• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjykata speciale e Hages ngre aktakuzë kundër Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,261
Pikët
113
Nato NUK kishte....LEGJIMITET apo ne baze te kombeve te bashkuara te LESHIT.
PRA me................NENE apo LIGJE te NENSHKRUARA.
E VERTETA.
Tjeter lavoro se na INTERESON neve.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Pikërisht... Prandaj nuk mund të sillen shembujt e SS per te bërë paralelizma me luftëtarë të Uçk-së
e ridaje con questo !
O Edlin, me duhet te perseris prap ate qe i thashe Semikut apo do shkosh vete ta lexosh?
DREJTESIA- eshte nje mekanizem kompleks dhe burokratik, leviz ngadale shume por leviz ama, ajo perpiqet te anashkaloje sa mundet anen emocionale, perkatesine kombetare, qellimet e ngjarjeve, e keshtu me radhe!
Fute ne koke ti dhe Llapi: Lufta e Kosoves nuk eshte lufte individuale e Hashim Thacit, apo e Kadri Veselit! Kupton apo jo?
 
  • Like
Reactions: JAM

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,261
Pikët
113
Heren TJETER...mos ikni me VRAP nga lufta.
LUFTONI apo mos kerkoni AZIL.

Tungi....brace.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,697
Pikët
113
e ridaje con questo !
O Edlin, me duhet te perseris prap ate qe i thashe Semikut apo do shkosh vete ta lexosh?
DREJTESIA- eshte nje mekanizem kompleks dhe burokratik, leviz ngadale shume por leviz ama, ajo perpiqet te anashkaloje sa mundet anen emocionale, perkatesine kombetare, qellimet e ngjarjeve, e keshtu me radhe!
Fute ne koke ti dhe Llapi: Lufta e Kosoves nuk eshte lufte individuale e Hashim Thacit, apo e Kadri Veselit! Kupton apo jo?
Mbase nuk e artikulova qartë...
Serbia i vuri flakën Ballkanit dhe për mendimin tim duhej të pësonte atë që pësojë Gjermania mbas lufte...
Nuk ndodhi kështu... Ushtria që u çarmatos nuk ishte ajo Serbe por UÇK . Kosovës i bëhet një presion i madh ndërsa Serbia .... qeveriset ende me funksionarë të Milloshit...
Kjo nuk është drejtësi që vonon... këto janë interesa politike e gjeopolitike...
dhe nuk e kam llafin per Hashimin...
Hashimi duhej dënuar nga gjykata të Kosovës për shitje apo venje në rrezik të interesave kombëtare
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,941
Pikët
113
Doli ajo Merkelja e Xhirmonise edhe i tha ti ... ropt o Grinedh, o byceshqyeri i Trapes, go awej o Madafaka e mu.it -qesh-


Storja ne vazndim...

Tut sich ein Amerikaner auf dem Balkan hervor, dann trägt er offenbar den Vornamen Richard. Der legendäre Diplomat Richard Holbrook erzwang den Frieden nach den Teilungskriegen der blutigen 90er-Jahre - eine der größten Verhandlungsleistungen nach dem Kalten Krieg. Sein unwürdiger Nachfolger Richard Grenell ist nun glücklicherweise mit einer Köpenickiade gescheitert. Der von ihm inszenierte Friedensgipfel zwischen Serbien und Kosovo ist geplatzt, weil dem kosovarischen Präsidenten Hashim Thaçi eine Anklage als Kriegsverbrecher ins Haus steht.

