• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Ne besëlashtët e kemi prejardhjen prej zanave të maleve. Bile, unë jam stër-stërnip i Mujit.
Kishte nje nip ky Semi me emrin peleg ne ditet e te cilit sipas bibles u nda toka. Peleg dmth det. Paraardhsit e Ilireve ishin pellazget, fjale qe vjen nga pelagskoi qe dmth njeriu i detit. Iliret ne fakt njihen per detare madje kemi nje fis Ilir qe njiheshin per anijet, Liburnet. Thjesht eshte opinion i imi per prejardhjen e pellazgeve nga pelegu nip i semit. Mos ki frik se dhe me qene semit nuk ka gje te keqe.
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Ti do te thuash qe Fete Monoteiste kane dale nga Semi?
Por mos harro qe Arabet dhe popuj te tjere qe kane dale nga Semi para se te beheshin Muslimane kane qene pagano-animist. Edhe popuj te tjere qe kane dale nga semi. Vetem ata qe kane dale nga Isaku ishin MONOTEISTE.

Pastaj pse duhet te kemi kaq fobi nga SEMITIZMI ne Shqipetaret? Pse duhet te jemi antisemit? Me sa di une ne SHqipetaret kemi prejardhjen nga Jafeti. Jafeti ishte vellai i Semit. Dhe Jafeti me Semin shkonin mire me njeri-tjetrin. Vetem Kami ishte ai qe nuk shkonte mire me Semin. Ne nuk jemi nga Kami.
Nuk jan shqiptaret antisemit por ne ket rast jane antibudallallek,cfar mendon ti trushperlare se 200 vjet pas darvinit dikush do te meret me Noa , Sema dhe budallalleqe injorantesh!
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,431
Pikët
113
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Kishte nje nip ky Semi me emrin peleg ne ditet e te cilit sipas bibles u nda toka. Peleg dmth det. Paraardhsit e Ilireve ishin pellazget, fjale qe vjen nga pelagskoi qe dmth njeriu i detit. Iliret ne fakt njihen per detare madje kemi nje fis Ilir qe njiheshin per anijet, Liburnet. Thjesht eshte opinion i imi per prejardhjen e pellazgeve nga pelegu nip i semit. Mos ki frik se dhe me qene semit nuk ka gje te keqe.
Mano do thoshte

Peleg - pellg - pellgu i mesdheut, pellaz
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,956
Pikët
0
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Epo nga njeri prej tyre e kemi se nga Majmuni nuk e kemi prejardhjen , kjo esht ee sigurte o miq te forumit.

Une kam nje opinion timin se e kemi prejardhjen nga SEMI. Jo nga kami dhe ndoshta jo nga jafeti
Është apo jo e sigurt se nga e kemi prejardhjen, një gjë është e sigurt, që e shohim edhe me sytë tanë. Ekstremistet fetarë të feve monoteiste janë majmunë edhe sot, e lëre më para mijëra e miliona vitesh. Këta akoma duket se nuk kanë dalë nga faza e zhvillimit të majmunit.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Nuk jan shqiptaret antisemit por ne ket rast jane antibudallallek,cfar mendon ti trushperlare se 200 vjet pas darvinit dikush do te meret me Noa , Sema dhe budallalleqe injorantesh!
1. Une nuk kam thene qe Shqipetaret jane antisemit, nuk e kam pergjithsuar edhe pse nuk mohohet fakti qe ka shume Shqipetare qe jane antisemit, anticifut etj, etj.
Une jam shprehur ne nje menyre te tille qe ti nuk di te shprehesh pasi po te dije do e kuptoje se nuk kam thene se Shqipetaret jane antisemit.

2. Ne kete rast jemi rreth 5-6 Shqipetare qe po diskutojme ne nje teme qe ne fakt flet per origjinen e fese pagane Iliro-Pellazge qe EDWIN e ka percjellur me nje shprehje shume te bukur "Bese Lashtet" (i jap like per kete). Dhe keta 5-6 Shqipetare nuk perfaqsojne krejt Kombin. Jo te gjithe Shqipetaret i konsiderojne budalliqe historite e Noas dhe Semit. Por ama shumica e Shqipetareve i konsiderojne perralla , budalliqet e darvinit.


3. 200 vjet pas Darvinit as farefisi i Darvinit nuk merret me me Darvinin, ata qe vazhdojne te merren me te e bejne pasi nuk kane kohe te merren me dicka me te larte se dravini.

4. Noa te pakten e ndertoi nje anije, Semi e ndertoi nje farefis te madh, po Darvini c'fare ndertoi? Edhe pse me modern se ata te paret e vetmja gje qe ndertoi Darvini ngelet teoria konvertimit te majmunit ne njeri.
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,637
Pikët
63
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

