• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Edhe kjo ngjan, sportisi i njohur mohon orgjinën shqiptare: Jam...

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Piro.jpeg

Ish-peshëngritësi i njohur Pirro Dhima i është rikthyer edhe njëherë debatit mbi origjinën e tij, që pak ditë më parë shkaktoi reagime të shumta në të dyja anët e kufirit. “Unë jam një grek i lindur në Shqipëri”.

Ishte kjo përgjigja që Pirro Dhima i dha gazetares greke Elena Akrita, e cila e cilësonte me origjinë shqiptare.

Për të sqaruar debatin, por edhe periudhën që kaloi në Shqipëri derisa u largua për në Greqi, Pirro Dhima foli në një intervistë të gjatë për një nga mediat e vendit fqinj.

“Unë jam grek i lindur në Shqipëri, në Himarë nga gjyshi te gjyshi” nga nëna dhe babai sqaron ai. “Kjo është nderi im dhe krenaria ime” vijon më tej ai duke u ndaluar më pas te intervista që bëri bujë.

“Zonja Akrita shkroi një artikull në favorin tim dhe e falënderoj për fjalët e saj të mira. Por jo me origjinë shqiptare! Unë jam grek nga gjyshi te gjyshi. Unë nuk kam asnjë lidhje me shqiptarët”.

Ai tregon se në Greqi shkoi në 7 shkurt 1991, kur isha 19 vjeç, ndërsa rrëfen përkujdesjen e gjyshes dhe regjimin e Enver Hoxhës.

“Gjyshja ime u kujdes për mua, ajo më mori nga babai im nga Tirana sepse familja ime ishte e zënë me punë, dhe kështu që foshnjë isha në Himarë me gjyshen time. Grua e mrekullueshme dhe e mençur.

Partia Komuniste nuk na dha mundësinë për të studiuar në universitete. Vetëm njerëzit e betuar në parti nga Epiri i Veriut ishin të qetë”. Por ai tregon më tej se trajnimin e filloi në Shqipëri.
----------
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
12,334
Pikët
113
Ka 30 vjet me kete histori ky koqja.Grek muti ne Shqiperi dhe shqiptar muti ne Greqi. Para 12 vitesh deklaronte se jam "tirons" gjoja.Vari darin
Po edhe këta s'kanë se ç'bëjnë...
Me Pirron i kanë të sigurta clic-imet...
Pirrua u bë dhe deputet më ngja...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,246
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Akoma merremi me kete rr. k....i ben fresk milionave qe ka marre dhe genjen si derr qe eshte ne lidhje me familjen e tij qe dyshohej si 120 lekshe....vete ka deklaruar ne Greqi qe kur hipte ne tramvai i mbante te duja duart ne hekurin mbajtes qe te mos e akozonin per gjepist.

kete kokloqke at'here, nuk do ta nxirrnin jashte me spoprtin ne qofte se nuk do te kishte garanci familiare e personale
e kane ndihmuar ate (dhe vellane e tij nje tjeter rr. k.) ne shkolla pasi ishte koktul dhe i trashe, e kane ndimuar me dieta ushqimore te majme ne klubin 17 Nentori....pra ai sistem e mbajti dhe e beri te famshem se vetem per te ngritur hekura ishte e nuk bente per asnje gje tjeter....dhe ai zgjodhi....ne rrocke te asaj te shkoje.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,561
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Akoma merremi me kete rr. k....i ben fresk milionave qe ka marre dhe genjen si derr qe eshte ne lidhje me familjen e tij qe dyshohej si 120 lekshe....vete ka deklaruar ne Greqi qe kur hipte ne tramvai i mbante te duja duart ne hekurin mbajtes qe te mos e akozonin per gjepist.

