• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,077
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ne nga Tirona i themi ti rrush bythen per tre ore
Kane ike per lesh me drague..... une per 4 ore kam arrit ne Montreal te Kanadase (450 km rruge), fut ketu edhe kontrollin doganor. Kurse ata duan 5 ore e pakta per 250 km distance.

Duhet te jene gomere qe kerkojne aeroporte kur nuk kane nje rruge te hajrit ne ate vend....

Ore, a i pyesin turistet kur ikin: a doni te ktheheni me ketu?

Nese turistet thone po, hallall aeroporti. Por nese 80% thone nuk duam te vijme me, vetem Pacolli dhe taksixhinjte e Vlores do t'ia shikojne hajrin aerportit.... te tjeret do t'i shijojne koston vetem.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
E paska ndare mendjen Pacolli. pasi nuk mori dot per shkaterrim Karavastane,do shkaterroje lagunen e Nartes. Nuk e kuptoj perse mos ndertohet diku tjeter ku nuk prish pune,por pikerisht ne nje zone te mbrojtur?
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,918
Pikët
113
E paska ndare mendjen Pacolli. pasi nuk mori dot per shkaterrim Karavastane,do shkaterroje lagunen e Nartes. Nuk e kuptoj perse mos ndertohet diku tjeter ku nuk prish pune,por pikerisht ne nje zone te mbrojtur?
Ishalla humbin dhe ta cojn pacollin ke p mamit
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ku e ke inatin?
Nuk do qe te kete shqiperia Aeroporte, se nuk po e kuptoj?
E do Shqiperin si ne kohen e turkut ti?
Te ruajm me fanatizem kasollet qe na ka lene turqia, keshtu te pelqen Shqiperia ty, qe e shikon te keqen gjithandej, ne cdo ndryshim.
Do ndertohet ne zone te mbrojtur or Lulash. Pasi shkateruan pyjet dhe fushat ,lumejte e liqenet,pasi dhjene detin e vrane faunen me dinamit,do ti bejne gropen edhe atyre pak zonave te mbrojtura qe kane mbetur. vend per aeroprt ka,mund te behet diku tjeter. Po ty ca te dogji se nuk e mora vesh?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,127
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Do ndertohet ne zone te mbrojtur or Lulash. Pasi shkateruan pyjet dhe fushat ,lumejte e liqenet,pasi dhjene detin e vrane faunen me dinamit,do ti bejne gropen edhe atyre pak zonave te mbrojtura qe kane mbetur. vend per aeroprt ka,mund te behet diku tjeter. Po ty ca te dogji se nuk e mora vesh?
Ca zone e mbrojtur ka qene.
Edhe nuk dini gje dhe flisni gjithe kompetenca.
Aerodrom ka qene. Atje sterviteshin pilotet e rinj per aeroplanet luftarak.

Tani do ta bejne nderkombtare. Dhe Vlores i takon nje i till!
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ca zone e mbrojtur ka qene.
Edhe nuk dini gje dhe flisni gjithe kompetenca.
Aerodrom ka qene. Atje sterviteshin pilotet e rinj per aeroplanet luftarak.

Tani do ta bejne nderkombtare. Dhe Vlores i takon nje i till!
Eshte laguna e Nartes,e dyta me e rendesishme ne Shqiperi dhe nder me te rendesishmet ne rajon. Le ta bejne ne ndonje toke te vdekur,pse patjeter aty? E kupton absurdin? Nuk lejohet ne asnje vend europian demokratik te ndertosh pa mare aprovimin e shkencetareve. Megjithate nuk besoj se do behet edhe per nja 10 vjet te tjera. Keshtu qe mos u gezoni shume para kohe ju partizanet e zhvillimit rilindas.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,127
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Eshte laguna e Nartes,e dyta me e rendesishme ne Shqiperi dhe nder me te rendesishmet ne rajon. Le ta bejne ne ndonje toke te vdekur,pse patjeter aty? E kupton absurdin? Nuk lejohet ne asnje vend europian demokratik te ndertosh pa mare aprovimin e shkencetareve. Megjithate nuk besoj se do behet edhe per nja 10 vjet te tjera. Keshtu qe mos u gezoni shume para kohe ju partizanet e zhvillimit rilindas.
Shoku, nuk ka rendesi kush e bene, se je kapur pas rilindjes si ballistet pas pilafit.
Eshte nje veper qe sjell shvillim. Ka qene aerodrom ushtarak, po e bejne aeroport. Ca lidhje dhe zgjidhje ka narta ketu?!

Mire vazhdo, ne tenden.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
36 organizata kërkesë qeverisë të mos ndërtojë aeroportin e Vlorës në Lagunën e Nartës


Nga Exit News 01-02-2021 në 13:34
36 organizata kërkesë qeverisë të mos ndërtojë aeroportin e Vlorës në Lagunën e Nartës

