• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare mendojne adoleshentet per veten ,po te rriturit cfare mendojne per ta?

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,462
Pikët
113
Mendoja qe kisha gjithmone te drejte, e ne shumicen e rasteve ishte vertet keshtu. Kam qene shume ne kontakt me njerezit dhe rrija goxha kohe jashte, edhe naten. Prinderit nuk me kane ndaluar ne asgje, perderisa punen time ne shkolle e beja dhe shume mire.

Largo friken dhe krijo sa me shume eksperienca. Mos e ndrydh veten. Kjo eshte keshilla ime. :)
 

Lois

Off
Anëtar
Jun 27, 2021
Postime
4,422
Pikët
113
Po studioja pak dhe po mendoja cfare mendojne adoleshentet per veten...
Cfare mendoj une per veten?
Cfare mendonit ju kur ishit adoleshent per veten?
Po tani qe jeni rritur cfare mendoni per adoleshentet?
A eshte adoleshenca moshe e veshtire?
Po ja nis une...
Une mendoj ne fakt dhe them qe jam nje adoleshente ndryshe nga te tjeret...
Do thoni ju pse ?
Une e ndjej veten me te pjekur,me te rritur,i mendoj gjerat me thelle po te njejten kohe jam dhe e papjekur.
Jam nje adoleshente e lekundur ndonjehere por shumicen e kohes jam e sigurt me veten.
Jam nje adoleshente qe gaboj,por thone qe duhet te mesosh nga gabimet...
Une gaboj ama mesoj nga gabimet!
Jam nje adoleshente qe perpjekem te formoj indetitetin tim personal,cdo dite e me shume.
Shpesh here ndihem e fuqishme,shpeshhere jam delikate,lodhem e semurem shpejt,shpesh ndihem seksualisht e pjekur ama nga ana tjeter kam frike nga nga “energjia ime seksuale “,shpeshhere kam nje vleresim te madh per vetem ama nga ana tjeter them “jam kot”,shpeshhere me thone “uau sa e zgjuar je “ama nga ana tjeter me thone “oh trupi pyll e mendja fyell”
Kjo eshte gjeja me e veshtire ne adoleshence,TE KUPTUARIT VETEN!

Po une jam here nje femije dhe here nje e rritur.
Ama jam nje adoleshente qe cdo dite zhvillohem!

Sipas nje te rrituri adoleshenti eshte nje femije i papjekur,nuk eshte i afte te kujdeset per veten,gabon,nuk eshte i afte te ndertoje karakterin e tij,te ruaje shoqerine e tij,ta ndertoje ate.
AMA ka nga ata te rritur qe thone:Te jesh adoleshent do te thote qe cdo dite te zhvillohesh,shume e me shume☺
Bebushe 😘😘 ti je adoleshentja me e pjekur qe njof 🤗

Adoleshenca ka dy kende per mendimin tim eshte ai ku dikush rebelohet me teper nga ca duhet dhe ai ku dikush mbyllet me shume se ca duhet ,padiskutim eshte faza me delikate per kedo sepse jan hormonet ato qe dominojn me teper dhe logjiken e ven pak ne gjume. Keshilla e vetme eshte te qendrosh sa me pran familjes eshte e vetmja qe do bej te pamunduren per te ndihmuar kete periudh qe ndonjeher duket si SEMUNDJE pavarsisht se nuk eshte e till dhe po ta mendosh me kujdes eshte faza me e bukur se disa veprime i ben pa i menduar gjate dhe ato kujtime do te shoqerojn gjate jetes kur nje veprim do ta mendosh dhe peshosh shume gjate.

Sot mos e lodh trurin per te kuptuar se cfare je,? Sepse piktura jote nuk eshte potesuar100% ti sot thjesht formohesh cdo dite dhe me shume dhe padashje shpenzon energjite e tua me mijra pyetje qe vec te lodhin dhe stresojn.
Mere me me qetesi argetohu shume, dhe lere te rrjedhi cdo gje normalisht 🤗

P.s mere shembull laraskat plastike dhe mos u bej kurre si to🙈 Por formo karakter te fort dhe beje veten krenare duke mbledhur cdo gure qe te rokullisin mes kembeve dhe te ndertosh njohuri me to jo zemerim krijo moton tende prsh ( une mund te behem nje kukull plastike, por nje kukull plastike nuk mund te behet kurre nje karakter si une ) e kupton vet ti 😉😉
Te kam xhan 😍😘
 

Cold_Girl

🤍
Anëtar
Jun 18, 2020
Postime
7,193
Pikët
113
Vendndodhja
S'TE INTERESO
Bebushe 😘😘 ti je adoleshentja me e pjekur qe njof 🤗

Adoleshenca ka dy kende per mendimin tim eshte ai ku dikush rebelohet me teper nga ca duhet dhe ai ku dikush mbyllet me shume se ca duhet ,padiskutim eshte faza me delikate per kedo sepse jan hormonet ato qe dominojn me teper dhe logjiken e ven pak ne gjume. Keshilla e vetme eshte te qendrosh sa me pran familjes eshte e vetmja qe do bej te pamunduren per te ndihmuar kete periudh qe ndonjeher duket si SEMUNDJE pavarsisht se nuk eshte e till dhe po ta mendosh me kujdes eshte faza me e bukur se disa veprime i ben pa i menduar gjate dhe ato kujtime do te shoqerojn gjate jetes kur nje veprim do ta mendosh dhe peshosh shume gjate.

