• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Baidu

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,956
Pikët
0
Për miqtë e mi forumorë që duan disa programe të mira dhe falas, këshilloj Baidu.

1. Antivirusi Baidu është i mirë dhe i lehtë. Kam pasur shumë antiviruse, por janë kot para këtij. Provojeni dhe nuk do të zhgënjeheni. Jam i sigurt se pasi ta instaloni dhe ta skanoni kompjuterin, do të gjeni disa viruse.
http://antivirus.baidu.com/en/


2. Ndërsa Baidu PC FASTER është një program që shpejton kompjuterin, e pastron dhe çaktivizon programe të panevojshme. Për ata që duan një kompjuter të shpejtë, kjo është zgjidhja e duhur.
http://www.pcfaster.com/en/


3. Ka gjithashtu edhe nje motor kërkimi për internet, siç është p.sh. Firefox. Unë vetë e përdor edhe këtë, krahas Firefox, por në qoftë se e doni për telefon android, atëherë shkarkoni Baidu Mini.
http://en.browser.baidu.com/
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,956
Pikët
0
Përgjigje e: Baidu

Po, por eshte me i mire se prodhimet perndimore. Provoje dhe do ta shohesh..

Kam pasur Avast, Avira, Microsoft Essential, Norton etj. por jane kot para këtij, ma kanë mbushur kompjuterin me viruse. Kurse ky i ka hequr.

Kina eshte rritur ne cilesi, mos e nenvleftesoni.

Ky program eshte per ata qe duan te kene kompjuter te sigurt e te shpejte, jo per ata qe nisen nga emri.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Baidu

iptables (linux) dhe pf (bsd) i bejne firewall komerciale te panevojshem.
Teorikisht, PowerShell mund te beje te njejten gje. Por Win** eshte komercial, keshtu qe i bie te rikthehem dhe te riperseris vetveten ne forme rekursive si ne fjaline e pare.
 

﴾®﴿

Super Anëtar
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
501
Pikët
43
dmth te mesojme linux/bsd se ska nevoje per firewall

lol
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Baidu

Diku do te kete nje kosto. Kjo kosto mund te jete kohe dhe nerva per te mesuar dicka qe nuk e dime, apo kohe dhe nerva per te programuar dicka qe nuk e disponojme, apo para per te blere dicka qe nuk e dime apo qe nuk kemi mundesi ta programojme, etj. Se ku dhe si do te shfaqet kjo kosto ndryshon ne varesi te situates, por diku nje kosto do te kete perhere.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,956
Pikët
0
Përgjigje e: Baidu

Meqë jemi tek kinezët, antivirusi falas më popullor në Kinë është Qihoo360, me 500 milion përdorues për kompjutera dhe 650 milion për telefona. Baidu konkuron me Qihoo, por ky i fundit është më i suksesshëm.

Për arye sigurie Kina i ka bllokuar antiviruset e huaj Symantec, Kaspersky dhe Avast, për tu përdorur në institucione shtetërore dhe lejon vetem ata vendas, njëri ndër të cilët është edhe Qihoo360.

Ne këtë video krahasohet Qihoo dhe Baidu. Qihoo del më i mirë, se Baidusë i shpëton një virus.

 
Top