 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Mbase nuk e artikulova qartë...
Serbia i vuri flakën Ballkanit dhe për mendimin tim duhej të pësonte atë që pësojë Gjermania mbas lufte...
Nuk ndodhi kështu... Ushtria që u çarmatos nuk ishte ajo Serbe por UÇK . Kosovës i bëhet një presion i madh ndërsa Serbia .... qeveriset ende me funksionarë të Milloshit...
Kjo nuk është drejtësi që vonon... këto janë interesa politike e gjeopolitike...
dhe nuk e kam llafin per Hashimin...
Hashimi duhej dënuar nga gjykata të Kosovës për shitje apo venje në rrezik të interesave kombëtare
Arsyetimi eshte i cunguar.
Serbia nuk mund te krahasohet me Deutschland, sepse gjithcka ndodhi brenda perbrenda SFRJ-se pra fillimisht dukej si dicka midis tyre, ndersa Gjermania Naziste kryu nje agresion te hapur kunder shume shteteve te pavarura evropiane.
Shperberja e ex-YU, e gjeti Evropen dhe USA te pa pregatitur, kjo shperberje ishte e dhunshme dhe me lufte, por fatkeqsisht ishte ose me sakte u konsiderua si konflikt i brendshem i nje shteti sic ishte RFSJ.
Nuk kishim te benim me agresion nderkombetar , por thjesht me nje konflikt te brendshem te nje shteti i cili kishte bashkejetuar dhe bashkevepruar me njeri-tjetrin prej 50 vjetesh.
Kjo e beri komunitetin nderkombetar fillimisht, skeptik ne nderhyrjen e tij ne kete konflikt te brendshem, por kur u pa dhe u evidentua qe aty po shkeleshin dhe dhunoheshin qartazi te Drejtat Themelore te Njeriut (te cilit do njeri qofte ai, pra Kroat, boshnjak, kosovar, apo serb) situata e lypi qe te nderhyej nga jashte!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,941
Pikët
113
Nato NUK kishte....LEGJIMITET apo ne baze te kombeve te bashkuara te LESHIT.
PRA me................NENE apo LIGJE te NENSHKRUARA.
E VERTETA.
Tjeter lavoro se na INTERESON neve.
Nurmadh duhet Odhbenian me gjobite ne OKB edhe mos ja ndal sankcjonat deri ne vitin 2100, se ajo ka shite kallasha vetem e vetem me debalansue ballkanin ne stajlen: kur une tundem vete e digjem, le ti dali flaka edhe ketyre qerve perskaj ? njerit shite nafte, atij qetrit hekura, qetrit municiona e kallasha, thua qe po shet kasata e petulla ne pdhazh; urdheroni myshterinje, urdheroni.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,697
Pikët
113
Arsyetimi eshte i cunguar.
Serbia nuk mund te krahasohet me Deutschland, sepse gjithcka ndodhi brenda perbrenda SFRJ-se pra fillimisht dukej si dicka midis tyre, ndersa Gjermania Naziste kryu nje agresion te hapur kunder shume shteteve te pavarura evropiane.
Shperberja e ex-YU, e gjeti Evropen dhe USA te pa pregatitur, kjo shperberje ishte e dhunshme dhe me lufte, por fatkeqsisht ishte ose me sakte u konsiderua si konflikt i brendshem i nje shteti sic ishte RFSJ.
Nuk kishim te benim me agresion nderkombetar , por thjesht me nje konflikt te brendshem te nje shteti i cili kishte bashkejetuar dhe bashkevepruar me njeri-tjetrin prej 50 vjetesh.
Kjo e beri komunitetin nderkombetar fillimisht, skeptik ne nderhyrjen e tij ne kete konflikt te brendshem, por kur u pa dhe u evidentua qe aty po shkeleshin dhe dhunoheshin qartazi te Drejtat Themelore te Njeriut (te cilit do njeri qofte ai, pra Kroat, boshnjak, kosovar, apo serb) situata e lypi qe te nderhyej nga jashte!
Shpërbërja e dhunshme ishte pasojë e dhunës Serbe...
Serbia riktheu kampet e përqendrimit në Europë..
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ka dicka qe nuk po permendet ne keto diskutime:
- Pse pjesa me e madhe e akuzave ndaj Thacit qe vertet i perkasin kohes se luftes, jane te adresuara ndaj krimeve kunder vete shqiptareve ose me sakte kunder fraksioneve apo individeve shqiptare dhe kundershtareve politike te grupit te Drenices apo Thacit?
