• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Filozofia e Psiko-Kuantikes ( Rizbulimi i Psikologjise Antike - Permirsimi i Psikologjise Moderne )

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Psikologjia moderne bashkohore ( Psikologjia është shkenca e studimit të psikikës njerzore )

Përse psikologjia është e pakuptueshme nga studjuesit? Çfarë gabimi bëjnë studjuesit në lidhje me studimin e psikikës njerzore?

Psikologjia në ditët e sotme është një studim i psikikës duke e konsideruar këtë të fundit si një objekt të analizueshem njësoj si çdo objekt tjeter që ne mundemi të përceptojmë me shqisat tona. Kjo natyrisht që është një kontraditë shumë e rëndë, duke qënë se sipas psikologjisë aktuale qëndra e psikikës tonë është UNI i cili në realitet është subjekti i studimit, jo një objekt i cili mund të përceptohet. Psikologet nuk e rishikojnë këtë kontradite ata thjeshtë mendojnë se UNI i tyre mundet të studjoje psikikën ne menyre objektive. Nga çfare varet ky privilegj i çuditshem që psikologet ja lejojnë vetes nuk dihet, ata thjeshtë e marit si te mirqënë si një “Besim” dhe besojnë se kanë plotësisht të drejtë. Të konsiderosh psikologjinë aktuale një shkencë, së pari duhet të “Besosh”, për arsye të pashpjegueshme ose të panjohur për studjuesit nuk vlen diferenca midis subjektit dhe objektit? Asnje nuk do mundej të studjonte historinë e një populli vetëm duke u bazuar në rrëfimet që ky popull rrëfen për veten e tij, apo te gjykosh nje qeshtje gjyqsore vetëm duke marë në konsideratë pretendimet e një pale duke neglizhuar palën tjetër. Kush e konsideron psikologjine aktuale si një shkencë “Beson” se është e kuptueshme dhe e mjaftueshme ajo ç’ka UNI thotë dhe mendon për veten e vet, e sipas të cilit në psikikë nuk ndodhet UNI ( ndergjegjia individuale, ndergjegjia kolektive etj etj ). Të bazosh studimin në besime do të thotë të paralizosh arsyen dhe llogjikën racionale duke ngushtuar në maksimum horizontin e kuptimit, e duke mare per baze nje informacion jo te besueshem nga llogjika e shëndoshë. Ka vetem dy arsye probabiliteti se përse psikologjia aktuale varet në besim dhe jo ne nje arsyetim shkencor..

 1. Psikologjia nuk e njeh objektin që po studjon ( në këtë rast nuk kemi të bëjmë me shkencë por me një keqkuptim të paarsyeshëm ).
 2. Objekti i studimit nuk është psikika reale por një supozim i saj.

Ky supozim se UNI mundet të studjojë psikikën është vendosur një shekull me parë nga nje grup studjuesish të psikiatrisë të cilët e krahasojnë psikikën njerzore si një lojë shahu ku per 100 vjet S.Freud, G.Jung dhe shumë pasues të tjerë kanë diskutuar rreth rregullave bazë të kesaj lojë.

Ndryshe nga psikologët aktuale unë mendoj dhe jam i bindur se UNI dhe ajo që quhet psikikë mund të studjohen vetëm nëse zgjerojmë horizontin e njohjes apo te kuptimit në mënyrë te “Vëmëndshëm” me shumë sesa racionaliteti na lejon të kuptojmë: me kusht që njohja e vëzhguesit të ketë akses jashtë botës reale ose përtej saj ç’ka ne e konsiderojmë reale, pasi vetëm nga jashtë mundemi të vëzhgojmë të gjitha strukturat dinamike ku gjendet UNI. ( Përse duhet dalë jashtë realitetit për të studjuar realitetin? Nuk mundesh ta studjosh një sistem duke qenë pjesë e tij ose duke qënë brenda tij. Është e nevojshme të jesh jashtë sistemit në mënyrë që ta studjosh atë ). Kjo bindje e imja bie në kontrast me idetë moderne të civilizimit perëndimor e cili nuk toleron shkencën, filozofinë dhe metafizikën të kalojnë kufinjt e njëra tjetrës pasi një studim i një bote jashtë realitetit ( botë në dimensione më të larta se ajo reale ) tonë do të sillte përzierjen e këtyre shkencave dhe unifikimin e dijeve.

Studimi i psikikes është nje punë multidisiplinore i përshtatshëm për ata studjues të pavarur të cilët nuk janë të indikuar më parë nga një institucion edukimi shkencor apo fetar. Një njeri i tillë i pavarur ka me shumë mundësi të nxjerë rezultate pozitive dhe optimiste edhe në fushën terapeutike pa qënë një psikanalist, psikiatër apo psikolog sepse fusha e tij e kuptimit do të ishte shumë më e gjerë dhe e pa limituar nga dogmat dhe besimet e verbëra të mara si të mirëqena edhe pse të pa studjuara apo menduara mirë, në mënyrë racionale. I sëmuri i vërtetë apo pacienti i parë që psikologjia jonë bashkohore duhet të shërojë është vetë kultura jonë e të menduarit. Kjo kulturë e sëmurë me shumë tabu, bestytni, limite, obsesione, paqartesi dhe ç’rregullime për të cilat psikologjia nuk flet ( përkundrazi është një nga produktet e saj ). Psikologjia që une po mundohem tju paraqes është preçize, e saktë dhe terapeutike, qëllimi i saj është ndryshimi i botës së brendëshme e të jashtme, ku ne jetojmë dhe ndryshimi i botëkuptimit të psikikës.
 
Last edited:

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Filozofia Antike - Si mundet te na ndihmoje ne kuptimin e psikologjise moderne.

Filozofia antike ka lindur me objektivin konkret te ndihmoj njerzit per te gjetur qetesine e brendshme e harmonine me ambientin e jashtem pavaresisht problemeve qe jeta i vendos ne rrugen e tyre. Filozofia antike nuk ka si qellim ngritjen e sistemeve te mendimit teorik por te krijonte nje nderthurje midis menyres se si njeriu e shikon dhe e kupton boten, e se si ai duhet ta jetoje ate ne menyren me te mire aktive e praktike nderkohe qe eshte koshient per veprimet e veta. Kjo filozofi kerkon ta ngreje njeriun nga niveli me i ulet i pandergjegjshem per jeten, ne nivelin me te larte koshiencial ku ai te jete i ndergjegjshem dhe koshient per te gjitha situatat dhe veprimet e veta qe ai kryen gjate jetes. Nese njeriu arin te njohe fillimisht vetveten dhe te jete i ndergjegjshem e koshient ne vizjonin e tij per boten ku ai jeton e vepron, atehere ai do te jete i afte te kryej eksperiencen jetesore, i qete shpirterisht, ne harmoni me veten e ambientin ku jeton, te jete i lire e ne paqe te beje zgjedhjet e tij, i pavarur dhe i pandikuar nga te tjeret.

Ne kohen e sotme moderne njeriu eshte i paafte te veproje ne menyre aktive me situaten pasi eshte i pandergjegjshem dhe jo koshient per boten rrethuese e aftesite e tij psikike dhe te veprimit aktiv ne jeten e vet dhe kjo paaftesi e kufizon ate duke e detyruar qe ai tja delegoje zgjidhjen e situates dikujt tjeter dhe ne kete menyre nuk do te kryej dot i lire eksperiencen jetesore duke u bere vartes i zgjedhjes e te tjerve per jeten e vet e duke vuajtur ndjenjen e stresit e depresionit te shkaktuara nga kjo paaftesi vepruese.

Filozofia moderne ka humbur aftesine praktike per te kuptuar, vepruar e ndikuar ne psikiken njerzore duke humbur ne diskutime teorike filozofike te cilat nuk mund te nderthyren ne menyre praktike me jeten e njeriut ne menyre qe ai te perfitoje nga keto dije. Akumulimi i dijeve njerzore e i teorive filozofike bashkalidhur edhe me shume njohje te tjera shkencore ne fushen e psikologjise, nuk sherbejne per asnjegje nese keto teori thjeshte teorike ne formen e informacionit nuk nderthuren ne menyre qe te perdoren praktikisht dhe aktivisht ne jeten njerzore dhe ne ambientin ku njeriu jeton e vepron.

Nuk duhet diskutuar ne menyre teorike se si duhet jetuar jeta ne menyre virtuoze por si duhet jetuar jeta praktikisht e aktivisht ne nje menyre virtuoze. Qellimi filozofik, psikologjik e ai i shkencave te natyres duhet te kujdeset per njohjen e aftesive te psikikes njerzore ndersa qellimi i vete njeriut duhet te jete praktikimi i ketyre dijeve ne menyre aktive ne jete.

Vuajtja e njeriut mund te kurohet vetem me dijen e praktikave e cila do ta ndihmoje njeriun te jete i ndergjegjshem dhe koshient ne veprimet e tij jetesore per perballimin e situatave. Eshte gabim ta trajtosh vuajtjen si nje virtyt i njeriut nderkohe qe ajo eshte nje paaftesi dhe nje papergjegjshmeri e njeriut. Njerzit qe mendojne se vuajtja. Shume njerez ndihen krenare per aftesite e tyre te suportimit te vuajtjes nderkohe qe nuk e dine qe vete vuajtja eshte nje sinjal qe ve ne pah paaftesine e njeriut per te qene i ndergjegjshem dhe koshient per situaten problematike qe i ben te vuaj.

Njeriu duhet ta kuptoje filozofine dhe te perfitoje prej dijeve te saj ne menyre te ndergjegjshme duke e kthyer veten e jeten e tij drejte virtuozitetit njesoj sic ben nje artist me nje veper arti. Njeriu duhet ta shohe veten dhe jeten ku ai jeton si nje veper arti e cila ka nevoje te vazhdueshme per permiresime, ndryshime dhe modifikime deri ne maksimumin artistik dhe harmonik. Filozofia antike eshte arti i jetes dhe pa dijet e saj egzistenca e njeriut do karakterizohej nga deshira te egzagjeruara, nga frika pa arsye, nga shqetesime te pakuptimta duke e bere te pamundur qetesine psikike dhe jetesen e njeriut. Nga ky kendveshtrim filozofia eshte nje terapi e pasioneve duke kuruar boten e brendshme njerzore e cila sjell dhe ndryshimin e sjelljes e si rrjedhoje dhe te jetes. Filozofia nuk eshte nje disipline akademike, ajo eshte praktike e thjeshte dhe kuptueshme nga cdokush. Cdokush mund te behet filozof ne masen qe deshiron dhe kjo praktike do e ndihmoje njeriun te jete koshient per jeten e vet pa qene te varur dhe vartes nga pasionet e tyre apo nga bidjet e te tjerve.

Filozofia antike beson se njeriu qe ka vullnet te lire mundet dhe ka aftesine te modifikoj vetveten, ta permiresoje ose ta realizoje ate. Njesoj si ushtrimet fizike te riperseritura i japin forme dhe force trupit fizik poashtu dhe ushtrimet psikike te mendimit filozofik mundesojne zhvillimin e funksioneve mendore e intelektuale te individit duke ndikuar ne modifikimin e permiresimin e botes se brendshme e si rrjedhoje dhe te asaj te jashtme e cila eshte nje pasqyrim e brendesise se njeriut.

Mungesa e lumturise te njeriu vjen si pasoje e faktit se ata ngurojne gjera qe nuk duhen nguruar dhe deshirojne gjera qe nuk duhen deshiruar, apo qe deshirohen nga te tjere, por jo nga ata vete, e me pas vuajn kur keto deshira ju ikin nga duar. Keshtu jeta e tyre konsumohet ne nje vuajtje te vazhdueshme nga frika e pashpjegueshme e deshtimit dhe nga deshirat e parealizuara. Njerzit moderne i privojne vetes se tyre kenaqesine e te qenit prezent, aktiv e te ndergjegjshem ne jeten e tyre duke mos shijuar castet e eksperiences jetesore duke mos qene koshient per jeten qe kane ne brendesi ata mendojne se ambienti i jashtem ku jeta vepron nuk i faforizon per te qene te lumtur. Ne fakt ata nuk e dine se ndryshimi i ambientit ku jeta vepron nis pikerisht nga bota e brendeshme ku vet jeta e individit egziston dhe cdo gje qe vepron brenda tij projektohet ne ambientin rrethues ku jeta vepron.

Praktikimi i disiplines filozofike eshte nje metode shume e mire per njerzit te cilet duan fitojne e akumulojne dije te cilat me vone do ju sherbejne te risin ndergjegjshmerine dhe koshiencen e tyre jetesore kundrejt botes ku ata veprojne. Metoda me e thjeshte eshte akumulimi dhe memorizimi i frazave filozofike qe e ndihmojne njeriun te modifikoje praktikisht veten e vet duke aplikuar mesimet me te rendesishme filozofike mbi jeten e tyre me vullnet te lire. Ide shume e mire eshte dhe koleksionimi i frazave duke krijuar nje manual individual dhe praktik ne cdo moment per cdo situate te mundeshme. Shembull eshte te shenosh apo te nenvizosh ne nje liber te gjitha frazat filozofike qe te interesojne dhe ne nje moment te dyte kur keto fraza te te duhen do e kesh shume te lehte ti gjesh e ti riperseritesh duke i kuptuar dhe i praktikuar ne jete. Keto fraza te akumuluara kane aftesine te zhvillojne koshiencen e njeriut sa here lexohen apo perdoren duke qene perhere nje burim shume i pasur informacioni te vlefshem dhe jetik.

Kush meson te vdese meson te jetoje. Kjo shprehje te ben te kuptosh qe njeriu qe eshte i vetedijshem per vdekjen nuk humbet kohe te jetoje ne maksimum jeten e vet aktiv dhe koshient. Kjo jo sepse ai ka frike nga vdekja por sepse vdekja i jep jetes nje vlere te pacmueshme. Frika eshte nje ndjenje e ulet qe kap njerzit jo koshiente, kush ka frike nga vdekja do jetoje nje jete ne skllaveri, kush e kupton dhe nuk trembet nga vdekja do jetoje i lire.

