• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Filozofia e Psiko-Kuantikes ( Rizbulimi i Psikologjise Antike - Permirsimi i Psikologjise Moderne )

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
i nderuar psiko, artikulli eshte pak i gjate dhe duhet nje fund jave te mirresh me te,
her tjeter, perpiqu ti koncentrosh artikujt, se eshte me mire per ty dhe lexuesin,
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,828
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Ketu jemi ne nje forum clidhje ka egoizmi ? Shkruajme ate qe mendojme. Egoistet jane ata qe pa lexur shkruajne : Ja fute kot plako se mendja ime me thote keshtu dhe po e thashe une eshte e vertete se jam aq inteligjent sa diploma qe kam ne sirtarin e shtepise.
Jam plak grindavec.
M'fal

Ishte sa per nje nderprerje publicitare/ 3 min, reklame.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
i nderuar psiko, artikulli eshte pak i gjate dhe duhet nje fund jave te mirresh me te,
her tjeter, perpiqu ti koncentrosh artikujt, se eshte me mire per ty dhe lexuesin,
Po ke shume te drejte do mundohem ti shkurtoj duke i koncentruar ne tema me te vogla. Gjithashtu do ju le kohe dhe ti lexoni do pres disa dite per te postuar te tjera.

Faleminderit per sygjerimin !
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
A te bej edhe une ca copy/pasta na italishtja, por te perkthyera ne shqip pa essere, anima, spirito e Co? dhe te them qe kam studiuar ne Bolonje si okulist... o po flasin per formula por s'pashe as edhe nje pervec asaj te ajnshtajnit

p.s. dhe me e bukura qe i shpjegon nje here me bibel e nje here me kuante duke marre kuptime te ndryshme (e njejta fjale)...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,918
Pikët
113
ne perdorim fjalen e bukur shqipe PERTEJ, jo perpara e mbrapa ``fumato`` keto terma i ka perdorur vetem Frojdi 🤣

p.s. metafizike do te thote Liri... do ta kuptosh kur t'i vije koha
Fjala përtej ka limite të tejskajshme. Do të thote për tej caqeve tona, jashte qiellit (sky) , në hapësirë.
Qielli eshte larte, eshte vertete horizontal me ne, prandaj nuk e kapim dot me dore - Ndersa MBAS eshte horizontal dhe e kapim kur të duam me dore. E bejme kurdo lidhjen. Jemi bebe, mbas jemi prinder, mbas jemi gjysher, mbas vdesim. Po të vazhdojme vijen lineare në horizontal do mbarohet fuqia dhe nuk vazhdohet me tutje. Dmth do dalim nga orbita. Do dalin nga toka. Edhe ta pershkojme token rreth e rrotull perseri do dalim nga orbita, sic del uji I shiut nga rrota e makines kur rrotullohet. Prandaj perdoresh llastikat mbrapa rrotave qe të mbrojne nga sperkatja e ujit. Sperkatja eshte thyerja dhe shkaterrimi i asaj vije lineare. Humbje në orbite me demek.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Fjala përtej ka limite të tejskajshme. Do të thote për tej caqeve tona, jashte qiellit (sky) , në hapësirë.
Qielli eshte larte, eshte vertete horizontal me ne, prandaj nuk e kapim dot me dore - Ndersa MBAS eshte horizontal dhe e kapim kur të duam me dore. E bejme kurdo lidhjen. Jemi bebe, mbas jemi prinder, mbas jemi gjysher, mbas vdesim. Po të vazhdojme vijen lineare në horizontal do mbarohet fuqia dhe nuk vazhdohet me tutje. Dmth do dalim nga orbita. Do dalin nga toka. Edhe ta pershkojme token rreth e rrotull perseri do dalim nga orbita, sic del uji I shiut nga rrota e makines kur rrotullohet. Prandaj perdoresh llastikat mbrapa rrotave qe të mbrojne nga sperkatja e ujit. Sperkatja eshte thyerja dhe shkaterrimi i asaj vije lineare. Humbje në orbite me demek.
Metafizike doli per te nenkuptuar Pas librit te Fizikes sipas Aristotelit i cili nuk e ka permendur kurre si fjale (metafizika), por u perdor per here te pare nga Androniko i Rodit ne shekullin e pare (pas eres sone apo pas krishtit) per te pozicionuar librat e Aristotelit qe ndiqnin ato te fizikes. Meta ta fizika, pas librave te fizikes.
Aristoteli percakton kater perkufizime te metafizikes:
1. para se gjithash metafizika "studion shkaqet dhe principet paresore";
2. per me teper, metafizika "studion qenien si qenie";
3. me tej, metafizika "studion substancen";
4. dhe, se fundmi, metafizika "studion Zotin dhe substancen e palevizshme".
-paqe-
 
