• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Heronjte ne Shqiperi!

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
27,660
Pikët
113
@Bad_Teacher ne qe jemi ne emigrim - s´kemi goj te hapim !

O sa e dua Shqiperine dhe ku jemi vet ? Ti s´je ne Shqiperi ! Bej dallimin aty ku je.

E ardhmja s´ndertohet me llafe !

Sot s´po diskutojm nje tip kafenesh - ndaj eshte sinqerisht shume gjynah te permendni keto realitete te rendomta ne kete rast qe s´ka lidhje.

Djali ka humbur jeten dhe ishte ne pune !

Ne nje pune pa siguri dhe ku ti siguri nuk fiton jo vetem ne ambjentin ku punon, por dhe shteti nuk ka fuqi te paraqitet ne rast nevoje.
Lene kete, se ksaj i marrin robt e vete nga 5000 euro ne muj, duke punu ne bashkine e tiranes,....;)

Si cunat e elbasanit,..
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,231
Pikët
113
@Bad_Teacher ne qe jemi ne emigrim - s´kemi goj te hapim !

O sa e dua Shqiperine dhe ku jemi vet ? Ti s´je ne Shqiperi ! Bej dallimin aty ku je.

E ardhmja s´ndertohet me llafe !

Sot s´po diskutojm nje tip kafenesh - ndaj eshte sinqerisht shume gjynah te permendni keto realitete te rendomta ne kete rast qe s´ka lidhje.

Djali ka humbur jeten dhe ishte ne pune !

Ne nje pune pa siguri dhe ku ti siguri nuk fiton jo vetem ne ambjentin ku punon, por dhe shteti nuk ka fuqi te paraqitet ne rast nevoje.
Nuk thashe viktima ka qene ne kafene. Kafeneja ishte dicka tjeter qe nuk ka te bej e ket ngjarje drejte per drejte. Lexo dhe me siper ca I thashe thirstyt. Nuk behen gjerat me 4 vjet as me 8 vjet po as me 20vjet sic i kerkojne keta. Njeriu duhet te jete objektive. Psh kafenete lajmet te tipit termet, te pa shtepi etc i transformon me - jetojne akoma neper cadra. Kjo e fresket fare e degjova dje kur i kerkonin llogari ato annal-istat e leshit atje Rames. Pa fakte pa informacion, pa nje investigim. Aty doli qe paska familje akoma neper cadra sepse nuk dashkan vete te rehabilitohen neper apartments me qera te paguara nga shteti. Ky nje rast kaq banal qe media percjell te pupulli.. ka shume disinformation n gossips atje!! Shqipera ka probleme si gjjthe bota. Ky rast ndodh kudo!!
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
3,050
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Ehm ...

@Bad_Teacher me ato qe kam jetuar dhe perjetuar qe femije ne Shqiperi - me dhembin ende kockat sot e kesaj dite!

Te vetmit qe paguanim tatime dhe kontrolli vinte vetem tek Ne. Tek te tjeret s´shkonte.
Shtet i vjedhur, shtet i shitur - hajde provoje tek Gjermani. Provo te punosh ne te zez e te shohesh se si sqarohesh!
Une s´flas me pervojen e te tjereve - flas vetem per iDeA!
S´jam ASKUSH te perfaqesoj te tjeret.

U larguam nga Shqiperia - jo se vuanim per te ngrene - po s´ke Shprese per Jeten !

Cfare dmth Shprese per Jete @Bad_Teacher ?

- Sigurim Shendetesor
- Kontribute vjetore etj

Sot nqs une sot ne Gjermani paguaj 48% te rroges taksa e kontribute dhe neser semurem - DI KU TE SHKOJ.
S´do rri me bombel oksigjeni ne shtepi !
Kur e therras ambulancen, me vjen per 5 minuta - dhe me marrin dhe sigurimi e mbulon kete sherbim!
Ne Shqiperi derdhen kontribute dhe shteti politika nuk u del Zot!

Nje njeri qe s´ka per te ngrene - si do kete force shpirterore dhe ekonomike te ngrihet ndaj Korrupsionit ?
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,231
Pikët
113
Ehm ...

@Bad_Teacher me ato qe kam jetuar dhe perjetuar qe femije ne Shqiperi - me dhembin ende kockat sot e kesaj dite!

Te vetmit qe paguanim tatime dhe kontrolli vinte vetem tek Ne. Tek te tjeret s´shkonte.
Shtet i vjedhur, shtet i shitur - hajde provoje tek Gjermani. Provo te punosh ne te zez e te shohesh se si sqarohesh!
Une s´flas me pervojen e te tjereve - flas vetem per iDeA!
S´jam ASKUSH te perfaqesoj te tjeret.

