• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Internetin po e përdorim apo po na përdor ?

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,698
Pikët
113
Mbajeni mend nga une, ju duket se jeni me pak injorant fale google. Nuk eshte e vertete, njohurite qe perfitohen nga google jane te crregullta, momentale, nuk te fiksohen ne koke. Librat ti fiksojne njohurite. Per te mos thene se google te jep shpesh here informacion te gabuar, meqenese tashme shkruan lloj lloj injoranti.
Nuk mund te krahasoh librin me nje servis si google apo internet. Edhe ne liber kushdo mundet me shenu cfare te doje, sidomos ne sisteme te mbyllura, nese te thot ngjyra e zeze eshte e bardhe te duhet te pranojsh. Interneti eshte me demokratik ne kete aspekt. Ke informata super te mira dhe komplet banale. Krejt mvaret se cfare personi e perdori mediumin.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,224
Pikët
113
Shumica e ketyre events behen monitor/log, eshte gje normale. Facebook/Google jane servise free, dhe menyra se si gjenerojne pare eshte nepermjet marketingut. Gjithe keto logs procesohen nga inxhinier te quajtur Data Scientists qe te ipen kuptim te dhenave, dhe te bejne target me rekllama (shtete, qytete te caktuara, lloj lloj kombinacione nga probabiliteti) apo te nxjerrin konkluzione tjera sa i perket sjelljes nga popullata specifike/shtete specifike/qytete specifike. Ndoshta ka edhe monitorime tjera qe nuk e dijme.

Mirepo, ne pergjithesi fale internetit jemi me pak injorant. Kjo eshte e pakontestueshme.
Shikoje deri në fund dokumentarin. Diku nga fundi ilustron se di sot kanë arritur një stad më të lartë, manipulimin e mëndjes , mënyrën si mendojmë dhe ç'farë mendojmë deri në rrafshin politik ku me thjeshtësi mund të shkaktojnë ndryshime politike aty ku duan...
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
596
Pikët
93
Mbajeni mend nga une, ju duket se jeni me pak injorant fale google. Nuk eshte e vertete, njohurite qe perfitohen nga google jane te crregullta, momentale, nuk te fiksohen ne koke. Librat ti fiksojne njohurite. Per te mos thene se google te jep shpesh here informacion te gabuar, meqenese tashme shkruan lloj lloj injoranti.
Eshte mese e vertet per mendimin tim!
Para disa kohesh kam lexuar edhe nje studim qe kishte vertetuar qe google ndikon ne memorien afatgjate te ruajtjes se informacionit.
Edhe vet e shoh ne pune psh, gjerat e vjetra qe i kam pas lexuar, akoma i di dhe i mbaj mend.
Shume gjera qe i kerkoj dhe i gjej ne google, as qe mundohem ti mbaj mend fare dhe i mesoj vetem ne momentin qe me duhen.

Me e keqja eshte qe shume femije po i perdorin qe ne moshe te vogel per shkolle, per socializim dhe per te luajtur.
Shpresoj qe mos te kete pasoja te renda per brezat me vone, pasi qe tani e shoh problematike.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,997
Pikët
113
Eshte mese e vertet per mendimin tim!
Para disa kohesh kam lexuar edhe nje studim qe kishte vertetuar qe google ndikon ne memorien afatgjate te ruajtjes se informacionit.
Edhe vet e shoh ne pune psh, gjerat e vjetra qe i kam pas lexuar, akoma i di dhe i mbaj mend.
Shume gjera qe i kerkoj dhe i gjej ne google, as qe mundohem ti mbaj mend fare dhe i mesoj vetem ne momentin qe me duhen.