Last edited:

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
A te bej edhe une ca copy/pasta na italishtja, por te perkthyera ne shqip pa essere, anima, spirito e Co? dhe te them qe kam studiuar ne Bolonje si okulist... o po flasin per formula por s'pashe as edhe nje pervec asaj te ajnshtajnit

p.s. dhe me e bukura qe i shpjegon nje here me bibel e nje here me kuante duke marre kuptime te ndryshme (e njejta fjale)...
Kjo eshte pjesa me interesante e shkencave kuantike sepse mendohet se eshte zbuluar ne kohen moderne por ne realitet eshte zbuluar ne tekset e lashta poashtu dhe psikologjia njihej me mire ne lashtesi sesa ne ditet e sotme. Kjo ndoshta sepse njerzit ishen me te lire dhe me te hapur per te eksperimentuar psikiken njerzore. Ne heroglifet egjiptiane kemi tekstet e para te fizikes kuantike dhe te psikologjise kuantike. Ndersa ne Bibelen hebraike gjejme nje shumllojshmeri temash psikologjike shume interesante ku shumica jane te pa trajtuara. Edhe vete themeluesit e psikologjise jane bazuar ne po keto tekste antike. Por qe nga vitet 1900 e deri me sot psikologjia eshte bllokuar sepse shume mendojne ngushte dhe nuk jane te lirshem te dalin jashte skemave akademike per ta pasuruar njohjen e psikikes njerzore.

Po mund te besh copy paste askush nuk te pengon e me pas te besh si i zgjuar por nuk eshte ky qellimi. Qellimi eshte te kuptojme dhe te mendojme ne menyre te pavarur vetem keshtu mundemi te zhvillojme njohjen e psikikes njerzore.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Kjo eshte pjesa me interesante e shkencave kuantike sepse mendohet se eshte zbuluar ne kohen moderne por ne realitet eshte zbuluar ne tekset e lashta poashtu dhe psikologjia njihej me mire ne lashtesi sesa ne ditet e sotme. Kjo ndoshta sepse njerzit ishen me te lire dhe me te hapur per te eksperimentuar psikiken njerzore. Ne heroglifet egjiptiane kemi tekstet e para te fizikes kuantike dhe te psikologjise kuantike. Ndersa ne Bibelen hebraike gjejme nje shumllojshmeri temash psikologjike shume interesante ku shumica jane te pa trajtuara. Edhe vete themeluesit e psikologjise jane bazuar ne po keto tekste antike. Por qe nga vitet 1900 e deri me sot psikologjia eshte bllokuar sepse shume mendojne ngushte dhe nuk jane te lirshem te dalin jashte skemave akademike per ta pasuruar njohjen e psikikes njerzore.

Po mund te besh copy paste askush nuk te pengon e me pas te besh si i zgjuar por nuk eshte ky qellimi. Qellimi eshte te kuptojme dhe te mendojme ne menyre te pavarur vetem keshtu mundemi te zhvillojme njohjen e psikikes njerzore.
Pikerisht ajo qe ke bere ti, copy/paste i quan si punime te tuat dhe pastaj pretendon kritike te shendoshe. Si mund te kritikosh ato qe i kane shpikur te tjeret?!?! nderkohe qe shkrimet e kane burimin tjterkund. Nese do te analizojme eshte tjeter muhabet.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
A te bej edhe une ca copy/pasta na italishtja, por te perkthyera ne shqip pa essere, anima, spirito e Co? dhe te them qe kam studiuar ne Bolonje si okulist... o po flasin per formula por s'pashe as edhe nje pervec asaj te ajnshtajnit

