• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
48,431
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Lume si shqiptaret, do ikin edhe nga Vlora tani.

Miliona te cuara dem jane ajroportet e Rames. Shqiperia ka nevoje per rruge dhe hekurudha, jo per ajroportet e skizofrenit te radhes.

Nese Shqiperia kishte rruge e hekurudha te mira, nga Shkodra ne Sarande do arrije per 4 ore, jo per 12 ore.

Ajroportet nuk i hyjne ne pune askujt pervec Rilindasve dhe miqve te tyre jashte kufinjve. Shqiptaret duan rruge e hekurudha, ashtu edhe turistet.

Rinas-Vlore nuk do duhej te ishte me shume se dy ore me makine ose nje ore me tren.

Ketu ku banoj cdo destinacion 250 km larg, llogaritet qe te arrish per 2 ore... ne Shqiperine e Rames llogarit 4 me 6 ore te arrish, se vec trafikut, e gropave, ke ca rruge qe kane filluar te restaurohen qe ne kohen e Berishes (16 vjet me pare) dhe akoma nuk ka mbaruar puna.

E kujt i plasi per ajroportet e ketyre rrotave? Atje edhe Rinasi ngjan me ajroport Afrike, apo si stacion treni ne Napoli....
Duhet qe te jemi edhe pak realiste me kohen sot se ta kthesh c’do gje ne negativitet me domosdo dhe ne politike. ( per hir te partive)

Shiko vendet e tjera te Europes ku c’do bregdet e ka aeroportin ne dere te shtepise quick easy and fast ( I hypin njerezit avionit per pak ore direkt ne det mbarojne ato dite qe Kane ne plan dhe kthehen direkt ne shtepi ) dhe zakonisht turistat e detit dmth turistat qe vene vetem per plazh nuk Jane as te interesuar qe te dalin edhe jashte k’saj pike /zone dhe te vizitojne vendin.... dhe k’to Jane edhe ato qe sjellin edhe parane me te madhe dhe pa prb te tjera .

Ps... Ke qene ndonjehere ne Afrike qe Ben k’to krahasimet ? Pshm une kam qene ne DR dhe krahasimi qe mund ti bej me aeroportin E Tr mund te themi qe aeroporti I yne eshte goxha Llukzos ne krahasim me nje Wc me kashte ne DR dhe me ca aeroporte te Turqise qe Jane skandal por qe punen e bejne edhe k’to dhe nuk Kane shume rendesi k’to
Krahasimet pa lidhje qe sjell ti .
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,148
Pikët
113
Dmth kompanite e fluturimeve punojne me 2, 3, 4, 5-së standarte me kete qe po thua?

Ne Oher biletat me lire, ne Suisse me lire, ne London me lire, me lire jane gjithandej.

Llogjika te çon se lepuri fle te aeroporti ;)