Filozafia duhet te kaloje nga njohja e te vertetes ne njohjen direkte te te vertetes ne menyren mistike.

Njeriu eshte gjithcka, por sapo ai behet dikushi, njeriu menjehere e humbet aftesine per te qene gjithcka. Nese njeriu behet dikushi behet i vogel pa aq sa ajo pjese e vogel,qe mendon se eshte apo qe perfaqson. Per tu rikthyer perseri ne madhesine e gjithckaje ai duhet te leje menjane identifikimin me gjera te vogla, por duhet te zmadhohet ne madhesine e gjithckaje dhe kjo arihet vetem me zmadhimin e koshiences. Nese njeriu i heq gjerat e vogla dhe refuzon te prezantohet me to, ai behet gjithcka dhe gjithckaja behet prezente ne jeten e tij. Gjithckaja nuk eshte prezente vetem kur njeriu largohet nga gjithcka duke u prezantuar me dicka shume te vogel larg gjithckase. Te largohesh nuk do te thote te ikesh larg gjithcks, por do te thote ti kthesh krahet dhe te mos jesh koshient qe gjithcka e ke mbas teje, ndersa njeriu nuk e kupton dhe identifikohesh me nje gje shume te vogel e te pavlere jashte kohes se tashme. Idete e njeriut jane ato gjera te vogla qe e largojne nga gjithcka, nese njeriu i braktis keto ide apo mund te behet gjithcka deshiron vetem ne nje cast.

Kur deshiron te indentifikohesh me veten duke qene vetvetja me bindjet e mendimet e tua ti cenon pafundesine duke mos qene me pjese e gjithckaje. Ne momentin qe ke eliminuar te gjitha konceptet, idete e bindjet personale per ate cka beson se je atehere pafindesia dhe gjithcka do te jete prezent sepse kur behesh asnjegje atehere asnjegjeja ka liri per tu bere gjithcka njesoj si koshienca. Procesi i eliminimit te koncepteve dhe ideve eshte pikerisht koncepti i vdekjes, nje vdekje konceptuale e nje qenje te ulet dhe transformimi ne nje qenje koshiente e rilindur per te qene gjithcka.
Cdo gje qe eshte e rendesishme e qe duhej thene, eshte thene, por meqe asnje se degjoj, duhet ta riperseritim.

Cdo gje qe eshte e rendesishme per te thene, eshte thene, e eshte shkruar neper libra, per tu mos u haruar kurre. Por meqe asnje nuk lexon keto libra, atehere lind nevoja per ti ribotuar, perseri e perseri, derisa dikush i vetedijshem e koshient ti lexoje e ti kuptoje.
 
Last edited:

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Jeta dhe qellimi i saj.

Njerzit besojne se jeta ne vetvete ka nje qellim dhe kete qellim ja ka dhene vete Zoti. Ne fakt njerzit qe ndjekin qellime te thena nga Zoti po bejne veprimet me mizore ne bote, kjo sepse kur nje njeri ndjek nje qellim qe i ka vendosur vet Zoti jeta e tij behet shume here me e parendesishme se qellimi. Jeta eshte e rendesishme dhe jo qellimi. Jete do te kuptojme eksperiencen fizike qe kryen e njeriut ne bote. Njerzit nuk kuptojne ku ndodhet vete jeta ?
1. Ndodhet brenda vete njeriut ?
2. Ndodhet jashte njeriut, sic eshte familja shoqeria puna etj ?

Njerzit ngaterojne ambjentet ku qendron Jeta me vete Jeten. Shtepia, familja, puna, situatat e gezueshme ku njeriu jeton dhe te gjitha keto jane ambienti ku vete Jeta vepron por nuk jane Jete. Nuk duhet ngateruar Jeta me ambjentin ku ajo vepron. Jeta eshte e rendesishme sepse eshte e vetmja gje qe njeriu njeh. Njeriu njeh vetem Jeten dhe asgje tjeter, te gjitha gjerat e tjera jane Imagjinate. Jeta eshte shume e rendesishme, as njeriu si person fizik nuk eshte i rendesishem sa vete jeta. I rendesishem eshte ai njeri qe ne vetvete ka jeten dhe identifikohet si pjese e jetes se vet. Jeta eshte baza e gjithckaje, vete universi egziston vetem qe Jeta te veproje ne te. Universi dhe bota jone egziston vetem se brenda njeriut egziston Jeta, cdo gje egziston vetem qe Jeta te kryej eksperience. Eksperienca e Jetes ne cdo pike kendveshtrimi eshte pika me e rendesishme.

Por kush eshte qellimi i eksperiences qe Jeta kryen ne bote ?
Nese njeriu ka nje qellim, dhe mbas disa kohesh arin ta kryej kete qellim, cfare do te bente me vone ? Ose njeriu do te merzitej me Jeten ose do ti duhej nje qellim tjeter me i rendesishem se i pari. Ne fakt jeta eshte kaq shume e ngateruar dhe e pakuptueshme nga mendja njerezore sa njeriu dhe po te kalonte 10 mije vjet duke e analizuar e vezhguar me kujdes Jeten nuk do te arinte ja njihte te gjitha sekretet e saj, dhe po te kalonte 10 miljon vjet duke u fokusuar dhe analizuar sekretet e saj perseri nuk do mundej ta njihte Jeten 100%.

A ka nje domethenje kjo paaftesi e njeriut per te njohur Jeten?
Gjeja me e rendesishme e Jetes eshte se ajo nuk ka nje kuptim racional ashtu si ne duam ta besojme. Aspekti me i rendesishem i jetes eshte se ajo nuk ka nje kuptim dhe nje qellim qe njeriu duhet ta ndjeke. Jeta nuk ka nevoje te kete nje kuptim brenda mendjes se njeriut se perse egziston. Eshte paaftesia e mendjes njerzore qe perpiqet ti jape nje kuptim kaq te vogel Jetes, njeriu mendon se jeta eshte nje pjese e vogel e trupit te tij dhe si e tille duhet te kete nje qellim ne vetvete por duke mos e pare gjen nje qellim jashte vetes nje qellim qe i jepet nga dikush tjeter. Nese Jeta nuk ka nje kuptim dhe nje qellim per njeriun atehere ai mendon se nuk eshte i lidhur me jeten e vet dhe ketu gabohet rende pasi trupi i tij fizik dhe mendja e tij jane pjese e ambientit me te cilen jeta manifestohet per te kryer eksperiencen jetesore, por njeriu nuk mundet te njohe diferencen midis ambientit ku jeta vepron dhe vet jetes por mendon se mendja dhe mendimet e veta jane kuptimplota dhe te rendesishme.

Njerzit perpiqen here pas here te krijojne keto qellime te kota per jeten e tyre. Njeriu martohet dhe mendon se qellimi eshte ti perkushtohet personit tjeter, me pas lindin femije dhe mendon se qellimi i tij jane femijet, me pas gjen nje qellim te ri ne besimet fetare e keshtu me rradhe duke kaluar nga nje qellim te tjetri. Duke kaluar nga nje qellim te tjetri njerzit nuk jane me te lumtur, besojne se lumturia e tyre eshte vete qellimi dhe sapo koha i con ne realizimin ose jo te ketij qellimi ata jane te trishtuar, dhe kerkojne nje tjeter qellim duke jetuar nje jete plot trishtim, me nje numer te madh qellimesh te realizuara por jo te bukura sic mendonin se do ishte. Keshtu njerzit jetojne ne trishtim qellim mbas qellimi duke gjetur vetem vuajtje ne jeten e tyre. A ka nje qellim te dhene nga Zoti ? Po sikur Zoti per nje arsye nuk do te ishte ne dijeni per egzistencen e njeriut cdo te thoshte kjo per njeriun, a do te egzistonte njeriu i vetem me Jeten ? Nese ne kete univers gjigand ku toka eshte nje pike shume e vogel sa nje kokerrize rere ne nje mal, per nje cast Zoti te mos e dinte egzistencen e saj cfare do te ndodhte per njerzit dhe jetet qe ata kane ? Po sikur vete Zoti te mos kete nje plan apo nje qellim per njeriun ? Nese Zoti ska nje plan atehere nuk duhen krijuar plane dhe qellime.

Krijuesi eshte vete Krijimi i gjithckaje dhe nuk mund te ndash Krijimin nga Krijuesi. Njeriu eshte nje pjese e krijimit dhe si i tille eshte nje pjese e krijuesit, kete Krijues ai e ka brenda vetes. Ky proces ku Krijuesi eshte vete krijimi i cili egziston per te fituar eksperience quhet Jete. Jeta nuk ka nevoje per asnje qellim ajo egziston per te kryer eksperience ( akumulon informacion ne baze te veprimit aktiv mbi materien duke i kombinuar ato ne formen e entropise per te njohur natyren e vet ). Jeta mund ta mbaje njeriun me miljarda vjet aktiv per te kryer eksperiencen e saj dhe njeriu te mos jete i afte ta njoh jeten perfundimisht, kjo ndodh sepse jeta eshte shume komplekse dhe ne te ndodhin nje numer infinit veprimesh dhe gjerash sa eshte e pamundur per njeriun te jete koshient per te gjitha. Nese njeriu i kushton vetem pak vemendje trupit te vet fizik mund te veje re se me miljona procese kimike biologjike e fizike po ndodhin ne organizmin e vet dhe ai eshte po aq i paafte dhe i pavetedijshem per to dhe qellimin e tyre.

Qellimi nuk ka rendesi per Jeten, qellimi eshte nje nevoje i psikologjise se njeriut, qellimi eshte nje indikator qe drejton njeriun per nga e ardhmia. Qellimin nuk e ka vendosur jeta, qellimin e vendos njeriu si nje objektiv qe duhet ta arije dhe ky objektiv nuk ka te beje me jeten por me interesin e njeriut per te pare sa i afte eshte te zgjidhe nje problem te vetin. Struktura psikologjike e njeriut funksionon me te dhena te limituara qe ka mbledhur nga shqisat, keto te dhenat perpunohen nga mendja njerzore duke u kthyer ne mendime ndjenja dhe emocione, problemi qendron se keto mendime ndjenja dhe emocione per njeriun duken me te rendesishme se vete Jeta.

Njerzit po kerkojne nje qellim per te shpetuar nga kurthi psikologjik qe po i ngrene vetes. Nga kurthet qe i ngre vetes mund te dalesh lehtesisht. Nga kurthet qe te ngrene te tjeret eshte shume e veshtire apo e pamundur te dalesh pasi keto kurthe njohin dobesite psikologjike te njeriut dhe jane projektuar te jene te pakalueshme. Ka dy lloj kurthesh :

1. Kurthe te krijuara nga vete individi ( Mund te dalesh me lehtesi nga keto kurthe )
2. Kurthe te krijuara nga te tjeret ( Jane shume te veshtira te kalohen ose te pamundura )

Veshtiresia e kurtheve psikologjike eshte se njeriu indentifikohet me vet kurthin dhe i pelqen kjo gje. Psh specializimi eshte nje kurth qe nuk i sherben individit por civilizimit dhe si i tille ai eshte i veshtire per ti shpetuar ndersa njeriu identifikohet me kete kurth duke thene une jam specialist ne kete fushe. Njeriut i pelqen identifikimi me kurthin sepse kjo i jep siguri, mbrojtje dhe nje identitet individual. Muret qe nderton njeriu per te mbrojtur veten nga bota e jashtme jane veteburgosje. Kur keto mure te mbrojne njeriu ndihet i sigurt dhe i gezuar, por kur keto mure e limitojne atehere atij nuk i pelqejneme . Njerzit i pelqejne muret ne shtepi sepse ndihen te sigurt brenda tyre por i pelqejne dhe dyert sepse ju sigurojne lirine nderkohe qe liria e tyre limitohet nga muret. Per njeriun nuk ka rendesi sa te bukura jane kurthet, vjen nje dite qe ai do te dale prej tyre dhe te jete i lire. Muret psikologjike qe njeriu krijon rreth vetes i japin atij nje identitet dhe nje personalitet qe e ben te ndihet i plotesuar si individ, nje person individual dhe kjo i jep siguri. Kete siguri qe personi nis ta perceptoje nis ta ndjeje si nje kurth me vone kur ai behet i ndergjegjshem dhe koshient, Nga nje ane i pelqen identiteti dhe nga ana tjeter do ta shembe kete kurth qe e limiton te jetoje i lire jeten e vet.

Nje menyre per te mos shembur kurthin pasi te pelqen siguria e tij eshte te gjesh nje qellim. Ata njerez qe nisin te gjejne nje qellim ne jeten e tyre behen te paedukate dhe egoiste duke vazhduar te jetojne ne kurthin e tyre duke menduar se po bejne gjene e duhur dhe me te rendesishme.Psh nje mjek identifikohet me profesionin e mjekut deri ne piken qe e kupton qe mjeksia nuk eshte me e rendesishem per te por i pelqen kariera ne mjeksi, atehere ai i ve vetes nje qellim psh qe te arije majen e karieres ne mjeksi ne menyre qe egua e tij te plotesohet dhe te gjeje lumturine. Ky qellim e mundon tere jeten deri ne diten qe ai e arin kete qellim por per fatin e tij te keq ne ate moment nuk ndjen lumturi por zhgenjim pasi ka kaluar nje jete te tere duke ndjekur kete qellim dhe tani qe e ariti i duhet nje qellim tjeter. Njeriu mendon ndoshta do ishte me mire te mos ishte bere kure mjek ndoshta do ishte me mire te shijonte jeten me familjen pasi mjeksia nuk ariti ti mbushe bashllekun qe ndjen.

Fillimisht njeriut i duhet ekujlibri psikologjik qe te ngjitet ne nivelet me te larta te ksohiences, nese nuk ka ekujliber per te eshte e keshillueshme qe te qendroj ne nivelin me te ulet pasi nuk rrezikon te bjere nga nje lartesi psikike. Nuk eshte e sigurt te ngjitesh pa ekujliber.