p.s. dhe me e bukura qe i shpjegon nje here me bibel e nje here me kuante duke marre kuptime te ndryshme (e njejta fjale)...
preferisco che tu parli di figa, piutosto di Einstein! -qesh- -gezuar-
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,848
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Kjo eshte pjesa me interesante e shkencave kuantike sepse mendohet se eshte zbuluar ne kohen moderne por ne realitet eshte zbuluar ne tekset e lashta poashtu dhe psikologjia njihej me mire ne lashtesi sesa ne ditet e sotme. Kjo ndoshta sepse njerzit ishen me te lire dhe me te hapur per te eksperimentuar psikiken njerzore. Ne heroglifet egjiptiane kemi tekstet e para te fizikes kuantike dhe te psikologjise kuantike. Ndersa ne Bibelen hebraike gjejme nje shumllojshmeri temash psikologjike shume interesante ku shumica jane te pa trajtuara. Edhe vete themeluesit e psikologjise jane bazuar ne po keto tekste antike. Por qe nga vitet 1900 e deri me sot psikologjia eshte bllokuar sepse shume mendojne ngushte dhe nuk jane te lirshem te dalin jashte skemave akademike per ta pasuruar njohjen e psikikes njerzore.

Po mund te besh copy paste askush nuk te pengon e me pas te besh si i zgjuar por nuk eshte ky qellimi. Qellimi eshte te kuptojme dhe te mendojme ne menyre te pavarur vetem keshtu mundemi te zhvillojme njohjen e psikikes njerzore.
Ore e di ti cfare eshte kuanti, se na shkallove nga mendja?!
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,741
Pikët
113
Jeta dhe qellimi i saj.

Njerzit besojne se jeta ne vetvete ka nje qellim dhe kete qellim ja ka dhene vete Zoti. Ne fakt njerzit qe ndjekin qellime te thena nga Zoti po bejne veprimet me mizore ne bote, kjo sepse kur nje njeri ndjek nje qellim qe i ka vendosur vet Zoti jeta e tij behet shume here me e parendesishme se qellimi. Jeta eshte e rendesishme dhe jo qellimi. Jete do te kuptojme eksperiencen fizike qe kryen e njeriut ne bote. Njerzit nuk kuptojne ku ndodhet vete jeta ?
1. Ndodhet brenda vete njeriut ?
2. Ndodhet jashte njeriut, sic eshte familja shoqeria puna etj ?
Quantika, une te kam bere disa pyetje me lart, por nuk me ke kthyer pergjigje. Me sa mbaj mend, ke ftuar cilin do per te kritikuar apo debatuar etj.
Sidoqofte, ne keto rrjeshta, nuk e di per cilin Zot e keni fjalen dhe per cilet njerez e keni fjalen.?
Qellimet nga Zoti jane ato qe jane, por ne qoftese Xhiordano Bruno u dogj mbi turren e druve, ketu nuk e ka fajin katolicizmi, por nje grup prifterijsh injorante. Keni dhene deklaraten qe kam nenvizuar. Kjo urrejtje nuk justifikon pjesen kur flisni per 3 Unet, qe i paralelizoni me Atin, Birin dhe Shpirtin.

1 - Njerzit ngaterojne ambjentet ku qendron Jeta me vete Jeten.

2 - Shtepia, familja, puna, situatat e gezueshme ku njeriu jeton dhe te gjitha keto jane ambienti ku vete Jeta vepron por nuk jane Jete.

3 - Nuk duhet ngateruar Jeta me ambjentin ku ajo vepron.

4 - Jeta eshte e rendesishme sepse eshte e vetmja gje qe njeriu njeh. Njeriu njeh vetem Jeten dhe asgje tjeter, te gjitha gjerat e tjera jane Imagjinate.

5 - Jeta eshte shume e rendesishme, as njeriu si person fizik nuk eshte i rendesishem sa vete jeta.

