• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filozofia e Psiko-Kuantikes ( Rizbulimi i Psikologjise Antike - Permirsimi i Psikologjise Moderne )

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Shume e drejte eshte mendimi yt ! Nuk doja te te bindja une shkruaj ate qe mendoj, nuk kam per qellim bindjen e ndokujt prej jush.

A mundesh ti te na japesh ndonje argument interesant ? Te besh minimalisht nje paragraf arsyetim, nje shkrim me vlere, dicka qe arin te mendosh si intelektuale qe je?
Te tregosh qe nuk ke hyre kot ne grupin e Psikologji Filozofise. Se mua me duket sikur nje pjese prej jush vjen thjeshte per tu tallur meqe skeni pune tjeter.

Nuk ka nevoje te me japesh referenca autoresh nese do ti dergoj une botimet e Frojdit dhe te te tjerve se nuk besoj se i ke lexuar, e mjaftohesh me ato qe ke degjuar shkarazi neper internet.

Flisni njehere lirshem pa maska, mos u kapni mbas talljes si shenje e zgjuarsise. Ne realitet shumica prej jush jane memece e analfabete, por ketu silleni si te ishet gjykates e kritike. Cfare mendoni aman, se jeni aq te zgjuar dhe aq cool sa te vendosni kush ka te drejte e kush e ka gabim ? Cfare rezultati keni aritur deri tani ?

Kam shume respekt per ata qe shkruajne ne kete forum, diskutojne e arsyetojne por nuk kam aspakt respekt per disa te tjere qe shetisin neper tema duke qeshur e duke u tallur. Keta lloj njerzish te ulet me duken si parazite te besdisshem e te panevojshem qe bejne me mijra postime me fjale boshe e te pa vlera.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Pa na trego nje cike se kush t'i ka bere infografite meqe te duket vetja inteligjent... Ti po i gjykon te tjeret sikur u ke vene cimkat te tjereve ne shtepi... apo i ke vene? Je nje kopjac (madje dyshoj qe mund te jesh femer) dhe asgje me teper. Qe nga menyra se si e ke hapur temen dukesh qe ke probleme komunikimi dhe bezdisesh nga komentet e anetareve gje qe tregon qe je problematik me vetveten. Te pelqejne pazellat, vazhdo e luaj me to.

p.s. a ka me maske kur shkruan: Psiko-kuantika-filozofike... po eshte edhe turp se ne fakt duhet shkruar filosofia dhe jo filozofia
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Pa na trego nje cike se kush t'i ka bere infografite meqe te duket vetja inteligjent... Ti po i gjykon te tjeret sikur u ke vene cimkat te tjereve ne shtepi... apo i ke vene? Je nje kopjac (madje dyshoj qe mund te jesh femer) dhe asgje me teper. Qe nga menyra se si e ke hapur temen dukesh qe ke probleme komunikimi dhe bezdisesh nga komentet e anetareve gje qe tregon qe je problematik me vetveten. Te pelqejne pazellat, vazhdo e luaj me to.

p.s. a ka me maske kur shkruan: Psiko-kuantika-filozofike... po eshte edhe turp se ne fakt duhet shkruar filosofia dhe jo filozofia
Infografite une i bej vete di te perdor illustrator CC nese do dergoj failet origjinale. Jo sjam femer u gabove.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,734
Pikët
113
Kontinenti te falenderoj per perkushtimin :)

Do ti rishikoj me vone ku jam ngateruar, ne shprehje apo ne konceptin. Por me shpejtesi mund te them se kemi 3 personazhe ne loje :
1. Koshienca Universale ( Ka krijuar Jeten per te kryer eksperience )
2. Jeta ( Jeta eshte pjese e koshiences universale dhe e njeriut )
3. Njeriu ( Njeriu eshte pjese e Koshiences Universale dhe permban jete )