Se dyti pasi njeriu ka stabilizuar ekujlibrin psikologjik duhet te nise te zgjeroje strukturat psikologjike dhe funksionet e psikikes. Nese njeriu perpiqet te zgjeroje strukturat psikologjike pa nje ekuiliber psikik atehere rezikon shume psh nese nje njeri eshte konsumator i lendeve narkotike apo i alkolit per te zgjeruar strukturat psikologjike ai per nje moment shume te shkurter kohor ndihet i lire nga kurthi dhe behet koshient per limitet e ketij kurthi qe e limiton por pa nje ekuiliber te bilancuar ai kurre nuk do arije kete liri pasi narkotiket nuk munden te te sjellin ekuiliber te shendoshe psikologjik por vetem ngritje te shkurtra pasuar nga renje te menjehershme.

Liria pa nje ekuiliber psikologjik eshte shkaterim i psikologjise se njeriut. Ekuilibri eshte kryesorja per njeriun dhe pikerisht mbi ekuilibrin njeriu duhet te punoje per ta pervetesuar aftesine e bilancimit psikologjik. Edhe nese e prish te gjithe strukturen psikologjike te njeriut ai mundet te jetoj i qete fale ekuilibrit psikologjik. Te prishesh strukturen psikologjike eshte shume e rendesishme per njeriun pasi kjo strukture e ndertuar ne menyre jo koshiente eshte kurth dhe jo nje strukture e dobishme. Strukturat psikologjike kurth te japin siguri dhe nese i shkateron apo i prish keto struktura shkateron dhe sigurine qe ato te japin. Njekohesisht shkateron dhe ndjenjen e te pasurit nje qellim. Nese nis te shkaterosh strukturat psikologjike atehere duhet te kesh ekuiliber pasi mungesa e ekuilibrit mund te te coje drejte cmendurise.

Njeriu nuk duhet ti vendos vetes nje qellim nuk ka cfare i duhet qellimi. Te kerkosh nje qellim do te thote te kerkosh cmendurine. Njerzit qe gjejne dhe vendosin qellime jane te cmendur, vetem njerzit te cmendur kane nje qellim. Qellimi eshte krijim i mendjes se njeriut, dhe njeriu beson se ky krijim eshte i vertete. Psh te luftosh per atdheun eshte nje qellim qe njeriut i duket i vertete dhe eshte io gatshem te jape jeten per nje qellim absurd. Nje njeri normal pa nje qellim nese do i kerkohet te luftoje per atdheun i detyruar nga rrethanat vete ne lufte te luftoje ne nje mase te arsyeshme por nuk pajtohet kure me idene se lufta eshte e dobishme per cfardolloj arsyeje. Nese njeriu mendon se lufta eshte qellimi i tij atehere eshte i cmendur pasi mendon se po te vrase dhe te shkatroj boten me lufte do jetoj i lire domethene do krijoje lirine mbi vdekjen dhe shkaterimin e njerzve te tjere.

Qellimi i jetes nuk eshte qellimi qe njeriu mendon, qellimi qe jeta ka per njeriun eshte qe njeriu te jetoje fale saj ne menyren me te thjeshte duke kryer eksperiencen jetesore. Te jetosh jeten nuk do te thosh te besh feste cdo dite apo te besh nje jete te shfrenuar sepse jeta ta lejon keto jane veprime te njerzve te marre dhe te ekuilibruar menderisht. Jeta duhet eksploruar ne menyre aktive nga njeriu gjate gjithe kohes qe ai jeton, jeta ne asnje menyre nuk duhet refuzuar apo mos eksploruar nga njeriu. Njeriu mund te mos eksploroje te gjithe universin por mundet te eksploroje dhe te kryej eksperiencen e vetes se vet duke e njohur e te fitoje koshience nga kjo jete. Minimumi qe njeriu mund te beje per veten eshte te jetoje i lire jeten e vet, te jetosh do te thote ta kryesh kete eksperience jetesore.

Qellimi qe njeriu duhet te kete ne jeten e vet eshte te jetoje ne menyre aktive kete jete, ta shijoje ta eksploroje, ta njohe dhe te kryej te gjithe eksperiencen jetesore ne menyre te ndergjegjshme dhe koshiente.

Kariera

Me ritje ne kariere per nje individ nenkuptojme
1. Rritje te nivelit te specializimit
2. Rritje te te ardhurave ekonomike
3. Rritje e EGO,s personale

Kariera nuk eshte nje ovolim individiulal qe ka lidhje te drejteperdrejte me zhvillimin intelektual te individit. Kariera mund te zhvilloje kapacitetin e dijeve ( informacion i akumuluar ) dhe aftesine e arsyetimit ( aftesia racionale analizimit te situates dhe e perllogaritjes ) por jo intelektin ( funksion i njohjes dhe i kuptimit ) pasi ky funksion psikik bie ndesh me te.

Se pari duhet te kuptojme qe kariera nuk eshte natyrale per qenjen njerzore e si e tille nuk mund ti sherbej zhvillimit individual. Perkundrazi kariera eshte krijuar nga civilizimi i cili ne vetvete edhe pse perbehet nga njerzit nuk ka interes zhvillimin individual. Civilizimi ne vetvete eshte nje gjallese primate me nje shtrirje gjeografike i perbere nga cifte njerzish te specializuar ne funksione te ndryshme te cilat i sherbejne civilizimit te cilet krijojne grupe e popullata. Ne bote ka disa civilizime te cilat jetojne mesetarisht 400 vite. Civilizimi ne vetvete i ngjan kolonive te milingonave ku individi i vetem nuk ka asnje vlere konkrete dhe jetike por ku e gjithe kolonia vepron si nje krijese e vetme dhe ku cdo individ luan nje rol te caktuar njesoj si qelizat ne trupin njerzor. Civilizimi eshte nje gjallese primate ku njesia me e vogel i tij eshte individi. Civilizimi ka nevoje per njesi te specializuara per te rritur aftesite e tij per kete arsye ka krijuar karieren e cila nenkupton rritjen e aftesise profesionale apo te specializimit te individit. Per te joshur individin per te rritur aftesine e tij specializuese civilizimi perdor joshjen monetare dhe ate EGO-rike.

Civilizimi nuk eshte zhvillim i individit, civilizimi zhvillon vetem veten e vet, jo individin, civilizimi specializon individin vetem per qellimet e veta. Ne vetvete specializimi ka si qellim qe individi te kete aftesi shume te larta ne nje fushe shume te reduktuar te aktivitetit jetesor por njeheresh te krijon nje paaftesi te individit dhe te funksionit te tij intelektual. Kur nje individ eshte i specializuar atehere ai eshte i paafte te veproje ne nje spekter te gjere te jetes se tij kjo e kufizon dhe i krijon nevoje qe per veprime shume te thjeshta te jete i varur apo te kete nevoje te delegoj individe te tjere te specuializuar ne ate fushe te kryejne ate veprim. Per shembull nje ekonomist i specializuar ne ekonomi e ka te pamundur te ndertoje nje shtepi pasi ne jeten e tij eshte fokusuar vetem tek ekonomija dhe per te ndertuar nje shtepi do ti duhet te gjej nje ndertues nje tjeter te specializuar. Nese nuk do te egzistonte civilizimi nuk do kishte dhe specializime vertet veprimet e njerezve dhe aktiviteti i tyre nuk do ishte shume perfekt por do kishte nje shtrirje shume te gjere dhe si e tille nje njeri do te dinte te bente tregeti dhe veprime te thjeshta ekonomike njekohesisht do kishte edhe aftesine te ndertonte nje banese modeste.

Civilizimi eshte nje gjallese primate e cila ne vetvete nuk ka burim te paster jetik. Civilizimi kete energji jetesore e paraziton nga individi i cili ka jete brenda vetes. Pasja e jetes i jep aftesi individit te jetoje i lire dhe pa ndihmen e civilizimit. Mungesa e civilizimit do te sillte zhvillim te njeriut sidomos te aftesive te tij intelektuale dhe jo anarki dhe padituri.

Nese themi qe individi ka nje qellim dhe qellimi i tij eshte Kariera kemi te bejme me nje problem psikologjik. Te ndjekesh nje qellim konkret sic eshte kariera do te thot te harxhosh sasi te medha kohore dhe shume energji jetike per nje rezultat perfundimtar qe nuk do sillte lumturi pasi nuk eshte as natyral dhe nuk i sherben vete zhvillimit individual por i sherben civilizimit. Lumturia eshte shkalla matese e cilesise se jetes se nje individi, kjo shkalle matese nuk ndikohet nga kariera dhe nga te ardhurat ekonomike, nje lumturi apo nje kenaqesi e kesaj natyre nuk shat me shume se disa caste dhe nuk mundet te sigurojne ne vazhdimesi nje cilesi te larte jetesore plot lumturi. Kur ndjek nje qellim ka disa probleme :
1. Nuk je i sigurt nese do arish ta realizosh ate qellim
2. Kur e arin qellimin brengosesh nga kostua e larte qe ke shpenzuar ne kohe dhe energji.
3. Mbasi arin nje qellim nis mendon per nje qellim tjeter e keshtu me rralle duke mos patur kohe te jesh i lire.
4. Aritja e qellimeve nuk siguron cilesine optimale te jeteses.
5. Jeta ne vetvete nuk ka asnje lloj qellimi per njeriun, njeriu thjeshte duhet te kryej eksperiencen jetesore.

Njeriu si nje gjallese qe ne vetvete permban jeten ngateron ambientin ku jeta vepron me vet jeten. Per shembull njerzit mendojne se jeta eshte familja, puna, shoqeria, argetimet etj. Ne fakt keto me siper nuk jane jeta por ambjenti ku jeta vepron dhe si te tilla nuk jane te rendesishme perapra vete jetes. Jeta ndodhet brenda njeriut dhe kjo eshte e rendesishme. Per te rritur cilesine e jetes njeriu nuk duhet te ndjeke qellimet e vendosura nga civilizimi por duhet te jetoje koshient jeten e vet duke plotesuar te gjitha nevojat jetesore qe ndjen nga brenda tij dhe jo ato qe vine nga jasht nga te tjeret. Jashte njeriut eshte ambienti ku jeta vepron dhe nuk duhet qe ambienti te ndikoje mbi jeten individuale por e kunderta, jeta krijon ambientin ku njeriu vepron. Njerzit mendojne se familja dhe mbarvajtja e saj eshte qellimi jetesor por jeta e tyre nuk ju ka vendosur nje qellim te tille per ambientin, njeriu mund ta shijoje jeten me familjen e vet pa qene i obliguar ta shikoj si qellim psi ky mendim do i sjelle vetem lodhje dhe zhgenjime.

Kariera eshte nje kurth i ngritur nga civilizimi, ku si karrem perdor te ardhurat monetare dhe zmadhimin e EGO-s. Keto kurthe jane te ndertuara ne menyre te tille qe njeriu me deshire te plote limitohet duke u bere pjese e kesaj loje ku jeta e tij burgoset brenda nje sistemi limitues qe ai e mendon si mbrojtje dhe zhvillim. Njerzit mendojne se civilizimi eshte zhvillim i individit dhe si i tille ai limiton aftesite e tij intelektuale per te jetuar i lire dhe vendos te limitohet per tu mbrojtur dhe per te mbijetuar brenda nje sistemi i quajtur civilizim i cili e specializon ne nje spekter shume te ngushte por njekohesishte e ben te paafte dhe nevojtar, njeriu eshte plotesisht i paafte te jetoje i lire t jashte ketij burgu apo sistemi ku ai vete eshte vetengujuar ose ai keshtu mendon. Kurthe te tilla te japin siguri mbijetese edhe pse cilesia e jetes eshte minimale por cuditerisht njerzit pranojne nje vuajtje te vazhdueshme por te sigurt sesa lirine, kjo ndoll pasi nje njeri jo koshient ka tendence te mbijetoje fizikisht dhe jo te zhvilloje aftesite e tij intelektuale per te jetuar jeten e vet. Civilizimi perdor trajnimin e institucioneve edukative per te shtremberuar realitetin dhe prapagandon ne shume forma se siguria e nje sistemi te limituar do te rrise jetegjatesine kohore te njeriut dhe do te plotesoje nevojat e kota te tij nderkohe qe cilesia e jeteses se individit zhduket dhe aftesia e tij koshienciale ulet ndjeshem.
 

AleXandra

~Spring time~
Anëtar
Jun 6, 2020
Postime
932
Pikët
93
Vendndodhja
`Pertej horizontit`
Teme me vlere!
Filozofia eshte dhe ngelet deti i mendimeve njerzore,ku cdo kush gjene vetveten ne formen dhe dallgen qe deshiron.
Me rendesi eshte qe kur je ne dallget e detit,te jesh aq racional sa te notosh per ne breg,dhe jo te shikosh qiellin e te mendosh qe duhet te fluturosh drejte reve.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Cfarë është stresi ? Si mund të shmanget Stresi nga situatat jetësore ?

Ne jeten e sotme moderne flitet shpesh per menaxhimin e stresit !!! Njerzit mendojne se stresi eshte pjese e jetes se tyre dhe si i tille duhet menaxhuar duke bashkejetuar ne nje gjendje te tille jokonforti. Se pari duhet te kuptojme cfare eshte stresi dhe cfare eshte aftesia menaxhuese e funksioneve te psikikes? Stresi nuk eshte nje funksion dhe si i tille nuk mundet te menaxhohet nga njeriu. Njeriu mundet te menaxhoje funksionet e psikikes vetem nese ka mjaftueshem koshience per egzistencen dhe menyren e funksionimitte tyre. Stresi nuk eshte funksion dhe si i tille nuk mund te menaxhohet. ( Funksioni quhet bashkeveprimi midis dy sistemeve = Funksion bashkeveprues ). Stresi nuk eshte pjese natyrale e jetes se njeriut por eshte paaftesi e njeriut per te menaxhuar sistemet e veta fizike, biologjike, sociale, kulturore etj.

