia kishte rruge e hekurudha te mira, nga Shkodra ne Sarande do arrije per 4 ore, jo per 12 ore.

Ajroportet nuk i hyjne ne pune askujt pervec Rilindasve dhe miqve te tyre jashte kufinjve. Shqiptaret duan rruge e hekurudha, ashtu edhe turistet.

Rinas-Vlore nuk do duhej te ishte me shume se dy ore me makine ose nje ore me tren.

Ketu ku banoj cdo destinacion 250 km larg, llogaritet qe te arrish per 2 ore... ne Shqiperine e Rames llogarit 4 me 6 ore te arrish, se vec trafikut, e gropave, ke ca rruge qe kane filluar te restaurohen qe ne kohen e Berishes (16 vjet me pare) dhe akoma nuk ka mbaruar puna.

E kujt i plasi per ajroportet e ketyre rrotave? Atje edhe Rinasi ngjan me ajroport Afrike, apo si stacion treni ne Napoli....
 
Last edited:

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,164
Pikët
113
Lume si shqiptaret, do ikin edhe nga Vlora tani.

Miliona te cuara dem jane ajroportet e Rames. Shqiperia ka nevoje per rruge dhe hekurudha, jo per ajroportet e skizofrenit te radhes.

Nese Shqiperia kishte rruge e hekurudha te mira, nga Shkodra ne Sarande do arrije per 4 ore, jo per 12 ore.

Ajroportet nuk i hyjne ne pune askujt pervec Rilindasve dhe miqve te tyre jashte kufinjve. Shqiptaret duan rruge e hekurudha, ashtu edhe turistet.

Rinas-Vlore nuk do duhej te ishte me shume se dy ore me makine ose nje ore me tren.

Ketu ku banoj cdo destinacion 250 km larg, llogaritet qe te arrish per 2 ore... ne Shqiperine e Rames llogarit 4 me 6 ore te arrish, se vec trafikut, e gropave, ke ca rruge qe kane filluar te restaurohen qe ne kohen e Berishes (16 vjet me pare) dhe akoma nuk ka mbaruar puna.

E kujt i plasi per ajroportet e ketyre rrotave? Atje edhe Rinasi ngjan me ajroport Afrike, apo si stacion treni ne Napoli....
Tashti do investojne dhe <miqte> nga made in AXHA edhe......do ta kujtojme Vloren......admirale.
PS: se kan nodh kshu gjonash kot....rreshqitje toke anej ka usa DHE....rrodhi gazi i famshem.
DANKE se do vrej...pogodak TASH.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,077
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Tashti do investojne dhe <miqte> nga made in AXHA edhe......do ta kujtojme Vloren......admirale.
PS: se kan nodh kshu gjonash kot....rreshqitje toke anej ka usa DHE....rrodhi gazi i famshem.
DANKE se do vrej...pogodak TASH.
Gazrat andej nga Italia e Turqia sikur shperthejne cdo dite. Nju Jorku ka rruget me te keqia ne SHBA me sa di une, se politikanet i kemi te gjithe seksera e qejflinj ketu ne NYS, por prape me Shqiperine nuk krahasohemi: 2 ore me makine from Abany NY to Bronx NY, kurse me tren per 7 ore jam ne Cikago (dmth. nga north-east to midwest, behet fjale per 1300 km rruge e pakta).

Keta katnaret e Rames u gezohen aeroporteve, se kane krijuar konceptin qe Shqypnia o Greqi dhe qytetet e Shqypnise jane ishuj turistike te ndare me uje nga njeri tjetri.
 

Camorristi

Horr
Anëtar
Sep 5, 2019
Postime
256
Pikët
43
Vendndodhja
Itali
Gazrat andej nga Italia e Turqia sikur shperthejne cdo dite. Nju Jorku ka rruget me te keqia ne SHBA me sa di une, se politikanet i kemi te gjithe seksera e qejflinj ketu ne NYS, por prape me Shqiperine nuk krahasohemi: 2 ore me makine from Abany NY to Bronx NY, kurse me tren per 7 ore jam ne Cikago (dmth. nga north-east to midwest, behet fjale per 1300 km rruge e pakta).

