• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,101
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Une ne Fier kam rastisur ne mes te dites te degjoj hoxhen me autoparlant, eshte dicka qe te prish qetsine. Duhet nje tjeter zgjidhje, p.sh besimtaret te shkojne ne xhami dhe te degjojne atj ca eshte per te degjuar.
Ne mesdite edhe ja ben hallall, çfare ndodh atehere kur komshiu ka vendosur te ndertoje xhamine ne oborr te shtepise (ne Tirane keshtu). Ngritur 4 kat ne kembe, dhe çdo mengjes ne oren 5 te mengjesit fillon avazi* (*me falni qe po e quaj keshtu por s'po gjej nje fjale me te pershtatshme). Per me teper jane pikerisht keto fqinj qe aludojne se nuk respektohen e diskriminohen per shkak te besimit te tyre.

Ama edhe zhurmen ne 5 te mengjesit po ua bej hallall, por ate qe nuk e fal dot eshte kur shoh vajza te vogla 7-8 vjeçe me shami ne koke e me fustane te gjata, kjo me keput shpirtin -gjynaf- akoma pa filluar jeten e denojne ate femije edhe i heqin lirine e zgjedhjes -gjynaf-
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

por ate qe nuk e fal dot eshte kur shoh vajza te vogla 7-8 vjeçe me shami ne koke e me fustane te gjata, kjo me keput shpirtin -gjynaf- akoma pa filluar jeten e denojne ate femije edhe i heqin lirine e zgjedhjes -gjynaf-
Ske cben,investojne arabet dhe pyetja eshte?
A jane shqiptare keta pjellat qe femijen apo pasardheset i <edukojne>.
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
8,578
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une e kam nje pyetje vetem per ata qe mund te me pergjigjen..qe kan njohuri ne fen time Islame..

A eshte e lejuar te mbajm foto te varura ne mur,foto te vdekurve e di se nuk eshte e lejuar,por te gjalleve..
une p.sh ne dhomen time kam foto te miat dhe te familjareve te mi ne korniza dhe te varura ne mur,mbi koken e krevatit te gjumit kam nje foto te Qabes,a duhet te largoj fotot apo nuk eshte asgje..

ps/ se di ne jam ne temen e duhur...
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,920
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

O Arjana mbaj Cte te beje Ty te ndihesh mire ....
Pergjigjen e ke vetem ti Jo feja dhe as fetaret:))
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,959
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une e kam nje pyetje vetem per ata qe mund te me pergjigjen..qe kan njohuri ne fen time Islame..

A eshte e lejuar te mbajm foto te varura ne mur,foto te vdekurve e di se nuk eshte e lejuar,por te gjalleve..
une p.sh ne dhomen time kam foto te miat dhe te familjareve te mi ne korniza dhe te varura ne mur,mbi koken e krevatit te gjumit kam nje foto te Qabes,a duhet te largoj fotot apo nuk eshte asgje..

ps/ se di ne jam ne temen e duhur...
Cdo foto ne islam, nuk jane te pelqyshme te mbahen ne mure, por mund t'i mbash ndokund dhe t'i shofesh sa here qe te do qejfi. Sipas islamit edhe skulpturat jane te ndaluara, tatut gjithashtu. Sa i perket natyrave, objekteve mund t'i mbash pa asnje problem.

Sa i perket edhe fotos, kur eshte pyet Muhamedi (a.s) qe pse nuk deshiron dikush ta potretizon, eshte pergjigje qe nuk deshiron qe neser te behet objekt adhurimi, pra ka kuptim kjo gje.

Gjithe te mirat Ajana :)
 

Ema

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 29, 2013
Postime
1,237
Pikët
0
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une e kam nje pyetje vetem per ata qe mund te me pergjigjen..qe kan njohuri ne fen time Islame..

