• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filmat e ish-Kinostudios, propagandë apo pasuri kombëtare?

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Ne po diskutojm per Tematiken e Filmit apo per aktoret dhe origjinen e tyre.
Nexhmija Hoxha edhe perkrahesit e vet e dinin se kush ishte , thjesht ju pelqenin favoret qe ju jepte Nexhmija.


Tek Filmi '' vdekja e Kalit'' ishte nje teke ose nje keqdashesi e nje personi te vetem qe urdheroi te mbyllej Reparti i kuajve . Po ta degjosh me vemendje ska ndonje arsye te caktuar thjesht kerkon udheqesit tane te ndritur te demostrojn Forcen qe ju kishte dhen pushteti.

Nje antar i grupit qe vuante nga ndjenja e inferioritetit , leter anonime ku shkruante : Shoku komandant ai nuk me bindet.
Dhe komandanti duke pasur pushtet nje rruge e dy pune , eleminim te dyanshem . Kuajt dhe ai qe i mbronte kuajt.

Me pas eshte po i njejti letershkrues qe e sheh si docent ne Universitetin e Tiranes dhe syte e perlotur e nje personi te renduar si fizikisht dhe psikologjikisht nga Burgu tek nuk i beson syve kur sheh qe po te duan ata te kryesis Bota eshte e shesht dhe jo e rrumbullaket.


@lulkqet mbi mure eshte nje Film i trisht ku ka pak humor . Nje kujdestar qe sheh xhepat dhe nje jetim qe eshte i pafajshem.
Tani kush e kishte fajin ?
Nexhmija kur ishte vajze nuk ishte ajo qe u be me vone.

Ne ate kohe ajo pefitonte nga ne dhe jo ne nga ajo. Kur erdhi ne pushtet me te shoqin e interroi shoqen e vajzerise sepse ajo zgjodhi shkollen me vend te malit me palo partizane si Nexhmija me shoqe.

Dhe sefundmi po trajtohet kinematografia dhe gjithcka qe ajo perfaqesoj me aktore, regjizor, skenare e te tjere, ta cilet duhet te mbajne pergjegjesi per bashkounim me diktature, e jo ngrihen me kup te qielliet.

Dhe e fundit fare filmat ishin mashtrime per te nxjer komunistet fitimtare heronje dhe kundershtaret e tyre tradhetar.

Nuk mesohet historia me filma e aq me pak ato te asaj kohe.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,086
Pikët
113
Nexhmija kur ishte vajze nuk ishte ajo qe u be me vone.

Ne ate kohe ajo pefitonte nga ne dhe jo ne nga ajo. Kur erdhi ne pushtet me te shoqin e interroi shoqen e vajzerise sepse ajo zgjodhi shkollen me vend te malit me palo partizane si Nexhmija me shoqe.

Dhe sefundmi po trajtohet kinematografia dhe gjithcka qe ajo perfaqesoj me aktore, regjizor, skenare e te tjere, ta cilet duhet te mbajne pergjegjesi per bashkounim me diktature, e jo ngrihen me kup te qielliet.

Dhe e fundit fare filmat ishin mashtrime per te nxjer komunistet fitimtare heronje dhe kundershtaret e tyre tradhetar.

Nuk mesohet historia me filma e aq me pak ato te asaj kohe.
Demokracia pervec levizjes se lire solli dhe fjalen e lire .

Mendon se je i Lire ne ate qe shprehesh ?

Atyre Filmave shikoji Tematiken .
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Demokracia pervec levizjes se lire solli dhe fjalen e lire .

Mendon se je i Lire ne ate qe shprehesh ?

Atyre Filmave shikoji Tematiken .
Nuk e kuptoj cfar po mbron ti?

Tematiken ja kam par qe kur isha i vogel.

Po ta them per the 10 here kafsheria injorante e kohes, qe ishte pjesa me e madhe e popullsise, mbasi shikonin filma si "Fijet qe priten' 'Sali Protopapa' 'Dyluftimi' e 100 filma te tjere te vinin perpara se autoritetet lokale, bash me mesuesit ne shkolle, keshilli i partise dhe prinderit ju kishin mesuar se femijes si une te lindur dhe te rritur ne komunizem ishim armiq, si ata qe kishin pare ne filmat e kinematografise se kohes.

