• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Internetin po e përdorim apo po na përdor ?

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,802
Pikët
113
Une di qe internetin e perdor dhe me ka ndihmuar shume ne pastrimin e ideve.

p.s. frike ka kush ben pislleqe
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,153
Pikët
113
Une di qe internetin e perdor dhe me ka ndihmuar shume ne pastrimin e ideve.

p.s. frike ka kush ben pislleqe
Ne ditet e sotme eshte dosmodoshmeri interneti , si dhe pa telefonin te duket vetja sikur je shkeput nga bota.
Me mire si me perpara sdegjoshe shume gjera dhe truri ishte me i qet , tani nepermjet internetit na u lodh truri me lajme.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,802
Pikët
113
Ne ditet e sotme eshte dosmodoshmeri interneti , si dhe pa telefonin te duket vetja sikur je shkeput nga bota.
Me mire si me perpara sdegjoshe shume gjera dhe truri ishte me i qet , tani nepermjet internetit na u lodh truri me lajme.
Lajmet i jep me shume televizioni, por une per shembull e urrej shume telefonin, kurse interneti me pelqen. Nese ty te bezdis apo nuk te pelqen atehere shume mire per ty. Komenti im nuk i referohej aspak anetareve te forumit, shkruajta mendimin tim dhe me fal nese te ka bezdisur si koment...
 

Heshtje

V.I.P
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,395
Pikët
113
Per sa trajtohet ne kete dokumentar me kujton filmin "Truman Show", duke na bere te kuptojm se monitorohemi 24 or ne dite e se secili ka realitetin e tij te shtrembruar, pasi rrjetet sociale pershtaten me karakteristikat e ndryshme te personaliteteve te ndryshme te pranishme ne internet, duke i manipuluar dhe duke i bere te besojn se ata vendosin se çfarw shohin dhe çfare te bejne, por ne te vertet eshte algoritmi prapa mekanizmave te ndryshem shoqeror që zgjedh per ne dhe na ndikon ne vendimet tona, e kjo me pasoja edhe ne boten "reale".
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,676
Pikët
113
Per sa trajtohet ne kete dokumentar me kujton filmin "Truman Show", duke na bere te kuptojm se monitorohemi 24 or ne dite e se secili ka realitetin e tij te shtrembruar, pasi rrjetet sociale pershtaten me karakteristikat e ndryshme te personaliteteve te ndryshme te pranishme ne internet, duke i manipuluar dhe duke i bere te besojn se ata vendosin se çfarw shohin dhe çfare te bejne, por ne te vertet eshte algoritmi prapa mekanizmave te ndryshem shoqeror që zgjedh per ne dhe na ndikon ne vendimet tona, e kjo me pasoja edhe ne boten "reale".
Interesant edhe ky dokumentar


 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
31,334
Pikët
113
E perdor dhe i luj fene. Ska shance te behem e varur ndaj dickaje apo ndaj dikujt. Me ka kaluar mosha 🤩
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
604
Pikët
63
E perdor dhe i luj fene. Ska shance te behem e varur ndaj dickaje apo ndaj dikujt. Me ka kaluar mosha 🤩
Pse mi sa je ti? Gjyshim im thotë nga 8 deri ne 88 eshte moshe delikate, njeriu mund te shkase kollaj.
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
604
Pikët
63
Ketu eshte komunitet shqipfoles dhe jo te gjithe kuptojme italisht. Lajmi mund te jete bombastik, por shpjegoje dhe me disa fjali ne shqip.
Kthehemi tek tema. Ishte shume here me mire kur whatsapp ishte me pagese 1€ ne vit dhe kishte edhe cilesi edhe siguri, ja vlente. Tani po e mendoj nese do ta mbaj akoma.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,676
Pikët
113
Ketu eshte komunitet shqipfoles dhe jo te gjithe kuptojme italisht. Lajmi mund te jete bombastik, por shpjegoje dhe me disa fjali ne shqip.
Kthehemi tek tema. Ishte shume here me mire kur whatsapp ishte me pagese 1€ ne vit dhe kishte edhe cilesi edhe siguri, ja vlente. Tani po e mendoj nese do ta mbaj akoma.
Me thënë të drejtën përtoja ... po hajt mo varja...
Watsap do na prishi punë, flisnim rehat me pleqtë
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
604
Pikët
63
Me thënë të drejtën përtoja ... po hajt mo varja...
Watsap do na prishi punë, flisnim rehat me pleqtë
Mendova te kthehesha nga duo e google por edhe ajo keq. Gjithsesi google eshte bere i domosdoshem per shume gjera, duam apo jo..Gjitashtu ka shume te dhena personale. Dhe mendoj me mire le ti kete njeri se sa cdo njeri. Diku lexova se singal po mere popullaritet pas lajmit per whatsapp.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,517
Pikët
113
Me thënë të drejtën përtoja ... po hajt mo varja...
Watsap do na prishi punë, flisnim rehat me pleqtë
Mos u merzit, se do dale ndonje app tjeter,

Ja facebook dhe twitwr-it po ju ikin robt, se e kuptuan q'mut jane, po shkojne ne platforma te tjera,

 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,676
Pikët
113
Ore unë hoqa të zitë e ullirit sa ja mësova watsap plakut...
Ju më thoni do dalin të rinj
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
604
Pikët
63
Kam frike se shumica do kthehen nga aplikacionet kineze tani.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,676
Pikët
113
Mendova te kthehesha nga duo e google por edhe ajo keq. Gjithsesi google eshte bere i domosdoshem per shume gjera, duam apo jo..Gjitashtu ka shume te dhena personale. Dhe mendoj me mire le ti kete njeri se sa cdo njeri. Diku lexova se singal po mere popullaritet pas lajmit per whatsapp.
Pse e provova tani, Duo kishte goxha cilësi video
 
Top