• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fyerjet e Francës ndaj Islamit, rriten reagimet

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,283
Pikët
113
reag.jpg

Karikaturat fyese kundër Profetit Muhamed në fasadat e disa ndërtesave në Francë tërhoqi reagimin e muslimanëve. Organizata e Bashkëpunimit Islamik dhe Kuvajti e dënuan këtë veprim. Produktet franceze bojkotohen në Marok dhe Katar.

Një mësues në Francë u tregoi studentëve karikatura që ishin fyese për Profetin Muhamed dhe Islamin, të botuara në revistën Franceze Charlie Hebdo në 2015.

Pas vrasjes së mësuesit, disa autoritete lokale kësaj here i pasqyruan këto karikatura në ndërtesat zyrtare. Ka reagime nga bota islamike kundër kësaj sjelljeje mos respektuese të qeverisë franceze.

“Ne dënojmë sulmin sistematik ndaj ndjenjave të muslimanëve”

Organizata e Bashkëpunimit Islamik dënoi këtë qëndrim të Francës. Deklarata tha: “Ne dënojmë sulmin e vazhdueshëm sistematik ndaj ndjenjave të muslimanëve duke fyer simbolet fetare të përfaqësuara nga personi i Profetit Muhamed”.

Në deklaratë, u theksua se është e papranueshme të fyhet çdo simbol i fesë nën emrin e lirisë.
-------------
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,879
Pikët
113
Kur ja prene koken mesuesit nuk dolen te protestojne keta, imagjino cdo kishte 'ndodhur po ti ishte prere koka ndnj prej ketyre do kishte marre flake franca,mos them e gjithe bota
 
Last edited by a moderator:

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,920
Pikët
113
“Sulm sistematik ndaj ndjenjave muslimane”
Per zhgarravina!!
Po ato bombat qe vrasin njerez te pafajshem ne emer te zotit cfare jane?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
hmmm...................................

Në një dokumentar të regjisorit rus Evgeny Afineevsky, Papa Françesku shprehet për çështje të ndryshme shoqërore. Ndër të tjera, ai dënon ndarjen e fëmijëve dhe prindërve të tyre në kufirin e SHBA-se si jokristiane dhe mizore.

Ehhhhhhhhhhh.......


Qy.... arriti shndërrime të mahnitshme dhe kishte dhuntinë për të kuptuar mendimet e fshehta të njerëzve.

Lutja e preferuar.... At më dhuro atë që....
të gjithë mëkatarët të pendohen,
të gjithë të drejtët të kënaqen me hirin
dhe të gjithë..... të fitojmë lavdinë e përjetshme.

Caritas Christi urget nos .

amen.

FAZITI.....die Kinder im Jemen, Syrien, Palestina,Albania,Kosovo und in WELT, die interessieren wohl nicht?

PS.....10.42 dhe po DALIM.

KLM.....ups se harrova....ilias spiros mase shto diqka,pasiqe Franca KA....30% Besimtare.

NRRK.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Njerzit e verbuar nga urrejtja gjithmon gjejn nje pretekst per te turbulluar boten.

Me te vertet eshte fyese te tallesh me librin e shenjt ose muhamedin , por kjo te shkoi aq gjate sa te bojkotosh prodhimet franzese tregon injoranz ose nje keqinterpretim sipas interesave te njerit apo tjetrit. Te kalosh ne incidente diplomatike e ka rrenjen me thell , fuqi politike.

Gjejn nje tuf fanatikesh qe nuk kane te bejn fare me besimin.
Muhamedi , libri i shenjt qysh ne krijimin e tij si dhe bibla gjithmon kane pasur kundershtar.Jezusin e shkret gjith llojet e karikatura i sheh neper netz po spo del njeri duke ulerit .
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,958
Pikët
113
Kur arrin e sheh fene me fanatizem,pasojat dihen pastaj....
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,959
Pikët
113
Puna eshte e din shume mire se se sa sensitive eshte kjo gje per besimtaret musliman, kur vet nuk perdorin asnje fotografi te profetit Muhamed (paqja dhe meshira e Zotit qoft mbi te), ateher pse keta e vazhdojn ket gje te shpifur kur i din konsekuencat, dhunen nuk e justifikon asgje, po edhe te behesh idiot kot nuk e justifikon asgje.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Vrasja e tmerrshme e mësuesit në Francë nuk kaloi pa reagime të forta edhe nga vetë komuniteti mysliman atje.