U larguam nga Shqiperia - jo se vuanim per te ngrene - po s´ke Shprese per Jeten !

Cfare dmth Shprese per Jete @Bad_Teacher ?

- Sigurim Shendetesor
- Kontribute vjetore etj

Sot nqs une sot ne Gjermani paguaj 48% te rroges taksa e kontribute dhe neser semurem - DI KU TE SHKOJ.
S´do rri me bombel oksigjeni ne shtepi !
Kur e therras ambulancen, me vjen per 5 minuta - dhe me marrin dhe sigurimi e mbulon kete sherbim!
Ne Shqiperi derdhen kontribute dhe shteti politika nuk u del Zot!

Nje njeri qe s´ka per te ngrene - si do kete force shpirterore dhe ekonomike te ngrihet ndaj Korrupsionit ?
E vertete, po duan kohe keto gjera. Tu mbash 48% te rroges atje, marrin fund. Lol, Problemi eshte se ketkojne ndryshim por me ke??? Ti mendon se do qeverisi Basha me mire se Rama?? Nuk po them Ky ka qene great , por te heqesh nje gjoja per me mire dhe te sjellesh nje te paafte eshte absurde. Shqiperia tani per tani nuk ka nje opozite te hajrit!!! Do shkaterronin dhe keto pak qe jane bere.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,231
Pikët
113
Do shtoja, ti harron dhe sa puntore jane gjermanet dhe te disiplinuar. Jemi 2 popuj te ndryshem. Nuk mund te kerkosh sherbimin qe ke aty me njerezit qe jetojne ne Shqiperi. Dalim prape qe problemi nuk eshte vec Rama apo qeveria, por dhe vete njerezit, mases. E kam thene me qindra here kur te ndryshoje mentaliteti dhe gjerat si i shohin dhe percepeyojne njerezit atje do shohesh ato lloj ndryshimesh qe kerkon. Gje qe eshte normale patjeter. Cdo lloj shtrese njerezish atje kane ato te vetat, perfitojne dhe shfrytezojne njeri tjetrin. Psh nje rast meqe me kujtove punen e urgjences, me tregonte njera qe kish thirr urgjencen, mezi i kishte shku dhe kjo pavarsisht kesaj u kish dhene 20 mije leke!!! 😳😳 jam habitur!! Yyyyy, yyy??!! Jane vete po populli qe i meson ashtu!!
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,751
Pikët
113
Do shtoja, ti harron dhe sa puntore jane gjermanet dhe te disiplinuar. Jemi 2 popuj te ndryshem. Nuk mund te kerkosh sherbimin qe ke aty me njerezit qe jetojne ne Shqiperi. Dalim prape qe problemi nuk eshte vec Rama apo qeveria, por dhe vete njerezit, mases. E kam thene me qindra here kur te ndryshoje mentaliteti dhe gjerat si i shohin dhe percepeyojne njerezit atje do shohesh ato lloj ndryshimesh qe kerkon. Gje qe eshte normale patjeter. Cdo lloj shtrese njerezish atje kane ato te vetat, perfitojne dhe shfrytezojne njeri tjetrin. Psh nje rast meqe me kujtove punen e urgjences, me tregonte njera qe kish thirr urgjencen, mezi i kishte shku dhe kjo pavarsisht kesaj u kish dhene 20 mije leke!!! 😳😳 jam habitur!! Yyyyy, yyy??!! Jane vete po populli qe i meson ashtu!!
per 20 min paska qene me fat! Plus 20 mije lek krrujtese dhembesh jane!
Provo te japesh €8000 dhe te te lene robin tend te vdesi per nje gote uje!

te vetmin gabim qe ka populli dele eshte se para votimeve genjehet si Lui jot me ato dog biscuits!
Ky populli qe nuk ka pushuar se postuari qe kur ndodhi ky rasti I te ndjerit Arjan Sala!
Qe ne fakt me duken gjitha fake, per aq kohe sa nuk bejne asgje.