1.Une nuk kam thene qe Shqipetaret jane antisemit, nuk e kam pergjithsuar edhe pse nuk mohohet fakti qe ka shume Shqipetare qe jane antisemit, anticifut etj, etj.
Cifut eshte pezhorativ,thuhet hebrej.
Ti nuk pergjitheson krejt shqiptaret si antisemit,por ne te njejtin rresht thua SHUME shqiptare jane antisemit...shume nuk eshte pergjithesim ?! Ne nje rresht te shkruar bie ne kunderthenie me vetveten.Cudi
Por ama shumica e Shqipetareve i konsiderojne perralla , budalliqet e darvinit.
Munde te jete edhe e vertet.Por kjo tregon vetem nivelin e ulet te arsimimit te shqiptaret.P.sh ne Angli mbi 70% e pranojne t.evulucionit...shqiptaret me te arsimuar se anglezet,gjermanet.
3. 200 vjet pas Darvinit as farefisi i Darvinit nuk merret me me Darvinin, ata qe vazhdojne te merren me te e bejne pasi nuk kane kohe te merren me dicka me te larte se dravini.
Nuk mirret askush me Darwinin,pervec se mesohet teoria e tij ne cdo univerzitet,madje fillon me Biologjine prej shkolles fillore,vazhdon ne arsimimin e mesem.Me mijera punime shkencore te bazuara mbi teorine e tij.Tento te mesosh Biologjine pa teorine e evulucionit,ateher ska me biologji.
4. Noa te pakten e ndertoi nje anije, Semi e ndertoi nje farefis te madh, po Darvini c'fare ndertoi? Edhe pse me modern se ata te paret e vetmja gje qe ndertoi Darvini ngelet teoria konvertimit te majmunit ne njeri.
Noa paska ndertuar nje anije - kontribut i madhe !
Si konvertohet majmuni ne njeri ?! kam ndegjuar qe konvertohen prej nje feje abrahamike ne tjeteren p.sh te krishteret konvertohen ne islam,dhe anasjellatas.Qe i bie te zhdrypin nga kali dhe ti hypin gomarit.

Rrofte paganizmi shqiptar !
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
516
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Te pakten feja na meson se dikush ndertoi anije shkencerisht e logjikshme. Ndersa feja tjeter na meson se majmuni u be njeri shkencerisht jo-logjike.
JO, feja "jote" te meson se dikush ndertoi nje anije per te mbartur tere speciet(term shkencor ky) e botes se gjalle, gje shkencerisht e pamundur, pra e palogjikshme!!
Ndersa tjetra nuk eshte "fe" dhe nuk te meson se majmuni u be njeri, por se majmuni dhe njeriu kane paraardhes te perbashket, shkencerisht shume e logjikshme, mjafton te mendosh se nga kane rrjedhur qente, ujqit, çakejte, !!(shembulli i qenit eshte me i lehti per t'u kuptuar nga nje mendje e panxene me shkence)
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

1. Une nuk kam thene qe Shqipetaret jane antisemit, nuk e kam pergjithsuar edhe pse nuk mohohet fakti qe ka shume Shqipetare qe jane antisemit, anticifut etj, etj.
Une jam shprehur ne nje menyre te tille qe ti nuk di te shprehesh pasi po te dije do e kuptoje se nuk kam thene se Shqipetaret jane antisemit..

Nga pyetja retorike qe ben kuptohet ajo qe thash un,mos zgjat me teper ....!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Cifut eshte pezhorativ,thuhet hebrej.
Ti nuk pergjitheson krejt shqiptaret si antisemit,por ne te njejtin rresht thua SHUME shqiptare jane antisemit...shume nuk eshte pergjithesim ?! Ne nje rresht te shkruar bie ne kunderthenie me vetveten.Cudi
Sigurisht qe une per Hebrej i njoh. Por shume Shqipetare u thone cifute, kastile e perdora ate emertim.
Kam thene Shume por NUK kam thene shumica. Dhe kjo eshte e vertete.

Munde te jete edhe e vertet.Por kjo tregon vetem nivelin e ulet te arsimimit te shqiptaret.P.sh ne Angli mbi 70% e pranojne t.evulucionit...shqiptaret me te arsimuar se anglezet,gjermanet.
Shiko , ishim duke folur per shqipetaret nje here. Sepse Damastioni i pergjithsoi sikur Shipetaret nuk merren me me Noen por me darvinin.Dhe une e korrigjova. Tani le te vijme tek Anglia dhe Gjermania.
Anglia eshte nje komb me shumice kristiane por Anglikanet jane ne shumice dhe Katoliket, Ungjilloret jane me te pakte. Kisha Katolike eshte e paqarte ne mendimin e saj per Evolucionin, por Papa eshte deklaruar pro para nje viti me duket.

Gjermania eshte nje komb i ndare me tresh: 34% Protestante, 33% Katolike dhe 29% Ateiste dhe pjes tjeter jane Muslimane, etj.
Ateistet normal do te mbrojne teorine e evolucionit dhe Kisha katolike sic thashe ka nje qendrim pro evolucionit keto kohe.

Por c'fare mund te themi per USA? vetem 20% e amerikaneve e besojne evolucionin pjesa tjeter besojne tek nderhyrja Hyjnore per krijimin e universit. Apo do me thuash se Gjermanet jane me te mencur se Amerikanet?! Nuk po them se Amerikanet jane me te mencur se Gjermanet por kjo pune nuk ka lidhje fare me intelektin. Ka sot ne bote njerez qe jane me intelektuale dhe me te mencur se ty dhe se une dhe jane Besimtare te Perendise dhe nuk e pranojne evolucionin. Kjo eshte ceshjte zgjedhjeje.

Madje edhe vete shkencetaret me te njohur Ateiste e pranojne qe Evolucioni eshte nje besim qe ata e zgjedhin ta besojne, por jo se eshte i faktuar. Per kete kam hapur edhe nje teme.