Imami i Parisit, Hassen Chalghoumi bëri një apologji prekëse, duke iu lutur njerëzve të mos bien pre e frikës e duke kërkuar ndjesë për një akt të kryer nga një 18 vjeçar në emër të besimit.

Hassen Chalghoumi, imam i Parisit: A e dini çfarë thotë një fjalë e urtë për profetin e Islamit? Thotë se mësuesi është një profet, sepse mëson, përcjell mesazhe. Aq shumë I duam ne mësuesit sa u besojmë fëmijët tanë. Nuk janë fëmijët tanë ata që mund të vrasin mësuesit, nuk janë fëmijët tanë ata që kryejnë krime dhe nuk respektojnë shkollën e republikës. Ne ju kërkojmë ndjesë sepse ai u ekzekutua në emër të fesë sonë; unë vetë i kërkoj falje familjes së tij, dhe u them të gjithë njerëzve se ne nuk kemi frikë, ne nuk duhet t`i dorëzohemi frikës.

Pas sulmit makabër të së premtes, kur mësuesit 47 vjeçar Samuel Paty iu pre koka në mes të rrugës nga një i ri me origjinë cecene, e gjithë Franca u përfshi nga tubime me thirrjet pro lirisë së shprehjes dhe laicizmi. Duke respektuar udhëzimet për maska, mijëra vetë u mblodhën më herët në sheshin “Place de la Republique” të Parisit për te shprehur indinjatën e tyre, por edhe me nje mesazh për te ardhmen.

Marie-Pascale Petit, mësuese historie: Ne do të vazhdojmë të luftojmë për nxënësit tanë, do të vazhdojmë t`i mësojnë atyre sesi te mendojnë me kokën e vet, t`i japin dije që t`i ndihmojnë ta kuptojnë më mirë këtë botë, ta kuptojmë më mirë se kush janë. Asgjë nuk na ndalon dot. Jam krenare që jam mësuese.

Tronditja dhe revolta që përfshiu vendin i ngjante në shumë mënyra dhimbjes që përfshiu Francën gjashtë vjet më parë kur miliona protestues me lapsa në duar dolën për të mbrojtur lirinë e shprehjes, pas sulmeve terroriste në redaksinë e revistës satirike Charlie Hebdo. Policia franceze ka mësyrë shtëpitë e dhjetëra personave të dyshuar si islamikë radikalë, e disa prej personave që po merren në pyetje kishin postuar mesazhe në mbështetje të vrasësit të Samuel Paty.Gazeta. M. KMe kujtohet nje thenje e nje filmi : O popull sa gjera te shemtuara behen nen emrin tend!
Nuk e vrau islami si Fe , por njerzit te ashtuquajtur Fetar e njollisin vet emrin e nje Feje.
Shume veta e kane dhe si nje lloj krenaria ose deliri i madheshtis , une jam myslyman dhe guxoj njeri mos me hapi rruge se cak ja pres koken .
Keshtu lloj psyqosh gjen kudo .
Gjejn ca te trullos nga trut dhe i bejn pesh pesh tek veshi : a do sakrifikosh ti jeten tende per te miren e ceshtjes son te lartpermendur qe zoti yn te na hapi rrugen per ne parajs dhe bota do mbizotrohet vetem nga lloji yne ?-- Idioti po thot , se deri aty eshte horizonti , deri aty shef me gjate jo.


Pra pesh pesh tek veshi eshte KRIMINELI , idioti eshte terroristi + kriminel + viktim .Po c'fare faji kane te tjeret qe duan te jetoin normal.

