• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alda Merini

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

kete thenie ia marr "borxh" Alda Merinit dhe ia dedikoj Mistreces. faleminderit per castet e kendshme qe me dhurove edhe sot. me dukej sikur po dilja shetitje me nje shoqe qe njoh prej kohesh...je e vecante :)

Faleminderit e dashur. :)

Ti je e vecante, ti rrezaton miresi. :)

Harrova te te thosha nje detaje qe e kisha vene re ne forum, edhe une kam lindur ne nje dite me Elton John. :D
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,677
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

Ahahah kesaj i thone super koincidence. :D

:)
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

Amore,
il mio seno era caldo
e calda la mia potenza.
Hai preso il mio seno
per un bivacco
e hai pianto a lungo sul mio cuore.
Infine siamo morti di sogno.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,677
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

ah duhet te kaloj edhe njehere nga ajo shtepia :)

"Non cercate di prendere i poeti perché vi scapperanno tra le dita."

"Io trovo i miei versi intingendo il calamaio nel cielo."
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

Te mbushej shpirti aty. :)

Ho la sensazione di durare troppo, di non riuscire a spegnermi: come tutti i vecchi le mie radici stentano a mollare la terra. Ma del resto dico spesso a tutti che quella croce senza giustizia che è stato il mio manicomio non ha fatto che rivelarmi la grande potenza della vita.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,677
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

Te mbushej shpirti aty. :)
nepermjet artit edhe ne kulmin e deshperimit ajo gjeti shpetim dhe clirim, ndonese jo te qendrueshem, por ka njerez qe nuk e arrijne asnjehere ne jete edhe pse kane me shume mundesi se alda. magjia e artit :)
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

nepermjet artit edhe ne kulmin e deshperimit ajo gjeti shpetim dhe clirim, ndonese jo te qendrueshem, por ka njerez qe nuk e arrijne asnjehere ne jete edhe pse kane me shume mundesi se alda. magjia e artit :)
Sikur te gjithe njerezit e deshperuar te kishin dhuntine e artit, kjo bote do kishte me pak dhimbje. :)
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Alda Merini

Lascio a te queste impronte sulla terra
tenere dolci, che si possa dire:
qui è passata una gemma o una tempesta,
una donna che avida di dire
disse cose notturne e delicate,
una donna che non fu mai amata.
Qui passò forse una furiosa bestia
avida sete che dette tempesta
alla terra, a ogni clima, al firmamento,
ma qui passò soltanto il mio tormento.
 
Top