• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kategoritë që lirohen nga përdorimi i rripit të sigurisë

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,081
Pikët
113
Përdorimi i rripit të sigurisë gjatë lëvizjes me mjete motorike është i detyrueshëm me përjashtim të disa kategorive.

Ligji për rregullat e trafikut për të rritur nivelin e sigurisë në rrugë detyron të gjithë personat që lëvizin me mjete motorike të vendosin rripin e sigurisë. Detyrimi për ta përdorur rripin e sigurisë nuk zbatohet për këta persona:

· për personin që posedon certifikatë mjekësore me të cilën vërtetohet se i shfaqen efekte anësore negative po qe se e përdor rripin e sigurisë;

· për gruan shtatzënë;

· për policin apo personelin tjetër të autorizuar gjatë transportimit të personave të arrestuar;

· për personat e autorizuar zyrtarë që ofrojnë mbrojtje të afërt të personave;

· për personelin e shërbimit mjekësor gjatë ndihmës së parë dhe gjatë aktiviteteve e detyrueshme;

· për personelin e sigurimit që është duke e bartur një shumë të konsiderueshme të parave të gatshme;

· për personin e sëmurë që bartet në lesë apo në ulëse të invalidëve.
 
Top