Fatkeqsisht nga i thati digjet dhe i njomi.
 
Last edited:

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,233
Pikët
113
Franquzat qe e mbajne veten si popull i ngritur, civilizuar, ne keto raste kane treguar se sa jane trapa e injorante perkunder qe si ish konolizatore ne vende te nje religjioni tjeter do te duhej ta dinin se çfare i irriton dhe i bene te ndjehen te fyer ata tjeret.

Kjo eshte sikur meson femijen, mos u afro lumit se te hane Coorcodilo me goja modhe.

Dhe keta nga kamjunitu lailahe e iladha 😂 mund ti kene 999 te zeza, por qe ne kete rast nuk i fajesoj. Ç‘mesues menquria e edukator m..i eshte ai qe nga 1 milion shembujt e mundshem, gjene me karikaturat e Mohammedit te ju tregoj nxenesve „lirine e shprehjes se lire“

Prandaj, kujdes se te kafshon Corcoodilo di Nilo 🤭😆 te merr me vete ne boten e karikaturave, nuk ka faj njeri qe ja ke shkruajtur vetes ne balle; je suis budadhaja nga toka gjer ke havaja 🤔
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
29,749
Pikët
113
Kam pershtypjen se perendimi vete i ka krijuar keto monstra. Tani le te rregullojne gabimet..
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,959
Pikët
113
Kam pershtypjen se perendimi vete i ka krijuar keto monstra. Tani le te rregullojne gabimet..
Sibi nuk ka te beje perendimi, po ka te bej idiotizmi, liria e fjales mbaron aty ku e prek te drejten e dikujt, cfare planprogrami kishte ai mesusi qe ne ore gjeografis, nese nuk gabohem, hedh karikatura qe eshte dit qe per ato jane bere protesta, a thu cfare ka dasht me tregu ai me at gjest te manget nga mendja e tij!
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
29,749
Pikët
113
Sibi nuk ka te beje perendimi, po ka te bej idiotizmi, liria e fjales mbaron aty ku e prek te drejten e dikujt, cfare planprogrami kishte ai mesusi qe ne ore gjeografis, nese nuk gabohem, hedh karikatura qe eshte dit qe per ato jane bere protesta, a thu cfare ka dasht me tregu ai me at gjest te manget nga mendja e tij!

Po mire ai mesuesi se ka dashur te tregoj lirine e fjales dhe se gjerat mund te ndryshojne vetem nepermejt dialogut dhe inteligjences.. po ky 18 vjec nga merrte vesh nga prerja e kokes?
Nqs ke lexuar kuranin Muhamedi i fali armiqte e tij , nuk i vrau.. qe do te thote se ai perdori intelîgjencen.. faljen e peruljen... tani na dolen keta kalamajt dhe therin.. pffff
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,959
Pikët
113
Po mire ai mesuesi se ka dashur te tregoj lirine e fjales dhe se gjerat mund te ndryshojne vetem nepermejt dialogut dhe inteligjences.. po ky 18 vjec nga merrte vesh nga prerja e kokes?
Nqs ke lexuar kuranin Muhamedi i fali armiqte e tij , nuk i vrau.. qe do te thote se ai perdori intelîgjencen.. faljen e peruljen... tani na dolen keta kalamajt dhe therin.. pffff
Po edhe ai qe pret koka eshte i cmendur dhe i pa gdhendur.
Po ky cfare dialogu ka dasht me tregu, eshte dialog per ty nese fillon dikend e fyn, cfare pret qe me lula te te pergjigjen, ai beri gjest idioti dhe qe shume mire e ka dit se cfar mund te ndodhe, fatkeqesisht ndodhi kjo gje e keqe qe nuk ja deshiroj njeriu, amo njerzit sot per te dal ne media jane duke ber gjera me idiote qe mund te mirren me mend. Si profesor qe ka qene, u dasht te jet shembull e jo te mundohet te bene rremuj.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Franquzat qe e mbajne veten si popull i ngritur, civilizuar, ne keto raste kane treguar se sa jane trapa e injorante perkunder qe si ish konolizatore ne vende te nje religjioni tjeter do te duhej ta dinin se çfare i irriton dhe i bene te ndjehen te fyer ata tjeret.

