• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Autori i vrasjes se Jezusit.

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,397
Pikët
113
Nuk pe mohoj qe te paska tregu, por kjo eshte nje gje e re qe une asnjeher ne jeten time nuk e kam lexu qe shqipetaret kan gisht ne gozhdimin e “Jesusit”.
E kam thene edhe para disa vitesh ket teori egzaksisht keshtu, ketu.
jam I bindur qe ashtu ka ndodhur. Prandaj kemi ngelur te mallkuar qekur, nese verejm kur filloi teposhtja e kombit shqiptar, apo per shqipfolesit?
Deri ne momentin qe u kruqezua krishti shqiptfolesit ishin njerizt me superior dhe me me sukses ne bote, ishin ushtaret e aleksandrit te madh, pastaj te romes, te athines lashte, pasi kryqzuan krishin filloi teposhtja,
Aty filloi mallkimi i shqiptarve, i peran i masakruan, nejeher erdhi pandemia bubonic dhe vravi milliona ilir pastaj ne shekullin 6 erdhen sllavet dhe shaktrruan komplet terrenin.
Perse nuk i ndodhi keshtu italise, austrise gjermanve ngaqe aty mund te shokonin slallvet para se te vinin te trojet ilire, Por vetem ilirve? sepse ishte gjynahi qe beme ne me krishtin. Pastaj edhe jo vetem e gozhduam por edhe braktisem krishterimin te paret ne evrope u beme mysliman, dhe mallkimi/gjynahu jone akoma nuk ka ndaluar.
 