Shpesh mendohet se stresi ka lidhje te ngushte me menyren e jeteses te nje njeriu, apo me punen qe ai ben psh : nje nenpunes ka stres, poashtu dhe nje punedhenes ka stres, nje i varfer ka stres, poashtu dhe nje i pasur ka stres, nje femije ka stres, poashtu dhe nje i ritur ka stres, kjo eshte absurde pasi nuk mundet te percaktohet shkaku se kush nga veprimtarite jetesore te njeriut e shkakton stresin! Njerzit kembengulin se puna e tyre e veshtire dhe gjendja ekonomike e ulet jane shume stresuse nderkohe qe nje i papune me nje ekonomi stabel ndihet po aq i stresuar sa ai !!!

Stresi eshte nje paaftesi e njeriut per te menaxhuar trupin ( Biologjine, Kimine, Fiziken ), mendjen, ndjenjat, emocionet, dhe energjine jetesore. Paaftesia menaxhuese e trupit, mendjes, ndjenjave, emocioneve dhe energjine jetesore sjell gjendjen stresuese pasi aftesia e kryerjes se eksperiences jetesore bie ndjeshem. Stresi nuk eshte natyral dhe nuk eshte krijuar nga natyra, stresi nuk krijohet nga aktiviteti jetesor apo nga situatat jetesore e njeriut. Stresi eshte nje paaftesi e njeriut per te menaxhuar sistemet e veta jetesore.

Dicka qe eshte stresante per dike, eshte shume e lehte per dike tjeter, e ajo qe eshte stresante per tjetrin, per ty eshte shume e lehte, ketu nuk kemi te bejme me shkaktare te stresit por me paaftesi te individeve dhe aftesi te disa te tjerve. Kemi te bejme me paaftesite e cdo individi per te menaxhuar situata te ndryshme, sado e njejte te jete situata per individe te ndryshem, aftesia apo paaftesia e menaxhimit ndryshon ne cdo individ, ne kete menyre ndryshon dhe sasia e stresit per te njejten situate.

Stresi nuk lidhet me situaten drejteperdrejte ai thjeshte eshte paaftesi menaxhuese e situates. Situata e pa menaxhuar krijon ndjesine e stresit ( Stresi eshte nje bllokim qe vjen si shkak i aftesive te ulta koshienciale ). Njeriu duhet te menaxhoje ne menyre perfekte pjesen e vet te brendeshme, te trupit, mendjes, ndjenjave, , emocioneve e energjise jetesore dhe jo te tentoje te menaxhoje pjesen e jashteme pasi nuk mundet te ndryshoje situaten por vetem aftesine e tij per tu perballur me kete situate.

Ritja e aftesise menaxhuese se vetes mundeson njeriut nje ritje te ndjeshme te cilesise se jetes, jo sepse po ndryshojme permbajtien e jetes por sepse ndryshojme kontekstin e saj.

Konteksti lidhet ngushte me qellimin ( Orientimin per rrugen qe duhet ndjekur ne te ardhmen dhe objektivi ku duhet aritur ). Shume njerez mendojne : Per shkak te kaluares une ndodhem ne situaten e tashme stresuese, e nuk shoh asnje te ardhme, ndaj jam shume i stresuar. Por nese ndryshojme objektivin e situates me kontekstin do te kemi : Qellimi im eshte te arij objektivin e percaktuar ne te ardhmen i cili vjen ne drejtimin tim fale kontekstit qe une i vendos vetes time me vullnet te plote ne kete moment. Ne kete rast e kaluara nuk shfaqet me si nje pengese, por si nje memorie e eksperiences, ndersa e tashmia permban kontekstin, e cila perfaqson cilesine e jeteses, e ardhmia eshte objektivi ose qellimi.

Kur dikush ben nje jete te bukur, kjo nuk do te thote se ai po ben dicka ndryshe nga te tjeret, ai ben po te njejtat gjera qe ben dhe nje njeri jo i lumtur apo i stresuar, por ne nje fare menyre jeta e tij ka ndryshuar ne saj te kontekstit qe ai i ka vendosur jetes se vet. Psh : kete mund ta veme re shume qarte kur dikush eshte i dashuruar, ai ben po te njejtat gjera qe bente cdo dite me pare, te njejten pune, te njejtat financa, te njejtat mardhenie sociale etj, por ndihet shume i lumtur sepse ka nje kontekst te ri te jetes qe e adhuron ( Ne te ardhmen e tij lind nje qellim egzistencial ). Fuqia e lumturise se dashurise bie pikerisht ne momentin qe njeriu rindryshon kontekstin e jetes duke u bere serisht monoton, e jo me i lumtur si me pare sepse ndikohet nga situatat dhe ndihet i paafte te bashkeveproje me situatat e reja qe i paraqiten. Ai perballet me nje situate te panjohur per te cilen nuk ka njohuri menaxhuese dhe kjo paaftesi e streson.

Ndryshimi i kontekstit te jetes eshte dicka qe mund te behet me lehtesi dhe kjo varet nga vete vullneti i njeriut. Te ndryshosh permbajtjen e jetes eshte paksa e veshtire per njeriun pothuajse e pamundur ne shume raste ( Kjo ka te bej me deshirat ) ( Per te ndryshuar permbajtjen e jetes duhet te ndryshosh se pari situatat e egzistences ) por per te ndryshuar kontekstin njeriu mundet me nje saktesi shume te madhe. Per te ndryshuar kontekstin nuk duhet shume sforco dhe mund te behet ne menyre shume te thjeshte dhe individuale pa kerkuar lejen dhe ndihmen e askujt. Konteksti nuk eshte i lidhur me situatat keshtu qe nuk ndikohet nga to.

Shume njerez mund te bejne te njejten jetese, ne te njejtin vend ne te njejten pune me te njejten page por ne varesi te koshiences per te menaxhuar kontekstin e vetes se vet te brendeshme vleresohet cilesia e jeteses.Cilesia e jeteses varet nga aftesite menaxhuese te situatave fale vendosjes se konteksteve jetesore qe drejtohen drejte nje qellimi dhe nje objektivi drejte te ardhmes.

Veshtiresia apo lehtesia e kryerjes jeteses ( Eksperiences se jetes ) nuk percakton cilesine e jeteses, konteksti qe njeriu i ka vendosur vetes me vullnet te lire percakton cilesine e jeteses. Konteksti percakton rrugen dhe objektivin ( Qellimin ) duke orientuar njeriun drejte te ardhmes pa pare me brenge nga e kaluara dhe as me shpresa nga e ardhmia por te mundeson te jetosh jeten ne menyre te plote te qete dhe me nje cilesi optimale psikologjike.

Njerzit me nje qellim dhe nje orientim te percaktuar nga konteksti qe i kane vendosur jetes se tyre, e qe jane te gatshem te perballen me situatat ne menyre aktive, duke kryer eksperience te plote nuk stresohen pothuajse kurre. Njerzit qe nuk perballen me situatat dhe ndikohen prej tyre duke e kthyer problemin ne nje pamundesi dhe paaftesi te veprimit eksperiencial bien ne gjendje stresi duke ulur ndjeshem cilesine e jeteses.

Stresi tregon sasine e paaftesise per te perballuar situaten. Paaftesia vjen si shkak e nje koshience te ulet te psikikes. Shkolla, televizioni, masmedia, interneti dhe teknologjia moderne nuk munden te zhvillojne koshiencen, perkundrazi ato shkaktojne paaftesi, pasiguri, duke bllokuar aftesine koshienciale te njeriut e duke krijuar paaftesi e gjendje stresuese ne situatat me te thjeshta. Civilizimi modern kerkon qe ju te paguani dike tjeter duke deleguar nje psikolog apo nje psikoanalist, ose nje tjeter njeri qe te zgjidhe situaten tuaj ku ju ndiheni te paafte por kjo nuk ju ndihmon te hiqni ndjenjen e stresit sepse stresi zhduket ne momentin qe njeriu vete eshte koshient per te menaxhuar situaten. Medikamentet dhe substancat kimike ulin aftesine mendore te njeriu, ato perkundrazi nuk zgjidhin asnje situate dhe ritin stresin deri ne shfaqien e depresionit mendor pasi demtojne rende funksionet e mendjes duke demtuar neuronet e trurit. Delegimi i mjeksise dhe i mjekve per uljen e stresit eshte e gabuar ( Delegimi i dikujt tjeter nuk krijon eksperience individuale )

Paaftesia e njeriut per te menaxhuar situaten krijon stres.
Paaftesia eshte shenje e nje koshience te ulet psikike.
Koshienca fitohet vetem me ane te kryerjes se eksperiences jetesore.
Cilesia e jeteses rritet vetem me ritjen e koshiences se njeriut.
Situata nuk ndryshon, ndryshohet vetem konteksti, kjo ndryshon menyren se si njeriu e kupton situaten.
Ndryshimi i kontekstit ndikon ne menyren se si njeriu e menaxhon situaten.
Ndryshimi i kontekstit eshte personal, i brendshem, i lire dhe i pavarur varet plotesisht nga vullneti individual.
Konteksti ndryshon fale aftesive koshienciale te individit.

Konteksti eshte menyra se si njeriu i jep nje kuptim konstruktiv nje situate ne avantazh te eksperiences per te ritur koshiencen dhe vendosur nje qellim apo nje objektiv te qarte. Situatat e veshtira njeriu i quan “Problem”, ndryshimi i kontekstit nga “Problem ne Projekt” ben diferencen koshienciale. Cdo situate problematike qe ngjall stres ka tendence te rishfaqet dhe te riperseritet deri ne momentin qe njeriu arin ta menaxhoje duke e kuptuar dhe duke e ndryshuar. Situatat problematike nuk munden te harohen nga e kaluara ato kalojne menjehere ne te ardhmen nese nuk kuptohen dhe menaxhohen ne kohen e tashme. Te menaxhosh situatat do te thote te jesh aktiv dhe i gatshem te kryesh eksperiencat jetesore me nje inteligjence te hapur per te kuptuar dhe ritur aftesine koshienciale te psikikes. Koha per te kryer eksperiencat jetesore apo per te menaxhuar situatat eshte gjithmone koha e tashme, asnjehere e per asnje arsye nuk i duhet besuar te shkuares apo te ardhmes te dyja keto jane iluzione kohore te cilat e rendojne situaten. Brenga e te kaluares dhe shpresa e te ardhmes krijojne stresin e te tashmes.

E ardhmia eshte objektivi per tu aritur ( e ardhmia merr formen e objektivit qe njeriu vendos ), e kaluara eshte eksperienca ( e kaluara ndryshon pasi eksperienca ndryshon duke u ritur ), e tashmia eshte veprimi aktiv i tanishem i menaxhimit te situates ( ne te tashmen mundet te ndryshohet si e kaluara dhe e ardhmia ).
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Mendimi dhe Mendja

Psikologjia aktuale mendon se mendja e njeriut eshte brenda ne trurin e njeriut, por ne fakt mendja nuk eshte brenda ne trurin e njeriut. Truri eshte nje rrjet kavosh elektrike biologjike qe trasmetojne informacionin nga fushat e mendimit qe ndodhen diku jashte trurit drejte pjeseve te tjera biologjike brenda trupit dhe ansajelltash. Truri eshte nje bashkesi qelizash neurale qe formojne nje rrjet neural te cili ka si funksion konvertimin e energjise se fushave kuantike ( Metafizike ) ne ngarkese elektrike dhe trasmetimin e kesaj ngarkese nepermjet rrjetit neural ne pjese te tjera te trupit fizik. Demtimi i ketij rrjeti do te sillte dhe crregullime te mendimit dhe aftesive mendore pasi do kishte nje anomali ne mbledhjen dhe trasmetimin e te dhenave. Por eshte vene re se truri ka aftesi te riparoje demtimet e veta mbas nje fare kohe duke krijuar rrjete te reja neurale dhe rruge te reja trasmetimi. Truri eshte nje istrument i mendjes nuk eshte organi qe permban ne vetvete mendjen dhe kjo eshte nje diference shume e madhe ne konceptim.

Trupi i njeriut ka fusha energjitike, ku cdo organ ka fushen e vet energjitike. Kemi nje tersi fushash energjitikete te grumbulluara brenda dhe jashte trupit fizik ne formen e sferave. Mendimi eshte ajo fushe energjitoike e cila perfshin ne vetvete pothuajse te gjitha fushat e tjera energjitike te organeve jetesore. Njeriu nuk mendon thjeshte me nje organ por mendon me te gjithe teresine e organeve fizike dhe te trupit fizik dhe ky mendim bashkevepron dhe me mendimet e njerezve te tjere dhe kete bashkeveprim shpesh here e quajme intuite, komunikim telepatik etj etj.