Keto ishin mesimet qe ato filma u jepnin shqiptareve te kohes, bashk me propaganden vellavrasese e percarese. Ti me flet mua per tematiken!

Nejse...
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Prisheni ore prisheni
Bijini
Vini flaket
Dhe qani pse Edi shemb teatre
Pse s’inVestohet ne kulture

I pergjigjeni vet ju
Jo nuk duhet prishur kurren e kurres. Ato duhen ruajtur si 'time capsule' per t'i treguar brezave te ardhem se cfar ndodhi me shqiptaret e asaj kohe dhe sa thelle ze rrenje e keqja nese nuk luftohet.

Ato filma duhet te futen ne kontekstin e kohes per t'i dhene te kuptoje audiences qe nuk e jetoje ate kohe se keto filma dhe e gjith kinematografia e kohes ishte ne sherbim te diktatures kriminele enveriste, e cila u perdor per te percar shqiiptarin me shqiptarin, familjen, shoket, miqte.

Kjo eshte e vetmja vlere e vertete qe ato filma kane!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Disa fotografi te kohes se pushtimit italian, ku shqiptaret ben nje rezistence te admirueshme, te veshur me uniformen e ushtrise shqiptare te kohes gjate prjudhes se mbreterise.

Imazhi te tilla na kan munguar per shume dekada sepse komunistet e kuq fallsifikuan historine ne libra por edhe ne filmat historike te kohes. Me posht do te shikoni heroin e asaj rezistence Abaz Kupin i cili dekorohet nga Princ Leka.


92403735_240713337333272_7180542040185241600_n.jpg
92387030_240713283999944_7495915286797746176_n.jpg
92434745_240713253999947_4483652515052650496_n.png
92254426_240713457333260_8032394841377734656_n.jpg
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,086
Pikët
113
Nuk e kuptoj cfar po mbron ti?

Tematiken ja kam par qe kur isha i vogel.

Po ta them per the 10 here kafsheria injorante e kohes, qe ishte pjesa me e madhe e popullsise, mbasi shikonin filma si "Fijet qe priten' 'Sali Protopapa' 'Dyluftimi' e 100 filma te tjere te vinin perpara se autoritetet lokale, bash me mesuesit ne shkolle, keshilli i partise dhe prinderit ju kishin mesuar se femijes si une te lindur dhe te rritur ne komunizem ishim armiq, si ata qe kishin pare ne filmat e kinematografise se kohes.

Keto ishin mesimet qe ato filma u jepnin shqiptareve te kohes, bashk me propaganden vellavrasese e percarese. Ti me flet mua per tematiken!

Nejse...
Nuk e di sa vjec je , por askush sna ka pare si Armiq, vetem ndonjerit qe i vriste syte te qenurit i lindur ne ate kohe .
Shume pak e kap perjetuar kohen e komunizmit, burri e kam te perndjekur Politik . Normal kur sheh filma me komunizem i ngrehen qimet perpjet.

Fijet qe priten ska te bej shume me komunizmin, prek dhe realitetin e sotem .

C'fare kuptove nga Filmi '' Fijet qe priten '' ?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Nuk e di sa vjec je , por askush sna ka pare si Armiq, vetem ndonjerit qe i vriste syte te qenurit i lindur ne ate kohe .
Shume pak e kap perjetuar kohen e komunizmit, burri e kam te perndjekur Politik . Normal kur sheh filma me komunizem i ngrehen qimet perpjet.

Fijet qe priten ska te bej shume me komunizmin, prek dhe realitetin e sotem .

C'fare kuptove nga Filmi '' Fijet qe priten '' ?
A ka qene familja jote e persekutuar?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Eshte qesharake @Mano :)

Te kujtojm 7 Prillin me nje Princ - qe s´ia ka haberin e cfare kane kaluar shqiptaret.