Keto nuk jane lojra fjalesh ndaj behen pak abstrakte.
Quantika, dje e lashe punen per gjysme. Materiali eshte shume i madh dhe natyrisht nuk kam ndermend te merrem me te gjithe materialin fjale per fjale, vetem po e regullove me te zotin e forumit te me jape 1000 euro ne muaj dhe s'do le rrjesht tendin pa analizuar.
Aq pak sa analizova, ti e pe vete se sa kontradikta ishin aty. Po deshe e bej perseri (mbase dhe e bej) sepse nuk ka asnje veshtiresi te gjejshe aty kunderthenie.
Ajo qe me ka ardhur ''keq'' eshte se kur te pyesja nuk jepje pergjigje, por shkarkoje USB-ne me dhjetra faqe. Dikush te tha qe koncetroje materialin, dhe ky koncentrim behet me biseda direkte e jo duke derdhur ne forum USB-ne me 128 giga , sa mund ta keshe.
Ti ke permendur shtepite botuese ne Itali dhe ke treguar menyren se si duhet te jete nje kritik. Ketu nuk ke armiq, por eshte e drejte e kujtdo te flase per materialin e prezantuar. Kur kam thene qe - une mendoj ndryshe, i hidhemi perseri arsyes se pse thash ashtu.
Mbi te gjitha, ketu je prezantuar si shkencetar e jo si shkrimtar.
Po te ishe shkrimtar, do flsinim ndryshe dhe mbase tek letersia e jo ketu.
Shkenca nuk ka liri, ashtu si arti.
Nje gabim po pate....rrezohesh, hidhesh poishte.
Ne qoftese dikush do thote qe 1+1= 3, perseri kemi perpjekje per shkence, por qe eshte gabim. Dhe une kam te drejte te them se- mendoj ndryshe sepse 1+1=2. Teoria e atomit si i pandashem, shkence ishte, por ja qe ishte gabim se, dhe jetoi gati 2 mije vjet.
Ne materialin tend, une ende nuk po te kanalizoj dot (po qe se je ti autori) se cfar je?
A je shkencetar, shkrimtar, sociolog, filozof, teolog...cfar je ?
Qe kur shkruan per jeten se eshte e rendesishme, etj etj.
Kjo cfar eshte?
Perse duhet kjo gje ne ate qe po e quaj ''traktat shkencor'' ?
Vertet mendon se njerzit nuk po e dine kete? Eshte komplet e tepert.
Kur flet per civilizimin, jane me dhjetera autoret qe kane folur per kete gje, pra nuk eshte gje e re.
Kur flet per femijet, perseri jane te tjere qe kane shkrur shume me shume se ty per kete gje.
Kur, paralelizon 3 Unet me Atin, Birin dhe Shpirtin, ketu si te te quaj ?
E shpejgon trurin me Atin, Birin dhe Shpirtin (!)
Keshtu del sikur je nje pedagog klerik, ne nje shkolle teologjike.
Po si tia bejme qe ata ''budallejte'' qe ndertuan piramidat nuk e njihnin fare Biblen? Po ashtu dhe te tjeret me pas, sepse krishterimi ka vetem 2 mije vjet. Ata kane qene te denuar me mos shpjegim, keshtu i bie. Ke permendur dhe Papen.
C'pune ke ti si shkencetar te merresh me gjera qe nuk lidhen me arsyetimin per trurin.
Me fal por, nuk te takon ty t'u thuash te tjerve qe; me tregoni arritjet tuaja. Une ta inkurajoj perpjekjen qe ben, por arritje nuk te kam pare.
Nje here mohon subkoshiencen, heren tjeter diskuton per te (!)
Ne te gjithe kete material, ne asnje vend ti nuk flet per Esin.
Qe ta kuptojne ata qe nuk e dine, Esi eshte e kunderta e Unit, pra eshte opozita. Ketu shpjegohet se pse neve shpesh kritikojme veten per nje veprim te gabuar qe beme, apo shajme veten etj. (Esi eshte me i gjere).
Deri tani, une nuk e di qe njerzimi te kete nderruar tru, dhe tani e ka me 3 Une.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Quantika, dje e lashe punen per gjysme. Materiali eshte shume i madh dhe natyrisht nuk kam ndermend te merrem me te gjithe materialin fjale per fjale, vetem po e regullove me te zotin e forumit te me jape 1000 euro ne muaj dhe s'do le rrjesht tendin pa analizuar.
Aq pak sa analizova, ti e pe vete se sa kontradikta ishin aty. Po deshe e bej perseri (mbase dhe e bej) sepse nuk ka asnje veshtiresi te gjejshe aty kunderthenie.