Kjo eshte sikur meson femijen, mos u afro lumit se te hane Coorcodilo me goja modhe.

Dhe keta nga kamjunitu lailahe e iladha 😂 mund ti kene 999 te zeza, por qe ne kete rast nuk i fajesoj. Ç‘mesues menquria e edukator m..i eshte ai qe nga 1 milion shembujt e mundshem, gjene me karikaturat e Mohammedit te ju tregoj nxenesve „lirine e shprehjes se lire“

Prandaj, kujdes se te kafshon Corcoodilo di Nilo 🤭😆 te merr me vete ne boten e karikaturave, nuk ka faj njeri qe ja ke shkruajtur vetes ne balle; je suis budadhaja nga toka gjer ke havaja 🤔
Kjo nuk e justifikon nje vrasje .

Mos harro shume gjera jane edhe diku te parapergatitura per te filluar nje ndeshje fetare per hire te liris nga dy palet.
Pyetja eshte kush i kurdis ?

Nje gazetar qe publikon foto karakatur te muhametit duke e ditur qe eshte fyese per komunitetin dhe nje individ ne emer te komunitetit e vret dhe duke e ditur qe vrasja eshte haram ne kuran , kemi te bejm me dy individ perfaqsues te dy ''bandave''

Njeri show dhe tjetri une do flijohem per ty komunitet. Fundi fundit si fillojn luftrat , gjith ato arme dhe bomba nuk do i cojn ne muze.
Ne vet komunitetin besimtar ekziston 'lufta' per heqjen e bimeve te keqia qe kurani te mos ndyhet nga jo besimtaret.

Me keqardhej shume te ashtuquajtur besimtar me shume besojn te banka sa leke hyn sesa te kurani si liber.
Nje person qe beson ne zot eshte njeri i qet nuk ka imazhet e tipit une do flijohem per ty.

ps. Sadam Hyseni u ncifte neper bunkere , conte kete lloj tipash une per ty flijohem ne luft . U jepte ndonje kocke sa me i qetsu pak dhe vet u zgerdhite majt bunkerit dhe ska lidhje me besimin Fetar , me islamin si Fe. Kurani nderohet me zemer dhe duar te pastra.
Se eshte hedh si nje hije e zeze mes besimtareve nga tipat e llojit '' per ty shaniko''. Une do gjunjezohesha perpara nje besimtari qe eshte i paster ne shpirt . Se nuk e vrau mesuesin per vetmbrojte po se i tha truni qe do hakmerrem per ty islam , muhamed.Shume veta i shfrytzojn keto lloj njerzish dhe e shef myslymonet ca bejn .
 

Baardy_

V.I.P
Anëtar
May 16, 2017
Postime
2,821
Pikët
113
Vendndodhja
Ne zvicer
Kam krijuar një bindje se shovenizmi shtetror françez është një metodë shumë dinake dhe e rrezikshme. Dyftyrësia në veprim dhe "sinteza" e ekspozimit të idealizuar për lirinë e të shprehurit , është një devizë e vjetër e politikës françeze...
E di se jam jasht teme dhe aspak nuk justifikojë vrasjet . Por këtë bindjen time e konfirmoi akoma më shumë një dokumentar mbi Francën si shtet kolonizues të cilen e konsiderojnë si një ndër shtetet më sadike gjatë kohës kolonizuese ne afrikë në krahasim me kolonitë tjera të asaj kohe .
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,233
Pikët
113
As Jueseja qe ishte e perfshire ne konflikte te drejtperdrejta ne vendet muslimane, perkunder qe mund te kete kryer krime me bombardime e vrasje te civileve te pafajshem, pos rastit te njohur te keqperdorimeve nga ushtaret e saj me te burgosurit ne Irak, nuk e gjene te implikuar me fyerje e urrejtje ne baze fetare.