Frojd dhe Jung edhe pse e dinin mire funksionin e mendimit dhe rolin e trurit si organ e fshehen kete njohuri per publikun e gjere per disa arsye. Ata pohonin se brenda trurit ndodhet mendja koshiente dhe brenda kesaj mendje ndodheshin dhe dy pjese te tjera qe i quanin nenkoshienca personale dhe nenkoshienca kolektive por nuk shpjegojne se si bashkeveprojne keto koshienca midis individeve te ndryshem dhe me realitetin rethues per arsye sepse do detyroheshin te flisnin per metafiziken e cila ishte nje shkence e mohuar nga kisha. Si Froid dhe Jung ishin katolike te devotshem dhe rridhnin nga familje katolikesh ku baballaret i kishin prifterinj dhe e dinin mire se nese dilnin kundra besimit fetar te kohes veprat e tyre nuk mund te botoheshin dhe kritika do demtonte rende figurat e tyre. Per kete arsye Jung flet per metafiziken dhe nderveprimin e mendjes me fushat e metafizikes dhe fushat kuantike vetem mbas vdekjes ne nje liber autobiografik te lene qellimisht per botim mbas vdekjes se tij.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Psikologjia moderne bashkohore ( Psikologjia është shkenca e studimit të psikikës njerzore )

..................
Ndryshe nga psikologët aktuale unë mendoj dhe jam i bindur se UNI dhe ajo që quhet psikikë mund të studjohen vetëm nëse zgjerojmë horizontin e njohjes apo te kuptimit në mënyrë te “Vëmëndshëm” me shumë sesa racionaliteti na lejon të kuptojmë: me kusht që njohja e vëzhguesit të ketë akses jashtë botës reale ose përtej saj ç’ka ne e konsiderojmë reale, pasi vetëm nga jashtë mundemi të vëzhgojmë të gjitha strukturat dinamike ku gjendet UNI. ( Përse duhet dalë jashtë realitetit për të studjuar realitetin? Nuk mundesh ta studjosh një sistem duke qenë pjesë e tij ose duke qënë brenda tij. Është e nevojshme të jesh jashtë sistemit në mënyrë që ta studjosh atë ). Kjo bindje e imja bie në kontrast me idetë moderne të civilizimit perëndimor e cili nuk toleron shkencën, filozofinë dhe metafizikën të kalojnë kufinjt e njëra tjetrës pasi një studim i një bote jashtë realitetit ( botë në dimensione më të larta se ajo reale ) tonë do të sillte përzierjen e këtyre shkencave dhe unifikimin e dijeve.
.............
Paske dale nga shpella e Platonit...
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Kemi nje mendim te gabuar per Antikitetin !

Shpesh keqintepretohet antikiteti si nje grup njerzish te paditur dhe jo koshiente per boten qe i rrethon dhe kjo eshte nje gabim trashanik i ardhur si shkak i nje manipulimi drastik i historise se njerzimit nga forca sunduese.


Teknologjia perpara 3000 - 6000 vjet me pare nuk ishte nje teknologji e ngjashme me tonen. Teknologjia jone bazohet ne fiziken e fotoneve ( Fizika e Drites ) ndersa teknologjia antike e kesaj periudhe bazohej ne fiziken e fononeve ( Fizika e Tingullit ).

Fizika e Fotoneve i perket shekullit 20 - 21 te eres tone dhe bazohet ne driten e dukshme.

Fizika e Fononeve ka egzistuar 6000 - 3000 vjet perpara nesh dhe bazohej ne valen zanore te tingullit.

Ne anttikitet teknologjia bazohej tek vala zanore ose tek tingulli. Me ane te kesaj metode ata mundeshin te transportonin informacionin ( ne latinisht = In - Form - Azione = Forme e dhene gjate nje veprimi ne nje vend te caktuar )

( Nga fizika kuantike teoria e Bohm )

Entoropia gjeometrikisht varet nga siperfaqia e vales qe pershkruan fenomenin e informuar. Kjo ne gjuhen e thjeshte do te thote : Kur nje njeri thote nje fjale njeriu tjeter qe eshte degjuesi nuk e kupton fjalen edhe pse flasin te njejten gjuhe sepse truri yne eshte vetem nje lexues hologramesh ne nje bote virtuale ( Sipas Pribram dhe Koslin shkencetare kuantike ) Truri yne njeh formen e vales dhe sipas formes truri njeh llojin e informacionit te cilen ai e ka ne vetvete por ne kete menyre e identifikon.


Informacion = In Form Azione =

In = Indentifikon Vendin

Form = Indentifikon Formen

Azione = Identifikon Veprimin


Shembull : Ne bibloteke do lexosh librin e matematikes.
Ne Bibloteke ( In = Indentifikon Vendin ) do lexosh ( Azione = Identifikon Veprimin ) librin e matematikes ( Form = Indentifikon Formen )

Shembull eshte dhe gjuha e kafsheve te cilet me ane te nje tingulli transmetojne nje imazh qe njihet si arketip ne gjuhen shkencore. Delfinet qe jane specia me e studjuar dhe me komplekse ne te folurin akuistik nuk perdorin fjale sikurse besohej me pare ata arijne te dergojne informacionin e nje imazhi te plote ne formen zanore. Pershembull nese ju tregon fotografine e nje njeriu ata munden qe me ane te nje tingulli jo me te gjate se disa sekonda te transmetojne kete imazh nje delfini tjeter i cili njekohesisht midis mijra fotosh mundet brenda disa minutash te gjeje imazhin real ( Nje njeriu do i duhej qindra ore komunikim me miljona fjale dhe rezultati do te ishte zhgenjyes ) egziston nje kompjuter i afte te kthej tingujt e dellfineve ne imazhe 2D dhe 3D. Por kete aftesi e ka cdo kafshe edhe nje mace edhe nje zog jemi ne qe nuk kuptojme menyren se si ata komunikojne.

Sipas Hokins ( shkencetar i fizikes astronomike ) Siperfaqia e vales akuistike ka nje forme e cila ne vetvete eshte nje entropi dhe kjo entropi perplaset me nje objekt ne kete univers njesoj si nje input le gjurmen ose informacionit. Sipas Hokins dhe e ndergjegjia njerzore ka nje fushe influence dhe egziston ne trajten e nje vale ( Vala = fenomeni me elementar i universit ) me nje entropi te caktuar. Nese kjo ndergjegjie me ane te tingullit akuistik zhvendoset entropia e siperfaqes valore do te lere informacion mbi objektin ku eshte fokusuar perplasia.

Por ku ishte sekreti i teknologjise antike te fononeve dhe pse sipas mendimit tone ata ishin te prapambetur sepse mendonin per fuqite hyjnore ( Ne kohen tone metafizika paranormalia dhe shkencat ezoterike quhen prapambetje intelektuale ku njerzit nuk kuptonin dicka apo nje fenomen dhe i krijonin nje histori artistike duke e shpjeguar ne menyre jokoshiente jo shkencore qe sot e quajme mitologji )

Ne piramiden e Gizes ne Egjipt ku piramida pervec shume funksioneve qe kishte ( Piramida nuk eshte nje varr i bukur ) piramida sherbente si akumulator i energjise transmetues i energjise si marres i energjise kishte dhe funksionin e transformimit te energjise sidomos te energjive te uleta kuantike.

Ne heroglifet e dhomes se mbreterve ne Egjipt shkruhet :

Faraoni futej ne nje sarkofag metali ( Flori ) floriri ka ne vibrim akuistik te ndryshem nga nje metal tjeter. Sarkofagu qendronte vertikalisht dhe jo horizontalisht dhe po ta veme re ne fund te kembeve sarkofaget kane bazament te sheshte poshte te kembet dhe ne shpine sepse qendronin te mbeshtetur me shpine mbas murit dhe ne kembe. Ne sarkofage te tjere futeshin njerez te tjere. Me ane te lingullit akuistik te amplifikuar nga vete piramida dhe nga kristale te posatshme te mineralit te kuarcit. Ky tingull akuistik me ane te difuzimit me ujin ( Piramida permbante rezervuare uji dhe per kete ka dhe kanale ku transportohet uji ne brendesi ) arinte qe te ndante pjesen Animike ( Soul ose Shpirtin njerzor ) nga pjesa tjeter e trupit fizik apo mental. Ne kete ritual perdoreshin instrumente teknologjik qe ne ende nuk i njohim dhe qe kemi disa mbetje te vogla por pa pasur idene se si funksiononin. Ky ritual i mundesonte faraonit jetegjatesi dhe mireqenie sepse perfitonte nga fuqite e njerezve te tjere apo fitonte eksperience nga keta njerez.

Ne heroglifet e piramides flitet per boten e pertejme ne nje menyre shume natyrale pasi ishen te afte ta njihnin ta eksperimentonin ta bashkonin me boten materiale etj ne nje menyre aq te thjeshte sa ideja e frikes nga vdekja nuk egzistonte dhe as frika nga Zoti apo nga Djalli. Per ta universi kishte ligje qe ndryshonin ne bote te ndryshme dhe njeriu ishte i afte ti perdorte keto ligje sepse sipas tyre i kishte krijuar po vete.

Sipas fizikes moderne dhe asaj kuantike shkenca e sotme mundet te kuptoje se cfare jane Fononet dhe Fotonet. Fononet jane fotone me karakteristike te ndryshme pasi kuarket e energjise kane karekteristike akuistike.

Supas fizikes moderne jane kryer eksperimente te suksesshme ku drita eshte transformuar ne vale zanore dhe nje vale zanore ne drite. Pra Fotonet dhe Fononet mund te ndryshojne formen dhe te zevendesojne njeri tjetrin.


Por ku sherben perdorimi i Fononeve ?

 1. Ne antikitet fononet perdoreshin per manipulimin e forces gravitacionale te materies.
 2. Mund te manipulonin kohen duke perkupur edhe hapsiren.
 3. Mundeshin te transportonin energji si kinetike dhe kuantike.
 4. Te transportonin informacion dhe njekohesisht dhe te mernin.
 5. Te krijonin drite ose fotone dhe anasjelltas.
 6. Mund te manipulonin psikiken njerzore ( Mente Anima Spirito ) dhe fushat energjitike ne metafizike.

Perpunimi i gureve me fonone ishte shume i lehte sepse pervec manipulimit te fushes gravitacionale mundeshin me ane te forces kinetike te shkepusnin lidhjet atomike me nje precizion aq te larte sa mund te benin prerje me saktesine e nje mikroni ( Sot ne bazohemi vetem te presat e diamantit me saktesi 1/10 e milimetrit ). Pokeshtu energjia e induktuar me ane te fononeve mund ta transformonte nje shkemb ne gjysem te lengshem te ngjashme me plastelinen. Ndaj nuk eshte cudi per teknologjine antike ndertimi i objekteve kolosale prej guri sic jane dhe piramidat. Ne piramida nuk eshte gjetur asnje shtrese karboni sepse mendohej se perdoreshin pishtare per ndricim perkundrazi ne muret e tyre pershkruhet se si tingulli kthehej ne drite me ane te nje objekti kristalor i cili ne brendesi permbante uje.

Ne teknologjine tone e kemi bazuar tek Fotonet ose teknologjine qe na behet e ditur ne publikut te gjere. Shembull eshte qe ne nuk i presim objektet me ane te nje ultratingulli te perqendruar ( Ultratingujt e perqendruar krijojne rezonance akuistike dhe perdoren ne mjeksi ne bombardimin e gureve ne veshka ) ne sot perdorim lazerin per te prere objekte ( Me ane te energjise termike mundemi te shkepusim lidhjet atomike ) Akuistika perdoret gjeresisht edhe ne teknologjine tone por ende nuk jemi ne gjendje ta perdorim 100 % si ne antikitet.

Shkaterimi i botes antike dhe i teknologjise se tyre ka ardhur si shkak i perplasjes se civilizimeve dhe i luftrave te brendshme qe krijojne veteshkaterim te vete civilizimit, njesoj si ne kohet e sotme ku sapo u zbulua fuqia e atomit nisi fushata e bombardimeve atomike.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
EVOLIMI i Species

Evolucionizmi = Evolucioni Darvinian - Gjallesat evolojne duke ju pershtaten kushteve jetesore.
Kreacionizmi = Cdo gje e ka krijuar Zoti

Ne fakt nuk jane dy terma te ndryshem por te njejte pasi te dyja sebashku plotesojne njera tjetren:

Kreacionizmi shpjegon si u krijua jeta ndersa Evolucionizmi se si evuloj jeta pra qe te dyja kane te drejte pasi jane pothuajse e njejta gje pjese e te njejtit sistem. Njera krijon ndersa tjetra evolon por me nje ndryshim ne vend te krijuesit duhet vene Koshienca.

Achille Damasco - TRE Teoria delle Risonanze Evolutive :
"Evolucioni eshte i lidhur ngushte me rezonancen e fushave kuantike".

Gjallesa ka nje fushe kuantike qe vibron me nje frekuence te caktuar. Ambienti ku jeton kjo gjallese gjithashtu ka nje fushe kuantike qe vibron me nje frekuence te caktuar. Ne momentin e caktuar ku vibrimi kuantik i gjalleses eshte i barabarte me vibrimin e fushes kuantike te ambientit ku ajo jeton kjo gjallese, krijon fenomenin e Rezonances Kuantike e cila po ne ate cast krijon evolimin e menjehershem te gjalleses. Gjallesa evolon vetem ne momentin kur eshte ne rezonance kuantike me ambientin ku jeton.

Te gjitha sistemet midis tyre nese nuk jane ne rezonance qendrojne ne ekujliber qe do te thote nuk nderveprojne midis tyre ato jane stabel dhe nuk kemi ndryshime por nese frekuenca e vibrimit mundeson rezonancen atehere skemi me stabilitet por ndryshime shume te forta midis sistemeve. Psh nese nje lavjeres e leme te lire ai qendron ne ekuiliber dhe nuk leviz, nese fillojme ta lekundim me te njejten frekuence deri sa te veje ne rezonance atehere sistemi i lavjersit ndryshon formen dule u rretulluar apo duke u shkeputur si shkak i forcave centrifugale.

Mutacionet nuk jane evolim, ne baze te probabilitetit ato e demtojne gjallesen ose sjellin ndryshime shume te vogla te paparfillshme.
Koshienca personale behet e vetedijshme per veten ne momentin qe ne vibrojme me te njejten frekuence me ambientin ku jetojme.

Kreacionizmi humbet menjehere vleren nese kemi te bejme me nje evolim te rezonances kuantike pasi kemi nje krijim te menjehershem te species ne nje fraksion shume te vogel kohor pa nevojen e hyjnive. Qe nga njeriu i Neandertal dhe deri me sot kemi te bejme me varjacione te evolucionit te menjehershem per kete arsye nuk kemi individe te ndermjetem por nje kalim te menjehershem midis stadeve te evolimit. Kjo do te thote se njeriu u krijua njeheresh me te gjitha pjeset dhe jo gradualisht ne mijevjecare.


Njerzit po arine ne keto rezultate ne baze te matematikes dhe te shkencave kuantike sepse Koshienca ka gjetur keto ruge dhe keto istrumente per te kuptuar.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Intuita dhe Vemendia

Ontologjia = Ajo qe eshte
Gnozologjia = Njohja dhe dija
Trasendencia = Te shikosh pertej
Filozofia = Te flasesh per gjerat qe ndodhen ne realitet te para nga nje shkalle me e larte
Metafizika = Pertej botes egzistente.

