• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,357
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

gezuar

ti sikur je ortodokse.
Edhe? S'kam te drejte t'ju uroj besimtareve bektashinj?
C'eshte kjo llogjike my friend?
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,357
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

qeka si puna ime.une kam pas gjyshen bektashije:))
Ne shqiptaret nuk na ben njesoj feja e njeri tjetrit por dicka me e madhe.
Momentalisht kam ne dore nje liber qe titullohet Kosovo (what everyone needs to know) te shkruar nga Tim Judah. Jam ne lexim e siper dhe ne pjesen e pare qe kam lexuar ai ben nje analize shume interesante per Shqiptaret ne teresi te cilet nuk identifikohen nga besimi te cilit I perkasin sikurse popujt e tjere te ballkanit .

besoj me kupton ku dua te dal :)
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,193
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Ne shqiptaret nuk na ben njesoj feja e njeri tjetrit por dicka me e madhe.
Momentalisht kam ne dore nje liber qe titullohet Kosovo (what everyone needs to know) te shkruar nga Tim Judah. Jam ne lexim e siper dhe ne pjesen e pare qe kam lexuar ai ben nje analize shume interesante per Shqiptaret ne teresi te cilet nuk identifikohen nga besimi te cilit I perkasin sikurse popujt e tjere te ballkanit .

besoj me kupton ku dua te dal :)
Nese marrim Gjilanin, Fer, dhe pjeset jasht Ks , Presheve, Shkup, etj do thoja qe gabon !
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,395
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar per ato qe e festojne - me ka marre malli per ashure.
 

Ema

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 29, 2013
Postime
1,237
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar kjo Dite e madhe e Sulltan Novruzit, të gjithe besimtareve Bektashijan!

 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,143
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gezuar kete feste kaq te bukur! Dashuria dhe Paqja mbreterofte zemrat e te gjitheve!

Une edhe pse ortodokse , jam rritur mes shume kulturash fetare, sikurse cdo shqiptar. Kam pasur shume shoqe qe I perkisnin fese se Bektashiane dhe ne kete dite me sillnin hashure sikunder ju coja edhe une vezet e kuqe ne diten e Pashkes.

Sot do e bej vet hashuren , kete tradite te bukur te kesaj feste .

Gezuar !
Gëzuar festën e Sulltan Novruzit të gjithë besimtarëve bektashian.:)

p.s. Sorkadhe nuk është kjo festë për ashuren, festa e ashures është tjetër. :d
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,278
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

nuk ke te drejte me bo hashure-qesh-
S'jam as Bektashi, as Dervish por ashuret i festojme çdo vit ne familje!

Gezuar festen e Novruzit !
 

Ema

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 29, 2013
Postime
1,237
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Gëzuar festën e Sulltan Novruzit të gjithë besimtarëve bektashian.:)

p.s. Sorkadhe nuk është kjo festë për ashuren, festa e ashures është tjetër. :d
A me ndegjove mu a :p
 

Ane

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 31, 2014
Postime
723
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nga cka kuptova ashuret qenkan ushqim ..c'lloj ushqimi eshte ?
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,960
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Nga cka kuptova ashuret qenkan ushqim ..c'lloj ushqimi eshte ?
Hë moj, se atje ne Mars ndryshe i thone? Apo akoma jeton me t`omlin e gjinit ti? -bla--bla-


Urime Festa....
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,585
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Ashuret jane hashuret sic quhen te ne ne Kosove, qe i kane edhe shume familje kosovare . Grure i zier. lol

Urime festa!
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,357
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Anushe, ashurja (apo hashurja) eshte tradite e fese bektashiane.

ajo eshte shume e thjeshte per t'u pergatiturZihet gruri me pak fare kripe ne formen qe kur ta haet e mos te ndjehet I forte ne goje
kur gruri te jete ziere mire I shtohet sheqeri, merret pak niseshte dhe shkrihet ne nje filxhan me pak qumesht te ftohte para se te hidhet ne masen e grurit me ujin e zier e me pas perzihet deri sa te trashet pak gradualisht. Hiqet nga gatimi dhe hidhet neper tasa ose kupa pa ngrire ne tenxhere.

siper I hidhen arra te thermuara te perziera me pak kanelle.

kjo eshte menyra tradicionale ne Shqiperi. Por ka edhe qe e shtjellojne me tej receten dhe e bejne me te pasur. Pershembull une I hedh ne perzierjen e grurit edhe fruta pylli te thata dhe pluhur bajamesh. siper vec arrave me kanelle I hedh edhe pluhur bajamesh apo arre kokosi , banana te prera holle dhe merange ne perfundim.

sido qe te behet ashurja eshte nje embelsire shume e shijshme dhe e shendetshme, qe jo vetem bektashinjte e kane per zemer :)
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,585
Pikët
0
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Anushe, ashurja (apo hashurja) eshte tradite e fese bektashiane.
Edhe ne Kosove eshte kjo festa e hashureve te shumica e familjeve. Interesante edhe pse shumica njihen si suni, po kjo pothuajse ne cdo familje kosovare eshte festuar.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,357
Pikët
113
Përgjigje e: Gëzuar festën e Sulltan Novruzit

Edhe ne Kosove eshte kjo festa e hashureve te shumica e familjeve. Interesante edhe pse shumica njihen si suni, po kjo pothuajse ne cdo familje kosovare eshte festuar.
me ndrico e dashur, c'fare jane sunite?
 
Top