• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Filozofia e Psiko-Kuantikes ( Rizbulimi i Psikologjise Antike - Permirsimi i Psikologjise Moderne )

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,916
Pikët
113
Mua nuk me quajne Qamil e ty nuk te quajne Mace le ti leme ironite dhe talljet. Ndersa une po mundohem te shruaj dicka nuk ke pse tallesh.

Metafizika nuk ka te beje me jeten mbas vdekjes. Metafizika eshte shkence e cila studjon fushat energjitike te cilat nuk nderveprojne ose nderveprojne shume pak me boten materiale. Nuk ka rendesi cfare kuptojne njerzit me fjalen metafizike. Po te jap nje shembull. Entropia e sistemit koshiencial e studjon metafizika. Ve bast se as nuk ke degjuar ndonjehere per entropine e sistemeve multidimensionale mire po me kete teme meret astrofizika dhe fizika e thermijave subatomike e cila kerkon pikerisht ndihmen e metafizikes. Nuk duhet ti bastardojme termat dhe rrymat shkencore kur nuk i njohim as kuptimet.
Merre me kadale mor' shok! Ok me thuaj mua Qamile, se nuk erdhi fundi i botes. Ketu jemi per argetim dhe masaneja shkembejme ndonje xhevair midis nesh. -paqe-

*Që thua ti Quantikë, s'ke nevoje te shpjegohesh tek mua, se cfare eshte as kuantika, as metafizika.

Une kam ate aftesi (dhunti natyrore), qe quhet 6th sense, ose Clairvoyant. I see dead people!
Ne fizike qe thua tinë, e kam pasur 10+. Aq me teper qe tani po e studjoj akoma me shume, se kam pare gjera ne metafizike, qe dua t'i lidh me fiziken.

Ti i ke gjerat me te mesuar ne shkolle apo ne jete, une i kam me te pare, me te prekur, me te folur drejtperdrejte, me te bashkebiseduar, etj.

By the way, para pak kohe, gjeta pozicionin gjeodezik (literally) ku rrine dhe arsyen pse ghosts nuk munden te cross over. 😇
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,650
Pikët
113
Merre me kadale mor' shok! Ok me thuaj mua Qamile, se nuk erdhi fundi i botes. Ketu jemi per argetim dhe masaneja shkembejme ndonje xhevair midis nesh. -paqe-

*Që thua ti Quantikë, s'ke nevoje te shpjegohesh tek mua, se cfare eshte as kuantika, as metafizika.

Une kam ate aftesi (dhunti natyrore), qe quhet 6th sense, ose Clairvoyant. I see dead people!
Ne fizike qe thua tinë, e kam pasur 10+. Aq me teper qe tani po e studjoj akoma me shume, se kam pare gjera ne metafizike, qe dua t'i lidh me fiziken.

Ti i ke gjerat me te mesuar ne shkolle apo ne jete, une i kam me te pare, me te prekur, me te folur drejtperdrejte, me te bashkebiseduar, etj.

By the way, para pak kohe, gjeta pozicionin gjeodezik (literally) ku rrine dhe arsyen pse ghosts nuk munden te cross over. 😇
Ti nuk sheh njerez te vdekur mi se na cudite, as shpirtra 😅 , ti sheh krijesat e nje dimensioni tjeter, qe ekzistonin para nesh te cileve i kan ven lloj lloj emrash pak rendesi ka, por shpirtrat qendrojne ne nje skaj te botes te pergatitur e te ndare ne dy shpella per kete pune deri ne diten e gjykimit sipas librit te Enokut. He pyeti icik ato qe shef ti kush ishte Enoku per to 😁, se i qan e i lan te mbronte kauzen e tyre te pendeses para Zotit, madje i treguan edhe se ku duhet te qendronte ne mengjes heret pa dal dielli, buz lumit (prane ujvares) etj etj etj......
Kundershtoje po deshe (por do te kisha qejf te flisje iher me to, nese e ke ate hierarki kuptohet, gje te cilen e dyshoj, pastaj eja me prrallis 🤭)
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,916
Pikët
113
Po e drejte sepse intelekti ne vetvete ka 8 funksione kryesore te cilat mundemi ti ushtrojme dhe ti perforcojme. Por ne kete rezultat kane aritur ne menyre te pavetedijshme pasi autoret e mesiperm nuk flasin asnjehere per funksione intelektuale por per intelektin ne pergjithesi. Njohja e funksionove e ndihmon njeriun te permiresohet dhe qellimisht mbahen ne heshtje sepse sot ne kohen moderne zbehja e intelektit eshte nje fatkeqsi dhe nje avantazh per ata qe duan ti nenshtrojne njerzit. Nje njeri pa intelekt eshte nje manikin, sot fuqia intelektuale e psikikes eshte zevendesuar me Google dhe ky eshte nje demtim i funksioneve ndaj perdite po shtohen njerzit e paafte menderisht. Perdorimi e intelektit kerkon energji dhe konsumi i energjise prish komoditetin, per te qene ne nje nivel te ulet ne konsum energjitik njerzit sot perdorin internetin duke zbehur intelektin dhe deleguar aftesite intelektuale tek nje motor kerkimi. Kjo eshte fatkeqsia sot ka me pak njerez qe dine te perdorin intelektin sesa ne te kaluaren dhe me kete ritem Elon Mask do ju zevendesoje njerzve intelektin me nje procesor qe do jete shkalla me e ulet evolutive e njeriut dhe atehere do behemi android dhe te jesh android eshte me keq se te jesh majmuni i Darvinit.
Njeriu s'ka dhe aq nevoje per intellect, per te kuptuar boten e sotme, bile e kuptojne me mire se sa Artificial intelligence.

