• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gara per kreun e PD

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
33,223
Pikët
113
Kullat te selia e PD-së, Kalaja: Ja kush do të jenë dy investitorët kryesorë
17:07 : 14/01/2022Juristja Adriana Kalaja ka qenë e ftuar ditën e sotme në studion e Fax News për të folur për padinë e bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kundër Shkëlqim Fushës dhe Arbër Maznikut, si dhe për projektin multimilionësh që do të ndërtohet në truallin e Selisë së PD-së.
Sa i takon këtij projekti, Adriana Kalaja thotë se pronarët e truallit nuk mund të shpenzojnë 1.5 milionë euro për projektin pa pasur garanci nga Lulzim Basha dhe Bashkia e Tiranës se ky projekt do të ndërtohet.
Sipas Kalasë, projekti do të fillojë të zbatohet shumë shpejt, duke shtuar se sipas informacioneve të saj, dy investitorët krysore në këtë projekt janë biznesmeni Shkëlqim Fusha dhe kunati i kreut të PD-së Lulzim Basha.
“Projekti ka filluar në 2017. Koha e vënies në zbatim ishte paracaktuar 2018-21. Nga deklarimi i vetë kryetarit të bashkisë tha dy të vërteta që nuk diskutohen. E para, projekti është i pas 2016-tës, pra s’ka lidhje me vendimmarrje te qeverisjes Berisha. Nga ana tjetër i përshtatëet pozicionit ku ndodhet sot selia e PD-së. Po ashtu nënkryetari tha se ky projekt është paraqitur në bashki për të marrë leje.
Kisha informacion të brendshëm nga bashkia Tiranë. Shifra është 1.4milionë euro. Nuk mund të riskojë njeri për të bërë një shpenzim kaq të madh pa patur garancinë që Bashkia e Tiranës të japë lejen e ndërtimit , dhe duhet të kesh një marrëveshje paraprake mes të tre këta që i denoncojmë si pjesë të aferës. Pronarët e truallit kanë të drejtën e vet. Personi që zotëron pronën ish-kryetari i Bashkisë Lulzim Basha dhe shteti.
Nuk mund të shkojë në bashki projekti pa këtë marrëveshje. Nën kryetari nuk tha se është refuzuar por thjesht nuk e kemi miratuar. Ata që kanë paguar projektin, bashkë me pronarët e truallit të kenë marrë risk kaq të madh pa pasur dakordësi me Lulzim bashën. Informacione të sigurta më kanë thënë se dy investitorët kryesore do të jenë Shkëlqim Fusha dhe kunati i Lulzim Bashës. Shkëlqim Fusha ka blerë territorin e BKT-së. Mendoj se çdo gjë është mbaruar. Së shpejti aty do të fillojnë ndërtimet për kullat. Beteja e 8 janarit nuk ishte për vulën. Ishte për kullat që do të ndërtohen në sheshin e Selisë së PD-së“, tha Kalaja.
Sa i takon padisë ndaj nënkryetarit të Bashkisë Tiranë, Arbër Mazniku dhe biznesmenit Fusha, që u bë dy vite më parë por nuk është marrë në shqyrtim nga Prokuroria e Tiranës, Adriana Kalaja u shpreh se u kërkua që të pushohej çështja në shkelje të plotë të ligjit, por Gjykata e Posaçme e riktheu çështjen.