- Pse deshmitari "X" i cili dinte shume fakte dhe ngjarje per veprimtarine e Thacit, u largua nga Kosova drejt Gjermanise per te qene i sigurte, mirpo "fatkeqsia" e solli qe ai te gjendej i "vetevarur" ne nje lulishte ne Gjermani? (Perdor "thonjezat" sepse jemi ne fushen e hipotezave, dhe e verteta eshte ende larg, por per hir te kronologjise se ngjarjeve duhet ta permend)
- pse shume deshmitare shqiptare kane pohuar qe kane pare me syte e tyre sesi Fatmir Limaj "ka therur si berr nje civil serb mu ne oborrin e shpise se tij" (citim textual) sepse ishte konfliktuar direkt me ate?
- Pse Thaci dhe klani i tij akuzohen nga vete shqiptaret per eliminim/menjanim me dhune te kundershtarve te tij politike?
Personalisht preferoj ti konsideroj keto "fakte" (perdor thonjzat sepse s'kemi prova) thjesht si legjenda urbane dhe dashakeqe, por dreqi e mori, shume fjale paska ne kete histori....
Uroj qe Gjykata e Pavarur ti zbardhe keto drite-hije mbi aktivitetin e Thacit dhe klanit /grupit te Drenices, dhe keshtu te pastroje definitivisht figuren e tij dhe ti mbylle gojen dashakeqasve!
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Shpërbërja e dhunshme ishte pasojë e dhunës Serbe...
Serbia riktheu kampet e përqendrimit në Europë..
shume dakord, asnje kontestim!
Por sic ta shpjegova, ishte dicka e brendshme, qe Evropen kurve plake dhe te regjur me ksoj allishverishesh nuk e cenonte aspak!
Kur shkoi m*ti mullar dhe gjaku deri ne gju, atehere evropianet e civilizuar dhe qe kane ne themel te kostitucionit te tyre te drejtat themelore te individit, kuptuan qe nuk mund te mbyllnin me syte, nuk mund te lejonin nje genocid te tille prane pragut te shtepise se tyre.
Perendimi (UE dhe USA) veprojne me ngathtesi ne shume situata te caktuara, sepse edhe pse duken shtete demokratike dhe liridashese, prapseprape udhehiqen nga burokraci te panumerta, ligje te shkruara dhe te pashkruara, influenca lobesh te shumllojta, preferenca historike, simpati dhe relacione personale e keshtu me rradhe!
Ne USA, presidenti duhet te kerkoje aprovimin e senatit/kongresit amerikan per cdo nderhyrje ushtarake, ne UE duhet patjeter aprovimi i Parlamentit Evropian per cdo politke Komunitare, etj etj yckla....
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ka dicka qe nuk po permendet ne keto diskutime:
- Pse pjesa me e madhe e akuzave ndaj Thacit qe vertet i perkasin kohes se luftes, jane te adresuara ndaj krimeve kunder vete shqiptareve ose me sakte kunder fraksioneve apo individeve shqiptare dhe kundershtareve politike te grupit te Drenices apo Thacit?
- Pse deshmitari "X" i cili dinte shume fakte dhe ngjarje per veprimtarine e Thacit, u largua nga Kosova drejt Gjermanise per te qene i sigurte, mirpo "fatkeqsia" e solli qe ai te gjendej i "vetevarur" ne nje lulishte ne Gjermani? (Perdor "thonjezat" sepse jemi ne fushen e hipotezave, dhe e verteta eshte ende larg, por per hir te kronologjise se ngjarjeve duhet ta permend)
- pse shume deshmitare shqiptare kane pohuar qe kane pare me syte e tyre sesi Fatmir Limaj "ka therur si berr nje civil serb mu ne oborrin e shpise se tij" (citim textual) sepse ishte konfliktuar direkt me ate?
- Pse Thaci dhe klani i tij akuzohen nga vete shqiptaret per eliminim/menjanim me dhune te kundershtarve te tij politike?
Personalisht preferoj ti konsideroj keto "fakte" (perdor thonjzat sepse s'kemi prova) thjesht si legjenda urbane dhe dashakeqe, por dreqi e mori, shume fjale paska ne kete histori....
Uroj qe Gjykata e Pavarur ti zbardhe keto drite-hije mbi aktivitetin e Thacit dhe klanit /grupit te Drenices, dhe keshtu te pastroje definitivisht figuren e tij dhe ti mbylle gojen dashakeqasve!