Sot mos e lodh trurin per te kuptuar se cfare je,? Sepse piktura jote nuk eshte potesuar100% ti sot thjesht formohesh cdo dite dhe me shume dhe padashje shpenzon energjite e tua me mijra pyetje qe vec te lodhin dhe stresojn.
Mere me me qetesi argetohu shume, dhe lere te rrjedhi cdo gje normalisht 🤗

P.s mere shembull laraskat plastike dhe mos u bej kurre si to🙈 Por formo karakter te fort dhe beje veten krenare duke mbledhur cdo gure qe te rokullisin mes kembeve dhe te ndertosh njohuri me to jo zemerim krijo moton tende prsh ( une mund te behem nje kukull plastike, por nje kukull plastike nuk mund te behet kurre nje karakter si une ) e kupton vet ti 😉😉
Te kam xhan 😍😘
Qy qysh ma ba qejfin😛
Sorry se isha nshkoll Edhe e kam pa ngjes po sta ktheva se isha vone 🙁
Edhe une ty te km xhan🤗
 

Lois

Off
Anëtar
Jun 27, 2021
Postime
4,422
Pikët
113
Qy qysh ma ba qejfin😛
Sorry se isha nshkoll Edhe e kam pa ngjes po sta ktheva se isha vone 🙁
Edhe une ty te km xhan🤗
Mbaje mendjen tek mesimet zemer une ketu jam 😘
Qoft nje vite i mbare ky per ty shpirtdhe shume shume suksese 😍
 

Cold_Girl

🤍
Anëtar
Jun 18, 2020
Postime
7,193
Pikët
113
Vendndodhja
S'TE INTERESO
Per adoleshentet, besoj.
Nese e ka per adoleshentet sdi ca ti them .
Niveli injorances on top!

Ato prinderit e kti kur e sollen ne jete...E sollen direkt “burre “,apo do e kete kalu edhe fazen e adoleshences?
Nejse mendoj se ala ka met nfillore...


Shpresoj mos ta kete per adoleshentet...
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,498
Pikët
113
Adoleshentët për veten e tyre mendojnë se janë shëmti dynjaja kurse të rriturit mendojnë për ta se nuk u besohet se kanë fëmijë aq kafshë sa ata që vetëm ulërrasin e bërtasin me sa kanë në kokë gjithë ditën dhe nuk mblidhen në shtëpi po rrinë rrugëve si ca barbonë të pështirë😝
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,978
Pikët
113
adoleshentet nuk e kane akoma trurin e pjekur plotesisht , keshtu qe rrembehen pak , por kur arrijne te kuptojne lojen e ksaj jete , rregullat e saj ne kte planet atehere zhgenjehen pak , e me kalimin e kohes marin forme si plasteline ashtu si te gjithe te tjeret para tyre ....
e mira e adoleshences eshte kur ke ide inovative , ato duhen degjuar me vemendje sepse sjellin zhvillimin per te gjithe .
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,887
Pikët
113
adoleshentet nuk e kane akoma trurin e pjekur plotesisht , keshtu qe rrembehen pak , por kur arrijne te kuptojne lojen e ksaj jete , rregullat e saj ne kte planet atehere zhgenjehen pak , e me kalimin e kohes marin forme si plasteline ashtu si te gjithe te tjeret para tyre ....
e mira e adoleshences eshte kur ke ide inovative , ato duhen degjuar me vemendje sepse sjellin zhvillimin per te gjithe .
Ah të isha edhe njëherë ... sidomos në kohët e sotme...
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,978
Pikët
113
keshtu themi te gjithe ... te kishim trupin e atehershem me mendjen e tanishme
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,887
Pikët
113
keshtu themi te gjithe ... te kishim trupin e atehershem me mendjen e tanishme
Jo jo më mirë në mëndjen e atëhershme....
Adoleshenti ndodhet në stadin kur i duket se bota po përgatitet të bjerë në këmbët e tija, nuk njeh kufij , çdo gjë i duket e mundshme...
Ku ka më bukur se kështu ?
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,978
Pikët
113
Jo jo më mirë në mëndjen e atëhershme....
Adoleshenti ndodhet në stadin kur i duket se bota po përgatitet të bjerë në këmbët e tija, nuk njeh kufij , çdo gjë i duket e mundshme...
Ku ka më bukur se kështu ?
per guximin ke te drejte ...
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
2,777
Pikët
113
Mendoj qe asht teme shum e randesishme, per prindet dhe adoleshentet.
Problemi themelor qe kan adoleshentet me ne prindet asht , perseritja si kasete magnetofoni e te njejtave fjale :
meso, mos rri me ket...mos rri me ate... une kur kam qene ne moshe tande kam ba keshtu...e ashtu... e rrena te ngjashme.
A jan te pafajshem adoleshentet ? Ne shum raste s`jan.

Cka duhet me ba prindi ?

Po flas nga pervoja, se s`jam ekspert per keto pune.
Prindi normal e veren se adoleshenti rebelon e shpesh sillet "jasht normave sociale" ne familje, ndoshta edhe ne shoqni.
Prindi ne keto raste meson se perpara e ka te birin a te bijen qe asht njeri dhe e ka unin e tij/saj. Kjo ka randesi te madhe per fillim.
Ai, prindi, kur bisedon me adoleshentin/adoleshenten duhet me zbrite nga karriga e mesuesit,
e me bisedue me ta tue i trajtue ata/ato te barabarte ne bisede.
Kjo i ben adoleshentet qe te mendojne ma thelle per sjelljet (gabimet,nese i kan ba) dhe ka gjasa te medha qe e kalojne at faze pa veshtiresi te medha.
Se fundit, te gjithe prindet kan qene edhe vet adoleshente.
 
Top