• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjuha e njësuar bëri njësimin e shqiptarëve

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,476
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
... prandaj kemi gjuhën e njësuar ( pak gegënisht e pak toskërisht ) ashtu që dy shqiptarë të merren vesh me njëri - tjetrin pa përkthyes!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,476
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ne fakt eshte pak gegnisht dhe shume toskerisht baco
A më beson murik djali nëse të them, se në Danimarkë, në shkollë me fëmijët shqiptarë kanë qenë edhe dy mësuese nga Shqipëria; njëra krutane dhe tjetra vlonjate kërkuan prej meje: aman Adem kur kemi mbledhje me prindër apo mbledhej individuale me prindër eja edhe ti se nuk po i kuptojmë...
Nuk më habiste vlonjatja, por kjo krutania!
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
6,000
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
A më beson murik djali nëse të them, se në Danimarkë, në shkollë me fëmijët shqiptarë kanë qenë edhe dy mësuese nga Shqipëria; njëra krutane dhe tjetra vlonjate kërkuan prej meje: aman Adem kur kemi mbledhje me prindër apo mbledhej individuale me prindër eja edhe ti se nuk po i kuptojmë...
Nuk më habiste vlonjatja, por kjo krutania!
Po pikerisht ,u menjanua shqipja e Elbasanit dhe u fut kjo shqipe standarte bazuar pothuaj totalisht mbi toskerishten. Me kalimin e kohes edhe atje ku flitej gegnisht dominoje toskerishtja ose kjo qe e quajne standart.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,476
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Po pikerisht ,u menjanua shqipja e Elbasanit dhe u fut kjo shqipe standarte bazuar pothuaj totalisht mbi toskerishten. Me kalimin e kohes edhe atje ku flitej gegnisht dominoje toskerishtja ose kjo qe e quajne standart.
faktikisht gjuha e Elbasanit është një konglomerat gegënishto-toskërisht...
ta zëmë:
gegënisht - kam bâ
toskërisht - kam bërë
Elbasanisht ( konglomerati ) - kam bârë

faktikisht: gjuha standarde tingëllon më ëmbël.

* unë jam ithtar ( deri në fanatizëm ) i gjuhës standarde.
Këtë ma kanë thënë shumë shokë!
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,092
Pikët
113
faktikisht gjuha e Elbasanit është një konglomerat gegënishto-toskërisht...
ta zëmë:
gegënisht - kam bâ
toskërisht - kam bërë
Elbasanisht ( konglomerati ) - kam bârë

faktikisht: gjuha standarde tingëllon më ëmbël.

* unë jam ithtar ( deri në fanatizëm ) i gjuhës standarde.
Këtë ma kanë thënë shumë shokë!
Standarte ?
Po kete standarte e kane bere njerzit dhe te eshte mesuar veshi, por standartja nuk eshte prej hekuri, ajo edhe ndryshohet dhe behet nje standarte tjeter.
Standartia eshte relative Gi dhe jo apsolute.

Nje gjuhe e folur bukur....eshte e bukur!