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ka edhe nje arsye tjeter akoma dhe me te madhe sesa patriotizmi per te luftuar nje shtet shtypes dhe represiv si ai i Serbise.
Ajo eshte arsyeja e parave (lekeve), te cilat iu vodhen individeve pra qytetareve te RFSJ paturpsisht nga SHTETI.
Ne Shqiperi, revolta me e madhe ne vitin 1997 lindi pikerisht sepse shqiptareve iu vodhen kursimet dhe 100 lekshi i fundit i pensionit nga Shoqeri Aksionere false sic ishte Vefa, Fondacioni Populli etj etj...
Po ju pyes: Cfar ndodhi me parate dhe kursimet e shtetasve jugosllave (perfshi edhe qytetaret kosovare si shtetas te RFSJ-se) ?
Ju a them une: Ato para dhe kursime gjaku nga emigracioni kosovar apo i shtetasve te ndryshem te te RFSJ u pervetsuan padrejtsisht nga JUGOBANKA, me qender ne Beograd, e cila gezonte te gjithe te drejten e administrimit te parave dhe te Kredive ne ne ish Yugosllavi.
Ato para te qytetarve jugosllave ( perfshi shtetasit kosovare) u zhduken, u grabiten padrejtsisht nga Jugobanka e Beogradit, dhe me e bukura eshte qe me rremujen qe u krijua ato vite, askush nuk mbajti pergjegjsi.
Njerzit e thjeshte dhe te dorzuar, benin shyqyr qe shpetuan kokat nga lufta, dhe ne p*dh te semes parate dhe kursimet e nje jete te tere ne emigracion, minierave te Belgjikes apo fabrikave te Gjermanise dhe fushave me domote te Italise!
Per analogji dhe logjike elementare, nese ne Shqiperi u krijua nje katrahure e vertete ne vitin 1997 sepse privati dhe "jo shteti", u vodhi parate kreditoreve dhe shtetasve shqiptare, cfar duhet te bejne qytetaret e nje shteti kur Banka Centrale Shteterore sic ishte Jugobanka u vjedh paturpsisht parate?
Pergjigja eshte e thjeshte dhe e natyrshme: Ky shtet ( shteti i Serbise) nuk na perket, nuk e duam, duhet doemos te clirohemi prej tij!
Ja pra pse Lufta e UCK-se ishte vertet nje lufte e drejte dhe clirimtare!
Ajo qe nuk eshte e drejte, eshte tentativa per ta pervetsuar dhe monopolizuar ate lufte, per ti atribuar vetvettes padrejtsisht te gjitha meritat.
PDK-ja e Thacit dhe klani i tij, kane ndertuar me mjeshteri te madhe kete keshtjelle prej rere qe Lufta Clirimtare dhe sukseset e saj jane eksklusivitet i PDK-se.
Eshte shume domethenes fakti qe zerat kontestues/kundershtare dhe pakenaqsite ndaj Thacit vitet e fundit ishin shtuar shuuuume dhe kjo na ben te reflektojme per te pare te verteten drejt ne sy pa dhimbje dhe emocione momentale!
Ne kete forum gjenden me mijra postime qe e konsiderojne Thacin, spiun te Serbise, sherbetor te saj, antishqiptar, matrapaz trojesh dhe tokash, te shitur tek te huajt, te pa afte, biles disa anetare edhe emrin ja shkruajne me "ć " apo me "š " pra Hašhim Thacić etj budalliqe te ktij lloji....
Po ju pyes: Deri dje qe ju e shanit dhe e baltosnit figuren e Hashim Thacit , nuk mendonit qe baltosnit dhe denigronit figuren e Luftes Clirimtare te Kosoves dhe shqiptarine?
Sot qe Gjykata Nderkombetare e vendos Thacin ne banken e te akuzuarve dhe sillet njesoj si ju dikur (deri dje) , zgjoheni dhe e ulerisni per padrejtesi?!
Qendrimi juaj nuk eshte aspak koherent dhe i vyer, eshte paturpsisht hileqar dhe medioker, oportunist dhe driteshkurter.
Deri sa ju thoni cfar tju vije per mbare neper goje dhe veshe kunder Thacit, eshte normale dhe "Pro shqiptarizmes", por kur te njejtat fjale te thena nga ju, dalin nga nje goje e huaj dhe asnjanese kerceni si gjeli maje plehut dhe i quani "antishqiptarizmes" ???!!!
Jemi serioze ne ate cka themi apo jemi kalamaj kopshti qe luajne me lodra dhe kur ne nje moment kjo apo ajo loder na pelqen, e duam dhe e konservojme me xhelozi, dhe nje moment me pas kur nuk na pelqen, e flakim tutje pa menduar....?!
Meditoni njerez, meditoni! ( cit: nga Toto)
 
