• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fjalë të urta - thënie të miat

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Po filloj me dy që sapo i shkrova:

Të zezën në dash ( daç ) laje në dash nxije edhe më shumë – nuk ndryshon!
E zeza sa më shumë lahet, aq më shumë nxihet!

Ka raste kur e vërteta sa më shumë zbardhet ( sheshohet ) aq më shumë nxihet!
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Ca idealisteve ju bejne qejfin dhe i krrefin,pastaj harrojne qfar kane ilustruar.....me imazhe!
Thenia IME.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,392
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Kur drejtsia sa me shum kerkohet ,dhe behet me e pa kapshme,me mir pajtohu me humbjen.
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,729
Pikët
63
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Çdo njeri qe takon ne jete , eshte duke luftuar me problemet e tij . Ji i sjellshem me te ! Ndoshta nuk mund t’i zgjidhesh hallet , por miresjellja jote do t’i jape kuraje te mos dorezohet. Miresjellja jote mund te jete mrekullia qe po priste. Shpesh , pa e ditur , ne bejme mrekullira!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat/ temat tabu

Temat tabu i krijojnë njerëzit që kanë faje. Ky grup njerëzish për të fshehur të metat e veta krijojnë/urdhërojnë dicka që s’duhet të flitet - tabu që mos të bisedohet e mos të ketë fërkime rreth gabimeve e lëshimeve të tyre që të shumtën e herës janë shumë të mëdha.
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Është punë e paqëlluar nëse zgjedh të shkosh në kinema me një të verbër.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Trimi ( edhe ) mund të fitojë ndonjë betejë; strategu e fiton luftën.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Quhen të mjerë ata njerëz që kanë kryer së paku një shkollë të mesme ( apo edhe më keq kanë kryer edhe fakultet ), si dhe mërgimtarët që kanë ndenjur me vite në kurbet dhe nuk kanë mësuar asgjë nga jeta ( emancipimi ). Kanë mbetur cungje të papërpunuar ( në aspektin ecje me kohën, se shkollë mbase kanë marrë, ose kurbetcarët para kanë bërë... ) që asnjë pykë e jetës civilizuese nuk ua ka lënë shenjë!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Ka ca njerëz që herë të shajnë, herë të çojnë mbi re të bardha.

Pak ka rëndësi kjo lëkundshmëri ( labilitet) e tyre, por, megjithatë, të ngjallet kureshtja të dish:

vallë, ky shpirt i tyre i lëkundur, në cilin rast është duke e thënë të vërtetën?
 
Last edited:

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,368
Pikët
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Po filloj me dy që sapo i shkrova:Të zezën në dash ( daç ) laje në dash nxije edhe më shumë – nuk ndryshon!

Ka raste kur e vërteta sa më shumë zbardhet ( sheshohet ) aq më shumë nxihet!
Quote: "Mjafton vetem ngjyra e zeze per te ngjyrosur te Genjeshtren, perkundrejt 7 ngjyrave te zbardhi te Verteten"

Viola. V
:D
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,368
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Fjalë të urta - thënie të miat

1 janar 2016

Kur s'të arrijnë, të pështyjnë!
"Kush te shan mbrapa kraheve, menderja i shikon, degjon dhe j'u jep pergjigjen e duhur" - Qe e vogel e kam thene kete shprehje.

Ne fakt me shkurt e thoja: Kush te shan e pergojon, menderja i degjon dhe i sfidon.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Para IDIOTESISE qe eshte ne mode,nuk ka zgjuarsi qe e perballon.

Shqiperohet firma ime, por kam gjetur nje te re AKTUALE....

Te ZGJUARIT e kultivuar ne troje,nuk ka BUDALLA(QE) qe ju vjen anash!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Ruajuni prej atyre që i ndërrojnë shpesh shokët siç i ndërrojnë gabelët (ciganët) pelat!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,361
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Ata që janë janetë, mbase edhe mundohen ta fshehin këtë ves të keq për vite të tëra, por vjen një moment dhe tregojnë vetë se kush janë, pa pasur nevojë t’ua heq askush maskën!

Fjalor:
janet - në trevën tonë përdoret kjo fjalë dhe është gërshetim i gjithë veseve të këqija shpirtërore, si: inatxhi, shpirtkazmë, shpirtzi, katil, xheloz etj etj. I ke thënë dikujt janet, d.m.th ia ke thënë që të gjitha këto vese të këqija. P.sh. Për dikë thonë: Hiqu këtij janeti, ky me mujt ( po pati mundësi ) edhe diellin ua ndalë tanëve ( të gjithëve )!
 
Last edited:
Top