E rendesishme nuk eshte vetem te punosh per vetveten por dhe per gjerat reale qe te rethojne te cilat poshtu nuk jane ashtu sic duken. Nese nje person behet i vetedijshem per situaten nuk humbet asnjegje pervec disa ideve te vjetera dhe meson shume ide te reja te nje kendeveshtrimi te ri te botes pertej limiteve te zakonshme.

Ne zakonisht kur flasim per dicka flasim sepse njohim dicka tjeter. Psh nese themi e kuqe themi sepse me pare njohim jeshilen dhe blune etj, nuk mund te them e kuqe nese nuk njoh me pare ngjyrat. Nese them e zeze sepse njoh me pare ngjyren e bardhe.

Nese them “Une” dhe njo UNI-n tim brenda meje do te thote qe njoh dicka tjeter dhe me shume. Shprehja cdo limit egziston per tu kaluar eshte gabim shprehja eshte Cdo Limit egziston sepse eshte kaluar pertej tij. Nese ti mendon ky eshte limiti atehere ti sapo e ke kaluar kete limit. Shembull : Per te thene jete ne nuk njohim vdekjen sepse kjo ska kuptim por njohim kuptimin e vertete te jetes dhe per kete flet cdo besim fetar.

Nese ti di vetem nje gjuhe psh italishten ti nuk flet italishten por eshte ajo qe te flet ty sepse ti mendon se bota mund te shpjegohet vetem me fjalet e italishtes ( Je brenda nje sistemi te mbyllur ).. Por nese ti meson dhe anglishten qe ka me shume fjale, ka dhe shume fjale qe italishtia nuk i ka atehere nga nje sistem i mbyllur nga italishtia kalojme ne nje sistem te hapur dhe ne kete sistem me te madh kuptojme qe ne vetvete ne kemi dhe mesojme me shume fjale se keto dy gjuhe. Kuptojme se kemi me shume fjale se te gjitha gjuhet e botes brenda vetes tone dhe mjafton te mesojme nje fjale te re dhe mesojme nje realitet te ri qe nuk e dinim se egzistonte me pare. Ne i dime te gjitha fjalet e botes por behemi koshient ose kujtohemi vetem kur i degjojme ato.

Spiritualiteti eshte nje mendim i lehte per njerzit te cilet e perdorin per te pare pertej realitetit tone duke perdorur BESIMIN. Te perdoresh besimin eshte te anullosh te kuptuarin. Nese TI BESON ke besim ta pranosh dhe ta maresh te mireqene nje fenomen pa e kuptuar, analizuar apo eksperimentuar se si ai funksionon. Kjo eshte menyra me e gabuar dhe jo produktive per te pare dhe per te kuptuar se cfare ka pertej botes tone reale. BESIMI eshte te maresh te mireqene eksperiencen e nje individi tjeter duke e bere tenden shpesh here bazuar tek morali, por sado llogjikisht eshte e pa vlere nje veprim i tille gjithmone ky veprim behet ne mungese te mendimit te lire. Te besosh = Nuk duhet te mendosh. Nese mendon nuk mundesh te besosh.

Nese ti e perdor BESIMIN si mjet per te kuptuar boten e pertejme shpreson dhe varesh nga legjendat e te tjerve nuk ben gje tjeter vetem qe iluzionohesh, nuk ke asnje lloj koncepti dhe gabimisht i jep me shume force botes reale, duke u mbajtur me fort tek bota materiale, duke e pare me frike dhe me jo besim boten perej realitetit, te cilen ti nuk e njeh por thjeshte fantazon, si duhet te jete plot bukuri e dashuri. Pra besimi te ben te qendrosh ne nje iluzion hipnotik, i mire per trurin i cili eshte nje qenje e trembur, qe ka nevoje per siguri mbijetese. Shembull, kristianet kane parajsen, por nuk dine asnjegje per te, te gjithe hamendesojne si duhet te jete, por nuk egziston asnje dokument apo rrefim se si eshte. Sepse sa here ti perdor besimin per boten e pertejme, aq here bota e pertejme behet me e padukshme dhe bota reale behet me e forte dhe me e ngurte.


Nese ne perdorim mendimin per te pare boten e pertejme, dhe qe nga bota e pertejme te perpiqemi te shohim boten tone reale, do gjendemi ne nje bote shume here te madhe per te eksploruar. Intuita dhe Vemendia jane dy veprime qe kalojne limitet pertej kufinjve. Po arite te kalosh limitet ke me shume aftesi manovruese per te kuptuar cfare ndodh perreth, sepse kupton qe kur ishe brenda limitit dhe informacioni ishte i limituar. Dhe kur kalon limitin dhe meson apo mer informacione te reja, ke mundesi te besh apo te eksperimentosh aftesi te reja qe nuk i njihje me pare. Shembull : Futesh ne bote njesoj si te futet nje artist ne nje skene teatri. Futesh ne skene dhe ke nje rol te percaktuar, mbasi mbaron se recituari del nga skena, jashte skenes eshte nje bote gjigande dhe ne kete bote mund te besh cdo gje qe deshiron jashte cdo roli te detyruar.

Sipas filozofise klasike mendja eshte e bere ne ket menyre me nje sere funksionesh qe e quajne Funksionet e UNI-t , Ku mendohet se UNI eshte brenda ne koke dhe perdor keto funksione :
 1. Ndjenjat - i pergjigjet pyetjes “Cfare ka ketu ?” prek me dore shoh me sy etj.
 2. Ndjenjat Sentimentale - i pergjigjet pyetjes “Cfare ndjej per kete qe eshte ketu ?”
 3. Mendimi - i pergjigjet pyetjes “Perse kjo qe eshte ketu eshte ketu ?” Kjo perdoret me pak.
 4. Intuita - i pergjigjet pyetjes “Cfare ka ketu qe une nuk arij te shoh ?” Intuita perdoret shume shume pak por eshte e vetmja qe te ben te kalosh limitin e botes ku jeton.
 5. Vullneti
 6. Morali - i pergjigjet pyetjes “Si ka vepruar prezi para meje ?” Eshte cfare duhet te bej une ketu duke u bazuar ne ate qe me thote brezi i meparshem. Fjala Moral = Memorie - imorale = Brezi i meparshem nuk do ta bente kete.
 7. Arsyeja - i pergjigjet pyetjes “Kush eshte rruga me e mire per te bere kete veprim ?”- Eshte menyra e ndjekjes se rregullave per te aritur qellimin Kjo perdoret me shume.
Arsyeja - Ragione fjale latine Racio qe do te thote Perllogaris ( Calcolare ) Arsyeja te mundesosh te perllogaritesh mjetet dhe menyrat per te arritur drejte qellimit. Arsyeja eshte Racionale kur te qon ne qellimin e paracaktuar dhe nuk eshte racionale kur devijon nga qellimi i percaktuar. Arsyeja eshte menyra per te aritur qellimin asnjegje me shume, Arsyeja nuk zgjedh qellimin ajo vetem llogarit rruget. Arsyeja eshte e bindur. Arsyeja nuk di te vendosi per qellimin ajo eshte nje skllav i bindur. Cdo civilizim e quan veten te arsyeshme se civilizimi tjeter. Liria e te arsuetuarit ne fakt ne civilizim eshte kerkimi i lejes per te arsyetuar sepse ne fakt ne asnje shtet te botes nuk egziston lirija e arsyetimit jashte rregullave te vendosura nga shoqeria. Arsyeja eshte e vetmja menyre e funksionimit te shoqerise se sotme njesoj si programi i nje komjuteri.

Shume persona duken normal por ne realitet nuk munden te mendojne ata i ngjajne nje kompjuteri te programuar. Psh komjuteri kryen veprime shume te sakta por nuk mendon, ne kujtojme se komjuteri di gjuhe te huaja dhe di te vizatoje ne fakt ai nuk di gjuhe te huaja dhe nuk di as te vizatoje jemi ne se ja pergatisim te gjitha. Ne kete menyre funksionojne shumica e njerezve.

Ne kohen e sotme civilizimi perindimor mendon se UNI eshte brenda nje kutije qe ndodhet ne koken tone. UNI brenda trurit eshte dhe koshient dhe subkoshient qe do te thote qe ka pjese qe nuk jane te ndergjegjshme normalisht. Jashte trurit tone ndodhet e gjithe bota reale. Ky eshte nje mendim i gabuar i vendosur qellimisht qe njerzit te humbasin qellimin e vertete te jetes duke i burgosur brenda trurit te tyre.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,918
Pikët
113
Jeta dhe qellimi i saj.

Njerzit besojne se jeta ne vetvete ka nje qellim dhe kete qellim ja ka dhene vete Zoti. Ne fakt njerzit qe ndjekin qellime te thena nga Zoti po bejne veprimet me mizore ne bote, kjo sepse kur nje njeri ndjek nje qellim qe i ka vendosur vet Zoti jeta e tij behet shume here me e parendesishme se qellimi. Jeta eshte e rendesishme dhe jo qellimi. Jete do te kuptojme eksperiencen fizike qe kryen e njeriut ne bote. Njerzit nuk kuptojne ku ndodhet vete jeta ?
1. Ndodhet brenda vete njeriut ?
2. Ndodhet jashte njeriut, sic eshte familja shoqeria puna etj ?

Njerzit ngaterojne ambjentet ku qendron Jeta me vete Jeten. Shtepia, familja, puna, situatat e gezueshme ku njeriu jeton dhe te gjitha keto jane ambienti ku vete Jeta vepron por nuk jane Jete. Nuk duhet ngateruar Jeta me ambjentin ku ajo vepron. Jeta eshte e rendesishme sepse eshte e vetmja gje qe njeriu njeh. Njeriu njeh vetem Jeten dhe asgje tjeter, te gjitha gjerat e tjera jane Imagjinate. Jeta eshte shume e rendesishme, as njeriu si person fizik nuk eshte i rendesishem sa vete jeta. I rendesishem eshte ai njeri qe ne vetvete ka jeten dhe identifikohet si pjese e jetes se vet. Jeta eshte baza e gjithckaje, vete universi egziston vetem qe Jeta te veproje ne te. Universi dhe bota jone egziston vetem se brenda njeriut egziston Jeta, cdo gje egziston vetem qe Jeta te kryej eksperience. Eksperienca e Jetes ne cdo pike kendveshtrimi eshte pika me e rendesishme.

Por kush eshte qellimi i eksperiences qe Jeta kryen ne bote ?
Nese njeriu ka nje qellim, dhe mbas disa kohesh arin ta kryej kete qellim, cfare do te bente me vone ? Ose njeriu do te merzitej me Jeten ose do ti duhej nje qellim tjeter me i rendesishem se i pari. Ne fakt jeta eshte kaq shume e ngateruar dhe e pakuptueshme nga mendja njerezore sa njeriu dhe po te kalonte 10 mije vjet duke e analizuar e vezhguar me kujdes Jeten nuk do te arinte ja njihte te gjitha sekretet e saj, dhe po te kalonte 10 miljon vjet duke u fokusuar dhe analizuar sekretet e saj perseri nuk do mundej ta njihte Jeten 100%.

A ka nje domethenje kjo paaftesi e njeriut per te njohur Jeten?
Gjeja me e rendesishme e Jetes eshte se ajo nuk ka nje kuptim racional ashtu si ne duam ta besojme. Aspekti me i rendesishem i jetes eshte se ajo nuk ka nje kuptim dhe nje qellim qe njeriu duhet ta ndjeke. Jeta nuk ka nevoje te kete nje kuptim brenda mendjes se njeriut se perse egziston. Eshte paaftesia e mendjes njerzore qe perpiqet ti jape nje kuptim kaq te vogel Jetes, njeriu mendon se jeta eshte nje pjese e vogel e trupit te tij dhe si e tille duhet te kete nje qellim ne vetvete por duke mos e pare gjen nje qellim jashte vetes nje qellim qe i jepet nga dikush tjeter. Nese Jeta nuk ka nje kuptim dhe nje qellim per njeriun atehere ai mendon se nuk eshte i lidhur me jeten e vet dhe ketu gabohet rende pasi trupi i tij fizik dhe mendja e tij jane pjese e ambientit me te cilen jeta manifestohet per te kryer eksperiencen jetesore, por njeriu nuk mundet te njohe diferencen midis ambientit ku jeta vepron dhe vet jetes por mendon se mendja dhe mendimet e veta jane kuptimplota dhe te rendesishme.

Njerzit perpiqen here pas here te krijojne keto qellime te kota per jeten e tyre. Njeriu martohet dhe mendon se qellimi eshte ti perkushtohet personit tjeter, me pas lindin femije dhe mendon se qellimi i tij jane femijet, me pas gjen nje qellim te ri ne besimet fetare e keshtu me rradhe duke kaluar nga nje qellim te tjetri. Duke kaluar nga nje qellim te tjetri njerzit nuk jane me te lumtur, besojne se lumturia e tyre eshte vete qellimi dhe sapo koha i con ne realizimin ose jo te ketij qellimi ata jane te trishtuar, dhe kerkojne nje tjeter qellim duke jetuar nje jete plot trishtim, me nje numer te madh qellimesh te realizuara por jo te bukura sic mendonin se do ishte. Keshtu njerzit jetojne ne trishtim qellim mbas qellimi duke gjetur vetem vuajtje ne jeten e tyre. A ka nje qellim te dhene nga Zoti ? Po sikur Zoti per nje arsye nuk do te ishte ne dijeni per egzistencen e njeriut cdo te thoshte kjo per njeriun, a do te egzistonte njeriu i vetem me Jeten ? Nese ne kete univers gjigand ku toka eshte nje pike shume e vogel sa nje kokerrize rere ne nje mal, per nje cast Zoti te mos e dinte egzistencen e saj cfare do te ndodhte per njerzit dhe jetet qe ata kane ? Po sikur vete Zoti te mos kete nje plan apo nje qellim per njeriun ? Nese Zoti ska nje plan atehere nuk duhen krijuar plane dhe qellime.