Nuk mirret askush me Darwinin,pervec se mesohet teoria e tij ne cdo univerzitet,madje fillon me Biologjine prej shkolles fillore,vazhdon ne arsimimin e mesem.Me mijera punime shkencore te bazuara mbi teorine e tij.Tento te mesosh Biologjine pa teorine e evulucionit,ateher ska me biologji.
Ne do universitet nuk mesohet te jesh i sigurte. Mund te mesohet ne Lenden e biologjise por JO ne cdo universitet.

Noa paska ndertuar nje anije - kontribut i madhe !
Si konvertohet majmuni ne njeri ?! kam ndegjuar qe konvertohen prej nje feje abrahamike ne tjeteren p.sh te krishteret konvertohen ne islam,dhe anasjellatas.Qe i bie te zhdrypin nga kali dhe ti hypin gomarit.
Nuk eshte puna tek kontributi eshte tek historia. Nje histori e logjikshme shkencerisht.
Si konvertohet majmuni ne njeri kete duhet te pyesim darvinin.
Ti mund ta quah vehten tende inteligjent por une mendoje se ata qe ne fund te nje diskutimi shprehin fjale fyese sic eshte kjo puna e kalitme gomarin e kane humbur diskutimin .

Rrofte paganizmi shqiptar !
Krishti na bekofte gjithe Shqipetaret.
Jezusi eshte Zot.
Paqe me ty.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Nga pyetja retorike qe ben kuptohet ajo qe thash un,mos zgjat me teper ....!
Nuk kam cfare te zgjatem me jam i gjate mjaftueshem. Pyetja retorike nuk e kishte pergjigjen qe te pelqen ti japesh ti.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

JO, feja "jote" te meson se dikush ndertoi nje anije per te mbartur tere speciet(term shkencor ky) e botes se gjalle, gje shkencerisht e pamundur, pra e palogjikshme!!
Ndersa tjetra nuk eshte "fe" dhe nuk te meson se majmuni u be njeri, por se majmuni dhe njeriu kane paraardhes te perbashket, shkencerisht shume e logjikshme, mjafton te mendosh se nga kane rrjedhur qente, ujqit, çakejte, !!(shembulli i qenit eshte me i lehti per t'u kuptuar nga nje mendje e panxene me shkence)
Fjala e Perendise BIBLA , miku im Jarigas na deshmon se ishte nje profet me emrin Noe qe e degjoi zerin e perendise se Vertete dhe te Vetmit dhe ju bind. Dhe per shkak se ju bind jetojme sot ti, une dhe te tjeret.
Ndodhi me nje ngjarje te mrekullueshme por shkencerisht e shpjegueshme dhe e logjikshme. Ndertimi i Arkes duke zbatuar te gjitha ligjet e natyres.
Ndersa ne lidhje me paraardhesite majmunit te them se shkencerisht dhe logjikisht ata jane majmune.
Dhe paraardhesit e njeriut te them se shkencerisht dhe logjikisht ata jane NJEREZ.

Egziston mikroevolucioni qe dmth evoluim brenda llojit. Por NUK egziston Makroevolucioni qe eshte evoluim jashte llojit.

Respekte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Besëlashtët janë ata shqiptarë që besojnë në perënditë e hyjnitë e lashta iliro-arbërore. Feja ilire mbështetej në perënditë e lashta si Bindi, Redoni, Bolla etj, dhe në kultin e hyjnisë më të rëndësishme, Dielli. Kulti i Diellit ende mbijeton edhe në ditët e sotme në formën e spiraleve, kryqit të thyer dhe simboleve të Diellit si një rreth me rreze të shumta. Dielli adhurohej në shkëmbinj të rrafshët lart në bjeshkë, ku për nder të tij bëhej një fli në formën e diellit. Simbolika e këtij kulti është ende e gjallë në viset veriore të trojeve shqiptare, ku mbijeton edhe në gjuhë në formën e shprehjes si "Pasha Diellin/dritën".
https://sq.wikipedia.org/wiki/Besëlashtët

Dielli, hyu kryesor i fesë besëlashtë:

Në gojëdhënat popullore flitet për vatrën, për zjarrin, madje, edhe kur duan të mallkojnë, njerëzit shprehen: “T’u shoftë zjarri!”, “T’u shoftë vatra!”, “Për këtë zjarr!”, “Për këtë zjarr e m’u shofë vatra/”, “T’u shoft kandili/”, “T’u shoftë drita/” etj., Autorët e lashtësisë njoftojnë se, për të ruajtur zjarrin në çdo shtëpi, lihej një njeri. Shumë sinjifikativ është fakti se gjatë pushtimit osman, midis taksave të shumta kishte edhe një taksë për tymin, apo për oxhakun. Nga ky fakt mbeti e dhe shprehja, “shtëpi oxhaku”, e cila do të thoshte “derë e lartë”.

“Zjarri shikohej edhe si personifikim i familjes...,” konkludon studiuesi R. Memushaj në monografinë “Historia e Kurveleshit”3 Sentencat, “Ju shua kandili!”, “ Ju shua zjarri!”, “Zjarr i shuar”, “ Vatër zjarri (e ngrohtë, mikpritëse)”, “E shoi atë zjarr lumëmadhi” etj. e konfirmojnë këtë ide.