Me e keqja eshte qe shume femije po i perdorin qe ne moshe te vogel per shkolle, per socializim dhe per te luajtur.
Shpresoj qe mos te kete pasoja te renda per brezat me vone, pasi qe tani e shoh problematike.
Jam prove e gjalle te asaj cfar kam shkruar, informacionin qe marr ne google e harroj, e sigurt qe e harroj. Ndersa mbaj mend cdogje cfar kam lexuar ne libra. Kam mbi 2500 libra ne total.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,224
Pikët
113
Mbajeni mend nga une, ju duket se jeni me pak injorant fale google. Nuk eshte e vertete, njohurite qe perfitohen nga google jane te crregullta, momentale, nuk te fiksohen ne koke. Librat ti fiksojne njohurite. Per te mos thene se google te jep shpesh here informacion te gabuar, meqenese tashme shkruan lloj lloj injoranti.
Google të studion mirë....
dhe të jep informacion sipas kaplloqes që ke
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,997
Pikët
113
Plus, informacioni ne google eshte trash. Duhet te paguash libra elektronike te gjesh informacion dhe njohuri te sakta, por perseri ka ndryshim thelbesor, libri i lexuar ne leter me ate qe e lexon ne phone apo pc. Libri i lexuar elektronikisht nuk ngulitet ne memorje.

Pikerisht per kete arsye gjen injorante universiteti si keta me poshte.

Shih me cfar idiotesh femra e meshkuj ke te besh, pergjigja eshte brenda pyetjes.

 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
28,303
Pikët
113
Plus, informacioni ne google eshte trash. Duhet te paguash libra elektronike te gjesh informacion dhe njohuri te sakta, por perseri ka ndryshim thelbesor, libri i lexuar ne leter me ate qe e lexon ne phone apo pc. Libri i lexuar elektronikisht nuk ngulitet ne memorje.

Pikerisht per kete arsye gjen injorante universiteti si keta me poshte.

Shih me cfar idiotesh femra e meshkuj ke te besh, pergjigja eshte brenda pyetjes.

Ti a i ke emisionet sportive kush i udheheq tek ne, shembull te ju ajo Marina Vjollca te na nje manikene dhe nje maniken, imagjino lidhje me sport nuk kan dhe behen gazetar sporti.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,997
Pikët
113
Ti a i ke emisionet sportive kush i udheheq tek ne, shembull te ju ajo Marina Vjollca te na nje manikene dhe nje maniken, imagjino lidhje me sport nuk kan dhe behen gazetar sporti.
Nuk e kam idene kush esht kjo Marina, por shoh keta gazetaret e tv-ve shqiptare, injorance e tmerrshme.
Mesa duket keto universitetet shqiptare te tashme jane bernut, meqe prodhohen kesi lloj njerezish.

Nje njeriu im(vajze e re), mbaruar degen e fizikes, tani ben masterin ne france.....kot po benim muhabet per degen e saj, une vete nuk kam mbaruar per fizike( e kam patur vetem si lende), dhe po flisnim per ca gjera, vura re mangesi te tmerrshme per gjera bazike, le me pastaj ti flisje per God's particle dhe gjera te nderlikuara.
Nejse, e mbylla muhabetin, po mir moj goc, yt ate ka shpenzuar nje thes me lek qe ti te studiosh, ti qenke tap fare. Po s'ka faj goca kur universiteti eshte bernut.

Varja
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
13,168
Pikët
113
Nuk e kam idene kush esht kjo Marina, por shoh keta gazetaret e tv-ve shqiptare, injorance e tmerrshme.
Mesa duket keto universitetet shqiptare te tashme jane bernut, meqe prodhohen kesi lloj njerezish.

Nje njeriu im(vajze e re), mbaruar degen e fizikes, tani ben masterin ne france.....kot po benim muhabet per degen e saj, une vete nuk kam mbaruar per fizike( e kam patur vetem si lende), dhe po flisnim per ca gjera, vura re mangesi te tmerrshme per gjera bazike, le me pastaj ti flisje per God's particle dhe gjera te nderlikuara.
Nejse, e mbylla muhabetin, po mir moj goc, yt ate ka shpenzuar nje thes me lek qe ti te studiosh, ti qenke tap fare. Po s'ka faj goca kur universiteti eshte bernut.

Varja
Universitetet ketu jane bernut por masterin po e ben ne France ajo.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
28,303
Pikët
113
Nuk e kam idene kush esht kjo Marina, por shoh keta gazetaret e tv-ve shqiptare, injorance e tmerrshme.
Mesa duket keto universitetet shqiptare te tashme jane bernut, meqe prodhohen kesi lloj njerezish.