Shqipetaret jane populli me puntor qe kam njohur:)
Dhe refuzoj te besoj qe ata andej nuk duan te punojne.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
3,050
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Po te lexoj @Bad_Teacher

Sa punetore dhe sa te disiplinuar jane gjermanet :D - LOOOL
Gjermanet jane idiot - vendi ku lindi Psikologjia dhe 80% e njerezve me depresion. Riperseriten 2 luftera boterore te humbura!
Gjermanet qe ndjekin vetem FÜHRER ne cdo nderrmarrje Gjermane qe shkon - shkojn ne krize se vjetersohen - s´dine te rinohen.
S´dine te bejn ndryshe - duhet te kene POLIZEI tek koka.
Gjermania eshte nje shtet qe ka investuar shume pak ne Innovation - thjesht per dijeni.
Gjermanin e ben POLITIKA E FORT & SHFRYTEZIMI I INDUSTRIS SE RENDE.
Keto jane Mbeshtetja nr. 1 i Gjermanis dhe i lojes politike ne Europ.

Gjermani klasik ndjek vetem shefin. Asnje gje me teper - jemi ne 2021 dhe kjo tjetra me bente te kisha frike nga puna ime.
Mos iu pergjigj mailit me thoshte pa u konsultuar me shefin -.- ´ keto raste depresionuese qe sot i quajm COOLoUS MICROMANAGEMENT jane Gjermanet.

Dhe keto Gjermanet s´ecin larg :) se s´kane mindset te tille ->
shif Italianin ka zen industrit e jetes :) USHQIM, MOD, TURIZEM, LAMBORGHINI & FERRARI etj etj
MADE IN ITALY - ka JETE, ka SHIJE, ke DIELL, kane nje Kushtetut te bukur :) fatkeqesisht s´kane politik!

Politika ben dallimin ne nje shoqeri. :) ndaj dhe francezet luftuan e jane komb SNOB - Liberté, Egalité, Fraternité.


Pasi shetitem Europen mqns i kemi ne lagje - le te kthehemi ne shtepi dhe ne realitet.


Ti po s´pagove 20.000 leke tek Urgjenca - te lene te vdesesh o zonje!

Para 2 javesh e pe si i lutej gruaja e huaj infermieres - HAJDE ME SILL UJ - e lane te vdiste pa ngrene e pa pire!

Per cfare po flasim ?
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
8,161
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Une di aKoma me keq. Institucione private, qe kane pasur dere emergjence, kan bere ndryshime, per te shtuar hapesire dhe kane hequr dalje e emergjences, dhe e kane tani thjesht nga dera e hyrjes,..

Projektin e ndryshimit te planimetrise se godines, kush e miraton?
Rast konkret.
Ish Sheraton Tirana për të marr liçensën e sigurimit 1-vjeçarë duhej me patjetër të kryente një sërë procesesh sigurie si psh ndërrimi i bombulva të zjarrit, provën e funksionimit të rrjetit të tubacionit dhe sprucatorëve të ujit por më e veçanta ishte pastrimi i tubacioneve dhe pajisjeve të aspirimit (yndyrnat që vishnin pajisjet dhe tubacionet e aspirimit) që vinin nga guzhina.
Asnjë kompani shqiptare apo individ nuk kishte liçencë të tillë prandaj merrej një e tillë nga Polonia çdo vit për ta bërë diçka të tillë.
Nuk e siguronte kompania e sigurimit Britanike nëse nuk kryente këto procese vjetore në sezonin e përcaktuar.
Që nga 2018 me ikjen e Sheratonit nuk kryhen më ato dhe sigurimi nuk bëhet më tek kompani të liçensuar UK apo EU.
Pra, janë disa procese të detyruara për sigurinë e objekteve.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
8,161
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Enida Vërça
– Bab, a jam biri i një Heroi?
– Sot nuk ka rëndësi bir, unë i mbylla sytë përgjithmonë!