Kulti i zjarrit është i lidhur me kultin e Diellit, i cili mendohet edhe si burim i jetës, i të mirave materiale etj. Elementet e natyrës kanë qenë një burim adhurimi, por mbi të gjithë: dielli, toka dhe hëna kanë qenë adhuruar si hyjni në gjithë hapësirën pellazgjike dhe ilire (ilire, epirotase dhe dardane). Populli ruan në kujtesën e tij disa shprehje, të cilat i përdor si urim, mallkim, betim etj., siç janë: “Për këtë dhe!\ “Për këtë qiell", "Për këtë Diell", "Për atë Diell", "Për këtë Hënë", "Për këtë vatër", "Për këtë zjarr", "Të thertë rrezja e Diellit", "Për atë Diell, që vete lodhur e këputur" "Për atë symadh, që i sheh të gjitha". "Qofsh i bardhë, si rrezja e Diellit" etj. Këto sentenca e kanë origjinën përtej kufirit të besimit monoteist, në kohët e besimit pagan dhe janë dëshmi e autoktonisë së elementit bartës, pra të vazhdimësisë iliro-shqiptare.

Një tregues specifik i kësaj vazhdimësie është edhe riti i varrimit, i cili që nga lashtësia pellazgjike është i pandryshueshëm. Vendosja e kufomës me fytyrë nga dielli dhe me kokë nga Perëndimi, si edhe krijimi i një rrethi, që simbolizon Diellin në varrezat tumulare, janë një tjetër dëshmi e vazhdimësisë dhe tregues i kultit të Diellit. “Sipas besimit pagan, konfirmon baroni F. Nopça, shqiptarët nderonin Diellin, duke iu falur majave të malit”. Edhe sot, në majën e Tomorrit, shpellën e Sari Salltikut në Krujë, kurorën e malit në Gribë, Selgjikja në Malin e Gjerë mbi Lazarat, në Gjakovë e gjetkë respektohen, si vende pelegrinazhi, majat e maleve. Kulti i diellit, sipas autorëve antikë: Herodotit, Strabonit, Ciceronit dhe Plutarkut, por edhe Durham, Nopça, Stipçeviç, Sbeshlaqiq, Shuteriqi, Shkupi e Tirta, dëshmojnë se Dielli ka qenë objekt i tatuazheve ndër iliro-shqiptarët.

Në historinë romake, vihet re qëndrimi i perandorit me origjinë iliriane, Kostandinit të Madh, i cili i urdhëronte ushtarët e tij të recitonin të dielën, “ditën e dritës dhe të Diellit”, një lutje Diellit, që do t’u sillte fltoren”. Ky kult pagan ka ekzistuar edhe në shekullin V të e. s. Këtë e mësojmë nga vizita e papa Leo i Madh (440-461) në trojet ilire. Kur papa vizitoi Kostandinopojën, në hyrje të kishës së Shën Pjetrit, ai vuri re disa njerëz që predikonin kultin e Diellit. Papa, me këtë rast, ua bëri një kritikë të ashpër këtyre predikuesve.
Me vjen keq EDWIN se te kthyem temen ne nje diskutim qe i perket nje teme tjeter. Me fal.
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
516
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Ndodhi me nje ngjarje te mrekullueshme por shkencerisht e shpjegueshme dhe e logjikshme. Ndertimi i Arkes duke zbatuar te gjitha ligjet e natyres.
Nje arke qe mund te permbaje tere egzemplaret e botes se gjalle, eshte e palogjikshme dhe aspak e argumentueshme shkencerisht!!
Ndersa ne lidhje me paraardhesite majmunit te them se shkencerisht dhe logjikisht ata jane majmune.
Cilet jane paraardhesit e majmunit??!
Dhe paraardhesit e njeriut te them se shkencerisht dhe logjikisht ata jane NJEREZ.
A ishte njeri "Lucy"??!

Egziston mikroevolucioni qe dmth evoluim brenda llojit. Por NUK egziston Makroevolucioni qe eshte evoluim jashte llojit.
Ujku dhe qeni, jane nje lloj apo dy lloje??!

Respekte.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,283
Pikët
113
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Ujku dhe qeni, jane nje lloj apo dy lloje??!

Respekte.
Dy specie te veçanta te te njejtes kategori.
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,637
Pikët
63
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Sigurisht qe une per Hebrej i njoh. Por shume Shqipetare u thone cifute, kastile e perdora ate emertim.
Nese eshte ashtu atehere perdore tutje termin korrekt hebrej,nese behet fjale per banoret e sotem te izraelit munde te thuash izraelitet.Shiqo,te gjithe antisemitet shqiptare menjehere zbulohen kur thone cifut (qe eshte term perbuzes) dhe zakonisht e has te extremistet islamik dhe ato te krishtere.
Kur them antisemit,i referohem pikerisht hebrejeve.
Kam thene Shume por NUK kam thene shumica.Dhe kjo eshte e vertete.
Ku eshte dallimi midis shume dhe shumica ...sa eshte shuma e shumices ? natyrisht qe pergjitheson.
Shiko , ishim duke folur per shqipetaret nje here. Sepse Damastioni i pergjithsoi sikur Shipetaret nuk merren me me Noen por me darvinin.Dhe une e korrigjova.
Nuk merren as me Noan/Nuhen e as me Darwinin,shqiptaret jane te preokopuar me problemet ekzistinciale.Por te merresh me punimet e Darwinit nuk eshte humbje kohe,eshte materje qe shtjellohet nga ana shkencore.E din ti qe sa e sa ilace/barna prodhohen duke u bazuar ne t.evulucionit te Darwinit,Pra eshte teper praktike dhe kjo e pare vetem nga nje aspekt.Ndersa te mirresh me perrallat e Noas cka fiton,e kuptoj kurreshtjen intelektuale per tu njohur me Biblen,besimin,por cka do te na mesoj Noa - si te ndertojme anije qe ti fusim te gjitha speciet e botes se gjelle,asaj bimore dhe shtazore.Ore,e kuptoni ju qe ky tregim Biblik eshte fyerje per intelegjencen e njeriut normal.
Kisha Katolike eshte e paqarte ne mendimin e saj per Evolucionin, por Papa eshte deklaruar pro para nje viti me duket.
Kisha katolike e ka "pranuar" T.evulucionit,por jo ne teresi.Qendrimi i saje eshte disi qe - Evulucioni eshte me shume se sa nje hipoteze.

