• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alkimia e lumturisë - Gazaliu k.s

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Alkimia e lumturisë - Gazaliu k.s

ne rrafshin njerezor,,,Xhelozia është nikoqir i emocioneve të kundërta si mërzisë dhe zbrazëtirës, dëshirës për hakmarrje dhe tërbimit, ndersa ne rrafshe me te larta ???! duhet te jete e kunderta e dashurise
Cfare dmth e kunderta e dashurise? Une mendoja se urrejtja eshte e kunderta e dashurise jo xhelozia.

A ke menduar ndonjehere se xhelozia mund te jete edhe e mire?
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,845
Pikët
113
Përgjigje e: Alkimia e lumturisë - Gazaliu k.s

Cfare dmth e kunderta e dashurise? Une mendoja se urrejtja eshte e kunderta e dashurise jo xhelozia.

A ke menduar ndonjehere se xhelozia mund te jete edhe e mire?
varet si e kupton ti historine e Kainit dhe Abelit -shok-
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Alkimia e lumturisë - Gazaliu k.s

varet si e kupton ti historine e Kainit dhe Abelit -shok-
Fjala xhelozi nuk eshte e permendur vetem ne historine e Kainit dhe Abelit, por edhe ne kontekste te tjera.

Xhelozi nuk dmth vetem te kesh nje zelle te keq me deshire te keqe kundrejte tjetrit dhe per te pare te keqen e tjetrit por ka edhe kuptimin e deshires per te mbrojtur dashurine e vertete dhe te sinqerte.

Psh Burri e do gruan shume ose anasjelltas. Dhe nje nga parteneret nis te shoqerohet pak si teper me dike tjeter dhe gati gati fillon te joshet.
Po themi burri:- Burri e shikon disa sjellje jo te kendshme te gruas dhe fillon te kete disa dyshime ne lidhje me dashurine e tyre. Pastaj kur i shikon bashke ne nje kafe duke folur duke qeshur behet xheloz. Kjo do te ishte nje xhelozi e drejte nese gruaja sidomos nuk sillet po keshtu me burrin e saj madje me mire .
Kjo lloj xhelozie nuk po kerkon egoziem por po kerkon qe te mbroje dashurine qe egzistonte mes burrit dhe gruas.
Pra eshte nje xhelozi per te mbrojtur marrdhenien qe ata e kishin.

Kjo eshte nje xhelozi qe buron nga dashuria.

Kurse xhelozia e Kainit nuk buronte nga dashuria por nga egoizmi dhe urrejtja.E tipit- Pse Zoti miratoi ate dhe jo mua?

xhelozia qe buron nga dashuria kerkon rivendosje te marrdhenieve
kurse xhelozia qe buron nga urrejtja kerkon eliminimin e tjetrit (rasti i kainit)
 
Top