Keta katnaret e Rames u gezohen aeroporteve, se kane krijuar konceptin qe Shqypnia o Greqi dhe qytetet e Shqypnise jane ishuj turistike te ndare me uje nga njeri tjetri.
Sa ke pa ardh në Shqipëri ti?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,773
Pikët
113
Lume si shqiptaret, do ikin edhe nga Vlora tani.

Miliona te cuara dem jane ajroportet e Rames. Shqiperia ka nevoje per rruge dhe hekurudha, jo per ajroportet e skizofrenit te radhes.

Nese Shqiperia kishte rruge e hekurudha te mira, nga Shkodra ne Sarande do arrije per 4 ore, jo per 12 ore.

Ajroportet nuk i hyjne ne pune askujt pervec Rilindasve dhe miqve te tyre jashte kufinjve. Shqiptaret duan rruge e hekurudha, ashtu edhe turistet.

Rinas-Vlore nuk do duhej te ishte me shume se dy ore me makine ose nje ore me tren.

Ketu ku banoj cdo destinacion 250 km larg, llogaritet qe te arrish per 2 ore... ne Shqiperine e Rames llogarit 4 me 6 ore te arrish, se vec trafikut, e gropave, ke ca rruge qe kane filluar te restaurohen qe ne kohen e Berishes (16 vjet me pare) dhe akoma nuk ka mbaruar puna.

E kujt i plasi per ajroportet e ketyre rrotave? Atje edhe Rinasi ngjan me ajroport Afrike, apo si stacion treni ne Napoli....
Aq është Vlorë Tiranë 2-2,5 orë... varet nga shoferi
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,164
Pikët
113
Gazrat andej nga Italia e Turqia sikur shperthejne cdo dite. Nju Jorku ka rruget me te keqia ne SHBA me sa di une, se politikanet i kemi te gjithe seksera e qejflinj ketu ne NYS, por prape me Shqiperine nuk krahasohemi: 2 ore me makine from Abany NY to Bronx NY, kurse me tren per 7 ore jam ne Cikago (dmth. nga north-east to midwest, behet fjale per 1300 km rruge e pakta).

Keta katnaret e Rames u gezohen aeroporteve, se kane krijuar konceptin qe Shqypnia o Greqi dhe qytetet e Shqypnise jane ishuj turistike te ndare me uje nga njeri tjetri.
Do ja nish zonin,(i themi ne ka Tirona) kur fluid gas ta vejne ne funksionim.....bojsat.

SHENOJE ti dhe kta DARAT me flamur = TANI.
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,179
Pikët
113
Ja hudhem tashi me 4 aeroporte . Jam kurioze ça kapaciteti do ken per njerez ? Dhe per lloje avionesh ?
 

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,485
Pikët
113
Vendndodhja
𝖌𝖊𝖙 𝖑𝖔𝖘𝖙
Lume si shqiptaret, do ikin edhe nga Vlora tani.

Miliona te cuara dem jane ajroportet e Rames. Shqiperia ka nevoje per rruge dhe hekurudha, jo per ajroportet e skizofrenit te radhes.

Nese Shqiperia kishte rruge e hekurudha te mira, nga Shkodra ne Sarande do arrije per 4 ore, jo per 12 ore.

Ajroportet nuk i hyjne ne pune askujt pervec Rilindasve dhe miqve te tyre jashte kufinjve. Shqiptaret duan rruge e hekurudha, ashtu edhe turistet.

Rinas-Vlore nuk do duhej te ishte me shume se dy ore me makine ose nje ore me tren.

Ketu ku banoj cdo destinacion 250 km larg, llogaritet qe te arrish per 2 ore... ne Shqiperine e Rames llogarit 4 me 6 ore te arrish, se vec trafikut, e gropave, ke ca rruge qe kane filluar te restaurohen qe ne kohen e Berishes (16 vjet me pare) dhe akoma nuk ka mbaruar puna.

