• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dëbimi i shtetasve turq, ngritet kallëzim penal ndaj 22 policëve

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,257
Pikët
113
Inspektorati i Policisë së Kosovës ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Kosovës ndaj 22 zyrtarëve policor në lidhje me dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova para më shumë se një viti.
Këtë e ka konfirmuar për Telegrafin, zëdhënësi i Prokurorisë Speciale, Ekrem Lutfiu.
“Ju njoftojmë se Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka pranuar kallëzim penal nga IPK-ja ndaj 22 të pandehurve, ndërsa jemi duke intervistuar edhe të pandehur të tjerë në lidhje me ketë rast”, ka thënë Lutfiu.
Edhe Inspektorati Policor i Kosovës ka konfirmuar ngritjen e kallëzimit penal ndaj 22 policëve.
“Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht hetuesit e Departamentit të Hetimeve,lidhur me rastin dëbimit të shtetasve turq nga Republika e Kosovës për në Turqi, bazuar në autorizimet ligjore dhe autorizimet nga Prokuroria Speciale të Republikës së Kosovës, kanë ndërmarrë veprime hetimore dhe pas këtyre veprimeve kanë dorëzuar edhe kallëzim penal ndaj 22 zyrtarëve të Policisë së Kosovës. Ky kallëzim penal është dorëzuar në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës”, thuhet në përgjigjen e IPK-së dërguar Telegrafit.
Ndryshe në mars të vitit të kaluar, autoritetet kosovare me kërkesë të autoriteteve turke, patën arrestuar dhe dëbuar për në Turqi gjashtë shtetas turq.
Dëbimi i tyre kishte nxitur reagime të ashpra nga shtetet perëndimore, por edhe vetë ish-kryeministri Ramush Haradinaj, që pati deklaruar se nuk ishte në dijeni të këtij operacioni.
Po ashtu edhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka reaguar për mos marrjen e masave adekuate ligjore ndaj institucioneve përgjegjëse për dëbimin e gjashtë shtetasve turq, duke vlerësuar se “presioni politik në sektorin e sigurisë për të thyer ligjin e Kosovës është një shkelje skandaloze e vlerave demokratike”.
Lidhur me këtë më 28 qershor të vitit 2018, Kuvendi i Kosovës themeloi Komisionin Hetimor Parlamentar për ndriçimin e rastit të dëbimit nga Kosova të gjashtë shtetasve turq.

Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me këtë rast ka konstatuar se gjatë deportimit dhe procedimit të shtetasve turq kanë ndodhur 31 shkelje ligjore, dhe se vendimi për revokim të leje-qëndrimeve në Kosovë dhe urdhri për dëbim me forcë të shtetasve turq ishin në kundërshtim me ligjet, Kushtetutën e Kosovës dhe konventat ndërkombëtare. Këtë raport me 59 vota për, 2 kundër dhe 4 abstenime, Kuvendi i Kosovës e ka votuar./Telegrafi/
__________________________________________
https://telegrafi.com/inspektorati-policor-ngrit-kallezim-penal-ndaj-22-policeve-per-debimin-e-shtetasve-turq/
__________________________________

1 monument per keta 22 policet dhe per individin qe ka urdhnue debimin e tyne (Kosova e di mire kush asht ai) atje afer monumentit tjeter, skaj liqenit !
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,941
Pikët
113
Hartukani tani eshte ne potez per ngritjen e monumetjes se vedhaut te tij Hu shi min.
 
Top