Krijuesi eshte vete Krijimi i gjithckaje dhe nuk mund te ndash Krijimin nga Krijuesi. Njeriu eshte nje pjese e krijimit dhe si i tille eshte nje pjese e krijuesit, kete Krijues ai e ka brenda vetes. Ky proces ku Krijuesi eshte vete krijimi i cili egziston per te fituar eksperience quhet Jete. Jeta nuk ka nevoje per asnje qellim ajo egziston per te kryer eksperience ( akumulon informacion ne baze te veprimit aktiv mbi materien duke i kombinuar ato ne formen e entropise per te njohur natyren e vet ). Jeta mund ta mbaje njeriun me miljarda vjet aktiv per te kryer eksperiencen e saj dhe njeriu te mos jete i afte ta njoh jeten perfundimisht, kjo ndodh sepse jeta eshte shume komplekse dhe ne te ndodhin nje numer infinit veprimesh dhe gjerash sa eshte e pamundur per njeriun te jete koshient per te gjitha. Nese njeriu i kushton vetem pak vemendje trupit te vet fizik mund te veje re se me miljona procese kimike biologjike e fizike po ndodhin ne organizmin e vet dhe ai eshte po aq i paafte dhe i pavetedijshem per to dhe qellimin e tyre.

Qellimi nuk ka rendesi per Jeten, qellimi eshte nje nevoje i psikologjise se njeriut, qellimi eshte nje indikator qe drejton njeriun per nga e ardhmia. Qellimin nuk e ka vendosur jeta, qellimin e vendos njeriu si nje objektiv qe duhet ta arije dhe ky objektiv nuk ka te beje me jeten por me interesin e njeriut per te pare sa i afte eshte te zgjidhe nje problem te vetin. Struktura psikologjike e njeriut funksionon me te dhena te limituara qe ka mbledhur nga shqisat, keto te dhenat perpunohen nga mendja njerzore duke u kthyer ne mendime ndjenja dhe emocione, problemi qendron se keto mendime ndjenja dhe emocione per njeriun duken me te rendesishme se vete Jeta.

Njerzit po kerkojne nje qellim per te shpetuar nga kurthi psikologjik qe po i ngrene vetes. Nga kurthet qe i ngre vetes mund te dalesh lehtesisht. Nga kurthet qe te ngrene te tjeret eshte shume e veshtire apo e pamundur te dalesh pasi keto kurthe njohin dobesite psikologjike te njeriut dhe jane projektuar te jene te pakalueshme. Ka dy lloj kurthesh :

1. Kurthe te krijuara nga vete individi ( Mund te dalesh me lehtesi nga keto kurthe )
2. Kurthe te krijuara nga te tjeret ( Jane shume te veshtira te kalohen ose te pamundura )

Veshtiresia e kurtheve psikologjike eshte se njeriu indentifikohet me vet kurthin dhe i pelqen kjo gje. Psh specializimi eshte nje kurth qe nuk i sherben individit por civilizimit dhe si i tille ai eshte i veshtire per ti shpetuar ndersa njeriu identifikohet me kete kurth duke thene une jam specialist ne kete fushe. Njeriut i pelqen identifikimi me kurthin sepse kjo i jep siguri, mbrojtje dhe nje identitet individual. Muret qe nderton njeriu per te mbrojtur veten nga bota e jashtme jane veteburgosje. Kur keto mure te mbrojne njeriu ndihet i sigurt dhe i gezuar, por kur keto mure e limitojne atehere atij nuk i pelqejneme . Njerzit i pelqejne muret ne shtepi sepse ndihen te sigurt brenda tyre por i pelqejne dhe dyert sepse ju sigurojne lirine nderkohe qe liria e tyre limitohet nga muret. Per njeriun nuk ka rendesi sa te bukura jane kurthet, vjen nje dite qe ai do te dale prej tyre dhe te jete i lire. Muret psikologjike qe njeriu krijon rreth vetes i japin atij nje identitet dhe nje personalitet qe e ben te ndihet i plotesuar si individ, nje person individual dhe kjo i jep siguri. Kete siguri qe personi nis ta perceptoje nis ta ndjeje si nje kurth me vone kur ai behet i ndergjegjshem dhe koshient, Nga nje ane i pelqen identiteti dhe nga ana tjeter do ta shembe kete kurth qe e limiton te jetoje i lire jeten e vet.

Nje menyre per te mos shembur kurthin pasi te pelqen siguria e tij eshte te gjesh nje qellim. Ata njerez qe nisin te gjejne nje qellim ne jeten e tyre behen te paedukate dhe egoiste duke vazhduar te jetojne ne kurthin e tyre duke menduar se po bejne gjene e duhur dhe me te rendesishme.Psh nje mjek identifikohet me profesionin e mjekut deri ne piken qe e kupton qe mjeksia nuk eshte me e rendesishem per te por i pelqen kariera ne mjeksi, atehere ai i ve vetes nje qellim psh qe te arije majen e karieres ne mjeksi ne menyre qe egua e tij te plotesohet dhe te gjeje lumturine. Ky qellim e mundon tere jeten deri ne diten qe ai e arin kete qellim por per fatin e tij te keq ne ate moment nuk ndjen lumturi por zhgenjim pasi ka kaluar nje jete te tere duke ndjekur kete qellim dhe tani qe e ariti i duhet nje qellim tjeter. Njeriu mendon ndoshta do ishte me mire te mos ishte bere kure mjek ndoshta do ishte me mire te shijonte jeten me familjen pasi mjeksia nuk ariti ti mbushe bashllekun qe ndjen.

Fillimisht njeriut i duhet ekujlibri psikologjik qe te ngjitet ne nivelet me te larta te ksohiences, nese nuk ka ekujliber per te eshte e keshillueshme qe te qendroj ne nivelin me te ulet pasi nuk rrezikon te bjere nga nje lartesi psikike. Nuk eshte e sigurt te ngjitesh pa ekujliber.

Se dyti pasi njeriu ka stabilizuar ekujlibrin psikologjik duhet te nise te zgjeroje strukturat psikologjike dhe funksionet e psikikes. Nese njeriu perpiqet te zgjeroje strukturat psikologjike pa nje ekuiliber psikik atehere rezikon shume psh nese nje njeri eshte konsumator i lendeve narkotike apo i alkolit per te zgjeruar strukturat psikologjike ai per nje moment shume te shkurter kohor ndihet i lire nga kurthi dhe behet koshient per limitet e ketij kurthi qe e limiton por pa nje ekuiliber te bilancuar ai kurre nuk do arije kete liri pasi narkotiket nuk munden te te sjellin ekuiliber te shendoshe psikologjik por vetem ngritje te shkurtra pasuar nga renje te menjehershme.

Liria pa nje ekuiliber psikologjik eshte shkaterim i psikologjise se njeriut. Ekuilibri eshte kryesorja per njeriun dhe pikerisht mbi ekuilibrin njeriu duhet te punoje per ta pervetesuar aftesine e bilancimit psikologjik. Edhe nese e prish te gjithe strukturen psikologjike te njeriut ai mundet te jetoj i qete fale ekuilibrit psikologjik. Te prishesh strukturen psikologjike eshte shume e rendesishme per njeriun pasi kjo strukture e ndertuar ne menyre jo koshiente eshte kurth dhe jo nje strukture e dobishme. Strukturat psikologjike kurth te japin siguri dhe nese i shkateron apo i prish keto struktura shkateron dhe sigurine qe ato te japin. Njekohesisht shkateron dhe ndjenjen e te pasurit nje qellim. Nese nis te shkaterosh strukturat psikologjike atehere duhet te kesh ekuiliber pasi mungesa e ekuilibrit mund te te coje drejte cmendurise.

Njeriu nuk duhet ti vendos vetes nje qellim nuk ka cfare i duhet qellimi. Te kerkosh nje qellim do te thote te kerkosh cmendurine. Njerzit qe gjejne dhe vendosin qellime jane te cmendur, vetem njerzit te cmendur kane nje qellim. Qellimi eshte krijim i mendjes se njeriut, dhe njeriu beson se ky krijim eshte i vertete. Psh te luftosh per atdheun eshte nje qellim qe njeriut i duket i vertete dhe eshte io gatshem te jape jeten per nje qellim absurd. Nje njeri normal pa nje qellim nese do i kerkohet te luftoje per atdheun i detyruar nga rrethanat vete ne lufte te luftoje ne nje mase te arsyeshme por nuk pajtohet kure me idene se lufta eshte e dobishme per cfardolloj arsyeje. Nese njeriu mendon se lufta eshte qellimi i tij atehere eshte i cmendur pasi mendon se po te vrase dhe te shkatroj boten me lufte do jetoj i lire domethene do krijoje lirine mbi vdekjen dhe shkaterimin e njerzve te tjere.

Qellimi i jetes nuk eshte qellimi qe njeriu mendon, qellimi qe jeta ka per njeriun eshte qe njeriu te jetoje fale saj ne menyren me te thjeshte duke kryer eksperiencen jetesore. Te jetosh jeten nuk do te thosh te besh feste cdo dite apo te besh nje jete te shfrenuar sepse jeta ta lejon keto jane veprime te njerzve te marre dhe te ekuilibruar menderisht. Jeta duhet eksploruar ne menyre aktive nga njeriu gjate gjithe kohes qe ai jeton, jeta ne asnje menyre nuk duhet refuzuar apo mos eksploruar nga njeriu. Njeriu mund te mos eksploroje te gjithe universin por mundet te eksploroje dhe te kryej eksperiencen e vetes se vet duke e njohur e te fitoje koshience nga kjo jete. Minimumi qe njeriu mund te beje per veten eshte te jetoje i lire jeten e vet, te jetosh do te thote ta kryesh kete eksperience jetesore.

Qellimi qe njeriu duhet te kete ne jeten e vet eshte te jetoje ne menyre aktive kete jete, ta shijoje ta eksploroje, ta njohe dhe te kryej te gjithe eksperiencen jetesore ne menyre te ndergjegjshme dhe koshiente.

Kariera

Me ritje ne kariere per nje individ nenkuptojme
1. Rritje te nivelit te specializimit
2. Rritje te te ardhurave ekonomike
3. Rritje e EGO,s personale

Kariera nuk eshte nje ovolim individiulal qe ka lidhje te drejteperdrejte me zhvillimin intelektual te individit. Kariera mund te zhvilloje kapacitetin e dijeve ( informacion i akumuluar ) dhe aftesine e arsyetimit ( aftesia racionale analizimit te situates dhe e perllogaritjes ) por jo intelektin ( funksion i njohjes dhe i kuptimit ) pasi ky funksion psikik bie ndesh me te.

Se pari duhet te kuptojme qe kariera nuk eshte natyrale per qenjen njerzore e si e tille nuk mund ti sherbej zhvillimit individual. Perkundrazi kariera eshte krijuar nga civilizimi i cili ne vetvete edhe pse perbehet nga njerzit nuk ka interes zhvillimin individual. Civilizimi ne vetvete eshte nje gjallese primate me nje shtrirje gjeografike i perbere nga cifte njerzish te specializuar ne funksione te ndryshme te cilat i sherbejne civilizimit te cilet krijojne grupe e popullata. Ne bote ka disa civilizime te cilat jetojne mesetarisht 400 vite. Civilizimi ne vetvete i ngjan kolonive te milingonave ku individi i vetem nuk ka asnje vlere konkrete dhe jetike por ku e gjithe kolonia vepron si nje krijese e vetme dhe ku cdo individ luan nje rol te caktuar njesoj si qelizat ne trupin njerzor. Civilizimi eshte nje gjallese primate ku njesia me e vogel i tij eshte individi. Civilizimi ka nevoje per njesi te specializuara per te rritur aftesite e tij per kete arsye ka krijuar karieren e cila nenkupton rritjen e aftesise profesionale apo te specializimit te individit. Per te joshur individin per te rritur aftesine e tij specializuese civilizimi perdor joshjen monetare dhe ate EGO-rike.

Civilizimi nuk eshte zhvillim i individit, civilizimi zhvillon vetem veten e vet, jo individin, civilizimi specializon individin vetem per qellimet e veta. Ne vetvete specializimi ka si qellim qe individi te kete aftesi shume te larta ne nje fushe shume te reduktuar te aktivitetit jetesor por njeheresh te krijon nje paaftesi te individit dhe te funksionit te tij intelektual. Kur nje individ eshte i specializuar atehere ai eshte i paafte te veproje ne nje spekter te gjere te jetes se tij kjo e kufizon dhe i krijon nevoje qe per veprime shume te thjeshta te jete i varur apo te kete nevoje te delegoj individe te tjere te specuializuar ne ate fushe te kryejne ate veprim. Per shembull nje ekonomist i specializuar ne ekonomi e ka te pamundur te ndertoje nje shtepi pasi ne jeten e tij eshte fokusuar vetem tek ekonomija dhe per te ndertuar nje shtepi do ti duhet te gjej nje ndertues nje tjeter te specializuar. Nese nuk do te egzistonte civilizimi nuk do kishte dhe specializime vertet veprimet e njerezve dhe aktiviteti i tyre nuk do ishte shume perfekt por do kishte nje shtrirje shume te gjere dhe si e tille nje njeri do te dinte te bente tregeti dhe veprime te thjeshta ekonomike njekohesisht do kishte edhe aftesine te ndertonte nje banese modeste.

Civilizimi eshte nje gjallese primate e cila ne vetvete nuk ka burim te paster jetik. Civilizimi kete energji jetesore e paraziton nga individi i cili ka jete brenda vetes. Pasja e jetes i jep aftesi individit te jetoje i lire dhe pa ndihmen e civilizimit. Mungesa e civilizimit do te sillte zhvillim te njeriut sidomos te aftesive te tij intelektuale dhe jo anarki dhe padituri.

