• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bojaxhinjtë: ekzotikë

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,817
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

Kisha Katolike, Nënë Tereza më 4 shtator 2016 shpallet Shenjtore

Kjo është dita e sapozgjedhur nga Papa Françesku për të shenjtëruar figurën e misionares katolike shqiptare Gonxhe Bojaxhi, 12 vjet pas lumturimit të saj nga ana e Papa Gjon Palit II.

Selia e Shenjtë ka informuar mbi këtë ngjarje të jashtëzakonshme autoritetet më të larta të shtetit italian për garantimin e mikpritjes dhe sigurisë së besimtarëve të shumtë që do të jenë të pranishëm në sheshin e Shën Pietros, duke e konsideruar si një event planetar.

Shënjtërimi i Nënë Terezës e mbërritja në Romë e eshtrave të Papa Piut janë dy eventet më të rëndësishme gjatë 2016, vit i shpallur nga Papa Francesko si Jubileo i Jashtëakonshëm i Mëshirës që do të nis më 8 Dhjetor 2015 e do të përfundoj më 20 Nëntor 2016.

Sipas mediave italiane, bashkia e Romës ka ndërmend të vërë në dispozicion rreth 500 milionë euro, për të ndihmuar në rinovimin e infrastrukturës rrugore, si dhe blerjen e 400 autobuzëve të rinj që do të përdoren për të mikpritur turistët e shumë që mendohet se do të vijnë për ditën e shënuar, nga Shqipëria e deri nga India, ku ka shërbyer gjatë gjithë jetës me misionin e bamirësisë.

Edhe mediat indiane i kanë bërë jehonë këtij lajmi duke cituar zëdhënësin e i Kishës Syro Malabar, Paul Thelekat në Kochi, të Indisë të hënën e 18 majit.

Si kristian mezi po pres procesin e kanonizimit të Nënë Terezës. Ajo ishte nëna e miliona indianëve, sidomos e më të varfërve dhe më të paprivilegjuarve” tha Thelekat informon Agjencia e lajmeve indiane IANS.

Gjashtë vjet pas ndarjes nga jeta (19 Tetor 2003), ajo u shpall “E Lumturuar” nga Papa Gjon Pali i II-të, si simbol i ndihmës për “më të varfërit e të varfërve”, të cilëve ajo iu kushtoi jetën, një moment që i ka hapur rrugë shenjtërimit të saj.

19 Tetori është shpallur festë kombëtare nga qeveria shqiptare.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,851
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

-profesor-fenotipin nuk mund ta zgjedhesh!
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

Nuk pajtohem me keto qe thua. Se per ndryshe duhet te perjashtoj nje pjese te fisit tim qe kane fenotip ekzotik, apo anasjelltas, ata te na perjashtojne neve. Popullsia shqiptare eshte shume mikse. E rendesishme eshte ndjesija. Ndihu shqiptar, kjo ka rendesi.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,817
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë
shife Dragon Gon djali.eshte jugor plaka veriore
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

Duken exotik si thua ti rreqebull, sidomos ai mashkulli ne mes. Interesant se si jan konvertuar ne Katolik; duhet te ket ndodhur shum heret per mendjen teme, o te part e saj kan marr per gra ndonje magjupe.
Po ti ki betin katolik te zi o vlla, qashtu qysh ki edhe muslimon e ortodoks. Cka t'u kane pjeke n'kry kto sene t'kota krejt dallash. Kqyre Pale Leken per shembull.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,851
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

dragut i bie me qene indian keshtu po thoshka edhe jankulla

dragu mos u merzit ka edhe me keq me duket se gjyshja qe i kam ngjare une ka ca tipare turke:d
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,851
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

cfare fenotipi eshte lokja
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,272
Pikët
113
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë
shife Dragon Gon djali.eshte jugor plaka veriore
Drago,
Mos pi shume duhan, e sa per fenotipin, mos u merzit se as ti as plaka nga Shkodra se nuk ka asnje karakteristike te kalkutes...!
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

Po ti ki betin katolik te zi o vlla, qashtu qysh ki edhe muslimon e ortodoks. Cka t'u kane pjeke n'kry kto sene t'kota krejt dallash. Kqyre Pale Leken per shembull.
Normal qe ke, sidomos ne Shkoder dhe rrafshinat e Dukagjinit, por jo ne Malsi. Dhe kto tipa gjinden ma shum nen musliman dhe ortodoks, per shkaqe qe te kuptueshme kur te kesh parasysh historin ton.

Pal Leka duket si Bugar. Ban qe kan martu Serbet dhe Sllavet tjer te ati rrethi shkaki i fes, sepse ne Malsi nuk e gjan fenotipin e tij.
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,296
Pikët
0
Përgjigje e: Bojaxhinjtë: ekzotikë

Vete shkrimi eshte i ndyre, dhe qellimi ca me teper i ndyre.

Nese do nisej me qellimin e mire per ate figure qe perçon veç miresi dhe asgje tjeter, nuk do te shkruaje kete felliqesire nga mendja juaj e semure.

Une sdua ta identifikoj Nene Terezen me nacionalitet por dua te nderoj vepren e saj humane gjate çdo dite te jetes se saj.
Edhe afrikane te ishte, nderim i thelle per çdo njeri qe ka shpirtin human me te paimagjinueshem deri me sot.
 
Top