• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Lexova vetem rrjeshtin e pare qe te duket aeroporti I Shqiperise si kjoske, provo te Ljubjanes, Podgoricec e ca tjere do ndryshosh mendim.
E kam provuar Ljubjanen.Nuk eshte yll me cepa por nuk eshte si Tirana.Podgoricen nuk e kam provuar por besoj se nuk ka vend per krahasim.Tirana nuk eshte Podgorica.Ne postimin qe bera nuk kisha per qellim te beja lecke Tiranen dhe te ngrija lart cdo gje qe eshte jo-shqiptare.S'do e beja kurre.Mire apo keq eshte vendi im.Postova per te thene cka eshte realisht aeroporti i Tiranes prej te pakten me shume se dhjete vitesh. Po thame jemi yll prej ari kur nuk jemi as yll prej bakri do ngelemi ketu ku jemi. Nuk dua te te shes mend por kjo mani e shqipove ky beri me mire se ai , ose krahaso kete me ate nuk me pelqen.Pse duhet te krahasohem me Ljubjanen dhe jo me Afriken ? Pse jo me Afriken dhe jo me Ameriken apo ku di une ke ? Une dua te krahasohem me ate qe meritoj te krahasohem apo me ate qe aspirojme si popull se duam te harrijme.Meqe e nisem me krahasime, atehere te themi t'a krahasojme Rinasin me aeroportin e Barit ne Itali ?Se Bari eshte shume me i vogel se Tirana me popullsi.Nderkohe jo me kot dhashe shifren e 2 milion pasagjereve ne 2014. S'po gjej dot tani sa pasagjere fluturan nga Rinasi ne 2016.Me ka kapur syri diku nje shifer prej 5 milion, por mbase do jete shifra e pasagjereve qe pritet te harrihet ne 2 apo 3 vitet e ardheshme.Me cfare do i sherbesh gati 15.000 pasagjere ne dite apo gati 800 ne ore? Me nje skaner? Me 3 apo 4 gate ? Kur jane dy avjone ne nisje ne te njejtin orar,njerezit nuk mund te kalojne dot ne kohe ,(me ka ndodhur 2 here kjo gje), se aq eshte kapaciteti i skanerit dhe kjo ben qe te mos nisesh ne orar dhe te humbesh udhetimet.Dhe mendo se ka njerez qe udhetojne per qef e per hall.Pleq dhe foshnja.Per kete e kisha fjalen "kjoske". Kapacitet qe nuk ka ndryshuar per 10 vjet dhe masa sigurie qe lene per te desheruar.Ndaj kur behet krahasim do e krahasosh Tiranen me nje aeroport qe sherben po aq pasagjere.Po duam te bejme perpara duhet te kemi ne koke nje shembull te qarte se ku do harrijme dhe ti japim drejtim , jo ec ( bejme sikur vrapojme dhe krahasohemi me ferrat e rruges).Ne si popull kemi 27 vjet qe krahasojme perparimin tone me ferrat.Ato nuk levizin , se aty jane. Une e dua vendin tim ndaj dhe me dhemb.Ndaj i them gjerat sic jane dhe jo mbyll syte futi nje .... dhe kalo 6 muaj.Shpresoj se me kupton.
Sa per 45 minutat qe me drejtohet postuesja tjeter Edamame. Po te them qe une zakonisht shkoj ne aeroport e pakta nje ore me pare.Ne Shqiperi te pakten 1 ore e 15 minuta. Une kalova, por prape avjoni u nis me vonese 20 minuta.S'po vazhdoj me sqarime pse e kur u hap Gate dhe sa u deturuam te prisnin se akoma nuk kishin kaluar dot njerezit ne skaner. Ne bote mbyllet dera dhe ri jashte,se s'kane kusur robt te presin te vonuarin dhe te humbin udhetimet e rradhes.Po ne Shqiperi c'kusur kam une apo gjithkush tjeter te humb udhetimin, se nuk kalojne dot njerezit per fajin qe mbase eshte i tyre apo nuk eshte i tyre ?
 
Last edited:

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,245
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Nje pyetje quiz.Kush ka udhetuar me aeroplan: ju ka qelluar ndonjehere ne ndonje aeroport, te shkosh te besh cheking ne sportel dhe te te te thone po qe se s'ke bere cheking online prit se avjoni eshte plot? Te rrofte dhe po pate karte klienti Gold apo Platinium Fute ne b.... te thone se s'vlen hic (ne nje aeroport tjeter,nje klient me kete
Un, UN!!! Un kam udhetuar me aeroplan. Ca fitoj??

