• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
64,993
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Kjo është temë për Manon.:)
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,318
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Atehere, nuk e kam patur as idene me te vogel se c"ndodhte,por sot qe lexoj e degjoj me vjen keq. Shume i dhimbshem akti i arratisjes, edhe sikur te ishte i suksesshem.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,297
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Eh mir...................
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,325
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

une me dy shoke para 90 -tes pregatitem nji arratisje nga liqeni i prespes.

fillum me msu greqisht....:mos qelloni,jemi te arratisur etc.

njoni nga shoket u trem dhe e lame fare.sa u hapen ambasadat gëlldap mrena
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,297
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

une me dy shoke para 90 -tes pregatitem nji arratisje nga liqeni i prespes.

fillum me msu greqisht....:mos qelloni,jemi te arratisur etc.

njoni nga shoket u trem dhe e lame fare.sa u hapen ambasadat gëlldap mrena
Se harroj kurre....
Dhe gjysma hyn te nesermen ne ambasada.
Hiqju kapelen.....me vone mesuam.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,054
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Me kujtohen fort mire ato vite! Per nje fije floku, nuk i dhashe timonit te anijes 270 grade,(perendim) rruges duke u kthy nga kepi rodonit per durres, por isha vetem se te tjeret i kishte palos deti dhe e kishin mush kuverten e anijes me te vjella! I vetmi qe ishte ne gjendje te me ndihmonte ishte vetem nje student i ri nga skrapari dhe komunist i thekur!Ishim me anije luftarake dhe patrullonim brigjet , por ne ate kohe ekuipazhin e anijeve e perzienin me studente edhe te qyteteve te tjera qe detin e kishin pare vetem ne fotografi! Arsyen ma thane me vone: ju durrsaket te lini hijen sepse jeni te gjith me menjen ke ITALIA-na thoshin-sepse tek ju ideologjia e huaj zbret me vincat e vaporeve.....! E lashe fare ate pune sepse vetem sbehej gje. Ishin fillimet e viteve 90, dhe isha vetem 19 vjec,pa experience, por me deshiren e madhe per te dale nga kafazi i hekurt i komunizmit,per te pare boten me sy,per te exploruar dete e porte te botes sepse sic thoshte im ate (njeri qe kishte bredhur gjysmen e botes me anije tregtare dhe ai vete) nje marinar i mire sbehesh kurre pa pare bote me sy! Si puna ime atehere kishte me mijra, qe tentonin te arratiseshin me koke ne torbe, nga toka-deti- ajri- me deshiren drejt lirise......! Vite leshi, mos u kthefshin me kurre! Edhe nje detaj te vockel: per te siguruar nje audiocasete te Deep Purple me albumin Firewall dhe The house of the Blue Light, sa nuk me plasen ne burg!
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,215
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

une me dy shoke para 90 -tes pregatitem nji arratisje nga liqeni i prespes.

fillum me msu greqisht....:mos qelloni,jemi te arratisur etc.

njoni nga shoket u trem dhe e lame fare.sa u hapen ambasadat gëlldap mrena
Keni perjetu shume edhe ju.

Me kujtohet qe para disa viteve nje klient i kompanise ku punoj, ishte me origjine nga Pogradeci, gjate nje darke na kishte treguar per historine e arratisjes se familjes se tij nga Shqiperia. Nese e mbaj ne mend mire, kishin ikur ne vitet '80 permes liqenit te Pogradecit/Ohrit.

Tregonte se si prinderit e tij e kane improvizuar nje barke te vogel dhe e kishin kamufluar me shkurre etj. Gjithashtu, sipas tij, barka ka qene e rrethuar me eksploziv. Ne rast se verehen nga kufitaret, ta ngrene veten ne ajer e te mos bien te gjalle ne duart e tyre.

Sipas tij, ekziston nje emision i BBC me historine/intervisten e familjes se tij.

Fezollari ose Ferzollari e kishte mbiemrin. Kane jetuar nje kohe te gjate ne Australi dhe me vone jane kthyer ne Shqiperi.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,054
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Shtoj edhe dicka , qe shume qytetare te Durrsit ne vitet 88-89, mund ta kujtojne sepse beri shume buje ne ate kohe, kur nje grup te rinjsh nga durrsi prej 4 vetesh (midis tyre nje kusherei i imi me incialet K.GJ.per arsye privacy) u kap ne kufi afer zones se Kukesit, sepse njerin nga keta te rinjt e kishte njohur nje operativ dege (fuks,spiun,kalec,1200 leksh, kostums,brekdhjere sic i quanin ne ate kohe) i cili kishte gruan nga Kuksi dhe kishte shku tek njerzit e grus ne ate kohe dhe e ka pare diku neper klubet apo baret e asaj zone ndersa ky po perpiqej te vendoste kontaktet apo te testonte terrenin, dhe pas arrestimit (ktu qendron buja) i sollen ne Durres dhe i lane te benin rrugen ne kembe , nga stacioni i trenit deri tek Dega e Brendeshme(kush eshte nga durrsi e din fort mire distancen sa larg eshte) te lidhur me zinxhire, dhe me trike leshi veshur, nderkohe qe ishte ngrohte por qe ata e kishin veshur sepse i referoheshin klimes se terrenit dhe nates se ftohte ne Kukes! Falenderoj -MANDIN- per temen e hapur, sepse mendoj qe shume vete kane per te treguar dicka nga ato vujtje dhe perpelitje per te fituar liri dhe qyteterim!
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

i mbaj mend dhe un kta cunat qe kaluan te lidhur rruges deri tek dega mrenshme. ka qen mbas dite ne mos gaboj.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
44,009
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