  • Like
Reactions: JAM
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,033
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ka edhe nje arsye tjeter akoma dhe me te madhe sesa patriotizmi per te luftuar nje shtet shtypes dhe represiv si ai i Serbise.
Ajo eshte arsyeja e parave (lekeve), te cilat iu vodhen individeve pra qytetareve te RFSJ paturpsisht nga SHTETI.
Ne Shqiperi, revolta me e madhe ne vitin 1997 lindi pikerisht sepse shqiptareve iu vodhen kursimet dhe 100 lekshi i fundit i pensionit nga Shoqeri Aksionere false sic ishte Vefa, Fondacioni Populli etj etj...
Po ju pyes: Cfar ndodhi me parate dhe kursimet e shtetasve jugosllave (perfshi edhe qytetaret kosovare si shtetas te RFSJ-se) ?
Ju a them une: Ato para dhe kursime gjaku nga emigracioni kosovar apo i shtetasve te ndryshem te te RFSJ u pervetsuan padrejtsisht nga JUGOBANKA, me qender ne Beograd, e cila gezonte te gjithe te drejten e administrimit te parave dhe te Kredive ne ne ish Yugosllavi.
Ato para te qytetarve jugosllave ( perfshi shtetasit kosovare) u zhduken, u grabiten padrejtsisht nga Jugobanka e Beogradit, dhe me e bukura eshte qe me rremujen qe u krijua ato vite, askush nuk mbajti pergjegjsi.
Njerzit e thjeshte dhe te dorzuar, benin shyqyr qe shpetuan kokat nga lufta, dhe ne p*dh te semes parate dhe kursimet e nje jete te tere ne emigracion, minierave te Belgjikes apo fabrikave te Gjermanise dhe fushave me domote te Italise!
Per analogji dhe logjike elementare, nese ne Shqiperi u krijua nje katrahure e vertete ne vitin 1997 sepse privati dhe "jo shteti", u vodhi parate kreditoreve dhe shtetasve shqiptare, cfar duhet te bejne qytetaret e nje shteti kur Banka Centrale Shteterore sic ishte Jugobanka u vjedh paturpsisht parate?
Pergjigja eshte e thjeshte dhe e natyrshme: Ky shtet ( shteti i Serbise) nuk na perket, nuk e duam, duhet doemos te clirohemi prej tij!
Ja pra pse Lufta e UCK-se ishte vertet nje lufte e drejte dhe clirimtare!
Ajo qe nuk eshte e drejte, eshte tentativa per ta pervetsuar dhe monopolizuar ate lufte, per ti atribuar vetvettes padrejtsisht te gjitha meritat.
PDK-ja e Thacit dhe klani i tij, kane ndertuar me mjeshteri te madhe kete keshtjelle prej rere qe Lufta Clirimtare dhe sukseset e saj jane eksklusivitet i PDK-se.
Eshte shume domethenes fakti qe zerat kontestues/kundershtare dhe pakenaqsite ndaj Thacit vitet e fundit ishin shtuar shuuuume dhe kjo na ben te reflektojme per te pare te verteten drejt ne sy pa dhimbje dhe emocione momentale!
Ne kete forum gjenden me mijra postime qe e konsiderojne Thacin, spiun te Serbise, sherbetor te saj, antishqiptar, matrapaz trojesh dhe tokash, te shitur tek te huajt, te pa afte, biles disa anetare edhe emrin ja shkruajne me "ć " apo me "š " pra Hašhim Thacić etj budalliqe te ktij lloji....
Po ju pyes: Deri dje qe ju e shanit dhe e baltosnit figuren e Hashim Thacit , nuk mendonit qe baltosnit dhe denigronit figuren e Luftes Clirimtare te Kosoves dhe shqiptarine?
Sot qe Gjykata Nderkombetare e vendos Thacin ne banken e te akuzuarve dhe sillet njesoj si ju dikur (deri dje) , zgjoheni dhe e ulerisni per padrejtesi?!
Qendrimi juaj nuk eshte aspak koherent dhe i vyer, eshte paturpsisht hileqar dhe medioker, oportunist dhe driteshkurter.
Deri sa ju thoni cfar tju vije per mbare neper goje dhe veshe kunder Thacit, eshte normale dhe "Pro shqiptarizmes", por kur te njejtat fjale te thena nga ju, dalin nga nje goje e huaj dhe asnjanese kerceni si gjeli maje plehut dhe i quani "antishqiptarizmes" ???!!!
