• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Internetin po e përdorim apo po na përdor ?

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
35,785
Pikët
113
ka dale nje e re signal quhet dhe thon qe ka shume siguri
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
29,342
Pikët
113

Çfarë është Signal, aplikacioni i sugjeruar nga Elon Musk që po sfidon WhatsApp

Pas shqetësimeve për privatësinë e përdoruesve të aplikacionit të mesazheve “WhatsApp”, miliona njerëz kanë nisur të përdorin aplikacione të tjera si “Telegram” apo “Signal”.
Aplikacioni “Signal” është duke përjetuar ditët më të mira, ndërkohë që miliona përdorues të rinj janë duke iu bashkuar, pas thirrjes që bëri miliarderi Elon Musk.
Në Twitter, Musk kritikoi politikat e privatësisë së Facebook, ndërsa shkroi “përdorni Signal”.
Ky mesazh u ripostua edhe nga CEO i Twitter, Jack Dorsey. Menjëherë më pas “Signal” njoftoi se po has vështirësi në përballimin e valës së madhe të përdoruesve.
Signal është promovuar edhe nga Edward Snowden, i cili thotë se e përdor këtë aplikacion çdo ditë.
Por çfarë është “Signal”?
Signal është aplikacion për dërgimin e mesazheve, tekst, video dhe audio të cilat janë të mbrojtura përmes enkriptimit “end-to-end”, pra nga dërguesi te marrësi.
Pasi verifikoni numrin tuaj, Signal ju dërgon një kod, dhe më pas aplikacioni mund të përdoret edhe për telefonata. Pak a shumë të njëjtat funksione që aktualisht ofron WhatsApp, raporton newsbomb.al.
Por avantazhi i Signal është privatësia. Ky aplikacion nuk ruan asnjë informacion nga përdoruesit. Signal ofron edhe disa opsione privatësie që mund të përzgjidhen gjatë përdorimit, për shembull njoftimet për mesazhe të reja vijnë, por pa tekst. Kjo në mënyrë që të mos lexohen nga “lockscreen”. Po ashtu Signal ka një opsion që mundëson mjegullimin e fytyrës kur flisni me kamera si dhe opsionin për zhdukjen e mesazheve pas një kohe të caktuar.
 

kermilli

Super Anëtar
Anëtar
Aug 24, 2011
Postime
414
Pikët
28
Për mendimin tim, interneti PO NA PËRDOR.
Nqs dikush ka Disiplinë të fortë dhe di se çfarë i duhet atëhere ai/ajo MUND TA PËRDORË INTERNETIN , i cili është një makineri tepër e fuqishme , mund të të bëjë të pasur nqs di dhe do...
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
29,342
Pikët
113
Sidoqoftë as SIGNAL (SINJALI) Nuk është 100 % i sigurtë, pasi
1- E ka promovuar e krijuar ELON MUSK , një nga njerëzit kryesorë që ka promovuar SKLLAVËRIMIN TOTAL TË NJERËZIMIT , gjithashtu edhe krijimin e ''Njeriut të Ri'' që nënkupton njeriun si ROBOCOP ,pra njeri me Përbërje makinerike, është frymëzuesi i mikroçipit për njerëzit .
Është njeriu i cili ka lëshuar në hapësirë mbi 1200 satelitë (ka ndërmend të lëshojë mbi 49 000) me preteksin e internetit satelitor, i cili është dhe më i ngadaltë dhe më i shtrenjtë se ai me fibra optike,por që qëllim kryesor ka survejimin e çdo personi në tokë 24 orë në ditë në kohë reale....
Sidoqoftë , FBI-ja ka arritur të përgjojë edhe Signal-in.
Nqs dëshironi privatësi në bisedat tuaja ,zgjidhni një telefon të vjetër Nokia 3310 ,jo se do keni ndonjë mbrojtje nga përgjimet e shtetit nqs do tju përgjojë, por sidoqoftë n, në krahasim me telefonat e rinj Android & Apple janë shumë më të sigurtë
E drejte,

Pergjimi kalon nga nje aplikacion te tjetri,..

Thjesht i japin pershtypjen njerezve, qe aplikacioni i ri, nuk pergjohwt, qe te pergjohwn me shume,..lol
 

Marla

Ǝnįoγ ⅃iʇɘ!
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
4,789
Pikët
113
Sidoqoftë as SIGNAL (SINJALI) Nuk është 100 % i sigurtë, pasi
1- E ka promovuar e krijuar ELON MUSK , një nga njerëzit kryesorë që ka promovuar SKLLAVËRIMIN TOTAL TË NJERËZIMIT , gjithashtu edhe krijimin e ''Njeriut të Ri'' që nënkupton njeriun si ROBOCOP ,pra njeri me Përbërje makinerike, është frymëzuesi i mikroçipit për njerëzit .
Është njeriu i cili ka lëshuar në hapësirë mbi 1200 satelitë (ka ndërmend të lëshojë mbi 49 000) me preteksin e internetit satelitor, i cili është dhe më i ngadaltë dhe më i shtrenjtë se ai me fibra optike,por që qëllim kryesor ka survejimin e çdo personi në tokë 24 orë në ditë në kohë reale....
Sidoqoftë , FBI-ja ka arritur të përgjojë edhe Signal-in.
Nqs dëshironi privatësi në bisedat tuaja ,zgjidhni një telefon të vjetër Nokia 3310 ,jo se do keni ndonjë mbrojtje nga përgjimet e shtetit nqs do tju përgjojë, por sidoqoftë n, në krahasim me telefonat e rinj Android & Apple janë shumë më të sigurtë
E mgjate une e dashuroj Elon Musk.
 

kermilli

Super Anëtar
Anëtar
Aug 24, 2011
Postime
414
Pikët
28
Kapacitetin e Xhepit të tij do të thuash,sepse sa për tru, ai paguan të tjerët... që të shpikin...
 

Marla

Ǝnįoγ ⅃iʇɘ!
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
4,789
Pikët
113
Kapacitetin e Xhepit të tij do të thuash,sepse sa për tru, ai paguan të tjerët... që të shpikin...
Une e njof si djali shpikes si dhe sja mohoj meritat qe vlen 190 Billion USD lol
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
29,342
Pikët
113
Kapacitetin e Xhepit të tij do të thuash,sepse sa për tru, ai paguan të tjerët... që të shpikin...
Njeri ktu ne forum, mu kundervu, ne nje teme, duke thene, qe Bill Gates eshte nje gjeni,..:p

Kta, pasunaret e Internetit, jane te gjithe si thote taljoni "Genio di casso",..lol

Jane pasunare me dekret,..
 

kermilli

Super Anëtar
Anëtar
Aug 24, 2011
Postime
414
Pikët
28
Po eshte Chief designer of SpaceX
CEO and Product Arch. i Tesla
Founder i The Boring Company, Neuralink,, OpenAI.
Ato thjesht ju lejua ti përvetësojë ai. Shpikjet i përkasin tjetërkujt, ashtu si Bill Gejc edhe Musk .thjesht përvetësuan disa shpikje... thjesht sepsekishin Lek....
Mendohu, në punën tënde apo timen apo tona, ti si nënpunës mund të kesh shumë ide brilante ,por je i detyruar tja tregosh shefit tënd, i cili ka mundësinë monetare ti realizojë , e pra ai i përvetëson ato ide dhe ti paguhesh disa ''Thërrime'' më shumë ,ndërkohë që ai vite më vonë do nxjerrë miliona nga këto ide...
 
Top