Lexo pak me thelle per kushtet qe i vene aeroportet kompanive ajrore.
firmat e fluturimeve punojne ne baze te marrveshjeve qe lidhin me aeroportet, ka aeroporte qe iu kerkojne firmave te fluturimit 1-2 euro per pasagjer,
ka qe iu kerkojne 4-5 euro, ka qe iu kerkojne 9-10 euro, e deri ne 20 euro per pasagjere, siç paguan luchthansa psh, qe i ka biletat e shtrenjta, ndryshe nga firmat low-koste, si ryanair, wizzair, etj, qe i kane biletat e lira, pasi nuk kerkojne sherbime ekstra nga aeroporti, pasagjeri e merr me vehte valixhen, çekingun e ben vete, etj sherbime, per te cilat firmat low-koste nuk jane te detyruar ti paguajne,
po te vesh re, keto firmat low-koste, operojne me aeroportet e vogla te cilat kane pak punonjes, pak burokraci, e pak sherbime,
edhe vete proçesi i shitjes se biletave nga kompanite ajrore (firmat e fluturimeve) ka nje taktik interesante po ti kesh ven re,
10-20 biletat e para qe shiten kane nje çmim te ulet, e sapo kalon ky kufi, fillojne e rriten, e ne baze te shitjes ose rriten dhe pak me shume, ose ulen pakez, dhe biletat e fundit shiten lire nese kalojn disa dite pa klikuar njeri,
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
11,466
Pikët
113
firmat e fluturimeve punojne ne baze te marrveshjeve qe lidhin me aeroportet, ka aeroporte qe iu kerkojne firmave te fluturimit 1-2 euro per pasagjer,
ka qe iu kerkojne 4-5 euro, ka qe iu kerkojne 9-10 euro, e deri ne 20 euro per pasagjere, siç paguan luchthansa psh, qe i ka biletat e shtrenjta, ndryshe nga firmat low-koste, si ryanair, wizzair, etj, qe i kane biletat e lira, pasi nuk kerkojne sherbime ekstra nga aeroporti, pasagjeri e merr me vehte valixhen, çekingun e ben vete, etj sherbime, per te cilat firmat low-koste nuk jane te detyruar ti paguajne,
po te vesh re, keto firmat low-koste, operojne me aeroportet e vogla te cilat kane pak punonjes, pak burokraci, e pak sherbime,
edhe vete proçesi i shitjes se biletave nga kompanite ajrore (firmat e fluturimeve) ka nje taktik interesante po ti kesh ven re,
10-20 biletat e para qe shiten kane nje çmim te ulet, e sapo kalon ky kufi, fillojne e rriten, e ne baze te shitjes ose rriten dhe pak me shume, ose ulen pakez, dhe biletat e fundit shiten lire nese kalojn disa dite pa klikuar njeri,
Bileta e vajtjes zakonisht eshte shume e ulet por ajo e ardhjes eshte 10 fishi me e shtrenjte dhe prap po aty del..me shumen totale
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,148
Pikët
113
Bileta e vajtjes zakonisht eshte shume e ulet por ajo e ardhjes eshte 10 fishi me e shtrenjte dhe prap po aty del..me shumen totale
nganjehere eshte e kunderta, por duhet ti shohesh me kujdes ditet, dhe nganjehere duhet te zgjedhesh nje firme tjeter per kthim,
me keto firmat e udhetimeve kam shume eksperience dhe me njohin, jam bo si parja e kuqe 😁 lexo tregimet e mia ,
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,156
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Me kete vrull socialisto revolucionar,seshpjeti do kemi edhe aeroport ne Librazhd. Pika popull qe ngopet me luge bosh vetem shqipot kam pare.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,156
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Deri tani nje cope lungomare bene ne 8 vjet. Per momentin eshte vetem nje aeropordhe socialiste
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,019
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Nga Kombinati i bien vetëm ata që nuk dinë autostradën !
Nga patosi e ballshi nuk i bje mo njeri se është bërë bypassi i Vlorës e kshu kshu para një jave isha unë 2 herë brënda ditës vajtje ardhje vajta për Tezen që qoftë e xhenetit e gjeta edhe gjallë 3 orë max Tiranë Sarandë.
Nuk i rashe nga Kombinati, aty kam le dhe shkoj cdo dy a tre vjet. Sa here shkoj i njejti muhabet: rregullojne rrugen gjasme.

Aty te ajo kenga Tirona e West Side Family duken skavatoret duke rregulluar rrugen e Kombinatit qe ne vitin 2002. Per aq vite te tjeret ndertojne republika, keta tanet nuk perfundojne dot nje rruge.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,791
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nuk i rashe nga Kombinati, aty kam le dhe shkoj cdo dy a tre vjet. Sa here shkoj i njejti muhabet: rregullojne rrugen gjasme.

Aty te ajo kenga Tirona e West Side Family duken skavatoret duke rregulluar rrugen e Kombinatit qe ne vitin 2002. Per aq vite te tjeret ndertojne republika, keta tanet nuk perfundojne dot nje rruge.
Xheloz...
Do vij koha ti bejne dhe kombinatit nje areroport.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,019
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Duhet qe te jemi edhe pak realiste me kohen sot se ta kthesh c’do gje ne negativitet me domosdo dhe ne politike. ( per hir te partive)

Shiko vendet e tjera te Europes ku c’do bregdet e ka aeroportin ne dere te shtepise quick easy and fast ( I hypin njerezit avionit per pak ore direkt ne det mbarojne ato dite qe Kane ne plan dhe kthehen direkt ne shtepi ) dhe zakonisht turistat e detit dmth turistat qe vene vetem per plazh nuk Jane as te interesuar qe te dalin edhe jashte k’saj pike /zone dhe te vizitojne vendin.... dhe k’to Jane edhe ato qe sjellin edhe parane me te madhe dhe pa prb te tjera .
Dear Zana,

Po te kujtoj qe Edvin Rama eshte kryeministri qe u blen ministrave Jaguars dhe per termetet merr borxh oksigjenin dhe qente e kufirit nga Kosova. Po te kujtoj qe nuk eshte pare ne Angli dhe Evrope qe ne spital te shkosh per t'u semure, e jo per t'u sheruar.