kete kokloqke at'here, nuk do ta nxirrnin jashte me spoprtin ne qofte se nuk do te kishte garanci familiare e personale
e kane ndihmuar ate (dhe vellane e tij nje tjeter rr. k.) ne shkolla pasi ishte koktul dhe i trashe, e kane ndimuar me dieta ushqimore te majme ne klubin 17 Nentori....pra ai sistem e mbajti dhe e beri te famshem se vetem per te ngritur hekura ishte e nuk bente per asnje gje tjeter....dhe ai zgjodhi....ne rrocke te asaj te shkoje.
E kam pas ne lagje.Rralle me ka rene rasti te flas me te sepse nuk rrinte aty,ishte gjithmone ne stervitje.Tip i mefshte dukej dhe me pucra ne fytyre.keshtu e mbaj mend.Pastaj fati i tij qe vazhdoje me shtangen dhe ia pa hajrin te Greqia.
Greku keta i konsideron shqiptare muti(i duhen vetem per te bere punet e pista). Edhe ata te 17 nentorit grek,shumica ishin shqiptare. Edhe ata ushtaret e Agimit te k'arte plot me ushtare shqiptare. Njerez qe kane zgjedhur si mjet jetese luften kundra rraces se tyre.Grek muti ne Shqiperi e shqiptar muti ne Greqi do mbeten deri sa te zhduket kjo fare e keqe.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
A ka mbetur be shqiptare ne Shqiperi ? folni, kadhezoni e mos u tutni? 🤔 se me duket qe shqiptaret jane minoritet ne Shqiperi edhe te diskriminuar prej vorjoepirave, vlleheve, cinxarave, arixhive, arixhufkave, gollobordave, goraneve dhe atyre sllaveve 😳

Heren qeter ne takim qeverive, ti kadhezojne atij tuman arixhofkes, qe nuk neshkruhet asnje marreveshje pa u marre vesh per statusin e shqiptareve ne Shqiperi edhe te nderpritet menjehere diskriminimi i tyre.😣
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,490
Pikët
113
View attachment 61478

Ish-peshëngritësi i njohur Pirro Dhima i është rikthyer edhe njëherë debatit mbi origjinën e tij, që pak ditë më parë shkaktoi reagime të shumta në të dyja anët e kufirit. “Unë jam një grek i lindur në Shqipëri”.

Ishte kjo përgjigja që Pirro Dhima i dha gazetares greke Elena Akrita, e cila e cilësonte me origjinë shqiptare.

Për të sqaruar debatin, por edhe periudhën që kaloi në Shqipëri derisa u largua për në Greqi, Pirro Dhima foli në një intervistë të gjatë për një nga mediat e vendit fqinj.

“Unë jam grek i lindur në Shqipëri, në Himarë nga gjyshi te gjyshi” nga nëna dhe babai sqaron ai. “Kjo është nderi im dhe krenaria ime” vijon më tej ai duke u ndaluar më pas te intervista që bëri bujë.

“Zonja Akrita shkroi një artikull në favorin tim dhe e falënderoj për fjalët e saj të mira. Por jo me origjinë shqiptare! Unë jam grek nga gjyshi te gjyshi. Unë nuk kam asnjë lidhje me shqiptarët”.

Ai tregon se në Greqi shkoi në 7 shkurt 1991, kur isha 19 vjeç, ndërsa rrëfen përkujdesjen e gjyshes dhe regjimin e Enver Hoxhës.

“Gjyshja ime u kujdes për mua, ajo më mori nga babai im nga Tirana sepse familja ime ishte e zënë me punë, dhe kështu që foshnjë isha në Himarë me gjyshen time. Grua e mrekullueshme dhe e mençur.

Partia Komuniste nuk na dha mundësinë për të studiuar në universitete. Vetëm njerëzit e betuar në parti nga Epiri i Veriut ishin të qetë”. Por ai tregon më tej se trajnimin e filloi në Shqipëri.
----------
Lol,
Seriozisht tashi

I jep kot vemendje media ketij budallait te perenduar lol.

Dmth nuk i plas trapi askujt se ca e quan veten ky lol.

Ky esht askushi
 
Top