Keto jane publicitete per te perkedhelur audicencen - Mbreti Zog nuk ka qene ne Shqiperi! Po te ishte aq i paster e i kulluar, perse nuk u kthye i organizuar me ndihmat e shteteve te fuqishem ?

Mos t´i japim publicitet Egos! Te me flasesh per Intelektualet qe vrau Hoxha gjate regjimit - aty bashkohem me ty!

Une dhe ti s´lexohemi per te paren here me nj-tj dhe s´mohoj respektin, mirepo ne Shqiperi kultura e shkaterrimit eshte bere Zakon dhe Tradite.

Ndaj jemi popull driteshkurter, duam te fshijm dhe ekzistencen tone.
Cfar do te trajtosh te paren,

historine e pushtimit te Italise?
Rezistencen e shqiptareve ne ate lufte?
Historine e vertete e Shqiperise qe nga ajo kohe e deri ne ditet e sotme?

Apo filmat e kohes se komunizmit?

Jam pak konfuz nuk po e kuptoj cfar je munduar te thuash se ke prekur ne shume gjera qe nuk kan te bejne me njeratjetren.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Eshte qesharake @Mano :)

Te kujtojm 7 Prillin me nje Princ - qe s´ia ka haberin e cfare kane kaluar shqiptaret.

Keto jane publicitete per te perkedhelur audicencen - Mbreti Zog nuk ka qene ne Shqiperi! Po te ishte aq i paster e i kulluar, perse nuk u kthye i organizuar me ndihmat e shteteve te fuqishem ?

Mos t´i japim publicitet Egos! Te me flasesh per Intelektualet qe vrau Hoxha gjate regjimit - aty bashkohem me ty!

Une dhe ti s´lexohemi per te paren here me nj-tj dhe s´mohoj respektin, mirepo ne Shqiperi kultura e shkaterrimit eshte bere Zakon dhe Tradite.

Ndaj jemi popull driteshkurter, duam te fshijm dhe ekzistencen tone.
Nese do te mesosh dicka me teper, sidomos rreth pushtimit Italian ndiq kete emision
Besoj emisionin titullohet 'ora juaj' te kanali Ora News me Sebastjan Zonjen! I kerkova nje link, do ta postoj porsa te marr pergjigje!

"Më 7 prill të vitit 1939 Shqipëria u pushtua nga Italia fashiste. Për të folur mbi këtë temë dhe raportet shqiptaro-italiane në prag të pushtimit; Përpjekjet e qeverisë shqiptare dhe Mbretit Zog për ta evituar pushtimin italian; qëndresën simbolike dhe nëse pati më pas përpjekje të Mbretit Zog për t`u rikthyer në Shqipëri për të organizuar një luftë çlirimtare... do të jem në orën 16:00, në hapësirën e intervistës në Ora News, me historianin Hasan Bello'
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,086
Pikët
113
A ka qene familja jote e persekutuar?
Familja ime ska qen e persekutuar , vjerrin ka qen ne burg per Politik .
Tek e shihja gjith ate Ofizer sesi Burgu e kishte shkatruar si fizikisht dhe psikologjikisht , normal qe ndjen urrejtje per ate sistem.
Po duhet te kesh nje gje parasysh , nuk ishte regjimi qe i spiunonte apo i perndiqte , ishin ata qe i piketonin njerzit .

Spiunonin me te drejt pa te drejt , athere haje burgun. Nje pjese se me te vertet i gjenin diversantet, nje pjese ju duhej nje diversant se duar bosh sdo dali, nje tjeter i duhej nje pucist me ngjit shkallet ect ect
Psh. Tek filmi '' shoket'' armiku ishte aq pran sa askush se kuptoi . Duke mbajt desertacion me lajka dhe duke ngjit shkallet me marifet deri ne katin me te lart.

Gjon Vusha - habi termociftet. Gjoni ishte armik nuk e bente per karrier. Tek vdekja e kalit spiunonte kot per te marr nje post pune .

Lufta Zivile 1997 ( skam qen ne shqipri ) nuk e organisoi Ramiz Alia , por ata qe ju interesonte te krijonin gjurulldi ne popull .


