• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Besimi fetar i Enver Hoxhes

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
E ktheu Shqipërinë në ateiste, por a e dini cilit besim fetar i përkiste Enver Hoxha

Diktatori Enver Hoxha lindi më 16 tetor të vitit 1908, në qytetin e Gjirokastrës. Ai kishte një vëlla dhe dy motra.
Ish-diktatori komunist jetoi 76 vjet, 5 muaj e 26 ditë dhe vdiq në 11 prill 1985.
Familja e Hoxhës ishte pronare tokash në Gjirokastër dhe në zonën e Dropullit.
Theksohet është se gjatë qëndrimit të tij në pushtet, Enver Hoxha e ktheu vendin në ateist duke shkatërruar të gjithë kultet fetare në vend.
Por çfarë i çfarë besimi fetar ishte vetë diktatori Enver Hoxha?
Mësohet se familja e diktatorit Hoxha ishin të besimit islam dhe i përkisnin sektit bektashinj. /albeu.com/
_______________________________________________
http://www.albeu.com/shqiperi/e-ktheu-shqiperine-ne-ateiste-por-a-e-dini-cilit-besim-i-perkiste-enver-hoxha/343478/
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
67,423
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Ueeeee si e mësuan?
Si ka mundësi që një me mbiemrin Hoxha të jetë musliman? -qesh-
O portale të dhjera që s'keni me se merreni. :D
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,212
Pikët
83
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Kemi gazetari ne plako , t’lutem shume.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,416
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Po edhe babane thonin e ka pasur hoxhe te Kolkondasit :D
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,416
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Keta bektashinjte nuk kane hoxhe!
E kane nje sheh !
e shikon qe vetem vendin e xhamise nuk ja qedhova :D perndryshe perxhixha e sakte :D
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

e shikon qe vetem vendin e xhamise nuk ja qedhova :D perndryshe perxhixha e sakte :D
Nje prof imi (Xhyltekin Shehu, nga Presheva) qe ka qene dervish bektashi vinte kohepaskohe te nje fqi imi qe ishte sheh i krejt bektashinjve te Prishtines.
E di qe bektashiu nuk falet n'xhami por ne teqe...
 

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,816
Pikët
83
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Enveri pat krijue nji fe të re në të cilën i besojshin nji hyjneshë që quheshte "Nana Parti" lol.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,416
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Nje prof imi (Xhyltekin Shehu, nga Presheva) qe ka qene dervish bektashi vinte kohepaskohe te nje fqi imi qe ishte sheh i krejt bektashinjve te Prishtines.
E di qe bektashiu nuk falet n'xhami por ne teqe...
Ai eshte nga nje vendbanim qe quhet Nasalce dhe ne kufirin Kosove dhe tu Lugines, komunja e Bujanocit dhe me duket qe jane i vetmi vendbanim qe i perkasin bektashinjeve.

Ndersa agjene be (kjo eshte thenje e Ternocasve) :D tek mua, per vete po flas, i perkas besimit ilirodardanopiedhazgolugine fur llajf :D
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
8,273
Pikët
113
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

E ktheu Shqipërinë në ateiste, por a e dini cilit besim fetar i përkiste Enver Hoxha

Diktatori Enver Hoxha lindi më 16 tetor të vitit 1908, në qytetin e Gjirokastrës. Ai kishte një vëlla dhe dy motra.
Ish-diktatori komunist jetoi 76 vjet, 5 muaj e 26 ditë dhe vdiq në 11 prill 1985.
Familja e Hoxhës ishte pronare tokash në Gjirokastër dhe në zonën e Dropullit.
Theksohet është se gjatë qëndrimit të tij në pushtet, Enver Hoxha e ktheu vendin në ateist duke shkatërruar të gjithë kultet fetare në vend.
Por çfarë i çfarë besimi fetar ishte vetë diktatori Enver Hoxha?
Mësohet se familja e diktatorit Hoxha ishin të besimit islam dhe i përkisnin sektit bektashinj. /albeu.com/
_______________________________________________
http://www.albeu.com/shqiperi/e-ktheu-shqiperine-ne-ateiste-por-a-e-dini-cilit-besim-i-perkiste-enver-hoxha/343478/
Edhe une i lindur ne nje familje besimtare, por...;)

Por, ku rendesia...?:duku:
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,577
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

cudira ben shen Thomai, jo ne komunistet....thoshte verua diku kurkund
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
E ktheu Shqipërinë në ateiste, por a e dini cilit besim fetar i përkiste Enver Hoxha

Diktatori Enver Hoxha lindi më 16 tetor të vitit 1908, në qytetin e Gjirokastrës. Ai kishte një vëlla dhe dy motra.
Ish-diktatori komunist jetoi 76 vjet, 5 muaj e 26 ditë dhe vdiq në 11 prill 1985.
Familja e Hoxhës ishte pronare tokash në Gjirokastër dhe në zonën e Dropullit.
Theksohet është se gjatë qëndrimit të tij në pushtet, Enver Hoxha e ktheu vendin në ateist duke shkatërruar të gjithë kultet fetare në vend.
Por çfarë i çfarë besimi fetar ishte vetë diktatori Enver Hoxha?
Mësohet se familja e diktatorit Hoxha ishin të besimit islam dhe i përkisnin sektit bektashinj. /albeu.com/
_______________________________________________
http://www.albeu.com/shqiperi/e-ktheu-shqiperine-ne-ateiste-por-a-e-dini-cilit-besim-i-perkiste-enver-hoxha/343478/


Ka njerez per te cilet emri eshte me i shenjte se cdo gje. Eshte e vetmja gje qe leme mbi toke pasi ndahemi nga kjo bote.

