• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fragmentet me te bukura te librave !

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,904
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Edhe ne shqip, sigurisht. ?
S'kishte forum atehere, vetem libra lexonim... edhe ludo n'karton ndonjehere. ?
Ky qe citova me lart, ka qene i pari nga cvajgu dhe ngaqe e kam lexuar ne moshe te vogel me ka lene mbresa te pashlyeshme.
Intensiteti i leximit mua me ka rene shume.
Me sa duket graviteti do e terheqe edhe me drejt tokes. ?
Idem dhe per mua.Nuk perqendrohem dot me ne lexim.Leter nga nje e panjohur eshte pjese e nje permbledhje te vjeter bashke me Amokun,Novelen e shahut,Bukinisti Mendel dhe disa te tjere.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,210
Pikët
113
Idem dhe per mua.Nuk perqendrohem dot me ne lexim.Leter nga nje e panjohur eshte pjese e nje permbledhje te vjeter bashke me Amokun,Novelen e shahut,Bukinisti Mendel dhe disa te tjere.
Edhe Leporela ishte ne ate permbledhje. Me ate kujdestaren si burre. S'me kujtohet tamam historia e dhimbshme e saj. Ka kaluar shume kohe. Lol
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,904
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Edhe Leporela ishte ne ate permbledhje. Me ate kujdestaren si burre. S'me kujtohet tamam historia e dhimbshme e saj. Ka kaluar shume kohe. Lol
Sa mire i mbajtke mend!Edhe ajo mardhenia e nderlikuar e atij burrit me ate djalin e vogel nepermjet se cilit donte te lidhej me te emen.E kam une ate librin po ia kam dhene nje mikeshe per momentin.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Rudolf (ndalet).
Ku jemi ne?
Ottokar.
Në kreshtën më të lartë në Alpe.
Aty është gjilpëra e zbehtë, mbi të cilën
shkëlqen hëna e plotë, është maja e Glockner.
Rudolf.
Çfarë do bëjmë ?
Ottokar.
Unë dua t'ju tregoj mbretërinë që
përcakton shtëpinë tuaj, dhe deri në
majë do tju drejtoj VEDA, atje ku një sy i pavdekshëm
sheh të ardhmen.

(Ata lëvizin përpara.)

Rudolf. Më duket sikur jam dhi e egër ...
Ottokar (ndalet në majë).
Qëndroni të vendosur dhe shikoni përreth.
Rudolf (ndalet, dëgjon thellë).
Çfarë ishte ajo …? E dëgjove!
Ottokar.
Një dhi e egër që ecën shpejtë.
Jini të vëmendshëm.
Kaloni fushën e dëborës dhe shikoni në jug!
Cfare shikon?
Rudolf (duke vështruar).
Male pa mbarim,nën aromën blu të hënës.
Ottokar.
Po më poshtë ...
Rudolf.
Një diçka vezulluese, një sipërfaqe e qartë ...
A është e ardhmja?
Ottokar.
Jo, ky është deti.....
Adriatiku.
Rudolf.
Nuk shoh më tej.
Ottokar.
Shikoni me mendje për të parë më shumë.

Akti i Tretë.....skena e parë.

PS....ritat me bira,lekaSCHWANZI,a.qani e CDO prosti me flamur...NUK bajne dot =KRYEVEPRA

FAZITI aPO dyKRYET

0098.gif


AGRE.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Idem dhe per mua.Nuk perqendrohem dot me ne lexim.Leter nga nje e panjohur eshte pjese e nje permbledhje te v
Rudolf (ndalet).
Ku jemi ne?
Ottokar.
Në kreshtën më të lartë në Alpe.
Aty është gjilpëra e zbehtë, mbi të cilën
shkëlqen hëna e plotë, është maja e Glockner.
Rudolf.
Çfarë do bëjmë ?
Ottokar.
Unë dua t'ju tregoj mbretërinë që
përcakton shtëpinë tuaj, dhe deri në
majë do tju drejtoj VEDA, atje ku një sy i pavdekshëm
sheh të ardhmen.

(Ata lëvizin përpara.)

Rudolf. Më duket sikur jam dhi e egër ...
Ottokar (ndalet në majë).
Qëndroni të vendosur dhe shikoni përreth.
Rudolf (ndalet, dëgjon thellë).
Çfarë ishte ajo …? E dëgjove!
Ottokar.
Një dhi e egër që ecën shpejtë.
Jini të vëmendshëm.
Kaloni fushën e dëborës dhe shikoni në jug!
Cfare shikon?
Rudolf (duke vështruar).
Male pa mbarim,nën aromën blu të hënës.
Ottokar.
Po më poshtë ...
Rudolf.
Një diçka vezulluese, një sipërfaqe e qartë ...
A është e ardhmja?
Ottokar.
Jo, ky është deti.....
Adriatiku.
Rudolf.
Nuk shoh më tej.
Ottokar.
Shikoni me mendje për të parë më shumë.

Akti i Tretë.....skena e parë.

PS....ritat me bira,lekaSCHWANZI,a.qani e CDO prosti me flamur...NUK bajne dot =KRYEVEPRA

FAZITI aPO dyKRYET

View attachment 72970


AGRE.
Nga cili Liber eshte marr ky fragment :)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Nga cili Liber eshte marr ky fragment :)
Wer sich unter die volkstümlichen Kleien mischt, dem geschieht recht, wenn ihn die........ patriotischen Schweine fressen.

1825.

grillp-sig.jpg

PS....tashti do dalim per noi bier ose kafe.
Deshironi ndonje gje tjeter??????????
KLM
oder
LG.
 
Top