Sa per pyetjen tjeter. Po. Me ka ndodhur nje here. Javen qe kaloj nefakt. Pyetja ime per ty: sa ore para se te ikte aeroplani vajte te besh check in? Nqs ka qene me pak se 45 min para se te ikte nuk te ka faj aeroporti tiranes, por e ke fajin vet.

Jo gold te jesh ti por dhe diamond nuk ben vaki te te len te besh check in. Me beso. E flasha dhe un karten qe me fut neper lounges dhe me lejon te skip lines kur udhetoj. As qe duan te din fare. Je von dhe pik.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
46,976
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

E kam provuar Ljubjanen.Nuk eshte yll me cepa por nuk eshte si Tirana.Podgoricen nuk e kam provuar por besoj se nuk ka vend per krahasim.Tirana nuk eshte Podgorica.Ne postimin qe bera nuk kisha per qellim te beja lecke Tiranen dhe te ngrija lart cdo gje qe eshte jo-shqiptare.S'do e beja kurre.Mire apo keq eshte vendi im.Postova per te thene cka eshte realisht aeroporti i Tiranes prej te pakten me shume se dhjete vitesh. Po thame jemi yll prej ari kur nuk jemi as yll prej bakri do ngelemi ketu ku jemi. Nuk dua te te shes mend por kjo mani e shqipove ky beri me mire se ai , ose krahaso kete me ate nuk me pelqen.Pse duhet te krahasohem me Ljubjanen dhe jo me Afriken ? Pse jo me Afriken dhe jo me Ameriken apo ku di une ke ? Une dua te krahasohem me ate qe meritoj te krahasohem apo me ate qe aspirojme si popull se duam te harrijme.Meqe e nisem me krahasime, atehere te themi t'a krahasojme Rinasin me aeroportin e Barit ne Itali ?Se Bari eshte shume me i vogel se Tirana me popullsi.Nderkohe jo me kot dhashe shifren e 2 milion pasagjereve ne 2014. S'po gjej dot tani sa pasagjere fluturan nga Rinasi ne 2016.Me ka kapur syri diku nje shifer prej 5 milion, por mbase do jete shifra e pasagjereve qe pritet te harrihet ne 2 apo 3 vitet e ardheshme.Me cfare do i sherbesh gati 15.000 pasagjere ne dite apo gati 800 ne ore? Me nje skaner? Me 3 apo 4 gate ? Kur jane dy avjone ne nisje ne te njejtin orar,njerezit nuk mund te kalojne dot ne kohe ,(me ka ndodhur 2 here kjo gje), se aq eshte kapaciteti i skanerit dhe kjo ben qe te mos nisesh ne orar dhe te humbesh udhetimet.Dhe mendo se ka njerez qe udhetojne per qef e per hall.Pleq dhe foshnja.Per kete e kisha fjalen "kjoske". Kapacitet qe nuk ka ndryshuar per 10 vjet dhe masa sigurie qe lene per te desheruar.Ndaj kur behet krahasim do e krahasosh Tiranen me nje aeroport qe sherben po aq pasagjere.Po duam te bejme perpara duhet te kemi ne koke nje shembull te qarte se ku do harrijme dhe ti japim drejtim , jo ec ( bejme sikur vrapojme dhe krahasohemi me ferrat e rruges).Ne si popull kemi 27 vjet qe krahasojme perparimin tone me ferrat.Ato nuk levizin , se aty jane. Une e dua vendin tim ndaj dhe me dhemb.Ndaj i them gjerat sic jane dhe jo mbyll syte futi nje .... dhe kalo 6 muaj.Shpresoj se me kupton.
Sa per 45 minutat qe me drejtohet postuesja tjeter Edamame. Po te them qe une zakonisht shkoj ne aeroport e pakta nje ore me pare.Ne Shqiperi te pakten 1 ore e 15 minuta. Une kalova, por prape avjoni u nis me vonese 20 minuta.S'po vazhdoj me sqarime pse e kur u hap Gate dhe sa u deturuam te prisnin se akoma nuk kishin kaluar dot njerezit ne skaner. Ne bote mbyllet dera dhe ri jashte,se s'kane kusur robt te presin te vonuarin dhe te humbin udhetimet e rradhes.Po ne Shqiperi c'kusur kam une apo gjithkush tjeter te humb udhetimin, se nuk kalojne dot njerezit per fajin qe mbase eshte i tyre apo nuk eshte i tyre ?
Desha te shtoj nje detaj qe me beri ershtypje kur shkova kete vere ne shqiperi.
Scaner te dyte kane por jo per te kontrolluar valixhet e atyre qe udhetojne jashte por eshte mu perpa deres se daljes ku te detyronin te vije cdo gje qe kishe (pasi i kishe marre prej transportjerit me te ngordhur qe u prish tre here gjate 10 min.) pra valixhe te renda tua vije ketyre manallarerve te kontrollonin se ckishe ne valixhe para se te pershendsje te afermit......
Tua veme ne dukje se edhe autobuzet ishin pa kondicioner (kur mberrita) e kur ika po binte shi e furtune dhe shoket e mirmbajtjes i kishin dritaret e vogla siper te hapura dhe shiu binte brenda e te gjitha sediljet ishin te lagura.....
 