Last edited:
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
6,050
Pikët
113
Petja, i derguari i posaçem per ta bere rremuje forumin dhe per te terhequr vemendjen nga temat kryesore e kritike, na sjell ne Analiza / Shkrime / Opinione nje teme qe i perket forumit tek BESIM/RELIGJIONIT.
Do ti lutesha ADMIN-it qe t'i transferoje shkrimet te tema perkatese, ose me mire ti fshije fare.
Te ishnjem une admin do ta kisha kap petjan per zhelesh e do ta kishnjam nxjerr perjashta si zjarr-venes e sabotator :p
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,259
Pikët
113
E kam thene edhe para disa vitesh ket teori egzaksisht keshtu, ketu.
jam I bindur qe ashtu ka ndodhur. Prandaj kemi ngelur te mallkuar qekur, nese verejm kur filloi teposhtja e kombit shqiptar, apo per shqipfolesit?
Deri ne momentin qe u kruqezua krishti shqiptfolesit ishin njerizt me superior dhe me me sukses ne bote, ishin ushtaret e aleksandrit te madh, pastaj te romes, te athines lashte, pasi kryqzuan krishin filloi teposhtja,
Aty filloi mallkimi i shqiptarve, i peran i masakruan, nejeher erdhi pandemia bubonic dhe vravi milliona ilir pastaj ne shekullin 6 erdhen sllavet dhe shaktrruan komplet terrenin.
Perse nuk i ndodhi keshtu italise, austrise gjermanve ngaqe aty mund te shokonin slallvet para se te vinin te trojet ilire, Por vetem ilirve? sepse ishte gjynahi qe beme ne me krishtin. Pastaj edhe jo vetem e gozhduam por edhe braktisem krishterimin te paret ne evrope u beme mysliman, dhe mallkimi/gjynahu jone akoma nuk ka ndaluar.
Perralle eshte.
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
5,255
Pikët
113
Petja, i derguari i posaçem per ta bere rremuje forumin dhe per te terhequr vemendjen nga temat kryesore e kritike, na sjell ne Analiza / Shkrime / Opinione nje teme qe i perket forumit tek BESIM/RELIGJIONIT.
Do ti lutesha ADMIN-it qe t'i transferoje shkrimet te tema perkatese, ose me mire ti fshije fare.
Te ishnjem une admin do ta kisha kap petjan per zhelesh e do ta kishnjam nxjerr perjashta si zjarr-venes e sabotator :p
Tereheq vemendjen nga temat kritike?!!!! Nga cila konkretisht?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,397
Pikët
113
Perralle eshte.
Nuk eshte perralle Zet. Eshte teori shume bindese qe ka kuptim. Pasi gjaku jone vravi krishtin aty fillovi teposhtja e ktij gjaku. Deri sa vdiq krishti nuk egzistonte shprehja ne gjuhen shqipe “jemi gjak i nemun” “jemi komb i mallkum” “nuk bejm hajer”kjo shprehje u shfaq pak kohe mbasi kryqezuam krishtin..
deri para se Krishti te kryqezohej njerzit qe flisnin shqip ishin njerzit me te bekuar ne bote, mbas kryqzimit tij u bene njerzit me te mallkuar.
Shikojm kalendarin dhe vijimin e ngjarjve..
2-3 shekuj pas kryqzimit te krishtit u vendos krishterimi ne rome. Ne ket kohe u shfaq semudja bubonic qe vravi shumicen e ilirve. Pastaj erdhen sllavet, kaluan neper austri poloni gjermani north itali slloveni dhe nuk masakruan ato popuj por masakruan iliret. Cdar ndodhi pastaj? Popujt okupues adoptuan krishterimin dhe u shperblyen me tokat tona dhe gjendje ekonomike me te mire, ndersa ne? Adoptuam islamin pastaj komunizmin dhe u shperblyem me mjerim dhe mallkim.
Sot pasi kemi filluar te frikuentojm kishat dhe kemi fillu ti kerkojm flaje krishtit, nje numer i vogel shqiptaresh qe shkojn ne kishe, po fillojm ta marrim veten ifije.
Une propozoj qe te gjithe populli shqiptar ne ballkan te zgjedhin nje dite nje date dhe te dalim sheshit te gjithe prejher ti kerkojm falje lordit Jesus in heaven per ate qe gjaku jone ka bere. Repent.
Pastaj do shikojm begati menjeher dites tjeter. E garantuar.
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
5,255
Pikët
113
Nuk eshte perralle Zet. Eshte teori shume bindese qe ka kuptim. Pasi gjaku jone vravi krishtin aty fillovi teposhtja e ktij gjaku. Deri sa vdiq krishti nuk egzistonte shprehja ne gjuhen shqipe “jemi gjak i nemun” “jemi komb i mallkum” “nuk bejm hajer”kjo shprehje u shfaq pak kohe mbasi kryqezuam krishtin..
deri para se Krishti te kryqezohej njerzit qe flisnin shqip ishin njerzit me te bekuar ne bote, mbas kryqzimit tij u bene njerzit me te mallkuar.
Shikojm kalendarin dhe vijimin e ngjarjve..
2-3 shekuj pas kryqzimit te krishtit u vendos krishterimi ne rome. Ne ket kohe u shfaq semudja bubonic qe vravi shumicen e ilirve. Pastaj erdhen sllavet, kaluan neper austri poloni gjermani north itali slloveni dhe nuk masakruan ato popuj por masakruan iliret. Cdar ndodhi pastaj? Popujt okupues adoptuan krishterimin dhe u shperblyen me tokat tona dhe gjendje ekonomike me te mire, ndersa ne? Adoptuam islamin pastaj komunizmin dhe u shperblyem me mjerim dhe mallkim.
Sot pasi kemi filluar te frikuentojm kishat dhe kemi fillu ti kerkojm flaje krishtit, nje numer i vogel shqiptaresh qe shkojn ne kishe, po fillojm ta marrim veten ifije.
Une propozoj qe te gjithe populli shqiptar ne ballkan te zgjedhin nje dite nje date dhe te dalim sheshit te gjithe prejher ti kerkojm falje lordit Jesus in heaven per ate qe gjaku jone ka bere. Repent.
Pastaj do shikojm begati menjeher dites tjeter. E garantuar.
Roli i CIFUTEVE ne kete histori?
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,092
Pikët
113
Nuk eshte pretendim, ashtu ndodhi. Jeruzalemi dhe izraeli i sotem ishte i mbushur me ushtar qe flsinin shqip ne ate kohe, Krishti kishte bere mrekukullora po, ushtaret tjere kishin refuzuar nen pretekstin e frikes dhe besimit qe kishin, edhe disa nenkomandanta kishin refuzuar, edhe vet populli cifut dhe besimtaret ciftut re asaj kohe kishin refuzuar qe ishin ata vet qe e denuar me vdekje. Dhe dolen dy shqiptar aty: “no problem bos, e bejm ne” mesa duket ata shqiptaret u shperblyen pak monella dhe moren leje pushimi pas.
Me duket se Kurti ka te drejte, por nuk eshte kaq e thjeshte qe, dolen dy veta dhe thane, c'ke ti se e bejme ne.
Ne Jeruzalem, kane qene dy batalione ilire qe nen kuadrin e Romes vepronin atje. Po kete gje kane bere dhe turqit, shume beteja jane fitu nga batalionet shqiptare por nen kuadrin e Turqise, dhe natyrisht gjiuthmone thuhej, fitoi turku. Por luften e bene shqiptaret se.
E njejta gje eshte dhe me kete qe thote Kurti.
Studiuesi Mathieu Aref, thote te njejten gje qe thote dhe Kurti.
Romaket kishin perendite e tyre dhe nuk kishin ide se kush eshte ky Jesusi.
Thjeshte u dha urdheri qe ky njeri te kryqezohet, por jo se e moren persiper dy veta nga Iliria kete gje.
Pra, mendoj se mbi iliret nuk bie ndonje mallkim, sepse ishin nen kuadrin e Romes e jo te Ilirise.
Po te ishte keshtu, mallkimi mbi te gjitha do binte mbi Romen.
Vete hebrejte e cuan Krishtin ne kryq.
Jo me kot Ponc Pilati i lau duart e veta, para se te jepte denimin.
Pra, Roma i lau duart, cilido qe te kete qene ne egzekutim, nuk ka asnje lidhje sepse thjeshte zbatoi ligjin.
 