6 - I rendesishem eshte ai njeri qe ne vetvete ka jeten dhe identifikohet si pjese e jetes se vet.

7 - Jeta eshte baza e gjithckaje, vete universi egziston vetem qe Jeta te veproje ne te.

8 - Universi dhe bota jone egziston vetem se brenda njeriut egziston Jeta, cdo gje egziston vetem qe Jeta te kryej eksperience.

Eksperienca e Jetes ne cdo pike kendveshtrimi eshte pika me e rendesishme.
1 - Ku qendron vete jeta?

Numri 1, ka kundershti ne vetvete. Sa jeta qenkan ? Sepse njera qenka diku, pra aty ku qendron, dhe fjala tjeter ''me vete jeten'' do te thote se nje tjeter jeta, qenka diku jashte. Jeten ne kete rast e trajton si nje person qe nuk duhet ngaterruar ambienti ku ai qendron me vete personin. Sepse personi iken e vjen...por jeta eshte dhe vetem eshte, ajo eshte kudo dhe ne ambietet, dhe jashte tyre madje dhe ne Mars e Merkur eshte jeta se dhe ata jetojne, pasi jane, Egzistojne.
Jeten e ke futur ne nje pikepamje, dhe e ke burgosur. Nuk ju mungon guximi te flisni per njerzit (per 7 miliarde) me siguri te plote dhe nuk e di, intelektualisht, a e keni kete te drejte?
Kesaj i thone - keshtu mendoj une!
Ne rregull, por une mendoj ndryshe se.

2 - Cfar jane ? Yje ne qiell. Pikerisht ajo eshte jeta, ose pjese e saj. Sepse jeta eshte si koha, ajo ndodhet kudo. Por, kjo jete, nuk ka nje formule te vetme qe duhet te jete me lumej, dete, peshq, zogj dhe njerez. Edhe fusha magnetike eshte pjestare e jetes.

3 - Refuzoj te pergjigjem.

4 - Fjalia e pare ne numurin 4, eshte me e pa kuptimta.
Cfar duhet te njohe tjeter njeriu pervec jetes? Jeta i permbledh te gjitha, cdo gje qe te shkon ty ne mend, eshte pjese e jetes, eshte pjese e gnosit.
Fjalia e dyte po e numrit 4, dhe kjo del pa kuptim. Ku ta gjeje ''njohjen'' tjeter njeriu?
Kur ke thene se - te gjitha te tjerat jane imagjinate -, cilat te tjera? Nuk ka te tjera jashte jetes. Edhe ky forum qe po shkrujme tani, eshte pjese e jetes. Dhe vete imagjinata eshte pjestare e jetes, sepse sipas arsyetimit tend, imagjinaten e ke nxjerre jashte jetes. Po atehere ku qendron ajo? Ska vend tjeter, vetem se brenda jetes.

5 - Kush tha?
Keshtu mendon ti.
Njeriu eshte pjestar i jetes, njeriu eshte jeta vete. Si ka mundesi qe e ndan njeriun nga jeta? Njeriu eshte brenda jetes, por kete gje nuk ia mohoj as diellit, as henes as yjeve. as qenve e maceve. Cdo gje qe shikon eshte jete.

6 - Kush qenka ky njeri ? Njeh ndonje ti? Ketu ke ndare ca njerez qe paskan jeten dhe ca te tjere qe nuk e paskan. Ata qe e kane qenkan te rendesishmit.
Kush na qenka ky njeri qe nuk ka jeten brenda???
Vete fjala njeri nenkupton jeten qe e ka brenda, por edhe fjala ujk, nenkupton jeten sepse eshte qenie e gjalle. (Kij kujdes se fjala ''jete'' me fjalen ''qenie'' jane e njejta gje).
7 - Perseri ndarje.
Me fal por, shikoj nje katrahure konceptesh.
Ke ndare Universin, (Gjithckane) nga jeta. Universi dhe jeta jane 1.

8 - Piken 8, po e citoj dhe nje here me poshte.
Universi dhe bota jone egziston vetem se brenda njeriut egziston Jeta, cdo gje egziston vetem qe Jeta te kryej eksperience.