Personalisht une do te preferoja te mos njihesha fare se sa te njihesha keq.

Nqs dikush thote se nuk e njeh ZOTIN, ai eshte shume me i mire se sa nje njeri i cili pretendon te punoje ne emer te Zotit.

Duke u futur ne teme, per sa i perket Enver Hoxhes, ajo qe ai beri me shpalljen e Shqiperise si i vetmi vend ateist ne Bote eshte edhe gjeja me e bukur qe mund te beje nje njeri ne komande te vendit te vet.

Ai beri NJESIMIN e shqiptareve pavaresisht origjines, fese apo gjinise.

Shko ne Shqiperi tani dhe te te hapet barku nga shpifesia e veshjeve myslymane. Mjekrat e gjata, te pista e te parruara, pantallonat trecerekshe dhe femrat e mbuluara me carcaf.

Zoti nuk ka nevoje per sherbetore. Zoti ka nevoje per njerez te cilet i dalin ZOT vendit te vete.Adea
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,945
Pikët
113
Domethënë një Hoxhë dhe një Sheh zhdukën fenë dhe e kthyen Shqipërinë në një vend ateist. Ironike.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Nuk eshte fare ironike. Shenjat e kohes.

Kurani erdhi shume here me vone se Bibla. Arsyeja?

Kur nje themel nuk ngrihet mbi baza te forta ai duhet shkaterruar.

Otomanizmi dhe islami ishte vala shkaterruese e asaj qe ishte ndertuar mbi nje platforme te dobet.

Nje jete e re lulezon germadhash....


Adea
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Re: Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Enveri pat krijue nji fe të re në të cilën i besojshin nji hyjneshë që quheshte "Nana Parti" lol.
E hengert dheri ate me gjithe Fe-n qe krijoj , me gjithe ça i mban Pragu jarebi !
Ate e ka henger ne fakt po tani ku i ka e ku si ka ja Uroj !
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,916
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Enveri pat krijue nji fe të re në të cilën i besojshin nji hyjneshë që quheshte "Nana Parti" lol.
Kjo qe edhe arsyeja qe ai ndaloi fene. Njeriu i ri qe ai krijoi duhet te kishte frik Partine sepse nese njerezit besonin me Zot nuk do nenshtroheshin aq kollaj!
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,827
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Kjo qe edhe arsyeja qe ai ndaloi fene. Njeriu i ri qe ai krijoi duhet te kishte frik Partine sepse nese njerezit besonin me Zot nuk do nenshtroheshin aq kollaj!
Nuk ka lidhje as me partine dhe as me nenshtrime, doktrina e marksizmit eshte e tille.
Nuk e di a ke degjuar per materializmin dialektik !!!
Ne fakt marksi nuk shpiku asgje, huazoi dialektiken e Hegelit( filozof idealist) dhe materializmin e Feuerbach, te dy filozofe te medhenj gjermane. Marksi nuk eshte i gjithi per tu hedhur poshte, thenia e tij " feja eshte opium per popullin" eshte shume reale. Feja ta than trurin, feja eshte shkerdhate, feja te ben brain wash, feja con ne siri gra debile me femije te vegjel. Ne emer te fese nder shekuj jan bere miliona krime.
Eshte nje nga gjerat e pakta te mira qe beri enver hoxha, ne fakt proces te ngjashem nisi perendimi shume kohe me pare me sekularizmin, ndarjen e fese nga shteti.
Dhe te jemi sa me objektive, hapa emancipues te shoqerise dhe kunder fese ndermori dhe zogu.
 
Last edited by a moderator:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,916
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Besimi fetar i Enver Hoxhes

Nuk ka lidhje as me partine dhe as me nenshtrime, doktrina e marksizmit eshte e tille.
Nuk e di a ke degjuar per materializmin dialektik !!!
Ne fakt marksi nuk shpiku asgje, huazoi dialektiken e Hegelit( filozof idealist) dhe materializmin e Feuerbach, te dy filozofe te medhenj gjermane. Marksi nuk eshte i gjithi per tu hedhur poshte, thenia e tij " feja eshte opium per popullin" eshte shume reale. Feja ta than trurin, feja eshte shkerdhate, feja te ben brain wash, feja con ne siri gra debile me femije te vegjel. Ne emer te fese nder shekuj jan bere miliona krime.
Eshte nje nga gjerat e pakta te mira qe beri enver hoxha, ne fakt proces te ngjashem nisi perendimi shume kohe me pare me sekularizmin, ndarjen e fese nga shteti.
Dhe te jemi sa me objektive, hapa emancipues te shoqerise dhe kunder fese ndermori dhe zogu.
Zogu beri sekularizmin por nuk e ndaloi fene. Sigurisht feja eshte keqperdorur por nuk eshte gje e keqe qe njeriu te shikoj pertej hundes se tij.

Cdo doktrine eshte opium per njeriun sepse njeriu ka shume boshllek.

Enveri nuk ndaloi fene per te perparuar por per te qene vet Zot. Nuk mund te kishte qendra te tjera shpirterore pervec shpise se kultures qe predionte enverizmin. Ai ishte njeriu anti-ideal. Ishte nje rrugac I pa shoq.
 
Last edited:
Top