M'kujtohet 84-89 kur me disa shoke benim not ne Durres me pantofla....... e nja 2 here 120 lekshat keshtu me kureshtje dashamirese, kur dilnim na pyetnin se perse hynim ne det me pantofla ne dore......
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,325
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

mundohem ti përshtatem elektoratit forum-al;)
 

unreal

e38 fanatic
Anëtar
Jan 28, 2014
Postime
1,150
Pikët
0
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

ahaaa,po ben fushate per kthimin e gradave lol
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,297
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Me kujtohen fort mire ato vite! Per nje fije floku, nuk i dhashe timonit te anijes 270 grade,(perendim) rruges duke u kthy nga kepi rodonit per durres, por isha vetem se te tjeret i kishte palos deti dhe e kishin mush kuverten e anijes me te vjella! I vetmi qe ishte ne gjendje te me ndihmonte ishte vetem nje student i ri nga skrapari dhe komunist i thekur!Ishim me anije luftarake dhe patrullonim brigjet , por ne ate kohe ekuipazhin e anijeve e perzienin me studente edhe te qyteteve te tjera qe detin e kishin pare vetem ne fotografi! Arsyen ma thane me vone: ju durrsaket te lini hijen sepse jeni te gjith me menjen ke ITALIA-na thoshin-sepse tek ju ideologjia e huaj zbret me vincat e vaporeve.....! E lashe fare ate pune sepse vetem sbehej gje. Ishin fillimet e viteve 90, dhe isha vetem 19 vjec,pa experience, por me deshiren e madhe per te dale nga kafazi i hekurt i komunizmit,per te pare boten me sy,per te exploruar dete e porte te botes sepse sic thoshte im ate (njeri qe kishte bredhur gjysmen e botes me anije tregtare dhe ai vete) nje marinar i mire sbehesh kurre pa pare bote me sy! Si puna ime atehere kishte me mijra, qe tentonin te arratiseshin me koke ne torbe, nga toka-deti- ajri- me deshiren drejt lirise......! Vite leshi, mos u kthefshin me kurre! Edhe nje detaj te vockel: per te siguruar nje audiocasete te Deep Purple me albumin Firewall dhe The house of the Blue Light, sa nuk me plasen ne burg!
Une maj men kur ishte nje grup turistesh nga DDR dhe Hungaria(qe u hap fjala qe ishin me semundje lekure....mbase dhe ishin).Dhe ne krahe te djathte perballe turizmit rrinin kalecat ose afijet me cader dielli.
Une me nje shokun tim pak me djathtas.Erdhi shoqeruesi i grupit gjermon dhe sje cu tha.
U cun te peste por jo bashke(tek e tek) dhe ju afrun detit.Doli ne breg nje bjonde gjermone(vajze e re diku aty 22 vjec).Me mbrapa dy cuna durrsake,dhe njoni nga fuksat ju afrua te dyve.Njoni nga ata e kuptoi dhe ja mathi vrapit,tjetrin e kapen dhe e cune(kane pasur nje dhome matane pistes...sjam i sigurte ishte tek hekurudha,ti si Durrsak ose brarka e dini me mire) tek veni.
Me vone i pyetem me vone kta FUKSAT(njoni ishte nga Kuksi dhe BISHE e gjalle) se cfar kishin bere.
Kishin ber dashni me kete vajzen deutsche ne det apo sex(sipas tyre) ndersa shoqeruesi i kishte lameruar se e kishin kapur me zor.
Ste genjej ASPAK,mbase e ke degjuar si histori.
Nejse....per hungarezet kam histori personale me ate shokun tim....jo kushedi cfare.
KLM.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,215
Pikët
83
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Plaku im ka hy ne jugosllavi bashke me vllain e vet diku anej nga viti 84 ,pak para se t'vdiste qofte largu ,dhe eshte rikthy mbas 2 ditesh ne shqiperi. Po pse mer bab u ktheve? Eh ..sepse kamunistet te merrnin n'qafe gjithe familjen dhe farefisin dhe nuk doja qe une me vllain t'ishim shkaktar per vujtjet qe do merrnin nga partia. Tregonte pastaj me aq pak sa kishte pa matane kufinit qe ne jemi bote e katert dhe kot mburremi me bunkera e pushke dhjetce. lol
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
44,009
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Nje mik i imi Kuksian, me thoshte se qe njeri, me duket se nga Shishtaveci, ose nje fshat aty rrotull (qe e flitnin gjuhen e serbiankes), e ku zotnia kalonte kufirin c'do fundjave per te pare ndeshje futbolli e shkonte deri ne Prishtin e kthehej, tifoz i perkushtum deri sa vete koken ne rrezik......e kishte bere kete kalim aq shum here sa kishte lon kokrren e nomit dhe nje dite se kujt ia tregoi dhe cifisht kaporalet e mullareve e kapen dhe e denuan me nja 20 vjet burg.
Mua me vinte cudi se perse keta horrat e kishin denuar gjer sa ai kishte dale e hyre duke treguar qe nuk kishte ndonje qellim te keq......por dikush/qeros do te kete marre noi autorizim per lavatrice ose eshte bere magazinjer duke bere nje poshtersi/fuksllik te tille.
 
Top