Kush e ka vene Universin ne sherbim te ketij kushti? Pikerisht se brenda njeriut egzistoka jeta? Por kujtoj ketu se...te kujt njeriu?
Lexo me kujdes piken numur 5. e cila e thene prej teje, jep kete mesazh.
5 - Jeta eshte shume e rendesishme, as njeriu si person fizik nuk eshte i rendesishem sa vete jeta.
Pika numur 8 dhe pika numur 5, nuk shkojne bashke. Hedhin poshte njera tjetren. Cila eshte e verteta sipas teje? Sepse tek pika numur 6, njerzit i ke ndare, sepse eshte i rendesishem vetem ai njeri qe ka jeten brenda...te tjeret jo, kshu ke thene. Vetrm atij lloj njeriu i ke dhene rendesi qe ka jeten brenda. (sepse ca te tjere nuk e paskan).
Por, le te vazhdojme me piken numur 8, se ajo ka rradhen.
Po qe se Universi egziston vetem se brenda njeriut egzistoka jeta, lind nje pyetje tjeter.
Si t'ia bejme qe ky Universi na paska qene dhe kur njeriu as qe egzistonte fare, as qe llogaritej fare? Madje ka qene edhe atehere, kur dhe toka nuk ka qene fare?
Cfar ka bere ky Univers, pa njeriun? Pse ka egzistuar? Apo mos valle qe njeriu vete ai qe vuri minen dhe krijoi Big Bengun?
Pastaj fjalia mbaron me fjalet; cdo gje egziston vetem qe Jeta te kryeje eksperience.
Gjithe ato fjale te bukura qe the per jeten, perseri i hodhe poshte me kete pjese, sepse jeten e nxorre si nje cirak qe ka shkuar tek ustai te mesoje zanat. Ne fjalet ''cdo gje egziston qe jeta te kryeje eksperience'' i ke bere injorimin me te madh jetes, e ke fyer.
Ti di ndonje eksperience te Jetes, sepse jeta tek pika 5, del jashte njeriut.
Kam lexuar diku qe nje minister i diktatures ishte shprehur nje here - E cta duam Shqiperine pa Enver Hoxhen.
Shiko sa drite shkurter ka qene ky minister, sa miop e medioker.

Deri tani, sidomos piken numur 5 e ke armike. Fshije me mire.

Quantika, po e le me 8 pika sot se po me vjen gjume, por me poshte tek ky [postim i fillimit, pashe se ke perjashtuar qellimin, kurse tek nje nga positmet e fundit qe ke bere, e ke cilesuar handikapat njeirun pa qellime apo qe nuk arrin qellimin.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Ne postimet e fundit, fjaline e nenvizuar, po ti vete e ke hedhur poshte.
Kontinenti te falenderoj per perkushtimin :)

Do ti rishikoj me vone ku jam ngateruar, ne shprehje apo ne konceptin. Por me shpejtesi mund te them se kemi 3 personazhe ne loje :
1. Koshienca Universale ( Ka krijuar Jeten per te kryer eksperience )
2. Jeta ( Jeta eshte pjese e koshiences universale dhe e njeriut )
3. Njeriu ( Njeriu eshte pjese e Koshiences Universale dhe permban jete )

Keto nuk jane lojra fjalesh ndaj behen pak abstrakte.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
678
Pikët
93
Kritika e tezave nuk do te thote te pohosh apo te mohosh nje mendim apo nje teori te dikujt tjeter si e vertete apo e gabuar dhe as ta krahasosh ate me dike tjeter duke e mare si pike referimi. Kritika ngre pyetje, e ne baze te pyetjeve vetvetiu duhet dhe pergjigjie. Kjo eshte kritika konstruktive, ku nje teme zhvillohet ne menyre natyrale duke i dhene forme te re ku kritiku vjen ne ndihme te tezes duke ngritur pikepamje te reja.

Pohimi dhe mohimi nuk kane rendesi.
Krahasimi nuk ka rendesi.