Jemi serioze ne ate cka themi apo jemi kalamaj kopshti qe luajne me lodra dhe kur ne nje moment kjo apo ajo loder na pelqen, e duam dhe e konservojme me xhelozi, dhe nje moment me pas kur nuk na pelqen, e flakim tutje pa menduar....?!
Meditoni njerez, meditoni! ( cit: nga Toto)
Po citoj prap veten time sepse me duket sikur merrem vesh me shume me vetveten sesa me te tjeret!
Ne kete Forum te nderuar, pervec postimeve te LLAPIT , askund nuk gjej nje postim Pro- Thacit dhe PDK-se!
E keni share, denigruar, minimizuar, perulur, tallur, etj etj.... aq shume figuren e Thacit , saqe akuzat e Gjykates duken karamele te sheqerosura kundrejt akuzave te juaja!
Sot u preket ne seder dhe u bete sensibel dhe u kujtuat qe Gjykata ja fut kot dhe denigron shqiptarizmen?
Po ju cfar keni bere deri me sot? A nuk keni bere te njejtat gjera?
Juve ja keni bere me kohe gjygjin Hashim Thacit , lereni ta bejne tashti, ata qe e kane profesion dhe qe jane me diplome ne kete fushe!
Nuk dua te mbroj aspak Thacin, biles jam kritik i thelle kunder cdo politikani qe kalon 8 vjet ne pushtet, por habitem shume me disa qendrime te anetarve ketu, kur deri te djeshmen e afert hidhnin balte dhe vrer mbi " Komandantin Politik, Udherrefyesin dhe Staturen Largpamese dhe simbol te shqiptarizmes si H.Th," por cuditerisht me dt 26 Qershor brenda 24 oreve ndryshuan qendrim! ?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,261
Pikët
113
Nurmadh duhet Odhbenian me gjobite ne OKB edhe mos ja ndal sankcjonat deri ne vitin 2100, se ajo ka shite kallasha vetem e vetem me debalansue ballkanin ne stajlen: kur une tundem vete e digjem, le ti dali flaka edhe ketyre qerve perskaj ? njerit shite nafte, atij qetrit hekura, qetrit municiona e kallasha, thua qe po shet kasata e petulla ne pdhazh; urdheroni myshterinje, urdheroni.
Miremengjezi.
Jemi ne disa kendveshtrime kundra,por ne kete pike ndajme te njejtin mendim.
Qe mos te lodhem me kte MAGYPIN thaci.....
Kam sjell VETE nje hulumtim te bere....JO nga mua por nga BND gjermane(se sdu mo te shkruj ne internet per i cope GOVNE),qe reagoje ai PLEHRA i tij ketu ne forum(se mungon).
Kta apo ata shqiptare qe DININ disa apo pak(pa shkruajtur SHUME)ndodhira i VRANE ose bene <vetevrasje>.Ca me kerra do ne deget e pemeve.
Pastaj ishte Hashim Thaci dhe ASNJI tjeter qe beri homazhe tek <clirimtaret> serbe,dhe JO Arbeni ose ATA qe mendojne si ai.
Thacit i terheqin VESHIN ne kete rast.
Do dali pa lagur,sepse po te duan SERIOZISHT (dhe ne kete RAST une mendoj gjermanet),e VARROSIN.
Nje kokrra e DEBILIT por SKUTH per prapaskena,kishte MBESHTETJE=LLOGJISTIKE.
Se te ishte per thaqnat e company edhe TANI serbet ATY do ishin,dhe e kam fjalen me UNIFORMA.
Ndersa keta qe me bejne patriotnat TASH,duhej te rrinin URTE.
Fundja e FUNDIT nje akuze eshte dhe ske per se tutesh.
KLM.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,261
Pikët
113
Kam sjell VETE nje hulumtim te bere....JO nga mua por nga BND gjermane
Als ikonografisch gilt dabei der Moment, als Hashim Thaci, damals Premier, im Februar 2008 vor im Grand Hotel Pristina versammelten Journalisten verkündete, dass er momentan leider nichts zu verkünden habe. Sein Plan, die Unabhängigkeit des Kosovo auszurufen, war ihm Minuten zuvor telefonisch von der US-Gesandten Tina Kaidanov mit den Worten "No way" vermasselt worden. Washingtons Zeitplan sah anders aus.