A eshte e lejuar te mbajm foto te varura ne mur,foto te vdekurve e di se nuk eshte e lejuar,por te gjalleve..
une p.sh ne dhomen time kam foto te miat dhe te familjareve te mi ne korniza dhe te varura ne mur,mbi koken e krevatit te gjumit kam nje foto te Qabes,a duhet te largoj fotot apo nuk eshte asgje..

ps/ se di ne jam ne temen e duhur...
Vallai Ajana une mbaj foto sa te du, foto e piktura per te cilat me ben shpirti tak :D
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,659
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une kam nje pyetje, per ju qe e praktikoni k'te fe:

Pse eshte e rendesishme sipas fese tuaj, te kendohet me ze te larte ne publik? A lejohet sipas Kuranit dhe pse : arsyen/et ?
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une kam nje pyetje, per ju qe e praktikoni k'te fe:

Pse eshte e rendesishme sipas fese tuaj, te kendohet me ze te larte ne publik? A lejohet sipas Kuranit dhe pse : arsyen/et ?
per te ta nxjerr ty gjumin qe flen vone.lol...
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Me dajen tim, me te cilin kam vetem 12 vjet diference, kam nje histori per te treguar e cila ka ndodhur para disa vitesh.
Ne, ne ate kohe rrinim ne te njejten shtepi.

Kishte dale me shoqerine dhe kur u kthye ishte pak tape :D..Kishin mar me vete nje manjetofon me bateri edhe poshte te lagja filluan te vinin muzike, jo metal po naplonin e muzike gallate.
Gallate kendej, gallate andej, qesh ketu e qesh aty...vetem kur erdhi policia.
Iu desh te vraponte e shkoi tek shpia dajes tjeter:p.
Na ka hy policia ne shpi, na e ktheu permbys cdo gje qe kishim!!
Kontroll per droge, armembajtje pa leje..pffff.
Shokun e vet e futen ne burg 2 dite...ahahaha..sa kemi qesh mbaj mend kur doli..e gjitha kjo ne Shqiperi :).

E tregova kete histori per te qeshur pak, por edhe sepse kur kendon hoxha ne 5 te mengjesit, edhe une kam te drejten te degjoj naplonin. Jam dakort me landin.
 

MR ZEID

ALLAHU EKBER
Anëtar
Mar 11, 2011
Postime
296
Pikët
18
Vendndodhja
DALLAS TEXAS
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une e kam nje pyetje vetem per ata qe mund te me pergjigjen..qe kan njohuri ne fen time Islame..

A eshte e lejuar te mbajm foto te varura ne mur,foto te vdekurve e di se nuk eshte e lejuar,por te gjalleve..
une p.sh ne dhomen time kam foto te miat dhe te familjareve te mi ne korniza dhe te varura ne mur,mbi koken e krevatit te gjumit kam nje foto te Qabes,a duhet te largoj fotot apo nuk eshte asgje..

ps/ se di ne jam ne temen e duhur...
Un musliman i thjesh jame, por per sa i perket foto me njerez kafsh (krijesa me shpirt) ne mure, nuk lejohet pa pare parasysh se kush jane.

Eshte hadith nga Muhamedi (paqa dhe meshira e Zotit mbi te) Tek ajo shtepi ku ka piktura, (foto) nuk futen engjejt .
Dhe sigurish aty ku nuk ka engjejt, futen shejtanet.
Qaben lejohet mbash, por nuk di a lejohet me njerez, apo po jo. Kjo eshte nje pjyetje qe duhet te pjyesesh ndonje hoxhe. Ka shume hoxhallarer ne internet,ku mund tju parashtrosh pjyetjen tende.

me nderime moter muslimane
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Ev ev po ku ke ma t'shejta se ulurimat n'arapqe? He!
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une kam nje pyetje, per ju qe e praktikoni k'te fe:

Pse eshte e rendesishme sipas fese tuaj, te kendohet me ze te larte ne publik? A lejohet sipas Kuranit dhe pse : arsyen/et ?
Zana,
s'di per cfare "kendimi me ze te larte ne publik" e ke fjalen.