E vetmja gje qe ka rendesi per kritiken e shendoshe eshte krijimi i pikepamjeve te reja ngritja e pyetjeve dhe zgjerimi i horizontit te kendveshtrimit.
Kritiku i mire nuk thot une mendoj keshtu dhe meqe mendimet tona nuk perputhen e ke gabim ti. Perkundrazi ben nje analize dhe ne baze te saj parashtron nje kendveshtrim te ri ndryshe nga ai i autorit duke ngritur pyetje e kerkuar shpjegime.

Nuk e di se sa ju e kane te njohur shtepine botuese Adelphi ne itali. Une kam punuar disa kohe ne redaksi. Nese kritiket do tu thoshin shkrimtarve ja fute kot plako apo sja ke idene se per cfare po flet do kishem humbur autoret me te mire te botes. Dhe shtepia botuese Mondadori, Bur, Rizzoli etj etj trajtojne tema shume komplekse dhe jane shume te kujdesshem me kritiken.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Konti, eshte shume e thjeshte.

Uni perbehet nga 3 shkronja - U. N. I.
U - Unë
N - Në (ndajfolje) në toke në ajer në uje.
I - Ishte (folje)

Pra reservon unikun tend: Unë Në Ishte. Vendos Unë Në Ishte mode.
I am në anglisht do të thote Unë jam.

Unë jam eshte presente, qe deshmon vetem se kush je tani, ua deshmon me prova se kush je dhe sa mendje ke. Kjo eshte solide.

Uni tregon Unë Në Ishja - kjo tejkalon Une në kush jam në Une në ishja aka në Egoizem.

Kot nuk thonë, na trego në Ku-Vënd, ku e ke vendin ku je, kush je sot, jo ku ishje dje.

😇🥰🧐😎😇 - keto simbole jane shume simbolike per mua. Si dhe Pse eshte nje Etape tjeter.
👏 👍 Ja, flet njeriu qe bashkon dy paralele bashke! 🤣🤣🤣

Or tëj kur bashkohen dy plane ✈ si të njejta ose të kunderta ka vetem karambol ose shperthim. Të duhet nje element tjeter ose të devijosh shperthimin ose të koagulosh, ose to ko-operosh. Cdo pjese e dy kendeve, e dy elementeve kerkon nje kend të trete të lidhen bashke qe të ko-operojne bashke.
Merr hekur me hekur dhe ngjiti bashke. Nje hiç do gjesh. Merr hekur dhe zink nje hiç do marresh. Po nuk shtove nje element, nje liquid tjeter, nje hiç do marresh. Ose i kthen ato në liquid form duke i shkrire, nuk ngjiten. Ose perdor ndonje acid tjeter qe të krijosh ate treshen.

Ose ose kur marton dy vete, burre e grua, duhet patjeter të London femije, se përndryshe do zhdukej jeta.

Nashti edhe fjala vetë Zhdukje përbehet nga 3 elemente. Z (zë vend) - H (hapësirë) - Dukje (e dukur, fakti, sperma eshte fakt).

Therefore, po u krijua hapesire nga Zëniia, bashkimi me Dukjen, Spermen, atehere nuk krijohet ajo Vezë.
Vezë eshte Ve dhe Zë - Vë e Zë - E Vë dhe Zë vënd.
Vënd also do të thote e Vë dhe Ndēnji.

K’shu ti Qazimo, prandaj heren tjeter shihemi e Kuvendi (gjyqi) per të treguar se Ku eshte Vëndi yt dhe imi.

Yt do të thote Yt, shko tutje ore shejtanit. 😂
Imi do të thote I am, do të thote I, uni, do të thote Unë jam. E shikon qe edhe gjyqi ty do te shtyje.Jo ae do të të skualifikoje, por do të thote hap vend, yt shko tutje, se ka me të sojshëm se ty. 😂

Mirë u pafshim dhe Mirë se të pres aty në Ku-Vënd!!!

Dita e gjyqit do jete në Mars 2026. Shihemi! 😇
Ne kemi dhe gjyq forumor
na i sidh padine se gati jemi
 
Top