• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,824
Pikët
113
Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Nga27.al
3 ditë me pare
Me tim atë
Me tim atë
do të shihja muzgun
mbi fushat e gjelbra
.
.
.
Bora po shkrin
Bora po shkrin
dhe fshati përmbytet
nga fëmijët.
.
.
.
Mbi një degë
Mbi një degë
që pluskon teposhtë lumit
një bulkth, duke kënduar.
.
.
.
Shkon, kthehet
Shkon,
kthehet –
jeta dashurore e maces.
.
.
.
Nën hënën e mbrëmjes
Nën hënën e mbrëmjes
kërmilli
zhvishet gjer në bel.
.
.
.
Edhe me insektet
Edhe me insektet –
disa mund të këndojnë,
disa jo.
.
.
.
Një bretk i madh dhe unë
Një bretk i madh dhe unë,
shohim njëri-tjetrin,
askush nga ne s’luan.
.
.
.
Në shiun pranveror
Në shiun pranveror
një vajze bukuroshe
i hapet goja.
.
.
.
Hera e fundit, besoj
Hera e fundit besoj,
që do të përzë mizat
nga fytyra e tim et’.
.
.
.
Dremita gjysmë dite
Dremita gjysmë dite
askush
s’më ndëshkoi!
.
.
.
Hëna sonte
Hëna sonte –
më merr malli madje
për turfullimin e saj.
.
.
.
E pyeta sa vjeç ishte
E pyeta sa vjeç ishte
vogëlushi me kimono të re
shtriu fort pesë gishtat
.
.
.
Edhe në ishujt më të vegjël
Edhe në ishujt më të vegjël,
po lërojnë arat,
laureshat këndojnë.
.
.
.
Para varrit të sime bije, tridhjetë ditë pas vdekjes
Vjeshtë që rreh era —
këto janë lulet alle
q’i pëlqente të mblidhte.
.
.
.
Poezia e tij e vdekjes
Të lajnë kur lind,
të lajnë kur vdes,
ç’marrëzi.
Shqipëroi Elvana Zaimi
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,793
Pikët
113
kush eshte ky Xhingis Khan ? :unsure: kurre lexuar nuk e paskam kete emer.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,793
Pikët
113
poezia;

kur e vesha njehere kimonin
edhe mbertheva fort kollanin
fuureeee fuurre bente tumani
seç po dridhej si fustani ``fumato``

1618415380389.png
 
Top