Qendrimi i Papeve per T.evulucionit nuk ka te beje me para nje viti,por qysh ne vitet e `50 Kisha Katolike (lexo Papa Piu) e ka lejuar qe te bisedohet lirshem per evulucionin permes nje enciklike te leshuar (tani nuk me kujtohet emri i enciklikes),ndersa Papa Gjon Pali i II ka thene qe T.evulucionit eshte nje teori e qendrueshme shkencore dhe paraqet me shume se sa nje hipoteze.Shiqo kjo eshte per tu pershendetur,por per hire te se vertetes Nuk eshte pranim i T.evulucionit ne teresi dhe ne thelb cka thote ajo.Me shume eshte nje qendrim i saje qe egziston/ndodh evulucioni dhe njeriu ka evuluar,por jo edhe shpirti i njeriut qe i eshte dhuruar nga perendija.Pra nje evulucion teistik,ku mbrapa evulucionit qendron Perendija...cka ska te beje me asgje me T.evulucionit e spjeguar nga pikpamja e shkencore.
Dhe e sheh cka ndodh kur besimtaret jane korrekt dhe i pranojne faktet,terhiqen nga pretendimet e tyre te meparshme per shkak te zbulimeve shkencore dhe perendine e fusin ne ato sfera ku shkenca ende nuk ka arritur te jap pergjigje,pra argument nga paditurija.Nese nuk e dim cka qendron mbas asaj,atehere qendron perendija.
Ateistet normal do te mbrojne teorine e evolucionit dhe Kisha katolike sic thashe ka nje qendrim pro evolucionit keto kohe.
Mbrohen faktet shkencore,mbrohet arsyeja e shendoshe,ska te beje me ateizmin.Para fakteve duhet te hesht eshte perendija jote e lere me ti.
Por c'fare mund te themi per USA? vetem 20% e amerikaneve e besojne evolucionin pjesa tjeter besojne tek nderhyrja Hyjnore per krijimin e universit. Apo do me thuash se Gjermanet jane me te mencur se Amerikanet?!
SHBA eshte e vecant ne kete aspekt,ke te drejte aq jane perqindjet.Mesatarisht amerikanet jane dobet te arsimuar dhe prej atje vie edhe kjo vala antievulucion,antishkence,nje lloj i pseudoshkences qe quhet kreacionizem (dhe tani shoh qe qenke nje ungjillor,evangjelist qe jane fanatiket me te medhenje fetare ne SHBA.Je viktime)
Por per te pare pamjen e vertet ne SHBA,duhesh ti shohesh hulumtimet qe tregojne korelacionin mes shkalles se arsimimit dhe pranimit te evulucionit.Mbi 70% te amrikaneve qe kane arsimim te larte e pranojne T.evulucionit.
PO me plot gojen e them,gjermanet jane populli me i arsimuar jo vetem ndaj amerikaneve por edhe ndaj cdo kombi ne Bote.
Nuk po them se Amerikanet jane me te mencur se Gjermanet por kjo pune nuk ka lidhje fare me intelektin. Ka sot ne bote njerez qe jane me intelektuale dhe me te mencur se ty dhe se une dhe jane Besimtare te Perendise dhe nuk e pranojne evolucionin. Kjo eshte ceshjte zgjedhjeje.
Natyrisht qe ka miliona njerez me te mencur se une (madje edhe se ti !!!),por hulumtimet tregojne qarte qe ekziston lidhje midis Arsimimit te denje dhe pranimit te T.evulucionit psh. ata qe kane arsimim fillor 97% nuk e pranojne evulucionin,duke u ngritur shkalla e arsimimit ulet kjo perqindje.
Madje edhe vete shkencetaret me te njohur Ateiste e pranojne qe Evolucioni eshte nje besim qe ata e zgjedhin ta besojne, por jo se eshte i faktuar. Per kete kam hapur edhe nje teme.
Shkruan budalliqe,Evulucioni nuk eshte besim - Ne fakte nuk besohet.T.Evulucionit eshte teorija me e deshmuar,me e faktuar ne shkence dhe me e mira qe e ka njerezimi per spjegimin e jetes se gjelle dhe prejardhjes se saje.
Ti beson ne perendi sepse nuk ke deshmi,po te kesh fakte nuk do te ishe besimtare.
Cilet qenkan keta shkencetare me te njohur ateist qe thonkan evulucioni qenka nje besim ?
Btw ska shkence ateiste,por eshte e vertet qe ne mesin e shkencetareve shumica apsolute jane ateist.(hajt tash Einsteini ka qene besimtare !)
Ne do universitet nuk mesohet te jesh i sigurte. Mund te mesohet ne Lenden e biologjise por JO ne cdo universitet.
Kuptohet qe nuk mesohet ne univerzitetet teologjike.
Nuk eshte puna tek kontributi eshte tek historia. Nje histori e logjikshme shkencerisht.
Cka ka te logjikshme shkencetarisht ne Arken e Noas ?
Si konvertohet majmuni ne njeri kete duhet te pyesim darvinin.
Ore e din ti cka dmth termi konvertim.Majmuni ka bindje dhe ato i konverton,ne cka ? Konvertohet ne njeri ?! haha
Ti mund ta quah vehten tende inteligjent por une mendoje se ata qe ne fund te nje diskutimi shprehin fjale fyese sic eshte kjo puna e kalitme gomarin e kane humbur diskutimin .
Cka fyeva une.Fyerje eshte kur te drejtohem me terma fyese teje personalisht.Une munde te perdore vulgarizma por kur nuk te jane drejtuar teje dhe askujt kjo nuk eshte fyerje.Madje ti zhdrypesh kalit dhe ti hypesh magarit nuk eshte as vulgarizem,...cka ka per te fyer ketu.
Ja ky anetari @jarigas qenka konvertuar dhe nuk u fye,por me paska dhene edhe like.he he