Une qe kur ka rene Covid19 i kam bere nja 15 vizita mjekesore e dentare ne SHBA, kurse miqte e mi ne Shqiperi thone me mire te rrime ne shtepi sesa te na ngjisin virusin ne poliklinikat e Tiranes.

Shkurt muhabeti: kur ke nje republike te varfer e te denigruar si Shqypnia, fondet duhet t'i perdoresh me mend dhe jo me klishe te tipit do ta bejme Vloren si Ibiza.

Nuk do mend e kalem per te kuptuar qe turizmi nuk do t'i zgjidhe problemet e Shqiperise. Ne BE, republikat e kredhura me borxhe jane Greqia, Portugalia, Qipro, Italia dhe ca "destinacione" te tjera turistike. Eshte me mire se ne Albanania atje, por me BEn prape jane mbrapa dhe gjithmone te kredhur ne broxhe, sepse tekefundit turizmi eshte biznes i globalizuar (nuk eshte bujqesi apo industri e rende, ku perfitimi lokal eshte gjithmone i padiskutueshem).

Ne NYC i kemi tre aerporte, por vetem Manhattani ka 3 milione vizitore ne dite dhe NYC ka 8 milione banore. Ne Londer do t'i keni nja kater aeroporte, por atje keni 11 milione banore.

Ne Shqiperi Rama thote qe do te bejne aeroporte per cdo 500 mije banore (se dy milione kane mbetur aty dhe ky gjer tani u ka premtuar nja tre aeroporte plus Rinasin).

Ok, zere se i beri, sa miliona do te harxhohen per keto projekte? Sa miliona do te marre mbrapsht shteti shqiptar nga aeroportet? Sa miliona do te fitoje pushteti lokal?

Mua me duket se nga kesi projektesh me shume fitojne kompanite ajrore, te huaja, dhe ca investitore private, sesa Shqiperia dhe shqiptaret.

Nuk jam ekspert financash dhe ma do mendja qe aeroportet kane kosto me te ulet se hekurudhat, por ne rast se me ato para qe nderton tre aerporte do mundeshe t'i dyfishoje per te ndertuar nje trekendesh hekurudhor Shkoder-Korce-Sarande-Shkoder, jam i sigurt qe do t'i ndryshoje fytyren gjithe Shqiperise.

Pervec faktit qe nje trekendesh i tille hekurudhor do t'i sherbente turizmit, ky projekt do mundej te fuste leke ne buxhetin shqiptar, ne pushtetin lokal dhe do t'u sherbente shume fshatrave shqiptare, per te arritur nje lloj decentralizimi ku nuk eshte nevoja qe te braktisin te gjithe periferine per te jetuar ne qendra urbane.

E thashe qe nuk jam ekspert dhe hekurudhat mund te jene me te shtrenjta se aeroportet, por nuk e luan topi qe Edvin Rama eshte nje njeri qe harxhon buxhetin shqiptar per projekte ekstravagante qe nuk ndihmojne shumicen e shqiptareve dhe as e nxjerrin Shqiperine nga hallet.

Termetet dhe Copvid 19 e kane treguar qe te qeverisesh nga Rilindasit eshte njelloj si te qeverisesh nga nje grup kamikazesh.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
48,431
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
@Erdhi Dimri krahasimet qe ben ti jane jashte realitetit ( edhe pse k’to pika ne fjale qe thuan ti , jane te domosdoshme ne nje fare menyre ) ama edhe fatale kur invenston me milliona e billiona ne to dhe kane nje mekanizem qe te duhen non stop investime qe ti mbash edhe ne pune dhe te funksionojne nderkohe qe nuk te sjellin as fitim.... dhe duke marre parasysh gjendjen e Shqiperise qe ne kohen e Dulles pshm ku njerezit kane lene edhe kockat pas k’tyre hekurudhave dhe as nuk u pasuruan....une jam e mendimit qe mes te dyjave do te investoja ne aeroport, sepse kjo te pakten i ben vete leket eshte vije ajrore etj etj etj ... Ndersa hekurudha te ngelet germadhe pa lidhje .

Ndersa ne lidhje me politiken ne k’te pike as qe Nuk dua qe ti lidh bashke fare ... but u can’t say that we don’t need an extra airport , it’s wrong and it’s not going to help the country progress.

Airports are essential kur vjen puna tek turizmi and travelling ...they bring ppl over and they bring easy money , simple as this .
 
Top