• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bosfor, një fjalë pellazgjike që shpjegohet me shqipen

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,268
Pikët
113
Vendndodhja
MARCO A. CANINI:
BOSFOR, NJË FJALË PELLAZGJIKE QË SHPJEGOHET ME SHQIPEN

BOSFOR – forma më e lashtë është Βόσπορος/Bòspor-os, me gjasa një fjalë pellazgjike. Rrënjët, që në shqip kanë domethënien “kalo”, janë tre:
1, “bie”, nga ku (për analogji me “lje”, “ljesh” të lësh) mund të rrjedhë forma dytësore “biesh” ose “biõsh”, e afërt me “kalim/shteg”;
2, “Pr”, e përdorur në aoriken “pr-uva” (e ngjashme me πείρος pèir-o, pir-o kalim; πορος por-os rrugëkalim/shteg);
3, “Shk”, me kombinimin e dy rrënjëve të njëjta “shk” dhe “pr” formohet “sh ki-par” ngushticë/grykë, shteg i ngushtë mali. Kështu, për analogji, me kombinimin e rrënjëve ekuivalente “biõsh” dhe “pr” formohet “biõs h-pr”, “bos-por”, kalim/shteg i ngushtë detar; formë hipotetike e theksuar, secili element i së cilës ka të njëjtin kuptim me bosporo; p.sh. Pass-o (i Calais); Far-o (i Messina-s).
Nga βως/bus “buall” e πòρος/pòr-os “kalim”; domethënë «hapësirë detare të cilën një buall mund ta kalojë me not». Toubin (Essai sur les sanctuaires primitifs. Parigi 1865, pag. 132 e seg.), me të drejtë thotë se kjo etimologji është fëmijërore, dhe hamendëson se “buall” quhej një varkë që mbante në kiç figurën e një bualli; kështu që “bosfor” do të thotë “kalim varkash”.
Thënie për shqiptarët
___________
Titulli: Degli spropositi del G.I. Ascoli: lettera al Gaspare Gorresio
Autori: Marco Antonio Canini
Botues: Stamperia dell'Unione tipografico-editrice, Torino, 1866

1623274495285.png
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113
Aspak bindes.
Edhe stili i te shpjeguarit shume...shume i keq.
Etimologjia e vertete nuk behet vetem per specialistet, apo qe duhet te dishe greqisht qe ta kuptosh, apo dhe truke gjuhesore.
Ai lloj shpjegimi, as ne kujtese nuk hyn.
 
Top