Une nuk pretendoj as te fitoje e as te humbas diskutimin.Qellimi i diskutimit duhet te jete qe te depertosh deri te bashkebiseduesi dhe te arritesh ti tregosh qarte ku gabon.E atehere ka kuptim diskutimi,te tjerat jane pune femijerore.
Problemi eshte qe jeni mesuar te ju perkedhelin,dhe aktroni fyerjen.
Krishti na bekofte gjithe Shqipetaret.
Jezusi eshte Zot.
Paqe me ty.
Prap pergjitheson,muslimanet shqiptare do te hidherohen tani.Ata nuk kerkojne bekimin e Krishtit,i majfton atyre Allahu.
Krishti eshte figure e madhe,por askush nuk kerkon lufte - kuptohet qe duam te jetojme ne paqe.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Nje arke qe mund te permbaje tere egzemplaret e botes se gjalle, eshte e palogjikshme dhe aspak e argumentueshme shkencerisht!!
Cilet jane paraardhesit e majmunit??!
A ishte njeri "Lucy"??!

Ujku dhe qeni, jane nje lloj apo dy lloje??!

Respekte.
Ekzemplaret e botes ne ate kohe nuk ishin ekzemplaret e botes ne kete kohe. Sigurisht qe ne nje arke te stermadhe mund te qendrojne ekzemplaret e botes shtazore.

Paraardhesit e majmunit jane majmunet.

Lucy? Nuk e njoh.

paraardhesit e Ujkut janeujqerit dhe te qenit jane qenerit.

Respekte o mik.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Nese eshte ashtu atehere perdore tutje termin korrekt hebrej,nese behet fjale per banoret e sotem te izraelit munde te thuash izraelitet.Shiqo,te gjithe antisemitet shqiptare menjehere zbulohen kur thone cifut (qe eshte term perbuzes) dhe zakonisht e has te extremistet islamik dhe ato te krishtere.
Kur them antisemit,i referohem pikerisht hebrejeve.

Ku eshte dallimi midis shume dhe shumica ...sa eshte shuma e shumices ? natyrisht qe pergjitheson.

Nuk merren as me Noan/Nuhen e as me Darwinin,shqiptaret jane te preokopuar me problemet ekzistinciale.Por te merresh me punimet e Darwinit nuk eshte humbje kohe,eshte materje qe shtjellohet nga ana shkencore.E din ti qe sa e sa ilace/barna prodhohen duke u bazuar ne t.evulucionit te Darwinit,Pra eshte teper praktike dhe kjo e pare vetem nga nje aspekt.Ndersa te mirresh me perrallat e Noas cka fiton,e kuptoj kurreshtjen intelektuale per tu njohur me Biblen,besimin,por cka do te na mesoj Noa - si te ndertojme anije qe ti fusim te gjitha speciet e botes se gjelle,asaj bimore dhe shtazore.Ore,e kuptoni ju qe ky tregim Biblik eshte fyerje per intelegjencen e njeriut normal.

Kisha katolike e ka "pranuar" T.evulucionit,por jo ne teresi.Qendrimi i saje eshte disi qe - Evulucioni eshte me shume se sa nje hipoteze.

Qendrimi i Papeve per T.evulucionit nuk ka te beje me para nje viti,por qysh ne vitet e `50 Kisha Katolike (lexo Papa Piu) e ka lejuar qe te bisedohet lirshem per evulucionin permes nje enciklike te leshuar (tani nuk me kujtohet emri i enciklikes),ndersa Papa Gjon Pali i II ka thene qe T.evulucionit eshte nje teori e qendrueshme shkencore dhe paraqet me shume se sa nje hipoteze.Shiqo kjo eshte per tu pershendetur,por per hire te se vertetes Nuk eshte pranim i T.evulucionit ne teresi dhe ne thelb cka thote ajo.Me shume eshte nje qendrim i saje qe egziston/ndodh evulucioni dhe njeriu ka evuluar,por jo edhe shpirti i njeriut qe i eshte dhuruar nga perendija.Pra nje evulucion teistik,ku mbrapa evulucionit qendron Perendija...cka ska te beje me asgje me T.evulucionit e spjeguar nga pikpamja e shkencore.
Dhe e sheh cka ndodh kur besimtaret jane korrekt dhe i pranojne faktet,terhiqen nga pretendimet e tyre te meparshme per shkak te zbulimeve shkencore dhe perendine e fusin ne ato sfera ku shkenca ende nuk ka arritur te jap pergjigje,pra argument nga paditurija.Nese nuk e dim cka qendron mbas asaj,atehere qendron perendija.