Breathe like a baby, walk like a toddler, and Stand Up like a man!

Meso sa te duash neper shkolla, po nuk e ke dhunti, nuk e ke. 😬

Per keto fenomene, nuk te duhet hiç intelekti. Po kur them hiç, hiç fare.

Sa inteligjenta ka kjo bote? Me mijra e mijra. Pse nuk eshte zbuluar akoma jeta e mbrapa jetes? Sa Artificial Intelligence computers ka kjo bote? Pse asnjeri nuk e ka gjetur boten e pertejme? 🐴
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,916
Pikët
113
Ti nuk sheh njerez te vdekur mi se na cudite, as shpirtra 😅 , ti sheh krijesat e nje dimensioni tjeter, qe ekzistonin para nesh te cileve i kan ven lloj lloj emrash pak rendesi ka, por shpirtrat qendrojne ne nje skaj te botes te pergatitur e te ndare ne dy shpella per kete pune deri ne diten e gjykimit sipas librit te Enokut. He pyeti icik ato qe shef ti kush ishte Enoku per to 😁, se i qan e i lan te mbronte kauzen e tyre te pendeses para Zotit, madje i treguan edhe se ku duhet te qendronte ne mengjes heret pa dal dielli, buz lumit (prane ujvares) etj etj etj......
Kundershtoje po deshe (por do te kisha qejf te flisje iher me to, nese e ke ate hierarki kuptohet, gje te cilen e dyshoj, pastaj eja me prrallis 🤭)
🐞 Me duhet te te shtoj edhe ty moj Lezete ne listen: Shihemi ne gjyq. 🐦
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Psikika njerezore sipas G.Jung eshte e perbere nga :
 1. Mendimi
 2. Intuita
 3. Ndjenjat
 4. Shqisat
Problemi eshte qe 4 pikat qe paraqet G.Jung jane Funksione te Psikikes. Funksion do te thote qe jane gjera qe ti “Ke” dhe jo dicka qe ti “Je”. Funksioni ne termin shkencor apo matematik eshte “Raporti midis Sistemeve” psh nje funksion I trupit njerzor eshte shikimi ( Qe mundesohet nga Syte ) keshtu kemi prekjen, degjimin, tretjen, respirimin etj. Funksion I trupit do te thote qe raporti midis trupit dhe ambientit te jashtem kryhet nepermjet disa funksioneve trupore. Te gjitha keto 4 pika jane funksione shume te forta te Psikikes. Funksionet jane mjete te cilat I mundesojne trupit te hyje ne kontakt me realitetin. Psh per te hyre ne kontakt me boten reale ( Karman ) ti mund ta prekesh ta ndjesh realitetin me ane te lekures, ta shohesh, ta degjosh etj, por dhe mundesh ta ndjesh me intuite ( Aftesi per te parashikuar ) mund ta mendosh nje veprim dhe mendimi eshte I zakonshem. Mundesh te kesh dhe nje sjellje emotive me pelqen ose jo.
 1. Mendimi = E mendoj realitetin para se te veproj me te
 2. Intuita = Arij ta parashikoj nje veprim real dhe veproj
 3. Ndjenjat = Kam nje raport emotiv me pelqen ose jo
 4. Shqisat = Hy ne kontakt te drejteperdrejte shqisor me realitetin
Asnje nga Funksionet e Psikikes nuk mundet te imagjinoje sepse te gjitha funksionet nderveprojne vetem me boten e realitetit fizik ose material. Funksione te raporteve midis sistemeve te botes reale. Funksionet I KE nuk JE.
 
Top