Last edited:

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,245
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Cool me se normale. E njejta gje ndodh dhe ne Bangladesh. Na thuaj ndo nje gje te re.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
46,976
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Cool me se normale. E njejta gje ndodh dhe ne Bangladesh. Na thuaj ndo nje gje te re.
Jo cdo gje qe ndodh ne Banglalesh eshte normale e duhet kopjuar.....nuk e di por per mua nuk ishin normale per ne.
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,245
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Nuk e di cool. Vajtem dhe ikem 2 here tek aeroporti ne Tirane kte behar dhe nuk na ndodhi kjo gje qe thua ti. Te dyja heret pa as nje problem. Aeroporti I paster, punetoret me edukat, service I shpejt. I vetmi problem ishte se dhe ne aeroport tek kafeneja nuk dinin te benin frape. Thash ta provoj dhe ktu nje here para se te ikim. :D
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,577
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

ju katunaret keni pordhe me rigon

kam shku ne milano dhe rome per 30euro me easyjet .edhe per prishtine per 50.

si low costa dhe lufhansa bojn benzin me i ven``Bej_dy_pompa``

hera e pare dhe e fundit qe jam dakort me kte qe ke shkruar...

p.s. njerzit harrojne edhe aftesite e piloteve...
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,703
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

lab i qelbur.:mad:

une rrej vetem kur me pyt gruaja a ke dashnore-mendon-
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,057
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Low cost is low (sh*t) service. Air Tranzat is the worse of them all.
Edhe keto me kosto te larte po njesoj jane. Paguan 500 e kusur paund bileten per Shqiperi me British airways edhe duhet te paguash per nje kafe a nje çaj on board. Po te flasesh me fa te thone e kemi bere per t'ju dhuruar me shume alternativa klienteve...harrojne re permendin pjesen ku duhet te paguash per çdo gje tashme.
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
31,218
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

une spara kam qef te udhetoj direkt per ne Rinas. se di, inkoshienca, automatikisht me thote jo.
ketej si low cost si linja normale, mua njesoj me duken, pa asnje lloj dallimi, pervec bagazheve. une kam nje gje se shkoj gjithmone ne aeroport 1 ore para dhe jo dy.. dhe asnjehere sme ka bere vaki tme thone qe jam me vonese.. madje, kur me ka ndodhur, te hapin rrugen, dhe te sherbejne..
jam shume e kenaqur nga kompanite low cost..
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,374
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Desha te shtoj nje detaj qe me beri ershtypje kur shkova kete vere ne shqiperi.
Scaner te dyte kane por jo per te kontrolluar valixhet e atyre qe udhetojne jashte por eshte mu perpa deres se daljes ku te detyronin te vije cdo gje qe kishe (pasi i kishe marre prej transportjerit me te ngordhur qe u prish tre here gjate 10 min.) pra valixhe te renda tua vije ketyre manallarerve te kontrollonin se ckishe ne valixhe para se te pershendsje te afermit......
Tua veme ne dukje se edhe autobuzet ishin pa kondicioner (kur mberrita) e kur ika po binte shi e furtune dhe shoket e mirmbajtjes i kishin dritaret e vogla siper te hapura dhe shiu binte brenda e te gjitha sediljet ishin te lagura.....
Une s'i kushtoj shumë rendesi se si eshte aeroporti,(Rinas) mjafton te kuptohesh, te jesh aty nje ore përpara se te niset avioni, njerezit qe punojne atje bejne c'te mundin aq mundesi kane. Shiko ne monitor, aty tregon kur niset dhe kur arrin avioni, pra informohesh. Kur arrin te terminali, duhet te presesh, sipas orarit te nisjes, por une s'kam pritur dhe aq shume, cdo gje ishte e përpikte. Vetem se varet ne cilin shtet, dhe me cilen linje ajrore do te udhetosh.