Nese e ke fjalen per thirrjen e ezanit (muzeinit) 5 here ne dite...

...duhet ta kuptojme se thirrje e ezanit (me ze te larte) eshte thirrje (dhe perkujtim) per t'u falur, ne menyre qe ta degjojne te gjithe (ata qe falen ne xhami)...E njejta gje, megjithese me ndryshe, sic behet me kembanat e kishes - edhe ato ftojne poashtu per falje (meshe)...

Nese eshte fjala per ndonje "kendim" tjeter, na e thuaj me konretisht per cfare e ke fjalen.


*
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,983
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Zana,
s'di per cfare "kendimi me ze te larte ne publik" e ke fjalen.

Nese e ke fjalen per thirrjen e ezanit (muzeinit) 5 here ne dite...

...duhet ta kuptojme se thirrje e ezanit (me ze te larte) eshte thirrje (dhe perkujtim) per t'u falur, ne menyre qe ta degjojne te gjithe (ata qe falen ne xhami)...E njejta gje, megjithese me ndryshe, sic behet me kembanat e kishes - edhe ato ftojne poashtu per falje (meshe)...

Nese eshte fjala per ndonje "kendim" tjeter, na e thuaj me konretisht per cfare e ke fjalen.


*
o haxhi nqs je bektesh e merr vesh. mos shkruj me germa te vogla si fatos nano
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
8,578
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une kam nje pyetje, per ju qe e praktikoni k'te fe:

Pse eshte e rendesishme sipas fese tuaj, te kendohet me ze te larte ne publik? A lejohet sipas Kuranit dhe pse : arsyen/et ?
Zana edhe une jam nje muslimane e thjeshte

por sipas perkthimit te Ezanit ku e ke me poshte ne Shqip,une sipas kesaj mendjes time e kuptoj si thirje aty ku thot Eja na Namaz Eja ne Shpetim...
Disa gjera ne nuk mund ti ndryshojm,edhe mua p.sh me japin frige kembanat ekishes se jan shume e shume te fuqishme po kujt i behet von,gjithkush ka te drejten e zgjedhjes se vet,dhe keto gjera nuk mvaren nga ne ,si .psh Ezani apo Kembanat...
ps. se kam me ty por ne pergjithesi,une i kam inat urrejtjet dhe grindjet me fjal kur behet flaj per fet e njeri tjetrit,vetem ne si shqiptar e bejm kete gje...


ps/ Flm juve qe me kthyet pergjigje per fotot,Zoti u shperbleft...


(4): Allahu Ekber الله أكبر
(2) Eshedu en la ilahe illa Allah أشهد أن لا إله إلا الله
(2) Eshedu en-ne Muhammeden resullullah أشهد أن محمدا رسول الله
(2) Hajje ales salah حى على ال صلوت
(2) Hajje alel felah حي على الفلاح
(2) Es-salatu Hajrun Mine'n Nevm* *الصلاة خير من النوم
(2) Allahu Ekber اللاه اكبر
(1) La ilahe illa Allah لا إله إلا الله


Kuptimi Shqip:

All-llahu është më i madhi
Nuk ka zot përveç Allahut
Muhammedi është i dërguar i All-llahut
Eja në namaz
Eja në shpëtim
Namazi është më i mirë se gjumi (Vetëm për namazin e Sabahut)
All-llahu është më i madhi
All-llahu është i vetmi Zot
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,659
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Terran & Ajana .. Flm per sqarimin: per kte e Kisha fjalen .. Kembanat thjeshte bien, jane tingull. Gjithsesi ktu ku jam une nuk e lejojne ezanin me ze: me duket gjest normal per mos lejimin, duke marre parasysh edhe refrenin qe paska .
 

Eliot

.
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
925
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Zana,
s'di per cfare "kendimi me ze te larte ne publik" e ke fjalen.

Nese e ke fjalen per thirrjen e ezanit (muzeinit) 5 here ne dite...