Gegerishtja eshte mema e gjuheve.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,555
Pikët
113
gegenishtja eshte shume e vjeter, por jo shume e evoluar, ndersa toskerishtja eshte shume e evoluar dhe e perpunuar,
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
2,022
Pikët
113
gegenishtja eshte shume e vjeter, por jo shume e evoluar, ndersa toskerishtja eshte shume e evoluar dhe e perpunuar,
Gegnishtja ka degezime,psh nje shkodran me nje dibran nuk besoj se e kane aq kollaj te merren vesh.Ne rast se nuk zgjidhej toskerishtja si dialekt zyrtar do kishte probleme te tjera
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,688
Pikët
113
A më beson murik djali nëse të them, se në Danimarkë, në shkollë me fëmijët shqiptarë kanë qenë edhe dy mësuese nga Shqipëria; njëra krutane dhe tjetra vlonjate kërkuan prej meje: aman Adem kur kemi mbledhje me prindër apo mbledhej individuale me prindër eja edhe ti se nuk po i kuptojmë...
Nuk më habiste vlonjatja, por kjo krutania!
prandaj kemi gjuhën e njësuar ( pak gegënisht e pak toskërisht ) ashtu që dy shqiptarë nuk merren vesh me njëri - tjetrin pa përkthyesin Gi de Masha !
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,092
Pikët
113
gegenishtja eshte shume e vjeter, por jo shume e evoluar, ndersa toskerishtja eshte shume e evoluar dhe e perpunuar,
Pier, une kam mendim tjeter.
Gegerishtja eshte e perfunduar si gjuhe.
Tjeter pune se si standarte u vu toskerishtja.
Nje gje nuk me pelqen fare dhe e quaj edhe tradheti kombetare.
Perse u hoq paskajorja ? (ne vitin 72)
Paskajoren gegerishtja e ka te mrekullushme, por te zgjuarit e gjuhes shqipe, menduan te perdorin ne vend te saj, lidhoren.
Paskajore; me shku, me punu, etj.
Lidhore: te shkosh, te punosh, etj.
Pier, me thuaj nje gjuhe qe nuk ka paskajore ?
Ta them une; eshte vetem shqipja.
Gjuhet afer nesh e kane, latinishtja e ka, greqishtja e ka, italishtja e ka, anglishtja e ka...e plot te te tjera.
Nuk i njoh te gjitha gjuhet e botes, apo dialektet e hindise, por paskajorja eshte e domosdoshme per cdo gjuhe.
Praktikisht shqipja e ka paskajoren, njerzit e perdorin se nuk mund t'i ndaloje kush, por zyrtarisht shqipja nuk e ka, sepse e ndaluan zyrtaret.
Nje variant tjeter te paskajores ne toskerisht, une nuk di.
I vetmi variant (qe eshte dhe i toskerishtes) eshte ai qe permenda me lart.
Por me shume kete paskajore e perdorte gegerishtja.
Atehere si mund te evuloje toskerishtja (standartja) kur ajo nuk ka paskajore ?
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,092
Pikët
113
Nuk ka lidhje me shqipen, por nuk me ka pelqyer qe edhe anglezet e kane hequr peremrin vetor te vetes se dyte njejes; ti.
Dhe perdorin vetem ju-ne.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,961
Pikët
113
A më beson murik djali nëse të them, se në Danimarkë, në shkollë me fëmijët shqiptarë kanë qenë edhe dy mësuese nga Shqipëria; njëra krutane dhe tjetra vlonjate kërkuan prej meje: aman Adem kur kemi mbledhje me prindër apo mbledhej individuale me prindër eja edhe ti se nuk po i kuptojmë...
Nuk më habiste vlonjatja, por kjo krutania!
Krutania dhe vlonjatja kuptohen me se miri. Boll me keto perralla te stisura bajate.
 
Last edited by a moderator:

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,961
Pikët
113
Po thote qe vlonjatja dhe krutanja e therrisnin si perkthyes kur kishte mbledhje me prinder "kosovare",jo qe krutanja nuk kuptohej me vlonjaten 😃
Pavaresisht se ka nje "lufte" mes gegesh dhe toskesh per gjuhen letrare, fakt eshte se dialektet e shqipes kane diferenca jashtezakonisht te vogla. Cdo shqiptar mund te kuptoje lehtesisht te gjitha te folmet e shqipes, edhe ato jashte territorit te shqiperise. Kjo tregon se shqiptaret jane komb shume kompakt.
Sa per krahasim, le te marrim italine me dhjetra dialektet e tyre. Te gjitha jane variante qe rrjedhin nga latino volgare rajonale. Une i di mire keto diferenca. Pershembull rajoni i Ligurias me Piemonten jane ngjitur fare, te themi si Elbasani me Tiranen, por kane aq shume diferenca sa nje Ligurian nuk kuptohet aspak me nje piemontez, te dy keta kane nevoje se sben te perdorin italishte standarte. Po e njejta gje eshte dhe ne jug, diferenca mes dialektit napoletan dhe sicilian eshte e tmerrshme. Asnje dialekt ne itali nuk kuptohet nga te tjeret. Prandaj italianet jane popull bilingual, flasin dialektin e tyre( komplet i ndryshem nga italishtja standarte) dhe gjithashtu italishte standarte me aksent rajonal. Shqiptaret nuk kane nevoje aspak ne te folmen e perditshme te perdorin gjuhen letrare. Nje tirans kur flet me nje elbasanlli secili flet me aksentin e tij dhe kuptohen per mrekulli.
 