36 organizata në mbrojtje të mjedisit, vendase dhe të huaja, i kanë kërkuar qeverisë Rama që të anulojë ndërtimin e aeroportit të Vlorës, në Akërni, brenda zonës ‘Peizazhi i Mbrojtur Vjosë-Nartë’.
Përmes një letre të hapur, organizatat theksojnë se vendimi i qeverisë thyen ligjet kombëtare edhe një serë konventash ndërkombëtare apo direktiva të Bashkimit Evropian për ruajtjen e jetës së egër.
Ndërtimi i një infrastrukture të tillë shkel ligjet shqiptar dhe ndërkombëtare për ruajtjen e natyrës, si ligjin e Zonave të Mbrojtura dhe një sërë konventash të cilat Shqipëria, me aspiratë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, i ka ratifikuar.
Në letër theksohet se zona është një nga ekosistemet ligatinore më të mëdha e më të rëndësishme të Shqipërisë dhe Mesdhe.
Aty është regjistruar një numër total prej mbi 200 lloje të shpendëve të egër. Prej këtij numri, 33 janë të listuar me status kërcënimi në Listën e Kuqe të Shqipërisë.
Shqipëria është e detyruar, që prej nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian, që të sigurojë mbrojtje për të paktën 62 lloje shpendësh të përfshirë në Direktivës Evropiane të Shpendëve.
Po ashtu, zona është e njohur ndërkombëtarisht si ‘Zonë e Rëndësishme për Shpendët dhe Biodiversitetin’ e quajtur ‘Laguna e Nartës’.
Organizatat parashikojnë se me një ndërhyrje të tillë, i gjithë ekosistemi në Vjosë – Nartë dhe llojet e panumërt të jetës së egër që gjenden aty do të cënohen në mënyrë të pakthyeshme.
Po ashtu, ata sqarojnë se ndërtimi i një aeroporti në një zonë të tillë do të sjellë probleme dhe për sigurinë e aeroplanëve dhe njerëzve.
Chuck Schumer
Ministrat njoftojnë për nivelin e reshjeve në ditët në vijim

Kjo zonë përfaqëson një prej segmentëve më të rëndësishëm të korridorit të shtegtimit të Adriatikut, ku qindra mijëra shpendë gjejnë ushqim dhe strehë gjatë sezoneve të shtegtimit.
Një pjesë e këtyre shpendëve, si për shembull pelikanët, çafkat, pulëbardhat, flamingoja etj, që në këtë zonë hasen me shumicë dhe gjatë gjithë vitit, kanë përmasa dhe peshë të tillë që nëse përplasen me aeroplanët mund të shkaktojnë aksidente tragjike.
Për një listë të plotë të gjithë organizatave që kanë nënshkruar letrën, klikoni këtu.
Ndërtimi i aeroportit të Vlorës
Qeveria Rama ka planifikuar të ndërtojë aeroportin e Vlorës në afërsi të Lagunës së Nartës, në zonën e quajtur Akërni, e cila ndodhet në brendësit të Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë.
Më 10 tetor 2017, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë shpalli fituesin e tenderit për bërjen e studimit e bëshmërisë për aeroportin e Vlorës.
Më 17 janar 2018, kryeministri Edi Rama njoftoi se kishte marrë një “kërkesë zyrtare” për ndërtimin e një aeroporti pranë Vlorës nga konsorciumi turk.
Më 11 prill 2019, konsorciumi turk u tërhoq nga koncesioni për zhvillimin e Aeroportit të Vlorës. Ministria e Infrastrukturës njoftoi se do të zhvillohet një konkurs ndërkombëtar për të zgjedhur kompaninë e re
Deri më tani, dy tendera ndërkombëtarë të hapur për aeroportin, kanë dështuar.
Fjalë kyçe: Aeroporti i Vlores, Peizazhi i Mbrojtur Vjosë-Nartë
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Shoku, nuk ka rendesi kush e bene, se je kapur pas rilindjes si ballistet pas pilafit.
Eshte nje veper qe sjell shvillim. Ka qene aerodrom ushtarak, po e bejne aeroport. Ca lidhje dhe zgjidhje ka narta ketu?!

Mire vazhdo, ne tenden.
Ne qofte se je nga ata qe vret peshk me dinamit nuk me kupton dot. Lere e mbyllim me kaq.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Qeveria Rama ka planifikuar të ndërtojë aeroportin e Vlorës në afërsi të Lagunës së Nartës, në zonën e quajtur Akërni, e cila ndodhet në brendësi të Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,764
Pikët
113
Qeveria Rama ka planifikuar të ndërtojë aeroportin e Vlorës në afërsi të Lagunës së Nartës, në zonën e quajtur Akërni, e cila ndodhet në brendësi të Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë.
Atje ka qën gjithnjë aeroport për MIG-ët
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Kane ike per lesh me drague..... une per 4 ore kam arrit ne Montreal te Kanadase (450 km rruge), fut ketu edhe kontrollin doganor. Kurse ata duan 5 ore e pakta per 250 km distance.

Duhet te jene gomere qe kerkojne aeroporte kur nuk kane nje rruge te hajrit ne ate vend....

Ore, a i pyesin turistet kur ikin: a doni te ktheheni me ketu?

Nese turistet thone po, hallall aeroporti. Por nese 80% thone nuk duam te vijme me, vetem Pacolli dhe taksixhinjte e Vlores do t'ia shikojne hajrin aerportit.... te tjeret do t'i shijojne koston vetem.
Turistet sa vijne dhe shtohen dhe nuk kam degjuar dhe as nuk njoh asnje rast qe kane vajtur ne Albania dhe te thone qe kurre me .... perkundrazi .

Kshuqe mos shkruaj budalleqe nga inati i politikes dhe kam pershtypjen qe ti as qe ja ke idene se sa shume turista hyjne e dalin tashme rregullisht ne Albania dhe nr sa vjen e rritet ... dhe kot nuk ka hyre edhe ne destinacionet e kerkuara/preferuara.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,978
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Aq shume e deshen Vloren,sa iu deshen 41 vjet per te ndertuar nje cope hekurudhe deri ne ate qytet. 30 vjet kane qe i genjejne keta te tjeret qe nga Berisha e Nano e deri tek keta rrumpallistet e sotem.
 
Top