Ps. Une filmave i shoh tematiken. Pastaj c'fare filmi do na sygjerosh te shohim , qe nuk ka permbajtje komuniste ?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Thjesht fola ne drejtim te postimit tend te fotos :)

Dua te them qe Ahmet Zogu zgjodhi mos te ishte me Mbret i Shqiperise
E pavertete!

Ne cdo kohe te njerezimit monarket lining vendin me rast se humbja ishte e sigurte per te ruajtur kuroren!
Shqiperia e kohes ishte e humbur ndaj pushtimit Italian megjithate u be goxha rezistence me arme nga Ushtrise e kohes nen drejtimin e Kolonelit Abaz Kupi!

Ikja e Zogut ishte per ruajtjen e kurores.
 
Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Familja ime ska qen e persekutuar , vjerrin ka qen ne burg per Politik .
Tek e shihja gjith ate Ofizer sesi Burgu e kishte shkatruar si fizikisht dhe psikologjikisht , normal qe ndjen urrejtje per ate sistem.
Po duhet te kesh nje gje parasysh , nuk ishte regjimi qe i spiunonte apo i perndiqte , ishin ata qe i piketonin njerzit .

Spiunonin me te drejt pa te drejt , athere haje burgun. Nje pjese se me te vertet i gjenin diversantet, nje pjese ju duhej nje diversant se duar bosh sdo dali, nje tjeter i duhej nje pucist me ngjit shkallet ect ect
Psh. Tek filmi '' shoket'' armiku ishte aq pran sa askush se kuptoi . Duke mbajt desertacion me lajka dhe duke ngjit shkallet me marifet deri ne katin me te lart.

Gjon Vusha - habi termociftet. Gjoni ishte armik nuk e bente per karrier. Tek vdekja e kalit spiunonte kot per te marr nje post pune .

Lufta Zivile 1997 ( skam qen ne shqipri ) nuk e organisoi Ramiz Alia , por ata qe ju interesonte te krijonin gjurulldi ne popull .


Ps. Une filmave i shoh tematiken. Pastaj c'fare filmi do na sygjerosh te shohim , qe nuk ka permbajtje komuniste ?
Nuk po trajton ate qe po trajtoj une.

As qe po flisja per perjudhen mbas '90.

Tematika e filmave te asaj kohe ishte Partia me cdo film. Dhe kaq me mjafton mua.

P.s e lexova shkrimin qe fshive!
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,086
Pikët
113
Nuk po trajton ate qe po trajtoj une.

As qe po flisja per perjudhen mbas '90.

Tematika e filmave te asaj kohe ishte Partia me cdo film. Dhe kaq me mjafton mua.

P.s e lexova shkrimin qe fshive!
Skam fshi asnje shkrim , thjesht ndonje mendim qe jam munduar ta perpunoj ne menyre me te qart ose me te sakt ate qe mendoj.

Ate Kohe partia ishte lol
Ca filmash doshe me cikllop ?
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
5,985
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Problemi im jo i joti. Karagjoz apo jo, flas me trute e mia jo me trute e gomarit si shume te tjere ketu. Njerez qe duan xhelatin. E pabesueshme por e vertete. Homo novus albanicus . Vari lesht nuk behet ai vend edhe per 50 vjet te tjera te pakten. Kot qe lodhem edhe une me lloj lloj maniakesh
Edhe u thua të tjerëve maniak! Vuaj lale vuaj, se njerëz si tye e kanë dreqin në bark
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Skam fshi asnje shkrim , thjesht ndonje mendim qe jam munduar ta perpunoj ne menyre me te qart ose me te sakt ate qe mendoj.

Ate Kohe partia ishte lol
Ca filmash doshe me cikllop ?
Nuk paska qene i joti 😁.
E kam ngaterruar me nje tjeter.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,568
Pikët
113

Malet me blerim mbuluar eshte gjithnje filmi im i preferuar. ku shihet sesi disa partizane mbijetojne perkunder genjeshtrave te cetes dhe bataljonit gjerman nga ana tjeter!
 
Top