Thoshte nje fjala gjeze e gjize popullore e urte qe „ i forti, ose te vret ose te fal“ kjo me USA 🇺🇸 ndersa i peshtiri franquz, lere qe fyen, por do te tregoj qe fyerjen e bejne per hire te shprehjes se fjales se lire, me filozofi prandaj edhe te shperndajne pastaj parole; je ma fou Charlie Hebdo 😳 je m'appelle idiot 🤔

Duhej qe ta dinin qe Corcodilo do i hante po u futen ne dangerous zone.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
@Pirati dhe kjo justifikon vrasjet e njerzve te pafajshem ?
nqs Hitleri i ka vra dhe pre judet , sakatet i bie qe gjith komuniteti i judeve me sopata , hanxhar, mina te masakrojn gjermont.

Sa jane masakruar ne luften e kosoves , i bie gjithe kosova me hanxhar, sopata, mina te gjithe popullin serb?
Se nuk behet fjale per vrasjen e nje mesuesit , mesuesi eshte thjesht preteksi. Kush po i vret njerzit neper vendet e lindjes , grupe terroriste qe jane po te njejten kombesi . Europa con ushtaret e vet per te mbrojt njerzit dhe ata masakrohen.


Ndoshta mesuesi ato foto don t'iu percjelli nxenesve imazhin me shume respekt per figurat fetare, ndoshta skishte qellim propagant kunder Myslymaneve.

ps. kjo ska te bej me foton e muhamedit qe u publikua , thjesht keqinterpretim i karakiturave, thjesht nje arsye per te filluar nje luft.
Nqs nuk arrin te deshfrish nje karikatur, nje foto athere me mire hesht .
Mu kujtua tek puna kur erdhi nje klient dhe filloi ''randale'' me kutiat e postes , une mendove se ka pi kafen e mengjesit dikush tjeter e interpreton - na shau nga nona.
Hajde merre vesh lol
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
E tera e kurdisur, perderisa ne anen tjeter te tavolines, kush e di cfare pergatitet.
Kur diqka NUK fuksionon ose kur.................FASHIZMI VENDOS ne demokratoLESH gjendjen e ShtetRRETHIMIT,fajin e kane te tjeret ose myslymanet.
PERHERE kjo STRATEGJI.
Kom paraSYSH EDHE do NDODHI ne Gjermani.
Pastaj fransuate keta i morren si....bujk apo punetoreROBER.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
@Pirati dhe kjo justifikon vrasjet e njerzve te pafajshem ?
nqs Hitleri i ka vra dhe pre judet , sakatet i bie qe gjith komuniteti i judeve me sopata , hanxhar, mina te masakrojn gjermont.

Sa jane masakruar ne luften e kosoves , i bie gjithe kosova me hanxhar, sopata, mina te gjithe popullin serb?
Se nuk behet fjale per vrasjen e nje mesuesit , mesuesi eshte thjesht preteksi. Kush po i vret njerzit neper vendet e lindjes , grupe terroriste qe jane po te njejten kombesi . Europa con ushtaret e vet per te mbrojt njerzit dhe ata masakrohen.


Ndoshta mesuesi ato foto don t'iu percjelli nxenesve imazhin me shume respekt per figurat fetare, ndoshta skishte qellim propagant kunder Myslymaneve.

ps. kjo ska te bej me foton e muhamedit qe u publikua , thjesht keqinterpretim i karakiturave, thjesht nje arsye per te filluar nje luft.
Nqs nuk arrin te deshfrish nje karikatur, nje foto athere me mire hesht .
Mu kujtua tek puna kur erdhi nje klient dhe filloi ''randale'' me kutiat e postes , une mendove se ka pi kafen e mengjesit dikush tjeter e interpreton - na shau nga nona.
Hajde merre vesh lol
Me fal por je shume larg realitetit.
 
Top