• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bëjini martirë të kishës orthodokse autoqefale të shqipërisë klerikët patriotë shqiptarë drejtuar kishës orthodokse autoqefale të shqipërisë - k.O.

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
167
Pikët
28
BËJINI MARTIRË TË KISHËS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TË SHQIPËRISË

KLERIKËT PATRIOTË SHQIPTARËDREJTUAR KISHËS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TË SHQIPËRISË - K.O.A.SH.

DREJTUAR FORTLUMTURISË SË TIJ - ANASTASNë kuadrin e një shteti laik për të ruajtur dhe forcuar identitetin kombëtar shqipëtar dhe përtë kujtuar klerikët patriot orthodoksë shqiptarë, në përkujtim të Ditës së Pashkëve ne,Intelektualët Orthodoksë të Tiranës nëpërmjet Grupit Intelektual Orthodoks të Tiranës ipropozojmë Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë, të marë në konsideratë bërjen``Dëshmorë-Martirë`` të Kishes sonë Orthodokse Autoqefale te Shqiperise, dhe vendosjen e tyrenë Kalendarin Orthodokse të K.O.A.SH.,- gjashtë klerikëvë të cilët kanë qënë edheKryepeshkopet e Shtetit Shqiptar të cilët kanë drejtuar KOASH që nga themelimi i kësaj Kishederi në ditët e sotme si dhe të katër klerikëve të tjerë Orthodoksë shqiptarë. Këta janë:-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-

`Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(21/11/1923-1924) i cili e bëri Krishtin të flaës shqip,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar-KRYEPESHKOPI VISSARION JOAN XHUVANI

`Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -

(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë.

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-

(PASHKO (?) VODICA) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katërt i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar- KRYEPESHKOPI DAMIAN -

(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuarB.. Klerikëve orthodoksë dhe Patriotëve Orthodoksë, që dhanë kontribut në forcimin e Autoqefalisë së Kishës Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendosen në kalendarin orthodox në një datë të caktuar.-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dëshmor i KOASH

-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH

-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH

-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASHJemi të hapur edhe për vlerësime të tjera nga K.O.A.SH., dhe për përmirësimin e teknikalitetevesipas kërkesave të Orthodoksisë.Ky propozim bëhet në kuadrin e repsektimit të drejtuesve të Komunitetit tonë Orthodoks dhenë kuadër të respektimit të këtyre Martirëve të Shqipërisë të cilët u përpoqën, punuan,dhe sfiduan rregjimet në fuqi për të ruajtur dhe prosperuar Komunitetin tonë orthodoksshqiptar, identitetin dhe traditat tona të jashtzakonshme e të lashta duke ruajtur besimin ekrishterë.

GRUPI I NTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,764
Pikët
113
Nuk e di opinionin e iljaz spirios, por une do t'u sugjeroja grupit qe te vendosnin se pari emrin e anastazit per t'a bere martir per se gjalli. Pastajza te tjeret. Ka kundershtim/arsyetime?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,402
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
BËJINI MARTIRË TË KISHËS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TË SHQIPËRISË

KLERIKËT PATRIOTË SHQIPTARËDREJTUAR KISHËS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TË SHQIPËRISË - K.O.A.SH.

DREJTUAR FORTLUMTURISË SË TIJ - ANASTASNë kuadrin e një shteti laik për të ruajtur dhe forcuar identitetin kombëtar shqipëtar dhe përtë kujtuar klerikët patriot orthodoksë shqiptarë, në përkujtim të Ditës së Pashkëve ne,Intelektualët Orthodoksë të Tiranës nëpërmjet Grupit Intelektual Orthodoks të Tiranës ipropozojmë Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë, të marë në konsideratë bërjen``Dëshmorë-Martirë`` të Kishes sonë Orthodokse Autoqefale te Shqiperise, dhe vendosjen e tyrenë Kalendarin Orthodokse të K.O.A.SH.,- gjashtë klerikëvë të cilët kanë qënë edheKryepeshkopet e Shtetit Shqiptar të cilët kanë drejtuar KOASH që nga themelimi i kësaj Kishederi në ditët e sotme si dhe të katër klerikëve të tjerë Orthodoksë shqiptarë. Këta janë:-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-

`Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(21/11/1923-1924) i cili e bëri Krishtin të flaës shqip,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar-KRYEPESHKOPI VISSARION JOAN XHUVANI

`Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -

(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë.

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-

(PASHKO (?) VODICA) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katërt i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuar- KRYEPESHKOPI DAMIAN -

(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestë i

Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë

(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,

dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë

të caktuarB.. Klerikëve orthodoksë dhe Patriotëve Orthodoksë, që dhanë kontribut në forcimin e Autoqefalisë së Kishës Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendosen në kalendarin orthodox në një datë të caktuar.-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dëshmor i KOASH

-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH

-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH

-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASHJemi të hapur edhe për vlerësime të tjera nga K.O.A.SH., dhe për përmirësimin e teknikalitetevesipas kërkesave të Orthodoksisë.Ky propozim bëhet në kuadrin e repsektimit të drejtuesve të Komunitetit tonë Orthodoks dhenë kuadër të respektimit të këtyre Martirëve të Shqipërisë të cilët u përpoqën, punuan,dhe sfiduan rregjimet në fuqi për të ruajtur dhe prosperuar Komunitetin tonë orthodoksshqiptar, identitetin dhe traditat tona të jashtzakonshme e të lashta duke ruajtur besimin ekrishterë.

GRUPI I NTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES

Kot lodhesh......bashkeatdhetaret tane te ketij besimi me mire u levertis ta degjojne nje grekoleshas te pellase atje ne kishe se sa te kene e mbartin nje kishte te mevehtesuar ku te kete deshmoret e saj si persona te adhuruar e tu falet pikerisht ndjnjave te tyre atdhetare e gjuhesore.....me ke flet.
 

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
167
Pikët
28
Duhet perpjekur pavaresisht heshtjes se lodhur te drejtuesve te KOASH-it
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,599
Pikët
113
kjo puna e martireve nuk merret vesh! edhe ne qiell ka parregullsi, ku shumica e martireve te vegjel ishin qene te kishes se djajve, te cilet dikur i vrane, helmuan, nenen dhe mbillnin myk dhe pakenaqesi ne shpirtrat e engjejve te tjere!
 

Nikoleta

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
12,065
Pikët
113
kjo puna e martireve nuk merret vesh! edhe ne qiell ka parregullsi, ku shumica e martireve te vegjel ishin qene te kishes se djajve, te cilet dikur i vrane, helmuan, nenen dhe mbillnin myk dhe pakenaqesi ne shpirtrat e engjejve te tjere!
1f00f3bd9749a7b6c3392fc763a4df9b.jpeg
 
Top