Last edited:

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
5,255
Pikët
113
Me duket se Kurti ka te drejte, por nuk eshte kaq e thjeshte qe, dolen dy veta dhe thane, c'ke ti se e bejme ne.
Ne Jeruzalem, kane qene dy batalione ilire qe nen kuadrin e Romes vepronin atje. Po kete gje kane bere dhe turqit, shume beteja jane fitu nga batalionet shqiptare por nen kuadrin e Turqise, dhe natyrisht gjiuthmone thuhej, fitoi turku. Por luften e bene shqiptaret se.
E njejta gje eshte dhe me kete qe thote Kurti.
Studiuesi Mathieu Aref, thote te njejtene gje qe thote dhe Kurti.
Romaket kishin perendite e tyre dhe nuk kishin ide se kush eshte ky Jesusi.
Thjeshte u dha urdheri qe ky njeri te kryqezohet, por jo se e moren persiper dy veta nga Iliria kete gje.
Pra, mendoj se mbi iliret nuk bie ndonje mallkim, sepse ishin nen kuadrin e Romes e jo te ilirise.
Po te ishte keshtu, mallkimi mbi te gjitha do binte mbi Romen.
Vete e brejte e cuan Krishtin ne kryq.
Jo me kot Ponc Pilati i lau duart e veta, para se te jepte denimin.
Pra, Roma i lau duart, cilido qe te kete qene ne egzekutim, nuk ka asnje lidhje sepse thjeshte zbatoi ligjin.
E vrane ata qe e vrasin edhe sot ne se ju jepet mundesia. Ata qe e urrejn edhe sot, e vrane cifutet. Ata qe Jezusi i rahu me kamzhik.
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
5,255
Pikët
113
Nuk eshte pretendim, ashtu ndodhi. Jeruzalemi dhe izraeli i sotem ishte i mbushur me ushtar qe flsinin shqip ne ate kohe, Krishti kishte bere mrekukullora po, ushtaret tjere kishin refuzuar nen pretekstin e frikes dhe besimit qe kishin, edhe disa nenkomandanta kishin refuzuar, edhe vet populli cifut dhe besimtaret ciftut re asaj kohe kishin refuzuar qe ishin ata vet qe e denuar me vdekje. Dhe dolen dy shqiptar aty: “no problem bos, e bejm ne” mesa duket ata shqiptaret u shperblyen pak monella dhe moren leje pushimi pas.
Ata qe Jezusi i rahu me kamzhik dhe ja permmbysi tavalinat e Wall Street nuk kane pjes ne kete kryqezim? Dakort se ushtaret mund te ishin ARNAUT, por puntori nuk ka faj per ate qe urdherihet te bej.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,092
Pikët
113
Sipas muslimaneve , Jezusi nuk ka vdekur.
Muslimanet thone se nuk ka vdekur.
Muslimanet thone se atyre ashtu u perngjau, me nenkuptimin se dikush tjeter u kryqezua ne vend te Jesuzit, dhe ky dikushi nuk ishte askush tjeter por vetem Juda, shoku i tij, nga ku dale shprehja; kush i ben gropen shokut bie vete brenda.
Edhe Juda ate beri, ra vete brenda.
Ashtu u perngjau, dhe ne shenjen e pare, romaket iu turren Judes duke e lidhur, derisa e kryqezuan.
Skenat e tjera, pastaj, jane te krijuara nga fantazite sepse dihet se cfar ndodh ne nje rrethane te tille.
@Kurt nga kjo qe thame dalin se iliret paskan qene te bekuar e jo te mallkuar, sepse iliret paskan kryqezuar Juden e jo Jezusin e vertete.
Gjithashtu, muslimanet thone se Krishti do vije perseri, sepse ai nuk ka vdekur, gjithashtu, ai nuk ka mbaruar misionin e tij sepse nuk e lane prej rremujave qe ne po flasim tani. Ai do vije dhe do vdese sic vdesin te gjithe njerzit, pas do e drejtoje boten per 40 vjet.
Krishti do jete ai qe do vrase antikirishtin, per kete muslimane e te krishtere bien dakort.
Riardhja e Krishtit do te jete prane shkaterrimit te botes, sepse atehere do jete dhe antikrishti ne veprim.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,539
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Ata qe Jezusi i rahu me kamzhik dhe ja permmbysi tavalinat e Wall Street nuk kane pjes ne kete kryqezim? Dakort se ushtaret mund te ishin ARNAUT, por puntori nuk ka faj per ate qe urdherihet te bej.
Jo edhe ushtaret ishin cifuter, apo me sakte: lesh bythe, i dredhur. Nuk ishin Hebrej.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
33,873
Pikët
113
Nuk eshte pretendim, ashtu ndodhi. Jeruzalemi dhe izraeli i sotem ishte i mbushur me ushtar qe flsinin shqip ne ate kohe, Krishti kishte bere mrekukullora po, ushtaret tjere kishin refuzuar nen pretekstin e frikes dhe besimit qe kishin, edhe disa nenkomandanta kishin refuzuar, edhe vet populli cifut dhe besimtaret ciftut re asaj kohe kishin refuzuar qe ishin ata vet qe e denuar me vdekje. Dhe dolen dy shqiptar aty: “no problem bos, e bejm ne” mesa duket ata shqiptaret u shperblyen pak monella dhe moren leje pushimi pas.
Do kene qene nga Tropoja.
 
Top