Aleanca për Teatrin e akuzon Arbër Maznikun se i janë paguar udhëtime të shtrenjta nga biznesmeni Shkëlqim Fusha.
“Sapo u morëm me këtë rast, e depozituam kallëzimin në Prokurorinë e Tiranës, e cila vendosi ta pushojë. Ne gjatë periudhës nga momenti i depozitimit të kërkesës për pushim në gjykatë e në vijësi, Prokuroria e Tiranës hoqi dorë nga pushimi i çështjes dhe kërkoi që kjo çështje të kalonte NË spak.
Në rastet precedente që ja bëmë në dije gjykatës, rastet e korrupsionit apo shpërdorimit të detyrës së zyrtarëve të lartë delegohen dosjet në SPAK. Kjo ka qenë kërkesë e jona dhe prokurorisë së Tiranës. Në shkelje të plotë të ligjit, pa na dhënë mundësi që të shpreheshim me kërkesën, gjyqtari vendos të miratojë pushimin e çështjes.
Prokuroria e kishte tërhequr këtë vendim, ndërkohë gjyqtari merr vendimin mbi bazë të një vendimi të parë. Ne bëmë ankimin për vendimin e gjykatës së shkallës së parë dhe në SPAK dorëzuam kallzim ndaj gjyqtarit, ne kemi ngritur dyshime të arsyshme që ky vendim ka si bazë korrupsionin e konsumuar midis dy personave të kallzuar dhe gjyqtarit të çeshtjes.
Ajo dosja kur është aty duhet hapur, kjo ndodhi, gjykata e posaçme u ngrit në lartësine e detyres. Detyroi SPAK të regjistronte kallëzimin për gjykatësin dhe kërkoi të hetoheshin të gjithë ata që kanë lidhje me këtë aferë korruptive.
Kjo çështje ka dy vite që është në pritje. KLGJ në një urdherëse te brendshme ka detyruar gjykatat e apelit të merren me përparësi me çështjet penale dhe rast pas rasti me çështjet civile. Ne duke u bërë me dije se në këtë gjykatë po gjykohen çështje penale që kanë lidhje me kundravajtje administrative dhe nuk gjykohet kjo çështje, ne do t’i drejtohemi institucioneve më të larta të drejtësisë si KLGJ.
Është e trishtueshme të shikosh si këta dy persona janë në proces penal për një aferë korruptive që nuk lidhet drejtëpërdrejte me teatrin kombëtar, por tërthorazi po, sepse projekti është menaxhuar nga Bashkia e Tiranës dhe ai që do të ndërtojë projektin është shkëlqim Fusha. Kjo aferë lidhet dhe me aferat e tjera“, tha Kalaja.
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
6,312
Pikët
113
Kullat te selia e PD-së, Kalaja: Ja kush do të jenë dy investitorët kryesorë
keta birbo te pdh-es s'paskan turp fare qe ia nxjerrin lakrat njeri-tjetrit. "Beteja" te SHQUP qenka bere per ato kullat, e jo per godinen. Dhe mesazhet e saleh neper foltore paskan qen vetem per te eleminu lylin, por njekohesisht duke i dhene sinjale edverit per te hyre ne pazar me saleh-un per ato kullat. A arrijne te kuptojne kete delet?
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
4,454
Pikët
113
keta birbo te pdh-es s'paskan turp fare qe ia nxjerrin lakrat njeri-tjetrit. "Beteja" te SHQUP qenka bere per ato kullat, e jo per godinen. Dhe mesazhet e saleh neper foltore paskan qen vetem per te eleminu lylin, por njekohesisht duke i dhene sinjale edverit per te hyre ne pazar me saleh-un per ato kullat. A arrijne te kuptojne kete delet?
Dujs, nese s`priton me pak fjale : si po del perfundimi te PD ?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
33,223
Pikët
113
te pyeta per vend-ndodhjen, jo per cilesimin, qe ne fakt nje shoku im ne amerike i quajti keshtu, qysh kur buall mavria ishte kryeminister,
Hap google map dhe shkruaj PD Tirane, dhe te nxjerr vendndodhjen.

P.s

Ti mer plak thuj te drejten qe ke ardh nga Momli dhe Titranen e ke pa vetem kur ke shku te Varri i Enverit,..
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
71,792
Pikët
113
te pyeta per vend-ndodhjen, jo per cilesimin, qe ne fakt nje shoku im ne amerike i quajti keshtu, qysh kur buall mavria ishte kryeminister,
Ore Pjer po qënke fare.
SHQUP është shkurtim i Shtëpia Qëndrore e Ushtrisë. ( Shtëpia e Oficerave )
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
6,431
Pikët
113
Hap google map dhe shkruaj PD Tirane, dhe te nxjwrr vendndodhjen.

P.s

Ti mer plak thuj te drejten qe ke ardh nga Momli dhe Titranen e ke pa vetem kur ke shku te Varri i Enverit,..
kur vdiq enveri, une kam hedh valle, kemi kercy nja gjysem ore, hare e gezim,
mirpo tani, kur shof disa muter nga amerika ketu, kur shof politikanet hajdut, pendohem qe e kam luftuar ate rregjim,

sa per momlin, i lindur ne tirone, rritur ne tiron, sot pas kaq vitesh, nuk e njoh mo tironen time,
nje here pyeta nonjin; - zoteri, me falni, a mund t'ju pyes per diçka, (dhe pasi morra aprovimin nga ai, vazhdova),
- megjithse jam lindur e rritur ne tirone, nuk e kuptoj kete rrugicen, ku te nxjerr kjo rruge,

dhe eshte e çuditeshme, se keto dy vite, kam zbuluar shum rrugica e rruge, qe me perpara nuk ekzistonin,
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
33,223
Pikët
113
kur vdiq enveri, une kam hedh valle, kemi kercy nja gjysem ore, hare e gezim,
mirpo tani, kur shof disa muter nga amerika ketu, kur shof politikanet hajdut, pendohem qe e kam luftuar ate rregjim,

sa per momlin, i lindur ne tirone, rritur ne tiron, sot pas kaq vitesh, nuk e njoh mo tironen time,
nje here pyeta nonjin; - zoteri, me falni, a mund t'ju pyes per diçka, (dhe pasi morra aprovimin nga ai, vazhdova),
- megjithse jam lindur e rritur ne tirone, nuk e kuptoj kete rrugicen, ku te nxjerr kjo rruge,

dhe eshte e çuditeshme, se keto dy vite, kam zbuluar shum rrugica e rruge, qe me perpara nuk ekzistonin,
Epo ksho vizitohu,

Se te ka zene amnezia,..

Ska tirons, qe te mos di ku ka qene shqupi,..

As punishtja e pastave qe seshte sot,

As hotel Drini, apo fusha e zeze,..

P.s

Po Sanijen e Kominatit e ke degju noj here?
 
Top