Seine Rolle als Schoßhund amerikanischer Geopolitiker erfüllte der Kriegsveteran bis zuletzt tadellos. "Wir sind sehr dankbar, dass sich Washington in diesen weltpolitisch dramatischen Zeiten Zeit nimmt, um mit dem Kosovo und Serbien nach Lösungen zu suchen", erzählte Thaci noch kurz vor seiner geplanten US-Reise.

Über den Mann, den sie in der UCK "Schlange" nannten, heißt es einem Bericht= des Bundesnachrichtendiensts aus dem Jahr 2005, er kontrolliere ....ein im gesamten Kosovo aktives kriminelles Netzwerk.

PS.....burimi sepse keni qejf mediat perendimore.

https://www.spiegel.de/politik/ausland/kosovo-hashim-thaci-wegen-kriegsverbrechen-angeklagt-a-0cfd85f5-adb9-4f28-82dd-cce94c7321f5

Se po te filloj me ato ruse e nxjerr KRIMINEL kte JEVGUN me ...SUME flamure.

AproPO....zdravo nga Beni


TUNGIYAÜÖ.
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,623
Pikët
63
Nuk krahasova UCK me nazistet, por te shpjegova nocionin/konceptin e Drejtesise, mekanizmin e saj, si funksionon ajo dhe rolin e saj!
Bere kahasimin,dhe ofrove ngushellimin qe drejtesija vonon,por nuk harron.
Nqs, nuk merr vesh nga ana Juridike dhe mekanizmi i saj, konsultohu ose lexo me shume sespe paske nevoje te madhe!
E shoh sa merr vesh Ti,e krahason Gjykaten speciale te Kosoves me Tribunalin per krimet e Luftes ne ish Jugosllavi,duke shkruar sikur ai eshte ende funksional...i ngaterron te dyjat pa pasur info. qe Triunali eshte shperbere.
Gjykatat Speciale jane organe ad_hoc,qe formohen vetem per raste te caktuara dhe shperbehen pasi ta perfundojne misionin e tyre.
Une te thash qe eshte padejtesi qe ngritet nje Gjykate vetem kunder nje populli,ndersa anashkalohen vrasjet e te tjereve te bera ndaj shqiptareve....Gj.Sp. na thote qe ka kompetenca ne tere territorin e Kosoves me mandat te hetoje vrasjet e bera nga ushtaret e UCKes ne periudhen 1998_2000,por jo edhe vrasjet qe i kane bere serbet po ne ate territor ....ti me pergjigjesh qe nuk eshte e vertet kjo,sepse nje far Gjykate speciale per krimet ne ex_Yu vepron ne kater shtete e nuk eshte e drejtuar ndaj popullit te vogel kosovar.
Kjo Gjykate nuk eshte vetem diskriminuese por edhe raciste,e drejtuar te eliminoj perfundimisht klasen politike te Kosoves,e daluar nga rradhet e UCKes,dhe eshte e drejtuar ti denoj te gjithe Shtabin e Pergjithshem te UCKes,njerezit e Gjykates ushtareke te UCKes dhe te gjithe komandantet e zonave operative te UCKes ( qe aq bukur tingellon ne veshin e serbeve) !
Pikerisht sepse RKS nuk eshte pjese e OKB-se, eshte dashur te ndertohet nje mekanizem i tille!
Cka eshte kjo RKS ?
Duhet te ndertohet nje mekanizem si Gj.Sp. qe ti hetoje vetem vrasjet qe dyshohet qe i ka bere vetem njera pale...cfare mekanizmi eshte kjo,po kur do te ngrihen mekanizma te tilla qe ti hetoje,te ngre akuza,ti denoje po per te njejten periudhe edhe per palen tjeter,po vetem nese e marrim periudhen 1997_1999,po ne territorin e Kosoves jane vrare me emer dhe mbiemer 11.753 civil shqiptare nga ushtrija serbe,policija serbe dhe serbe civil te organizuar si paramilitare.
Cfare mekanizmi dhe drejtesije na qenka kjo...drejtesi e njeanshme,...do te hetohen vrasjet e serbeve civil ne Kosove dhe vrasja e disa bashkepunetoreve shqiptare te pushtetit te Serbise,qe edhe sot familjet e tyre jetojne ne Beograd,te ikura se bashku me forcat serbe me 1999....ndersa vrasjet e anetarev te LDKes jane tjeter gje.
