• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjuhësi: Fjala e ditës

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,620
Pikët
113
Mere me sportivitet. Nese ke dicka te re na e sqaro se une jam i qarte per ato qe kam replikuar me siper me gospodin kuracin
Kam qesh me lot me atë shprehjen të nënvizuar më të zezë...
Çfarë do t'na del sipas fjalorit ajo shprehje tani????-qesh--qesh-
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Fjala e Ditës;
"RAMA I PANIKOSUR "...
(..ne franke nike-panike...eshte fjale e ...keqe...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Pak a shume ose deridiku ashtu eshte por kisha per te shtuar/ me shtu, se;
Disident do thote njeri qe e vendos, rrebel, i revoltuar, kryefort (si Albini, sa udheheqes por "disident"" vet vendos, me asnja s pajtohet...
Shjurt, i pa pajtueshem ne politik me idealizmat e te tjerve..
Keta njerez kurre se kan qu ni vend perpara...por mbrapa...
Si shembull, Vakllav Havell, nuk mundet Albini me u ba kurre si Havelli...
"Homme dessidee" njeri vendosur, njeri kry fort, s ja nin per kerkan...si Albini, si Musolini, si Stalini etc...keta njerez dihet se si e kan perfundu jeten ...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Fjala "Diskutabile" ! ...nga franke
.........Diskytable..
.......e Diskutueshme...mundesishte kjo temë diskutohet, pors eshte e detyrushme.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Partia Demogratike Kosoves, s'eshte "avancim i njerzeve"...?!.

Tuj i ndegjua politikanet shqiptar, po e msojmi franken...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Fjala e dites sot ishte:
"Guxim/Guzim,
Ne realitet...google translate mundet sot te na ndohmoje qe te kthjellemi...se çka eshte "guza" e çka eshte " guzimi"...qe do thote. Te kesh ...xxthe....!
Daimaš guzicu...
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,230
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Fjala e dites sot ishte:
"Guxim/Guzim,
Ne realitet...google translate mundet sot te na ndohmoje qe te kthjellemi...se çka eshte "guza" e çka eshte " guzimi"...qe do thote. Te kesh ...xxthe....!
Daimaš guzicu...
hahahahah. ma kujtove një shprehje që përdorej në ushtri; kur shkonim në ushtrime taktike - puzeqi.
Thoshin ushtarët: ah, majku mu ... neko puzi, a neko guzi
dtm ne si ushtar: puzatnim ( shkonim zhagas ) ndërkaq të tjerët nëpër shtëi edhe "guzatnin".... frishko frishko!
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Gati se dyzet vite neFrance dhe nuk e meso njeriu frengen me mire se sa ketu me shqiptaret ne planin politikë Kosove e Shypni.

Tana lajmet diskurset po i degjoj permes mediave shqipe por krejt me kuptime franke mirepo as spikeret e as politikanet fare se kan iden se cila eshte domethenja e asaj fjales se huaj franke.

Sot kapa kete fjalen " leshko "

"Andi Bushati thotë se ambasadorja Yuri Kim, me deklaratën kundër Ilir Metës, i ka dhënë leje Edi Ramës të vjedhë votat.

Ai thotë se ndjen neveri për liderët e opozitës, që sillen si leshko ndaj Yuri Kim."...

A e dini se çeshte kjo fjale ?

Ne realitet francezet as sviso-belget se thone ne publik por le urtesi thone " po ua lemon çizmet.." dikuj...lepin..kurse koke me koke " leshko" nga *leshky*..mender jush...lepire by****... njeri qe zbaton urdherat e dikuj...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,445
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Fjala "Ekzakté" nga fr. Exacte ( e sakt /sakt)
Si e kemi hetua qysh moti se: gerrma e pare ne franke " E" behet ne shqipe " S " si te špata/epe...
Epinar/ spanak..etj..
 
Top