Me e rendesishmja eshte, qe te gjithe te arrijne shendoshe e mire ne vendin e tyre.
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
31,218
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

e keqja e Shqiperise eshte se ska aeroport tjeter. pra, ska konkurence Rinasi ndaj dhe biletat jane te shtrenjta.. dhe gjermani e ka thene pasi te mbaroj kontrata jone vetem ath Shqiperia do kete mundesine per nje aeroport tjeter.

me duket shume shfrytezim per popullin tone.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

e keqja e Shqiperise eshte se ska aeroport tjeter. pra, ska konkurence Rinasi ndaj dhe biletat jane te shtrenjta.. dhe gjermani e ka thene pasi te mbaroj kontrata jone vetem ath Shqiperia do kete mundesine per nje aeroport tjeter.

me duket shume shfrytezim per popullin tone.
Shqiperia e ka dhe nje aeroport tjeter ne Kukes, ne qese (pa hapur hic). Nderkohe qe kete numer pasagjeresh dhe numer popullsie , Shqiperia nuk ka pse te kete aeroport tjeter. Shqiperise i del dhe i mjafton Aeropori i Rinasit. I duhet vetem shtimi i nje skaneri tjeter,3 gate te tjera, chekimi elektronik i biletave, shtimi i nje apo dy sporteleve te kontrollit ne dalje.Gjithashtu mund te duhet nje riveshje e pistes dhe riperterritja e sistemi elektrik.Rindertimi i gardhit perimetral (jo me rrjete pulash) dhe 6 gate ne ore do te thote 6 avjone ne ore, per te mos thene deri ne 12 avjone ne ore. 30 minuta per cdo gate, sic eshte ne cdo aeroport te botes.Nje llogari e thjeshte:Nje mesatare 8 gate ne ore do te thote rreth 1000 pasagjere ne ore (dalje nga Shqiperi dhe Tranzit).Per nje orar fluturimesh nga ora 6 e mengjesit deri ne oren 23 duke marre 15 ore kapacitet do te thote . 15.000 pasagjere ne dite; rreth 500.000 ne muaj dhe 6 milion ne vit, qe do ishte vertet nje bum.Po qe se duhet nje hapesire e re, mund te shfrytezohet hapesira ne te majte e ne te djathte , qe e nderton per 15-18 muaj. E kam shume te qarte se nuk eshte kaq e thjeshte si e pershkruaj une, por kush ka udhetuar ne bote dhe ka pare aeroporte qe kane nje trafik prej 5 milion pasagjeresh ne vit do te kuptoje se keto rritje te kapaciteteve qe propozova mjaftojne pa asgje problem per 5 milion pasagjere ne vit. Por duhet pune dhe jo llafe.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,703
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Shqiperia e ka dhe nje aeroport tjeter ne Kukes, ne qese (pa hapur hic). Nderkohe qe kete numer pasagjeresh dhe numer popullsie , Shqiperia nuk ka pse te kete aeroport tjeter. Shqiperise i del dhe i mjafton Aeropori i Rinasit. I duhet vetem shtimi i nje skaneri tjeter,3 gate te tjera, chekimi elektronik i biletave, shtimi i nje apo dy sporteleve te kontrollit ne dalje.Gjithashtu mund te duhet nje riveshje e pistes dhe riperterritja e sistemi elektrik.Rindertimi i gardhit perimetral (jo me rrjete pulash) dhe 6 gate ne ore do te thote 6 avjone ne ore, per te mos thene deri ne 12 avjone ne ore. 30 minuta per cdo gate, sic eshte ne cdo aeroport te botes.Nje llogari e thjeshte:Nje mesatare 8 gate ne ore do te thote rreth 1000 pasagjere ne ore (dalje nga Shqiperi dhe Tranzit).Per nje orar fluturimesh nga ora 6 e mengjesit deri ne oren 23 duke marre 15 ore kapacitet do te thote . 15.000 pasagjere ne dite; rreth 500.000 ne muaj dhe 6 milion ne vit, qe do ishte vertet nje bum.Po qe se duhet nje hapesire e re, mund te shfrytezohet hapesira ne te majte e ne te djathte , qe e nderton per 15-18 muaj. E kam shume te qarte se nuk eshte kaq e thjeshte si e pershkruaj une, por kush ka udhetuar ne bote dhe ka pare aeroporte qe kane nje trafik prej 5 milion pasagjeresh ne vit do te kuptoje se keto rritje te kapaciteteve qe propozova mjaftojne pa asgje problem per 5 milion pasagjere ne vit. Por duhet pune dhe jo llafe.
Leone ty te pelqejne keto postimet alla çorçaf.