Nje njeriu im(vajze e re), mbaruar degen e fizikes, tani ben masterin ne france.....kot po benim muhabet per degen e saj, une vete nuk kam mbaruar per fizike( e kam patur vetem si lende), dhe po flisnim per ca gjera, vura re mangesi te tmerrshme per gjera bazike, le me pastaj ti flisje per God's particle dhe gjera te nderlikuara.
Nejse, e mbylla muhabetin, po mir moj goc, yt ate ka shpenzuar nje thes me lek qe ti te studiosh, ti qenke tap fare. Po s'ka faj goca kur universiteti eshte bernut.

Varja
Sa njerez she qe thojn kam titull akademik, ndersa shkrimin e kan te nje nxenesi te klases se 7.
Univierzitetet private e shkaterrun cdo gje, duke krijuar studenta qe as shkolles se mesme nuk i bejne konkurenc, pra jan komercializu, ke para e perfundon ne afat, s’ke para nuk regjistrohesh dhe je pa univerzitet. Dikur te studjonte nje grua 58 vjeq ishte mision i pamundur sepse ka qene veshtir shum, pra kuptohet truri i saj nuk punon sikur te ishte e re, kam disa nga rrethi familjar kan perfundu studimet, ndersa jane gjyshe ne moshe.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
6,436
Pikët
113
Interneti eshte si deti, i thell
i ceket , me shkembinj me korale
me sirena , peshkaqen peshq etj
nese e perdor ne menyren e duhur eshte nje bote e madhe per explorim!
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,000
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Tani ai numri 2500 lart me ngjau pak si shume i egzagjerur .. duke qene qe te tera referencat k’tu me sa jam edhe vete deshmitare I ke sollur nga Google e jo nga librat . ?

Ps ... I hardly read google myself , teknologjia asnjehere nuk me ka terhoqur ne rruge te tilla .. so e perdori very very minimal ne jeten e perditshme .
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
35,830
Pikët
113
interneti po mer gjene me te cmuar njerezve...kohen
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,899
Pikët
113
Sa njerez she qe thojn kam titull akademik, ndersa shkrimin e kan te nje nxenesi te klases se 7.
Univierzitetet private e shkaterrun cdo gje, duke krijuar studenta qe as shkolles se mesme nuk i bejne konkurenc, pra jan komercializu, ke para e perfundon ne afat, s’ke para nuk regjistrohesh dhe je pa univerzitet. Dikur te studjonte nje grua 58 vjeq ishte mision i pamundur sepse ka qene veshtir shum, pra kuptohet truri i saj nuk punon sikur te ishte e re, kam disa nga rrethi familjar kan perfundu studimet, ndersa jane gjyshe ne moshe.
Pse ky shkrimi yt cfare klase i perket? ``fumato``

p.s. @Gi de Masha plliz ndihme per shqopen e shqipes ? bliji nje alfabet dhe nje abetare
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
28,303
Pikët
113
Pse ky shkrimi yt cfare klase i perket? ``fumato``

p.s. @Gi de Masha plliz ndihme per shqopen e shqipes ? bliji nje alfabet dhe nje abetare
Ekspert i bananes, une e kisha per ata qe shesin mend, se ketu shkruaj shlir, ngase nuk ka me bere ndonje raport, pastaj shkruaj sipas dialektit tim, nuk e kam me patjeter me tu pershtat ty apo cilit do tjeter ketu.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,899
Pikët
113
Ekspert i bananes, une e kisha per ata qe shesin mend, se ketu shkruaj shlir, ngase nuk ka me bere ndonje raport, pastaj shkruaj sipas dialektit tim, nuk e kam me patjeter me tu pershtat ty apo cilit do tjeter ketu.
Mua me rrofsh bananen ti e mo na shit mend...
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,492
Pikët
113
Interneti po na perdor , me perpara lexonim dhe takoheshim me shpesh me njerzit. Skishte mundesi tjeter komunikimi.
Tani dhe kafet i pijm ne internet .

Kush do nje nje kafe ?

 
Top