Ajo qe me ka ardhur ''keq'' eshte se kur te pyesja nuk jepje pergjigje, por shkarkoje USB-ne me dhjetra faqe. Dikush te tha qe koncetroje materialin, dhe ky koncentrim behet me biseda direkte e jo duke derdhur ne forum USB-ne me 128 giga , sa mund ta keshe.
Ti ke permendur shtepite botuese ne Itali dhe ke treguar menyren se si duhet te jete nje kritik. Ketu nuk ke armiq, por eshte e drejte e kujtdo te flase per materialin e prezantuar. Kur kam thene qe - une mendoj ndryshe, i hidhemi perseri arsyes se pse thash ashtu.
Mbi te gjitha, ketu je prezantuar si shkencetar e jo si shkrimtar.
Po te ishe shkrimtar, do flsinim ndryshe dhe mbase tek letersia e jo ketu.
Shkenca nuk ka liri, ashtu si arti.
Nje gabim po pate....rrezohesh, hidhesh poishte.
Ne qoftese dikush do thote qe 1+1= 3, perseri kemi perpjekje per shkence, por qe eshte gabim. Dhe une kam te drejte te them se- mendoj ndryshe sepse 1+1=2. Teoria e atomit si i pandashem, shkence ishte, por ja qe ishte gabim se, dhe jetoi gati 2 mije vjet.
Ne materialin tend, une ende nuk po te kanalizoj dot (po qe se je ti autori) se cfar je?
A je shkencetar, shkrimtar, sociolog, filozof, teolog...cfar je ?
Qe kur shkruan per jeten se eshte e rendesishme, etj etj.
Kjo cfar eshte?
Perse duhet kjo gje ne ate qe po e quaj ''traktat shkencor'' ?
Vertet mendon se njerzit nuk po e dine kete? Eshte komplet e tepert.
Kur flet per civilizimin, jane me dhjetera autoret qe kane folur per kete gje, pra nuk eshte gje e re.
Kur flet per femijet, perseri jane te tjere qe kane shkrur shume me shume se ty per kete gje.
Kur, paralelizon 3 Unet me Atin, Birin dhe Shpirtin, ketu si te te quaj ?
E shpejgon trurin me Atin, Birin dhe Shpirtin (!)
Keshtu del sikur je nje pedagog klerik, ne nje shkolle teologjike.
Po si tia bejme qe ata ''budallejte'' qe ndertuan piramidat nuk e njihnin fare Biblen? Po ashtu dhe te tjeret me pas, sepse krishterimi ka vetem 2 mije vjet. Ata kane qene te denuar me mos shpjegim, keshtu i bie. Ke permendur dhe Papen.
C'pune ke ti si shkencetar te merresh me gjera qe nuk lidhen me arsyetimin per trurin.
Me fal por, nuk te takon ty t'u thuash te tjerve qe; me tregoni arritjet tuaja. Une ta inkurajoj perpjekjen qe ben, por arritje nuk te kam pare.
Nje here mohon subkoshiencen, heren tjeter diskuton per te (!)
Ne te gjithe kete material, ne asnje vend ti nuk flet per Esin.
Qe ta kuptojne ata qe nuk e dine, Esi eshte e kunderta e Unit, pra eshte opozita. Ketu shpjegohet se pse neve shpesh kritikojme veten per nje veprim te gabuar qe beme, apo shajme veten etj. (Esi eshte me i gjere).
Deri tani, une nuk e di qe njerzimi te kete nderruar tru, dhe tani e ka me 3 Une.
E vleresoj punen tende Kontinenti. Je nga me te preferuarit e mi. Momentalisht jam ne udhetim per tu pergjigjur pak me gjate. Une ndjek shume shkenca njeheresh dhe shume rryma te ndryshme pak a shume Multidisiplinore por jam shume i fokusuar tek Fizika Subatomike dhe Shkencat Kuantike por per ti studjuar keto me nevojitet dhe Psikologjia Kuantike dhe Filozofia. Ke te drejte materiali eshte pak i ngateruar dhe i pa renditur dhe kjo e rrit veshtiresine por do mundohem qe javes tjeter te botoj materiale me te ordinuar apo me nje rrjedhe kronologjike e kuptimore.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
9,369
Pikët
113
Kush te tha moj?!
Ky Psikolumadhi se nuk ia them dot emrin...
Jo e ke gabim Nikolet. Ky Psiko me ate gjene e gjat nga mbrapa duket djal i edukuar.

I pa shkolluar, por i edukuar.
Nuk e tha per ofendim jo.
Vuri thjeshte ne dukje ndryshimet.
Une kam dhene tesen ne Pisa tha,ti analfabete.
 
Top