• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gezuar Pashken e Madhe!

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Gezuar Pashken e Madhe!

Gezuar Pashken e Madhe dhe te Vogel besimtareve katolike dhe ortodokse|
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,258
Pikët
113
Mbase shumësi Pashkët do ishte me i pershtatshem kur flasim per festen e pashkeve te krishteret;
ne njejes Pashka=festa vjetore e egzodit te hebrenjve nga Egjipti.

"Notons donc que Pâque, sans «s», au féminin désigne d'après le Petit Robert «la fête juive annuelle qui commémore l'exode d'Égypte». Pâques, au pluriel, représente «la fête chrétienne célébrée le premier dimanche suivant la pleine lune de l'équinoxe de printemps, pour commémorer la résurrection du Christ.» Prudence néanmoins! Le CNRTL nous rappelle en effet que la Pâque, peut également être employée dans l'Église catholique pour désigner le Christ ou «l'agneau pascal».

Gëzuar pashkët të gjithë ortodokseve shqiptare !
 
Top