Mbrohen faktet shkencore,mbrohet arsyeja e shendoshe,ska te beje me ateizmin.Para fakteve duhet te hesht eshte perendija jote e lere me ti.

SHBA eshte e vecant ne kete aspekt,ke te drejte aq jane perqindjet.Mesatarisht amerikanet jane dobet te arsimuar dhe prej atje vie edhe kjo vala antievulucion,antishkence,nje lloj i pseudoshkences qe quhet kreacionizem (dhe tani shoh qe qenke nje ungjillor,evangjelist qe jane fanatiket me te medhenje fetare ne SHBA.Je viktime)
Por per te pare pamjen e vertet ne SHBA,duhesh ti shohesh hulumtimet qe tregojne korelacionin mes shkalles se arsimimit dhe pranimit te evulucionit.Mbi 70% te amrikaneve qe kane arsimim te larte e pranojne T.evulucionit.
PO me plot gojen e them,gjermanet jane populli me i arsimuar jo vetem ndaj amerikaneve por edhe ndaj cdo kombi ne Bote.

Natyrisht qe ka miliona njerez me te mencur se une (madje edhe se ti !!!),por hulumtimet tregojne qarte qe ekziston lidhje midis Arsimimit te denje dhe pranimit te T.evulucionit psh. ata qe kane arsimim fillor 97% nuk e pranojne evulucionin,duke u ngritur shkalla e arsimimit ulet kjo perqindje.

Shkruan budalliqe,Evulucioni nuk eshte besim - Ne fakte nuk besohet.T.Evulucionit eshte teorija me e deshmuar,me e faktuar ne shkence dhe me e mira qe e ka njerezimi per spjegimin e jetes se gjelle dhe prejardhjes se saje.
Ti beson ne perendi sepse nuk ke deshmi,po te kesh fakte nuk do te ishe besimtare.
Cilet qenkan keta shkencetare me te njohur ateist qe thonkan evulucioni qenka nje besim ?
Btw ska shkence ateiste,por eshte e vertet qe ne mesin e shkencetareve shumica apsolute jane ateist.(hajt tash Einsteini ka qene besimtare !)

Kuptohet qe nuk mesohet ne univerzitetet teologjike.

Cka ka te logjikshme shkencetarisht ne Arken e Noas ?

Ore e din ti cka dmth termi konvertim.Majmuni ka bindje dhe ato i konverton,ne cka ? Konvertohet ne njeri ?! haha

Cka fyeva une.Fyerje eshte kur te drejtohem me terma fyese teje personalisht.Une munde te perdore vulgarizma por kur nuk te jane drejtuar teje dhe askujt kjo nuk eshte fyerje.Madje ti zhdrypesh kalit dhe ti hypesh magarit nuk eshte as vulgarizem,...cka ka per te fyer ketu.
Ja ky anetari @jarigas qenka konvertuar dhe nuk u fye,por me paska dhene edhe like.he he

Une nuk pretendoj as te fitoje e as te humbas diskutimin.Qellimi i diskutimit duhet te jete qe te depertosh deri te bashkebiseduesi dhe te arritesh ti tregosh qarte ku gabon.E atehere ka kuptim diskutimi,te tjerat jane pune femijerore.
Problemi eshte qe jeni mesuar te ju perkedhelin,dhe aktroni fyerjen.

Prap pergjitheson,muslimanet shqiptare do te hidherohen tani.Ata nuk kerkojne bekimin e Krishtit,i majfton atyre Allahu.
Krishti eshte figure e madhe,por askush nuk kerkon lufte - kuptohet qe duam te jetojme ne paqe.
Jam pak i zene kete jave keshtu qe do te vonoje ne pergjigjen time.
 

Zëu_s

Hyllius
Anëtar
Jan 9, 2014
Postime
250
Pikët
0
Vendndodhja
Kasmos (gjithkund)
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Besëlashtët janë ata shqiptarë që besojnë në perënditë e hyjnitë e lashta iliro-arbërore. Feja ilire mbështetej në perënditë e lashta si Bindi, Redoni, Bolla etj, dhe në kultin e hyjnisë më të rëndësishme, Dielli. Kulti i Diellit ende mbijeton edhe në ditët e sotme në formën e spiraleve, kryqit të thyer dhe simboleve të Diellit si një rreth me rreze të shumta. Dielli adhurohej në shkëmbinj të rrafshët lart në bjeshkë, ku për nder të tij bëhej një fli në formën e diellit. Simbolika e këtij kulti është ende e gjallë në viset veriore të trojeve shqiptare, ku mbijeton edhe në gjuhë në formën e shprehjes si "Pasha Diellin/dritën".
https://sq.wikipedia.org/wiki/Besëlashtët

Dielli, hyu kryesor i fesë besëlashtë:

Në gojëdhënat popullore flitet për vatrën, për zjarrin, madje, edhe kur duan të mallkojnë, njerëzit shprehen: “T’u shoftë zjarri!”, “T’u shoftë vatra!”, “Për këtë zjarr!”, “Për këtë zjarr e m’u shofë vatra/”, “T’u shoft kandili/”, “T’u shoftë drita/” etj., Autorët e lashtësisë njoftojnë se, për të ruajtur zjarrin në çdo shtëpi, lihej një njeri. Shumë sinjifikativ është fakti se gjatë pushtimit osman, midis taksave të shumta kishte edhe një taksë për tymin, apo për oxhakun. Nga ky fakt mbeti e dhe shprehja, “shtëpi oxhaku”, e cila do të thoshte “derë e lartë”.