Last edited by a moderator:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,270
Pikët
113
Pavaresisht se ka nje "lufte" mes gegesh dhe toskesh per gjuhen letrare, fakt eshte se dialektet e shqipes kane diferenca jashtezakonisht te vogla. Cdo shqiptar mund te kuptoje lehtesisht te gjitha te folmet e shqipes, edhe ato jashte territorit te shqiperise. Kjo tregon se shqiptaret jane komb shume kompakt.
Sa per krahasim, le te marrim italine me dhjetra dialektet e tyre. Te gjitha jane variante qe rrjedhin nga latino volgare rajonale. Une i di mire keto diferenca. Pershembull rajoni i Ligurias me Piemonten jane ngjitur fare, te themi si Elbasani me Tiranen, por kane aq shume diferenca sa nje Ligurian nuk kuptohet aspak me nje piemontez, te dy keta kane nevoje se sben te perdorin italishte standarte. Po e njejta gje eshte dhe ne jug, diferenca mes dialektit napoletan dhe sicilian eshte e tmerrshme. Asnje dialekt ne itali nuk kuptohet nga te tjeret. Prandaj shqiptaret nuk kane nevoje aspak ne te folmen e perditshme te perdorin gjuhen letrare. Nje tirans kur flet me nje elbasanlli secili flet me aksentin e tij dhe kuptohen per mrekulli.
Nuk besoj se ka nje lufte. Ka nje tentative per te na bere me nje gjuhe te re sic edhe na bene me nje Kushtetute te re. Edhe kete here shoqeria e shqyer do merret me kete pune. Dhe ne vazhdim te ndarjes qe kane ndermend ti bejne Shqiperise ne 4 zona, do te perfundojme me dy dhe me shume gjuhe zyrtare. Ky eshte skenari.
 
Last edited by a moderator:

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,961
Pikët
113
Nuk besoj se ka nje lufte. Ka nje tentative per te na bere me nje gjuhe te re sic edhe na bene me nje Kushtetute te re. Edhe kete here shoqeria e shqyer do merret me kete pune. Dhe ne vazhdim te ndarjes qe kane ndermend ti bejne Shqiperise ne 4 zona, do te perfundojme me dy dhe me shume gjuhe zyrtare. Ky eshte skenari.
Per arsye mediatike le te kete nje gjuhe zyrtare, dhe mire eshte kjo qe eshte( energji e harxhuar kot te krijosh nje standart tjeter), shqiptaret do vazhdojne me te folmet e tyre. Madje shume here kufijte e ketyre te folmeve jane aq te paqarte sa eshte e kote ti quash dialekte.
Me kujtohet njehere isha ne Diber te madhe( Maqedoni) here here me dukej sikur isha ne Pogradec apo Korce, pra dibrancja konsiderohet si gegerisht. Jo vetem s'kisha asnje veshtiresi ti kuptoja por dhe aksenti dukej si toskerisht.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,961
Pikët
113
Gegnishtja ka degezime,psh nje shkodran me nje dibran nuk besoj se e kane aq kollaj te merren vesh.Ne rast se nuk zgjidhej toskerishtja si dialekt zyrtar do kishte probleme te tjera
Nuk eshte aspak problem, madje shkodrancja eshte e folmja me elegante e veriut, shume e embel per ta degjuar, dhe mjaft e kuptueshme. Dibrancja po ashtu eshte e embel, me gjith tendencen qe tingullin "i" e ben "aj" si ne anglisht.
Keto degezime i ka dhe ajo qe quhet toskerishte.
Pershembull djalit i thone djalke, ushtarit ushtarke, tepsise i thone tepsicke, kusise kusicke. Po pices si i thone -qesh- . Ne zona te tjera nuk perdoren keto prapashtesat me "ke" dhe"cke"
 
Last edited:

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
2,022
Pikët
113
Nuk eshte aspak problem, madje shkodrancja eshte e folmja me elegante e veriut, shume e embel per ta degjuar, dhe mjaft e kuptueshme. Dibrancja po ashtu eshte e embel, me gjith tendencen qe tingullin "i" e ben "aj" si ne anglisht.
Keto degezime i ka dhe ajo qe quhet toskerishte.
Pershembull djalit i thone djalke, ushtarit ushtarke, tepsise i thone tepsicke, kusise kusicke. Po pices si i thone -qesh- . Ne zona te tjera nuk perdoren keto prapashtesat me "ke" dhe"cke"
Ka edhe ndryshime komplet te rrenjes se fjales,psh Shkodra "djal axhe" Dibra "cull mixhe",debores Shkodra "bor" Dibra "vdor" etj etj
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,961
Pikët
113
Ka edhe ndryshime komplet te rrenjes se fjales,psh Shkodra "djal axhe" Dibra "cull mixhe",debores Shkodra "bor" Dibra "vdor" etj etj
Tirana i thot cuni xhajes. Jane ndryshime te vogla, xhaja, axha, mixha, xhacka, apo xhaxhai, te gjitha kuptohen pa problem.
 
Top