Ai u largua si çdo ditë, me vrapin që e shoqëronte çdo mëngjes. Më puthi në ballë, fort, fort. Më të qeshur më tha se e kisha lënë pa gjumë gjithë natën nga të qarat e mia, që tani dimë t’ u vendosim një emër. Më tha se do të kthehej dhe se gjithë darkën do të luanim bashkë. Nisa të qaja më shumë se çdo herë tjetër, kur ai mbyllte derën. Më tha të mos llastohem dhe se do të kishim gjithë fundjavën para. Do të më bënte xhiro, e madje do më merrte hopa gjithë ditën sipër qafës, ashtu siç mua më pëlqente. Askush nuk po e kuptonte, pse unë nisa të qaja me ngashëri. Mami mendonte, se ishte dhëmbi i radhës që po dilte (jam vetëm 2 vjeç), ose një e ftohur më shkaktonte dhimbje barku. Asnjëra nga këto nuk ishte. Thjesht doja që ai të mos shkonte në punë atë ditë.
Por, një ditë mungesë në punë, përkthej në lekë më pak në fundin e muajit për familjen tonë. Me atë rrogë, duhej të bliheshin pelenat e mia, vizitat e shpeshta te pediatri, ushqimet e muajit, ujë- drita dhe një xhiro në fundjavë që më bënte bashkë me Heroin, nga mëngjesi deri në darkë. Sa e doja atë ditë…
Heroi, punonte me ndershmëri dhe dinjitet nga mëngjesi në darkë. Shpeshherë oraret ishin të tejzgjatura dhe kur ai vinte në shtëpi, më gjente në gjumë. Po ashtu, ishin të rralla mëngjeset kur ai priste zgjimin tim. Përshëndetjen e parë, ia jepte kolegëve dhe urimin e fundit në darkë me “Natën e mirë”, e dëgjoja nëpër gjumë.
E ashtu me të qarat qurravitëse e përcolla Heroin tim, që brenda pak orëve të asaj të mërkure u bë Heroi i të gjithëve. Baba, ishte kudo atë ditë. Në çdo media shkruhej për të dhe pse shumë prej tyre, nuk saktësonin se ku kishte ndodhur ngjarja. “Vetëm 3 km larg nga qendra e Tiranës”, kështu nisin shkrimet. Prindërit e Heroit, prisnin me ankth një lajm, bashkëshortja e Heroit më përkëdhelte kokën dhe më thoshte: “Po vjen Baba”.
Tre ditë kërkime dhe ende nuk kishte dritë në fund të tunelit. Reagimet zyrtare ishin thuajse inekzistente. Përpjekjet për gjetjen e Heroit tim ishin minimale. Zjarrfikëset nuk kishin të gjitha mjetet për të shpëtuar Heroin, që shpëtoi 25 vetë. Në ndihmë të zjarrfikësve mbërriti dhe ekip i ushtrisë, por ishte vonë…Shpresat po digjeshin nën flakët e atij zjarri që e shkrumbuan përsëgjalli.
Tani, ai nuk e di nëse do të shpallet “Dëshmor i Atdheut”, nëse do ketë vizitë qeveritare në shtëpinë e tij modeste. Nëse do të ketë një fond të posaçëm për të siguruar të ardhurat mujore të familjes. Heroi im nuk e di nëse emri i tij do të shënohet në ndonjë rrugë. Po ashtu nuk e di nëse unë do të quhem biri i një Heroi. Por a ka më rëndësi? Ai i mbylli sytë përgjithmonë!
P.S.Ky shkrim i dedikohet, Arjan Salës, 33-vjeçarit që humbi jetën pranë qendrës tregtare ‘Casa Italia’, Tiranë, ku sakrifikoi veten për të shpëtuar punonjësit. Ai la pas, djalin 2-vjeçar, bashkëshorten, prindërit dhe vëllanë.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
Pjeter, me vjen keq qe po ta them, po icik si budalla,...

Pse nuk shkon te pish nje kafe me Orlando, qe te kthjellohesh,..
po me mir i çik budalla, por i drejte dhe i sjellshem, se sa i zgjut por skile dhe arrogant, si disa te amerikes dhe nonje i shqiprise qe jan larguar,
kush eshte orlando ,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
Kot nje pyetje,

Kur ka ngjarje te tilla ne perendim,

Ka ndonje doreheqje nga shtetaret te pakten ne nivel zv ministri?
ketu tek mua jooo, sepse zjarri mund te shkaktohet nga nje mase, apo nga nje keqberes, inatçi, s'ka pune qeveria ketu, ka pune kompania, siguracioni,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
ketu ne belgjike, kur ne nje magazine, qender tregtare, fabrike, institucion, bie zjarri, bie direkt alarmi dhe punonjesi duhet te dalin jashte urgjent, si dhe nderpritet energjia,
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113
Mua po më ruan vëlla, ty s’të ruajti shumë, pa kuptim kjo jetë.

Qëlloi shokun për vdekje, bie pretendimi i autorit: Arma është e tij.

i tha policisë se.... pistoletën ia mori nga duart Demës dhe e fshehu me argumentin se.... 28-vjeçari tentoi të kryente vetëvrasje, por arma ishte pa karikator.

https://abcnews.al/qelloi-shokun-per-vdekje-bie-pretendimi-i-autorit-arma-eshte-e-tij/

PS....kta JANE....heronjt e JUAJ qe tundni flamurin,dhe degjoni...stresa.

Apo jo???

FAZITI....kta jane ATA qe bejne skiponjat dhe do mbrojne = VARREZAT.

Apo...PO.

Tschyss.
 
Top