Mos u rrembe nga emocionet, perpiqu te jesh i qete dhe ti shohesh gjerat ashtu sic jane dhe jo si te pelqen ty apo mua!
I qete jam une.Ti u preke.
Nqs, Thaci eshte i pafajshem s'ka bir covidi qe ta denoje, le te perballet me cdo akuze ashtu sic eshte perballur Ramushi apo edhe te tjere!
Faji i dikujt duhet te vertetohet me deshmi dhe fakte.Cfare deshmi ke qe Hashim Thaci dhe Kadri Veseli kane vrare civil shqiptar dhe serb ?
Periudha per te cilen Gj.Sp. do te hetoje ,eshte periudhe kaosi ne Kosove 1998_2000.
Per vrasjet-krimet ne Kosove ka hetuar me rradhe Tribunali i Hages,UNMIK,EULEKS dhe cka kane arritur te deshmojne,asgje...nga e gjith kjo e ka henger Rrustem Mustafa dhe Sulltan Selimi me disa vjet burgim,me akuza qesharake.
Por kesaj rradhe me Gj.Sp. eshte ndryshe,ka prapavije politike,e njeanshme dhe ska te beje fare me konceptin e drejtesise.
Ti ben nje gabim te pafalshem qe eshte tipike per shqiptaret: Glorifikimin e Un-it, personifikimin e individit me ceshtjen madhore dhe kombetare, pra me Luften Clirimtare.
Ky eshte film i pare dhe i njohur nga neve shqiptaret e ketej kufirit, sepse edhe Enver Hoxha, qe s'kishte shkrepur kurre dyfek ne jeten e tij as per gjueti leprash dhe mellenjash, pas luftes, u glorifikua dhe mori pa te drejte te gjithe atributet e asaj lufte!
Nuk jam duke e glorifikuar aske,as duke e mbrojtur,...mua Hashim Thaci nuk me impresionon as si politikan e qa me pak si intelektual.[/QUOTE]
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,623
Pikët
63
Nato NUK kishte....LEGJIMITET apo ne baze te kombeve te bashkuara te LESHIT.
PRA me................NENE apo LIGJE te NENSHKRUARA.
E VERTETA.
Tjeter lavoro se na INTERESON neve.
Dhe ti e ke hallin e Legjitimitetit...nuk te ze gjumi pse na qenka shkelur E drejta nderkombetare nga intervenimi i NATOS,na qenka shkelur sovraniteti i Serbise.
Po ti bukurosh a e din edhe parimin tjeter qe nese i shkel me te dyja kembet te gjitha te dejtat e njeriut te shtetasve te tu (ne kete rast te drejtat e Shqiptareve te Kosoves nga ana e shtetit serb),ti po edhe sipas asaj te drejtes ndermobetare e humb perfundimisht Sovranitetin mbi ate territor.
Cka eshte me me rendesi,sovraniteti i nje shteti ne ate kohe fashist apo mbijetesa e nje kombi ?

Nenet e OKBes se leshit,....ta cojme ceshtjen ne Keshillin e Sigurimit te OKBes qe atje Rusija te vendos Veto kunder intervenimit te NATOS ne Serbi...
Kete e donte edhe Milloshevici,por ja futen edhe pa e pyetur OKBen....te lumte Clinton !
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,623
Pikët
63
- Pse deshmitari "X" i cili dinte shume fakte dhe ngjarje per veprimtarine e Thacit, u largua nga Kosova drejt Gjermanise per te qene i sigurte, mirpo "fatkeqsia" e solli qe ai te gjendej i "vetevarur" ne nje lulishte ne Gjermani?
Ky deshmitar qe e quan X,nuk ka te beje me Thacin.Por ka qene deshmitar i mbrojtur i Gjykates se Hages ne procesin kunder Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limajt.
Dhe propaganda serbe edhe sot vlon,duke e marre si shembull kete rast,...ja kriminelet e UCKes (ne kete rast Ramush Haradinaj) nuk munde te gjykohen sepse shqiptaret i "vrasin" deshmitaret.
 
Top