...duhet ta kuptojme se thirrje e ezanit (me ze te larte) eshte thirrje (dhe perkujtim) per t'u falur, ne menyre qe ta degjojne te gjithe (ata qe falen ne xhami)...E njejta gje, megjithese me ndryshe, sic behet me kembanat e kishes - edhe ato ftojne poashtu per falje (meshe)...

Nese eshte fjala per ndonje "kendim" tjeter, na e thuaj me konretisht per cfare e ke fjalen.


*
Per besimtaret e vertete nuk ka nevoje te lemeriset i tere qyteti,pasi jo te gjithe duan te shkojne ne xhami,ose nuk jane fare musliman.Besimtaret e besimit te caktuar i dijne vaktet e faljes edhe pa ulurisur hoxha ne minare,mirepo qellimi eshte diku tjeter.....IMPONIMI tek masa e gjere.
Me nje fjale fjala qyteterim eshte diametralisht e kundert me islamin,islami mund te jete i barabarte me fjalen MJERIM,qofte fizik e me se shumti shpirteror.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Mua me duket se eshte drejtuar ndaj nje individi, hoxhes ne kete rast.

Por e leme kete per nje cast dhe vazhdojme duke supozuar ai qe u shpreh ne kete menyre meriton nje penallti, dhe merr nje gjobe.

Kalojme ne nje rast tjeter.
Dikush thote qe Saliu eshte gomar apo Edvini eshte mi kanalesh. Kush ofendohet ne kete rast?

Varet nga perspektiva. Sala dhe Edvini duhet te ndihen te ofenduar ne rast se ata nuk jane gomere apo minj kanalesh. Po ne rast se ata jane, une them se gomari dhe miu duhet te ndihen te ofenduar.


El_Korah
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Per te paren, edhe une mund te shpreh nje mendim te tille. Edhe? Une keshtu e mendoj ne fund te fundit.
Dhe per te vazhduar me te dyten, (se bashku me mendimin tim ketu me lart, qe na del se eshte gabim dhe une bej faj), te tera keto "gabime" futen ne nje grup qe quhen "krim per dicka qe mendohet", thought-crimes. Dhe nuk ekziston dicka e tille. Ne te njejtat ujra me keto noton edhe racizmi.

Liria e pare,e para fare, eshte ajo qe quhet liri e mendimit.
Liria e mendimit apo vullneti i lire eshte ajo qe e coi Uraten ne Ferr.

Liria e mendimit eshte e garantuar.

Vec nje pyetje kisha per ty. Ne qofte se une jam ne gjendje te lexoj mendimin tend a do te ndiheshe ti i cenuar?! Ne qofte se ti ben dashuri me nje imazh ne koken tende a do te isha une ne gjendje te provoja nje krim te tille?! Ne qofte se personi, imazhi i te cilit perdoret ne kete akt, te kap mat me fotografite dhe imazhet e tij te varura ne muret e dhomes tende a do te ishte ky nje krim?

Veje veten ne ate lloj pozite dhe gjyko nese kjo lloj lirie mendimi eshte krim?

Sigurisht, jam e bindur se ti nuk do te doje te njiheshe si nje aktor pornoje apo e kam gabim?!


El_Korah
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe mendime të përgjithshme

Une e kam nje pyetje vetem per ata qe mund te me pergjigjen..qe kan njohuri ne fen time Islame..

A eshte e lejuar te mbajm foto te varura ne mur,foto te vdekurve e di se nuk eshte e lejuar,por te gjalleve..
une p.sh ne dhomen time kam foto te miat dhe te familjareve te mi ne korniza dhe te varura ne mur,mbi koken e krevatit te gjumit kam nje foto te Qabes,a duhet te largoj fotot apo nuk eshte asgje..

ps/ se di ne jam ne temen e duhur...
Largo vetem foton e qabes tek koka e krevatit, te ul epshin kur ben seks lol:D
 
Top