Nese themi qe individi ka nje qellim dhe qellimi i tij eshte Kariera kemi te bejme me nje problem psikologjik. Te ndjekesh nje qellim konkret sic eshte kariera do te thot te harxhosh sasi te medha kohore dhe shume energji jetike per nje rezultat perfundimtar qe nuk do sillte lumturi pasi nuk eshte as natyral dhe nuk i sherben vete zhvillimit individual por i sherben civilizimit. Lumturia eshte shkalla matese e cilesise se jetes se nje individi, kjo shkalle matese nuk ndikohet nga kariera dhe nga te ardhurat ekonomike, nje lumturi apo nje kenaqesi e kesaj natyre nuk shat me shume se disa caste dhe nuk mundet te sigurojne ne vazhdimesi nje cilesi te larte jetesore plot lumturi. Kur ndjek nje qellim ka disa probleme :
1. Nuk je i sigurt nese do arish ta realizosh ate qellim
2. Kur e arin qellimin brengosesh nga kostua e larte qe ke shpenzuar ne kohe dhe energji.
3. Mbasi arin nje qellim nis mendon per nje qellim tjeter e keshtu me rralle duke mos patur kohe te jesh i lire.
4. Aritja e qellimeve nuk siguron cilesine optimale te jeteses.
5. Jeta ne vetvete nuk ka asnje lloj qellimi per njeriun, njeriu thjeshte duhet te kryej eksperiencen jetesore.

Njeriu si nje gjallese qe ne vetvete permban jeten ngateron ambientin ku jeta vepron me vet jeten. Per shembull njerzit mendojne se jeta eshte familja, puna, shoqeria, argetimet etj. Ne fakt keto me siper nuk jane jeta por ambjenti ku jeta vepron dhe si te tilla nuk jane te rendesishme perapra vete jetes. Jeta ndodhet brenda njeriut dhe kjo eshte e rendesishme. Per te rritur cilesine e jetes njeriu nuk duhet te ndjeke qellimet e vendosura nga civilizimi por duhet te jetoje koshient jeten e vet duke plotesuar te gjitha nevojat jetesore qe ndjen nga brenda tij dhe jo ato qe vine nga jasht nga te tjeret. Jashte njeriut eshte ambienti ku jeta vepron dhe nuk duhet qe ambienti te ndikoje mbi jeten individuale por e kunderta, jeta krijon ambientin ku njeriu vepron. Njerzit mendojne se familja dhe mbarvajtja e saj eshte qellimi jetesor por jeta e tyre nuk ju ka vendosur nje qellim te tille per ambientin, njeriu mund ta shijoje jeten me familjen e vet pa qene i obliguar ta shikoj si qellim psi ky mendim do i sjelle vetem lodhje dhe zhgenjime.

Kariera eshte nje kurth i ngritur nga civilizimi, ku si karrem perdor te ardhurat monetare dhe zmadhimin e EGO-s. Keto kurthe jane te ndertuara ne menyre te tille qe njeriu me deshire te plote limitohet duke u bere pjese e kesaj loje ku jeta e tij burgoset brenda nje sistemi limitues qe ai e mendon si mbrojtje dhe zhvillim. Njerzit mendojne se civilizimi eshte zhvillim i individit dhe si i tille ai limiton aftesite e tij intelektuale per te jetuar i lire dhe vendos te limitohet per tu mbrojtur dhe per te mbijetuar brenda nje sistemi i quajtur civilizim i cili e specializon ne nje spekter shume te ngushte por njekohesishte e ben te paafte dhe nevojtar, njeriu eshte plotesisht i paafte te jetoje i lire t jashte ketij burgu apo sistemi ku ai vete eshte vetengujuar ose ai keshtu mendon. Kurthe te tilla te japin siguri mbijetese edhe pse cilesia e jetes eshte minimale por cuditerisht njerzit pranojne nje vuajtje te vazhdueshme por te sigurt sesa lirine, kjo ndoll pasi nje njeri jo koshient ka tendence te mbijetoje fizikisht dhe jo te zhvilloje aftesite e tij intelektuale per te jetuar jeten e vet. Civilizimi perdor trajnimin e institucioneve edukative per te shtremberuar realitetin dhe prapagandon ne shume forma se siguria e nje sistemi te limituar do te rrise jetegjatesine kohore te njeriut dhe do te plotesoje nevojat e kota te tij nderkohe qe cilesia e jeteses se individit zhduket dhe aftesia e tij koshienciale ulet ndjeshem.
Me fal Quantikë, por me sa kuptoj une ketu, ti thua qe ajri perbehet nga Nitrogjen, Oksigjen, Karbon Dioksid, Uje, etj,.

E keqja eshte, se ti nuk permbledh aspak elemente qe jane më kyçe të natyrës se sa vete keto elemente. Pa atmosferik pressure, asgje nuk do egsistonte. Pa energji asgje dhe asgje nuk do ishte gjalle.

Per cfare ke thene ketu, ti ke thene nje here Nitrogen në fillim dhe Ujin në fund, pastaj e ke nakatosur rradhen....

Nje here ke thene psik-analisa moderne dhe pastaj psik-analisa antike - E si mund të fillosh nga numri 2 numerimin, pa filluar nga 1-shi?

Kur fillon me fjalen psikollogji, duhet të shkosh mbrapsht per të gjetur, se nga vjen fjala psikollogji në rradhe të pare.

Fjalet shkence, matematike, psikollogji jane derivate nga dicka tjeter. E si mund të thuash ti shkence, kur ti nuk spjegato rrenjen nga ka erdhur vetë ajo fjale?

Derivate: Something that is based on another source.

You gave us Vertigo, I’m telling you, Vertrigo and nothing else.

Please, be more specific....and please keep it short...! 🤔

I love your rich vocabulary, though! 🥰
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Me fal Quantikë, por me sa kuptoj une ketu, ti thua qe ajri perbehet nga Nitrogjen, Oksigjen, Karbon Dioksid, Uje, etj,.

E keqja eshte, se ti nuk permbledh aspak elemente qe jane më kyçe të natyrës se sa vete keto elemente. Pa atmosferik pressure, asgje nuk do egsistonte. Pa energji asgje dhe asgje nuk do ishte gjalle.

Per cfare ke thene ketu, ti ke thene nje here Nitrogen në fillim dhe Ujin në fund, pastaj e ke nakatosur rradhen....

Nje here ke thene psik-analisa moderne dhe pastaj psik-analisa antike - E si mund të fillosh nga numri 2 numerimin, pa filluar nga 1-shi?

Kur fillon me fjalen psikollogji, duhet të shkosh mbrapsht per të gjetur, se nga vjen fjala psikollogji në rradhe të pare.

Fjalet shkence, matematike, psikollogji jane derivate nga dicka tjeter. E si mund të thuash ti shkence, kur ti nuk spjegato rrenjen nga ka erdhur vetë ajo fjale?

Derivate: Something that is based on another source.

You gave us Vertigo, I’m telling you, Vertrigo and nothing else.

Please, be more specific..! 🤔
Ndjek Hegelin ai... nuk merret me peme dhe liqene, por me NJERIUN ``fumato``
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,918
Pikët
113
Ndjek Hegelin ai... nuk merret me peme dhe liqene, por me NJERIUN ``fumato``
Pa liqenet dhe pemët hiç as HeNgelSin nuk do egzistonte. 😂

Hegeli polli natyren, apo natyra polli Hegelin?

Kush qendron on top 🔝🔺🔻 natyra mbi Hegelin, apo Hegeli mbi natyren?

Per mua qe njoh mjaftueshem fiziken dhe më shume se mjaftueshem metafiziken, Hegelsi çalon dhe eshte me 1 kembe të prere. Çalaman me nje fjale.
Aq mjaftueshem e njoh fiziken, sa kam zbuluar nje tjeter fenomen fizik, qe deri tani nuk eshte zbuluar officially.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Pa liqenet dhe pemët hiç as HeNgelSin nuk do egzistonte. 😂

Hegeli polli natyren, apo natyra polli Hegelin?

Kush qendron on top 🔝🔺🔻 natyra mbi Hegelin, apo Hegeli mbi natyren?

Per mua qe njoh mjaftueshem fiziken dhe më shume se mjaftueshem metafiziken, Hegelsi çalon dhe eshte me 1 kembe të prere. Çalaman me nje fjale.
Aq mjaftueshem e njoh fiziken, sa kam zbuluar nje tjeter fenomen fizik, qe deri tani nuk eshte zbuluar officially.
Cdo gje eshte e lidhur me gjene e duhur. Hegel pretendonte interpretimin e realitetit ne te gjitha pjeset e tij, gjithcka qe eshte racionale eshte reale, gjithcka qe eshte reale eshte racionale, pra dinamika reale irracionale, irracionale reale.
Sistemi Heg-elian qy e re, jo shaka
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Shpesh njerezit ngaterohen duke krehasuar Shkencat Kuantike me fiziken e subthermijave kuantike duke quajtur kuantet qe jane thermija "Kuantike" nderkohe qe psikologjia kuantike perdor fiziken kuantike per te spjeguar shume procese psikike dhe metafizike te cilat fizika tradicionale nuk mundet ti shpjegoje pasi nuk mundet te njohe proceset fizike jashte materies.

Nese doni ti dini une jua shpjegoj por nuk besoj se do keni interes te degjoni Ndertimin e materies

Fizika kromodinamike e lidhjeve subatomike studjon dy elementet themeltar te materies qe jane Fotoni dhe Antifotoni.

Kombinimi i ketyre dy thermijave subatomike qe perbehen nga 6 ase karteziane me nga 2 kombinime krijon :
6 Leptone
6 Antileptone
Leptonet perfshine ( Elektronet, Muonet, Neutrinot, Tau )

Kombinimi i tre thermijave subatomike elementare 2 Fotone dhe 1 Antifoton me nga 6 ase karteziane krijon :
6 Kuark ( Lepton + Foton )
6 Antikuark ( Antilepton + Foton )
Kuarket perfshine ( Down, Up, Strange, Charm, Buttom, Top )

Kombinimi i dy thermijave elementare cift me te njejten spin ku perdoren 3 lidhje krijon :
4 Gluone
4 Antigluone
Gluonet Perfshine ( Bozonet H, W-, W+, Z, )

Edhe pse kombinimi Foton Antifoton me nga 6 ase karteziane me lidhje dyshe dhe treshe krijon 144 kombinime, ne materien kemi vetem 32 thermija subatomike te qendrueshme te cilat ne i quajme thermija elementare baze. i Vetmi qe mungon eshte Bozomi i Higsit i cili nuk eshte vertetuar pasi nuk egziston dhe i vertetuar mosegzistenca nga laboratori i subthermijave ne Zvicer CERN.

Pra me keto 32 subthermija krijohet i gjithe universi material. Kombinimi i ketyre subthermijave duke llogaritur drejtimin e Spin dhe ngarkesat formon atomet qe ne njohim sot. Forcat qe ndikojne ne subthermijat atomike jane forcat elektrike, magnetike dhe energjitike. Pra nuk egziston Masa dhe Forca pokeshtu nuk egziston as Koha dhe as Hapsira pasi sipas fizikes kuantike te Bohm Universi une eshte ne forme toroidale ku perfshihen 5 dimensione dhe rol te rendesishem kryen koshienca e cila matet me shkallen e entropise e cila po ne vetvete eshte informacion energjitik. Perthyerja e hapsire kohes vertetuar nga Ashtanji hidhet poshte pasi universi toroidal nuk e thyen hapsir kohen por qendron ne nje plan ku koha eshte ciklike dhe jo lineare. Pra sipas fizikes kuantike universi yne eshte nje univers virtual ku koha dhe hapsira jane krijim i mendjes njerzore. Kuptimi i kesaj lloj fizike thyen cdo rregull te llogjikes se thjeshte per kete arsye Anshtanji filloj ta urrente sepse nuk mundte ta pergenjeshtronte. Fizika Kuantike jep formulen e nderveprimit te ksohiences njerzore me universin duke bashkuar subrealen me realen dhe metafiziken me fiziken.

Me Pak fjale eshte komplet pa interes tju shpjegoj Fiziken Kuantike ne nje pjese te forumit ku flitet per Psikologji e Filozofi ndaj une jam fokusuar vetem tek Psikologjia Kuantike ndaj mos me beni pyetje te cilat as nuk doni ti dini apo as qe keni interes ti degjoni pasi do behesha shume monoton duke ju shpjeguar qindra formula.
 
Last edited:

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,741
Pikët
113
Psiko Quantike, te lexova me vemendje deri tek postimi mbi stresin.
Ate do e lexoj ne nje moment te dyte.
Tek pjesa e pare, ke folur per Unin, por, sipas meje, ke harruar me te rendesishmen.
Nuk e ke permendur fare inkonshion. Si mund te kete Un, pa patur inkonshio?
Frojdi dhe Jungu,e kane ne plan te pare, tjeter gje se secili prej tyre e shikon ndryshe nga tjetri.
Pa inkonshion nuk ka psikologji.
Ke folur per lirine, por nuk ke treguar rrugen, sepse ti ne studimet e tua ke perjashtuar qellimin.
Kafshet nuk kane qellime, vec ushqimit.
Cdo te thote, te jesh i lire?
Si mund te jeshe i lire ?
Po qe se do me perjashtosh nga qellimin, me ke perjashtuar dhe nga liria. Ketu, ti vete do mendosh se pikerisht une tani jam nje i ''burgosur''.
Ne shkrimin tuaj, pashe Sartrin, po gjithashtu kam pare dhe shume koncepte te Alija Izetbegovic, (ish presidentit te Bosnje Hercegovines, qe ka qene dhe filozof) qe flet shume bukur per civilizimin.
Me ne detaje, do t'ju shkruaj perseri, sepse vertet ne disa vende pashe kontradikta.

Ps. Sa per disa qe nderhyjne ketu dhe kerkojne qiqra ne hell, do tju lutesha te mos nderprisni punen me keto shkrime me vlera.
 
Top