E kujt i plasi per ajroportet e ketyre rrotave? Atje edhe Rinasi ngjan me ajroport Afrike, apo si stacion treni ne Napoli....
Eshte e vertete qe duhen shume gjera.
Po mos thuaj sduhet aeroporti.

Shko njehere bleje nje bilete ne rinas dhe e kupton ca dmth te kesh monopol.
Krahasoje me biletat ne prishtine/shkup/selanik.
Perderisa ka 1 aeroport, bejne si ju do trapi e i kemi biletat me te shtrenjta ne europe.
po te ishin 2-3 aeroporte e shikoje ca cmimesh do kishte.
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
5,565
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
Eshte e vertete qe duhen shume gjera.
Po mos thuaj sduhet aeroporti.

Shko njehere bleje nje bilete ne rinas dhe e kupton ca dmth te kesh monopol.
Krahasoje me biletat ne prishtine/shkup/selanik.
Perderisa ka 1 aeroport, bejne si ju do trapi e i kemi biletat me te shtrenjta ne europe.
po te ishin 2-3 aeroporte e shikoje ca cmimesh do kishte.
Ke degju ndonjehere per marveshjet "e fshehta" qe kishin AMC dhe Vodafone per super futjet qe na benin ne me ofertat telefonike?

Mos te duket çudi qe do kete marveshje Pacolli VS Kastrati per çmimet e biletave ;)
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,077
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Sa ke pa ardh në Shqipëri ti?
Ne 2018 isha, rrugen e Kombinatit akoma po e rregullonin (me sa mbaj mend rregullimi nisi ne 2003). Nga Tirana ne Sarande 7 ore me fugon, gjer ne Fier vetem beton e germadha bosh me zune syte, humbem pastaj nja dy ore ne gropat e Patosit e Tepelenes, kur arrita ne Sarande isha bere sardele fare.

Beni aeroporte per tre muajt e veres dhe torturojini qytetaret me rruget e Shqiperise per 12 muaj rresht!
 

Camorristi

Horr
Anëtar
Sep 5, 2019
Postime
256
Pikët
43
Vendndodhja
Itali
Ne 2018 isha, rrugen e Kombinatit akoma po e rregullonin (me sa mbaj mend rregullimi nisi ne 2003). Nga Tirana ne Sarande 7 ore me fugon, gjer ne Fier vetem beton e germadha bosh me zune syte, humbem pastaj nja dy ore ne gropat e Patosit e Tepelenes, kur arrita ne Sarande isha bere sardele fare.

Beni aeroporte per tre muajt e veres dhe torturojini qytetaret me rruget e Shqiperise per 12 muaj rresht!
Nga Kombinati i bien vetëm ata që nuk dinë autostradën !
Nga patosi e ballshi nuk i bje mo njeri se është bërë bypassi i Vlorës e kshu kshu para një jave isha unë 2 herë brënda ditës vajtje ardhje vajta për Tezen që qoftë e xhenetit e gjeta edhe gjallë 3 orë max Tiranë Sarandë.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,703
Pikët
113
Nga Kombinati i bien vetëm ata që nuk dinë autostradën !
Nga patosi e ballshi nuk i bje mo njeri se është bërë bypassi i Vlorës e kshu kshu para një jave isha unë 2 herë brënda ditës vajtje ardhje vajta për Tezen që qoftë e xhenetit e gjeta edhe gjallë 3 orë max Tiranë Sarandë.
Si tre ore tirane, sarande?

Me dron?
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,918
Pikët
113
Nga Kombinati i bien vetëm ata që nuk dinë autostradën !
Nga patosi e ballshi nuk i bje mo njeri se është bërë bypassi i Vlorës e kshu kshu para një jave isha unë 2 herë brënda ditës vajtje ardhje vajta për Tezen që qoftë e xhenetit e gjeta edhe gjallë 3 orë max Tiranë Sarandë.
Ta bojm apo mos ta bojm?
 
Top