“Zjarri shikohej edhe si personifikim i familjes...,” konkludon studiuesi R. Memushaj në monografinë “Historia e Kurveleshit”3 Sentencat, “Ju shua kandili!”, “ Ju shua zjarri!”, “Zjarr i shuar”, “ Vatër zjarri (e ngrohtë, mikpritëse)”, “E shoi atë zjarr lumëmadhi” etj. e konfirmojnë këtë ide.

Kulti i zjarrit është i lidhur me kultin e Diellit, i cili mendohet edhe si burim i jetës, i të mirave materiale etj. Elementet e natyrës kanë qenë një burim adhurimi, por mbi të gjithë: dielli, toka dhe hëna kanë qenë adhuruar si hyjni në gjithë hapësirën pellazgjike dhe ilire (ilire, epirotase dhe dardane). Populli ruan në kujtesën e tij disa shprehje, të cilat i përdor si urim, mallkim, betim etj., siç janë: “Për këtë dhe!\ “Për këtë qiell", "Për këtë Diell", "Për atë Diell", "Për këtë Hënë", "Për këtë vatër", "Për këtë zjarr", "Të thertë rrezja e Diellit", "Për atë Diell, që vete lodhur e këputur" "Për atë symadh, që i sheh të gjitha". "Qofsh i bardhë, si rrezja e Diellit" etj. Këto sentenca e kanë origjinën përtej kufirit të besimit monoteist, në kohët e besimit pagan dhe janë dëshmi e autoktonisë së elementit bartës, pra të vazhdimësisë iliro-shqiptare.

Një tregues specifik i kësaj vazhdimësie është edhe riti i varrimit, i cili që nga lashtësia pellazgjike është i pandryshueshëm. Vendosja e kufomës me fytyrë nga dielli dhe me kokë nga Perëndimi, si edhe krijimi i një rrethi, që simbolizon Diellin në varrezat tumulare, janë një tjetër dëshmi e vazhdimësisë dhe tregues i kultit të Diellit. “Sipas besimit pagan, konfirmon baroni F. Nopça, shqiptarët nderonin Diellin, duke iu falur majave të malit”. Edhe sot, në majën e Tomorrit, shpellën e Sari Salltikut në Krujë, kurorën e malit në Gribë, Selgjikja në Malin e Gjerë mbi Lazarat, në Gjakovë e gjetkë respektohen, si vende pelegrinazhi, majat e maleve. Kulti i diellit, sipas autorëve antikë: Herodotit, Strabonit, Ciceronit dhe Plutarkut, por edhe Durham, Nopça, Stipçeviç, Sbeshlaqiq, Shuteriqi, Shkupi e Tirta, dëshmojnë se Dielli ka qenë objekt i tatuazheve ndër iliro-shqiptarët.

Në historinë romake, vihet re qëndrimi i perandorit me origjinë iliriane, Kostandinit të Madh, i cili i urdhëronte ushtarët e tij të recitonin të dielën, “ditën e dritës dhe të Diellit”, një lutje Diellit, që do t’u sillte fltoren”. Ky kult pagan ka ekzistuar edhe në shekullin V të e. s. Këtë e mësojmë nga vizita e papa Leo i Madh (440-461) në trojet ilire. Kur papa vizitoi Kostandinopojën, në hyrje të kishës së Shën Pjetrit, ai vuri re disa njerëz që predikonin kultin e Diellit. Papa, me këtë rast, ua bëri një kritikë të ashpër këtyre predikuesve.
Zotat dhe Zojat nuk besojne ne zota e zoja ...

... ne nuk mundemi te jua mbathim mentalitetin e popujve skllav e te pohojme qe te paret tane na paskan qene politeist.
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
516
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

Ekzemplaret e botes ne ate kohe nuk ishin ekzemplaret e botes ne kete kohe.
Pra, speciet kane evoluar!!! Eshte çka thote Teoria e Evolucionit!!
Sigurisht qe ne nje arke te stermadhe mund te qendrojne ekzemplaret e botes shtazore.
A ia ke idene se sa eshte numri i specieve te botes shtazore??!
Paraardhesit e majmunit jane majmunet.
A ke ndonje prove shkencore, ndonje repert arkeologjik qe mbeshtet kete teze??!
Apo duhet temarrim si argument vetem bindjet e tua??!
Lucy? Nuk e njoh.
E nuk mund te ishte ndryshe.....je i panxene ne shkencen e biologjise!!!
paraardhesit e Ujkut janeujqerit dhe te qenit jane qenerit.
Gabim....perpara ardhjes ne skene te species njerezore, qente nuk kane egzistuar.....eshte njeriu shkaktar i lindjes se species canis canis, specie e evoluar nga canis lupus!!!
Nuk eshte shume e dobishme te flase per shkencen ai qe nuk e din se per çfare flet!!
Respekte o mik.
Tjeta, miku im!
 
Top