edhe Berlini ka popullsi sa Shqiperia por ka pas tre aeroporte.dhe mos te harrojme qe Shqiperia eshte shume me e madhe ``serenat``
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Leone ty te pelqejne keto postimet alla çorçaf.

edhe Berlini ka popullsi sa Shqiperia por ka pas tre aeroporte.dhe mos te harrojme qe Shqiperia eshte shume me e madhe ``serenat``
Flm.Per konsideraten.Por te jap nje keshille.Mos ngaterro kekun me byrekun.Berlini eshte pjese e Gjermanise, qe ka gati 83 milion banore, kurse,Rinasi pjese e Shqiperise me me pak se 3 milion banore.Bile Berlini sot ka 3.52 milion banore,qe Shqiperia me kete shtese popullsie mbase nuk do i harrije kurre.Po deshe te flasim per Berlinin,flasim gjithe diten.
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Airports_of_Berlin
Ne Berlin kane ndertuar airfields qe ne 1909, kur ne akoma nuk kishim shpallur pavaresine.Pastaj ku keta e ku ne ``chairhide``
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zeppelin
Une te dhashe ca shifra, qe konsistojne se si mundet qe Rinasi,me jo shume investime te mundet te zgjerohet per te pasur nje kapacitet deri ne 6 milion pasagjere ne vit.Shqiperise nuk i duhen aeroporte, me siperfaqen qe ka (maximumi 300 km e gjate dhe 120 km e gjere),qe t'i ndertoje dhe ti mbaje mbyllur.E kemi diskutuar kete teme me siper.Nuk mund te hedhesh ne hale 50-80 milion dollare, se nuk e kemi ate luks.Nderkohe qe Rinasi te rinovohet dhe te shtohet si kapacitet,do shume me pak se kjo shifer.Nuk eshte vetem problemi tek ndertimi.Se nuk do besh treg te shesesh thana dhe spinaq.Ka shume gjera pas.Eshte nje industri e tere,qarqe te caktuara,biznes udhetaresh, biznes karburanti,qe te tjeret e kane ngritur me kohe dhe s'te le njeri kollaj.Jane rregullat nderkombetare, rruget ajrore qe fluturojne mbi Shqiperi e shume e shume te tjera.Mund te besh nje kerkim ne internet dhe do te shohesh sa aeroporte,qe ne vitet 70 ishin ne bum udhetaresh,sot jane te mbyllur perfundimisht.Dhe flasim per aeroporte me numer pasagjeresh jo 2 milion e 3 milion ne vit.Po na pelqeu mendja qe kemi dhe duam te bejme aeroport te ri per ta mbajtur mbyllur apo per te fluturuar patat... ajo eshte teme tjeter.Po qe se ke nje mendim me te mire e mirepres.
 
Last edited:

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,078
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Wizz Air te kenaq krejt ;)
Kete fundjave jam ne Venezia me tickete 70 USD kthyese...
Lire e mire...
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,467
Pikët
113
Përgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

ta thyen fare :D konceptin e low costes :D per momentin jane wizzair edhe easyjet, qe operojne ne vendet e ballkanit, wizzair e ka tejkaluar sepse mbulon qe nga Kroacia e deri ne Maqedoni, pos Kosoves dhe Shqiperise.

Ndersa easyjet si duket perbrenda evropes ka marre linja te shumta me qira dhe çmim te perballueshem nga linjat e kompanive me te medha ajrore, por qe per shkak te shpenzimeve nuk ja leverdisin ti ekzekutojne ato linja ajrore.
 
Top